چرا چشمانم تار میبیند؟ ۱۰ علت اصلی تاری دید

چه از عینک اصلاحی استفاده کنید یا نه، تاری دید در هر زمانی ممکن است رخ دهد. در حالی که تاری دید همیشه باعث وحشت نمی شود، برخی از علل جدی تر از سایر علت ها هستند.چشم شما نور را برای ایجاد تصاویری که می بینید متمرکز می کند. هنگامی که چشم شما نمی تواند به درستی تمرکز کند، نتیجه ممکن است تاری دید باشد.

اما چشم دارای بیش از ۲ میلیون قسمت فعال است، بنابراین دلایل تاری دید از جمله خشکی چشم، آب مروارید و سایر بیماری های چشمی بسیار زیاد است. بیایید چند دلیل رایج که ممکن است دید شما تار شود را مورد بحث قرار دهیم.

برای یافتن ریشه تاری دید شما نیاز به یک معاینه جامع چشم با اپتومتریست شما دارد. معاینه سالیانه چشم به جلوگیری از شروع بیماری های چشمی کمک می کند که می تواند بر وضوح دید شما تأثیر بگذارد.

علت تاری دید چیست؟

آسیب های شیمیایی

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی می تواند باعث تاری دید شما شود. آسیب شیمیایی چشم شامل تماس فیزیکی مستقیم است. اما دودهای شیمیایی موجود در هوا نیز می توانند چشمان شما را بسوزانند. اگر در خانه یا محل کار از مواد شیمیایی استفاده می کنید، مراقب خطرات بینایی خود باشید و از عینک محافظ استفاده کنید.

علائم سوختگی شیمیایی در چشم شما عبارتند از:

درد
سرخی
تحریک
التهاب
تاری دید
تورم پلک
لرزش پلک
احساس چیزی در چشم شما
اگر دچار آسیب شیمیایی به چشم شده اید، چشم خود را با آب تمیز و گرم به مدت ۲۰ دقیقه بشویید.

سوختگی های شیمیایی باید به عنوان یک اورژانس چشم در نظر گرفته شود و توسط چشم پزشک مدیریت شود. برای مراقبت های چشمی اورژانسی فوراً با دفتر ما تماس بگیرید یا به نزدیکترین بیمارستان خود بروید.

گلوکوم زاویه بسته علت تاری دید

گلوکوم زاویه بسته یک بیماری خطرناک چشمی است که نیاز به توجه و مداخله فوری دارد. گلوکوم دسته ای از بیماری های پیشرونده چشم است که عصب بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد. تاری دید، به ویژه زمانی که شروع سریع باشد، یکی از علائم اولیه گلوکوم با زاویه بسته است.

علائم دیگر عبارتند از:

نقاط کور تکه تکه در دید محیطی
نقاط کور در دید مرکزی
دید تونلی
چشم درد

گلوکوم زاویه بسته زمانی که به سرعت و به طور موثر درمان نشود، خطر شدید نابینایی را به همراه دارد. اگر متوجه تاری دید با ۱ یا بیشتر از این علائم شدید، باید به عنوان یک اورژانس چشمی درمان شود. به خصوص اگر در گذشته عوارض گلوکوم داشته اید.

شبکیه جدا شده

جداشدگی شبکیه یک مسئله جدی و تهدید کننده بینایی است. زمانی اتفاق می افتد که شبکیه، یک لایه حساس جذب کننده نور در پشت چشم شما، آسیب ببیند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شبکیه از اکسیژن گرسنه است یا زمانی که پارگی در شبکیه ایجاد می شود و اجازه می دهد مایع بین شبکیه و شبکه سیاهرگ های زیرین قرار گیرد.تاری دید می تواند با پرده ای خاکستری و چرخان از شناورهایی همراه باشد که از روی دید شما فرود می آیند.

