بارداری پرخطر ، کدام بارداری ها هستند؟

هر بارداری خطرات خود را به همراه دارد. اما مراقبت و بهره مندی از پشتیبانی خوب قبل از تولد می تواند به شما در به حداقل رساندن این خطرات کمک کند. عواملی مانند سن و وضعیت کلی سلامتی می توانند حاملگی شما را جز بارداری های پرخطر کنند. پس با ما همراه باشید تا رایج ترین مشکلاتی که باعث ایجاد بارداری و حاملگی پرخطر میشوند را بشناسیم.

بارداری های پرخطر

۱-ناهنجاری های دستگاه تولید مثل

مشکلات ساختاری در رحم یا دهانه رحم می تواند خطر مشکلات مانند سقط جنین ، جنینی که در وضعیت غیر طبیعی قرار دارد و زایمان دشوار را افزایش دهد.این مشکلات همچنین خطر زایمان سزارین را افزایش می دهد.

۲-سن زیر ۲۰ سال ریسک حاملگی پرخطر را بالا میبرد

در زنان زیر ۲۰ سال احتمال ابتلا به عوارض جدی پزشکی مربوط به بارداری نسبت به افراد بالای ۲۰ سال به طور قابل توجهی بیشتر است:

زایمان زودرس
بچه ای با وزن کم
فشار خون بالا ناشی از بارداری
پره اکلامپسی

بارداری های پرخطر

برخی از عوامل خطر مرتبط با سن جوانی شامل موارد زیر است:

لگن توسعه نیافته : بدن زنان جوان هنوز در حال رشد و تغییر است. لگن رشد نکرده می تواند در هنگام زایمان به مشکلاتی منجر شود.
کمبودهای تغذیه ای: زنان جوان به احتمال زیاد عادات غذایی ضعیفی دارند. کمبود تغذیه می تواند منجر به فشار بیشتری بر بدن شود که عوارض بیشتری را برای مادر و کودک ایجاد کند.
فشار خون بالا: ایجاد فشار خون بالا در بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود. این می تواند به نوزادان نارس یا کم وزن منجر شود که برای زنده ماندن به مراقبت های ویژه نیاز دارند.

۳-زنان بالای ۳۵ سال

با افزایش سن احتمال باردار شدن رو به کاهش میرود. زن مسنی که باردار می شود نیز کمتر احتمال دارد بارداری بدون مشکل داشته باشد.

مسائل مشترک شامل موارد زیر است:

شرایط زمینه ای

زنان مسن به احتمال زیاد بیماری هایی مانند فشار خون بالا ، دیابت یا بیماری های قلبی عروقی دارند که می تواند بارداری را پیچیده کند. وقتی این شرایط به خوبی کنترل نشود ، می تواند منجر به سقط جنین ، رشد ضعیف جنین و نقایص مادرزادی شود.

مشکلات کروموزومی و حاملگی پرخطر

یک زن بالای ۳۵ سال به دلیل مشکلات کروموزومی بیشتر در معرض خطر بچه دار نشدن است.

سندرم داون شایع ترین نقص مادرزادی مربوط به کروموزوم ها است. درجات مختلفی از ناتوانی ذهنی و ناهنجاری های جسمی را ایجاد می کند. غربالگری و آزمایشات قبل از تولد می تواند به تعیین احتمال عوارض کروموزومی کمک کند.

سقط جنین

طبق کلینیک مایو ، خطر سقط جنین در زنان بالای ۳۵ سال افزایش می یابد.

گرچه دلیل این امر نامشخص است ، اما اعتقاد بر این است که این امر به دلیل افزایش خطر وجود بیماری های پزشکی همراه با کاهش کیفیت تخمک های یک زن با افزایش سن است.

یک تحقیق معتبر نشان داد که سن پدر می تواند در سقط جنین تأثیر بگذارد – اگر پدر بالای ۴۰ سال و مادر بیش از ۳۵ سال باشد ، خطر سقط جنین بسیار بیشتر از این است که فقط زن بالای ۳۵ سال باشد.

