۸ علت اصلی درد بعد از رابطه جنسی

رابطه جنسی احساس خوبی دارد، اما متأسفانه، درد قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی غیر معمول نیست. علائم دیسپارونی، اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک است که بسته به فرد و علت آن می‌تواند متفاوت باشد. عفونت‌ها، زخم ها، آلرژی‌ها و برخی شرایط سلامتی، همگی می‌توانند احتمال تجربه دردهای مرتبط با رابطه جنسی را افزایش دهند. در اینجا برخی از موقعیت‌های بالقوه که می‌توانند باعث درد در حین و بعد از رابطه جنسی شوند و کارهایی که می‌توانید در مورد آن انجام دهید، آورده شده است.

در حالی که هر کسی ممکن است درد هنگام یا بعد از رابطه جنسی را تجربه کند، تجربه درد واژن بعد از رابطه جنسی شایع تر است. برخی از افراد ممکن است درد  را در آلت تناسلی، فرج یا ورودی واژن احساس کنند. یا درد در عمق واژن، رحم یا لگن تحتانی احساس می شود. تخمین زده می شود که از هر ۴ زن، ۳ زن در مقطعی از زندگی با رابطه جنسی دردناک روبرو می شوند.

این مطلب ترجمه و تالیف شده از سایت health میباشد.

علت درد بعد از رابطه جنسی چیست؟

عفونت های قارچی و باکتریایی

عفونت‌های مخمری واژن و عفونت‌های مجاری ادراری (UTIs) می‌توانند باعث التهاب واژن شوند که به عنوان واژینیت نیز شناخته می‌شود. هنگامی که واژن متورم می شود، اصطکاک ناشی از رابطه جنسی می تواند باعث درد یا احساس سوزش شود. عفونت مخمری یا عفونت ادراری که بر آلت تناسلی تأثیر می گذارد نیز می تواند رابطه جنسی را دردناک کند.

رشد بیش از حد مخمر کاندیدا از عفونت مخمری می تواند باعث خارش، ترشحات سفید غلیظ و درد در هنگام ادرار شود. اگر عفونت علت آن باشد، درمان عفونت با نسخه یا داروهای ضد قارچ بدون نسخه باید علائم رابطه جنسی دردناک را کاهش دهد.

اگر عفونت ادراری دارید، رابطه جنسی می تواند بافت مجاری ادراری عفونی را تحریک کرده و باعث درد و سوزش شود. پزشکان معمولا عفونت های ادراری را با آنتی بیوتیک ها درمان می کنند، که باید از شر هر گونه درد مرتبط خلاص شود. اگر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستید، می‌توانید اقدامات پیشگیرانه مانند ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، و اجتناب از حمام کردن واژن یا عدم استفاده از محصولات معطر بر روی اندام تناسلی خود انجام دهید.

زنی با عفونت قارچی که رابطه جنسی را دردناک میکند

بیماری های مقاربتی

عفونت‌های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا و سوزاک باعث التهاب واژن می‌شوند که می‌تواند باعث ایجاد احساس درد یا سوزش در رابطه جنسی شود.

در صورت ابتلا به عفونت، تبخال تناسلی نیز می‌تواند باعث آسیب جنسی شود. اگر به کلامیدیا یا سوزاک مبتلا هستید، پزشک برای درمان عفونت دارویی تجویز می‌کند. هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، با این حال، دارو می تواند خطر انتقال و شیوع دردناک را کاهش دهد. استفاده از یک روش مانع مانند کاندوم در طول رابطه جنسی نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در زوجین کمک کند.

بیماری التهابی لگن علت درد بعد از رابطه جنسی

بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت در اندام های تولید مثل فوقانی زن است که اغلب به دلیل سوزاک یا کلامیدیا درمان نشده ایجاد می شود.

PID می تواند باعث شود:

درد عمیق لگن در حین رابطه جنسی
زخم
درد لگن
ناباروری
آسیب به لوله های فالوپ
تب
عفونت سیستمیک
آبسه (یک توده عفونی پر از چرک)
خونریزی در حین رابطه جنسی یا بین قاعدگی
درد هنگام ادرار کردن
درد زیر شکم

اگر مشکوک به PID هستید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. PID با آنتی بیوتیک درمان می شود، اما آسیب ناشی از عفونت می تواند دائمی باشد.

خشکی واژن

اگر دچار خشکی واژن هستید ، سایش ناشی از رابطه جنسی می تواند منجر به درد واژن شود. اگر به تازگی بچه دار شده اید یا در حال شیردهی هستید، تغییرات هورمونی می تواند میزان استروژن را در بدن شما کاهش دهد و منجر به خشکی واژن شود که رابطه جنسی را دردناک می کند. با این حال، پزشک شما ممکن است استفاده از استروژن واژینال، مرطوب کننده ها یا روان کننده ها را برای کمک به خشکی ناشی از هورمون پیشنهاد دهد.