جداشدگی شبکیه می تواند در اثر همه موارد زیر ایجاد شود:

آسیب چشم
ضربه به سر
بیماری های چشم
جراحی چشم
دیابت
نزدیک بینی بیش از حد
می تواند از چندین علت ریشه ای ناشی شود، اما نتیجه یکسان است: کوری کامل یا جزئی بدون مداخله مستقیم پزشکی. بدون شک این یک اورژانس چشمی است، بنابراین هنگامی که تاری دید، پرده های چرخان روی دید شما و فلاش های ناگهانی با هم اتفاق افتاد، فوراً با ما تماس بگیرید.

چرا چشمانم تار میبیند؟

تاری دید به خاطر اختلالات خود ایمنی

عنبیه شما تار رنگی است که مردمک شما را می پوشاند و نور را به عدسی چشمی پشت آن می رساند. عنبیه به یک واکنش خود ایمنی (یا عفونت) عنبیه اشاره دارد. عنبیه با علائمی مانند تاری دید و حساسیت به نور ظاهر می شود.در حالی که عنبیه می تواند به خودی خود رخ دهد، با یک اختلال خود ایمنی دیگر به نام آرتریت روماتوئید نیز ظاهر می شود.

آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن

خود آرتریت روماتوئید اغلب در کنار سندرم شوگرن ظاهر می‌شود، اختلال خود ایمنی دیگری که به غدد رطوبت در چشم و دهان شما حمله می‌کند و باعث می‌شود آنها با عملکرد طبیعی خود مبارزه کنند.

این حمله به غدد رطوبتی می‌تواند منجر به سندرم چشم خشک شود که ممکن است سطح خارجی متمرکز بر بینایی به نام قرنیه را نیز تحت تأثیر قرار دهد. برخی از بیماران با علائم خشکی چشم علت را به اختلالات خودایمنی برمی‌گردانند.

می توانید با درمان خشکی چشم به کنترل تاری دید کمک کنید. معاینه سالانه چشم سلامت چشم شما را مدیریت می کند و تشخیص می دهد که چه زمانی اختلالات خودایمنی بر بینایی شما تأثیر می گذارد.

سندرم خشکی چشم

چه نتیجه آرتریت روماتوئید باشد و چه لیست طولانی از علل دیگر، سندرم چشم خشک خود می تواند منجر به تاری دید شود. سایر علائم خشکی چشم عبارتند از:

ناراحتی و تحریک
چشم های قرمز
حساسیت به نور
چشمان خسته
احساس می کنید که یک جسم خارجی در چشمان شما وجود دارد
خارش
چشمان خیس
خشکی چشم محصول عدم تعادل در لایه اشکی شماست که خود می تواند بر اساس بسیاری از علل زمینه ای احتمالی ایجاد شود. درمان خشکی چشم یک رویکرد چند جانبه برای بازگرداندن تعادل لایه اشکی شما است. سندرم خشکی چشم به خودی خود دلیلی برای وحشت نیست، اما اگر درمان نشود می تواند منجر به ناراحتی شدیدتر شود.

فشار چشم باعث تاری دید میشود

اگر در طول روز از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنید، ممکن است دید شما تار باشد. فشار چشم دیجیتال یا سندرم بینایی کامپیوتری، وضعیتی است که بر عملکرد و احساس چشم‌های ما پس از استفاده طولانی مدت از رایانه تأثیر می‌گذارد. شدت فشار چشم دیجیتال به انتخاب سبک زندگی و عادات کاری شما بستگی دارد.

علائم فشار چشم دیجیتال عبارتند از:

تاری دید
سردرد
سوزش چشم
دوبینی
پارگی بیش از حد
خشکی چشم
چشم درد
لپ تاپ ها، تلفن های همراه و تبلت ها نور آبی را از نمایشگر خود ساطع می کنند. این نوع نور در سطوح مناسب سالم است، اما می‌تواند بر احساس چشمان شما با افزایش تقاضای دیجیتال امروزی تأثیر بگذارد. استفاده از عینک های مسدود کننده نور آبی می تواند به کاهش اثرات سندرم بینایی کامپیوتر کمک کند.