سقط جنین و بارداری پر خطر

عوارض دیگر مربوط به بارداری پس از ۳۵ سال “

افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت بارداری در دوران بارداری
احتمال داشتن چند بارداری (دوقلو یا سه قلو) احتمال افزایش وزن کم هنگام تولد بیشتر است
نیاز به زایمان سزارین دارد

۴-اضافه وزن یا کمبود وزن میتواند بارداری پرخطر ایجاد کند

اضافه وزن یا کمبود وزن می تواند منجر به عوارضی در دوران بارداری شود.

چاقی

زنانی که چاق هستند نسبت به زنان با وزن طبیعی در معرض خطر بیشتری برای بچه دار شدن با نقص مادرزادی خاص هستند ، از جمله:

اسپینا بیفیدا
مشکلات قلبی
هیدروسفالی
شکاف کام و لب

همچنین در خانم های چاق احتمال ابتلا به دیابت بارداری در دوران بارداری یا فشار خون بالا وجود دارد. این امر می تواند منجر به تولد نوزاد کوچکتر از حد انتظار و همچنین افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی شود.

 وزن کم

زنانی که وزنشان خیلی کم است احتمال بیشتری دارد که زودتر از موعد زایمان کنند و یا بچه کم وزن به دنیا بیاورند.

۵-دیابت باعث حاملگی پرخطر میشود

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ ممکن است در دوران بارداری دچار عوارضی شوند. کنترل ضعیف دیابت می تواند احتمال نقایص مادرزادی در نوزاد را افزایش دهد و مادر را نگران سلامتی کند.

اگر قبل از بارداری دیابت نداشته اید ، ممکن است علائم دیابت در دوران بارداری تشخیص داده شود. به این دیابت بارداری می گویند.

اگر مبتلا به دیابت بارداری هستید ، باید با پزشک خود در مورد توصیه های خاص برای کنترل قند خون صحبت کنید. تغییرات رژیم غذایی توصیه می شود. همچنین به شما توصیه می شود که سطح قند خون خود را کنترل کنید.

برای کنترل سطح قند خون ممکن است مجبور به مصرف انسولین باشید. زنانی که دیابت حاملگی دارند ، پس از پایان بارداری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت قرار دارند. آزمایش دیابت پس از پایان بارداری توصیه می شود.

دیابت بارداری و حاملگی پر خطر

۶-عفونتهای مقاربتی (STI) ریسک بارداری پرخطر را بالا می برد

در اولین آزمایش قبل از تولد شما باید از نظر STI غربال شوید. زنانی که به STI مبتلا هستند احتمال انتقال آن به نوزادشان زیاد است. بسته به عفونت ، نوزادی که از زنی مبتلا به STI متولد می شود بیشتر در معرض خطر ابتلا به موارد زیر است:

وزن کم هنگام تولد
ورم
ذات الریه
سپسیس نوزادی (عفونت در جریان خون کودک)
آسیب عصبی
نابینایی
ناشنوایی
هپاتیت حاد
مننژیت
بیماری مزمن کبدی
سیروز

STI هایی که به طور معمول در آزمایش های قبل از تولد بررسی می شوند عبارتند از:

سوزاک
کلامیدیا
سیفلیس
هپاتیت B
هپاتیت C
اچ آیوی

نه تنها این خطر وجود دارد که این عفونت ها از مادر به کودک منتقل شود بلکه در دوران بارداری نیز عوارض جدی ایجاد می کند. به عنوان مثال ، یک عفونت سوزاک درمان نشده می تواند خطر سقط جنین ، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد.

زنان باردار مبتلا به اچ آی وی می توانند ویروس را در دوران بارداری ، زایمان یا شیردهی به کودک خود منتقل کنند. برای جلوگیری از این امر ، مادران مبتلا به HIV باید از داروهایی برای درمان HIV استفاده کنند.

نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به HIV ممکن است چندین هفته پس از تولد چنین داروهایی را دریافت کنند.

مادران HIV منفی با یک شریک HIV مثبت باید در مورد مصرف پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض (PrEP) با پزشک خود صحبت کنند تا احتمال ابتلای آنها به HIV کاهش یابد.

پیشنهاد می کنیم مقاله “همه چیز درباره دیابت بارداری” را نیز مطالعه بفرمایید.

شرایط پزشکی مادر و حاملگی پرخطر

برخی از شرایط پزشکی قبلی می توانند شما را مستعد ابتلا به عوارض دوران بارداری کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

فشار خون بالا

زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا مزمن در معرض خطر افزایش نوزاد کم وزن ، زایمان زودرس ، آسیب کلیه و پره اکلامپسی در دوران بارداری هستند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی اختلال هورمونی است که می تواند باعث پریود نامنظم شود و تخمدان شما به درستی عمل نکند. زنان باردار مبتلا به PCOS بیشتر در معرض سقط جنین ، زایمان زودرس ، دیابت بارداری و پره اکلامپسی هستند.

حاملگی پرخطر
حاملگی پرخطر

بیماری خودایمنی

نمونه هایی از بیماری های خود ایمنی شامل بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) و لوپوس است.

زنان مبتلا به بیماری خود ایمنی ممکن است در معرض خطر زایمان زودرس یا تولد نوزاد مرده باشند. علاوه بر این ، برخی از داروهایی که برای درمان بیماری خود ایمنی استفاده می شود ممکن است به جنین در حال رشد آسیب برساند.

بیماری کلیوی

زنان مبتلا به بیماری کلیوی خطر سقط جنین را افزایش می دهند. علاوه بر این ، آنها باید در طول بارداری با دکتر خود کار کنند تا رژیم و داروهای خود را کنترل کنند.

بیماری تیرویید

پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) یا کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) که کنترل نشود می تواند منجر به نارسایی قلبی یا افزایش وزن ضعیف در جنین و همچنین نقایص مادرزادی شود.

آسم میتواند بارداری پرخطر ایجاد کند

آسم بدون کنترل می تواند منجر به افزایش خطر ضعف وزن جنین و زایمان زودرس شود.

فیبروئید رحم

در حالی که فیبروم رحم می تواند نسبتاً شایع باشد ، اما در موارد نادر باعث سقط جنین و زایمان زودرس می شود. هنگامی که فیبروئید کانال زایمان را مسدود می کند ممکن است زایمان به روش سزارین مورد نیاز باشد.

بارداری های پی در پی قبلی

اگر پنج یا بیشتر بارداری قبلی داشته اید ، بیشتر مستعد ابتلا به زایمان سریع غیر طبیعی و همراه با از دست دادن بیش از حد خون در طی زایمان های آینده هستید.

حاملگی های چند قلویی

عوارض در حاملگی های چند قلو ممکن است بیشتر به وجود آید زیرا بیش از یک نوزاد در رحم رشد می کند. به دلیل فضای محدود و فشار اضافی که چندین جنین بر روی یک زن وارد می شود ، این نوزادان به احتمال زیاد زود به دنیا می آیند.

بسیاری از عوارض بارداری ، مانند فشار خون بالا و دیابت ، در بارداری های چند قلویی بیشتر مشاهده می شود.

حاملگی های چند قلویی
حاملگی چند قلویی

عوارض قبلی با بارداری

اگر در بارداری قبلی عارضه ای داشته اید ، احتمالاً در بارداری های بعدی نیز همین عارضه را دارید. به عنوان مثال مواردی مانند زایمان زودرس قبلی ، تولد نوزاد مرده قبلی یا بروز مشکلات ژنتیکی یا کروموزومی قبلی وجود دارد.

در حالی که هر بارداری خطراتی دارد ، برخی از عوامل مانند سن ، وزن و شرایط پزشکی قبلی می توانند منجر به افزایش احتمال بارداری پرخطر شوند.

اگر در هر یک از این گروه ها قرار می گیرید ، حتماً باید در این باره با پزشک خود صحبت کنید. به این ترتیب ، ضمن کاهش خطرات ، می توانید از مراقبت ها و کمک های دوران بارداری مورد نیاز خود استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.