عفونت های چشمی

اگر عفونت چشمی دارید، به خصوص عفونت باکتریایی، تاری دید ممکن است خود را به عنوان یک علامت نشان دهد. عفونت چشم می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما یک عفونت رایج چشم صورتی (کانژنکتیویت) است.

چشم صورتی و سایر عفونت ها معمولاً با احساس خشن شن در چشم و حساسیت به نور همراه هستند. اگر عفونت باکتریایی چشم دارید، برای بهبودی نیاز به درمان موضعی یا آنتی بیوتیک دارید.

اپتومتریست شما می تواند عفونت شما را با معاینه چشم شناسایی کند و بهترین گام ها را برای بینایی سالم که تار نباشد توصیه می کند.

آب مروارید علت تاری دید

آب مروارید باعث کدر شدن عدسی چشم می شود و می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد. آب مروارید به طور طبیعی رخ می دهد، به تدریج ایجاد می شود و معمولا برای افراد بالای ۴۰ سال اتفاق می افتد.

دید تاری یا مه آلود نشانه آب مروارید است، به خصوص اگر بیاید و برود، یا فقط به یکی از چشمان شما محدود شود. تاری دید می تواند بدون درد یا قرمزی ایجاد شود. مشکلات دیگر عبارتند از مشکلات رانندگی در شب، هاله اطراف منابع نور و عیوب انکساری.آب مروارید که دید واضح را بسیار دشوار می کند، اغلب با جراحی آب مروارید درمان می شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “یوگای چشم چیست و چه فوایدی دارد؟به همراه تصویر” را نیز مطالعه بفرمایید.      

دژنراسیون ماکولار مرتبط با سن

شاید یکی از مهم ترین بخش های شبکیه چشم، ماکولا، مرکز تشخیص جزئیات چشم شما باشد. رگ‌های خونی غیرطبیعی می‌توانند در آنجا رشد کنند و باعث انتقال خون یا مایعات دیگری شوند که می‌تواند با سلول‌های ماکولای شما تداخل ایجاد کند. این معمولا برای افراد بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد و می تواند منجر به دژنراسیون ماکولا شود.

همراه با تاری، دژنراسیون ماکولای خیس مرتبط با سن (AMD) می‌تواند با علائم دیگر، به سرعت در حال پیشرفت و تهدید کننده بینایی همراه باشد. ممکن است متوجه لکه های تیره، دید مه آلود و نقاط تار موضعی در میدان دید خود شوید. به سرعت و به طور قابل توجهی بدتر می شود.

در AMD خشک، تاری با اعوجاج خطوط مستقیم در دید، مشکل در دید در نور کم و مشکل در تشخیص چهره همراه است. کندتر از AMD مرطوب حرکت می کند، بنابراین علائم کمتر آشکار به نظر می رسند.

درمان AMD مرطوب می تواند به اقدامات شدید و تفکر سریع از جانب چشم پزشک شما نیاز داشته باشد، بنابراین لطفاً گزارش علائم خود را به تاخیر نیندازید. معاینات سالیانه چشم به اپتومتریست شما اجازه می دهد تا اولین پیشرفت AMD را مدیریت کند و یک برنامه بازی بسازد تا به شما در مدیریت آن کمک کند.

علت تاری دید

عیوب انکساری

اگر متوجه شده اید که دیدتان به مرور زمان کم کم تار می شود، ممکن است دلیلی برای نگرانی وجود نداشته باشد. به سادگی می تواند به این معنی باشد که چشمان شما و نسخه شما تغییر کرده است. تاری دید می تواند ناشی از مشکلی در نحوه تمرکز نور توسط سیستم چشمی به پشت چشم شما باشد.

مشکلات تمرکز به عنوان عیوب انکساری طبقه بندی می شوند. این شامل شرایط رایجی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است. تاری دید اولین علامت این خطاها است. بسیاری از عیوب انکساری را می توان با عینک های اصلاحی مانند عینک یا لنزهای تماسی برطرف کرد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.