به طور مشابه، قبل از یائسگی و هنگام یائسگی نیز می‌تواند سطح استروژن را کاهش داده و منجر به خشکی و التهاب واژن شود. این خشکی واژن همچنین می‌تواند نشانه‌ای از آتروفی واژن باشد، یعنی زمانی که واژن نازک، خشک و ملتهب می‌شود به دلیل کاهش سطح استروژن در واژن. اگر خشکی شما مربوط به یائسگی است، روان کننده ها یا هورمون درمانی می توانند به بازیابی رطوبت کمک کنند.

آسیب ناحیه تناسلی

هر گونه آسیب به اندام تناسلی می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. در حین زایمان، پارگی یا اپیزیوتومی (ایجاد بریدگی در فضای بین واژن و مقعد) می تواند باعث درد در حین رابطه جنسی شود – به خصوص اگر هنوز در حال بهبودی هستید.

رن و شوهری با درد بعد از رابطه جنسی

اندومتریوز علت درد بعد از رابطه جنسی

اندومتریوز می تواند باعث درد عمیق و تیز در داخل واژن یا لگن در حین یا بعد از رابطه جنسی نفوذی شود .آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم در خارج از رحم رشد می کند که می تواند باعث التهاب روی یا اطراف تخمدان ها، دهانه رحملوله های فالوپ و مثانه شود.

سایر علائم آندومتریوز عبارتند از:

اختلال عملکرد کف لگن
دردهای قاعدگی دردناک
خونریزی نامنظم
ناباروری
مشکلات گوارشی

اندومتریوز درمانی ندارد، اما درمان می تواند به مدیریت علائم کمک کند. جراحی لاپاراسکوپی می تواند ضایعات اندومتریوز را از بین ببرد و درد را کاهش دهد. قرص های هورمونی کنترل بارداری و دستگاه های داخل رحمی (IUD) می توانند از رشد ضایعات جلوگیری کنند که ممکن است درد را کاهش دهد. برای درد خفیف‌تر در حین رابطه جنسی، پزشک ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند ناپروکسن (Aleve) یا ایبوپروفن (Advil و Motrin) را نیز توصیه کند.

شکل و اندازه آلت تناسلی

اگر شما خواننده عزیز ، خانم هستید و همسرتان آلت تناسلی بسیار ضخیم دارد، ممکن است باعث درد در حین و بعد از رابطه جنسی شود. یک آلت تناسلی ضخیم می تواند باعث پارگی های کوچک در بافت واژن شما در اثر اصطکاک شود. اگر همسر شما آلت تناسلی بلندتری داشته باشد، می تواند به دهانه رحم شما ضربه بزند که در حین رابطه جنسی ناراحت کننده می شود.

برای جلوگیری از درد ناشی از برخورد طولانی آلت تناسلی به دهانه رحم، سعی کنید از موقعیت هایی که شامل نفوذ عمیق است خودداری کنید. اگر ضخامت آلت تناسلی یک مشکل است، سعی کنید از روان کننده ها بهره بگیرید و کارها را آهسته انجام دهید. برقراری ارتباط با شریک زندگی خود در مورد اینکه چه چیزی احساس خوبی دارد و چه چیزی احساس خوبی ندارد می تواند به شما کمک کند چگونه از رابطه جنسی دردناک جلوگیری کنید.

داشتن آلت تناسلی بسیار خمیده نیز می تواند رابطه جنسی دخول را دردناک کند. آلت تناسلی خمیده اغلب به دلیل بیماری پیرونی است، وضعیتی که در آن بافت اسکار باعث خم شدن آلت می شود. درمان بسته به شدت می تواند متفاوت باشد. درمان های اولیه معمولاً شامل تزریق برای کمک به شکستن بافت اسکار و کاهش انحنا می شود. سایر موارد ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن بافت اسکار داشته باشد.

بعد از سقط جنین برای بارداری مجدد چه مدت باید صبر کرد؟

 رحم رتروگرا یا رحم جلودار علت درد بعد از رابطه جنسی

زنی که بعد رابطه جنسی درد دارد

داشتن رحم رتروگرا، کج شدن رحم به سمت عقب به جای جلو، نیز می‌تواند باعث ایجاد درد در حین رابطه جنسی نفوذی شود. زمانی که رحم به سمت عقب متمایل می‌شود، دهانه رحم به کانال واژن نزدیک‌تر می‌شود و باعث می‌شود دهانه رحم در حین رابطه جنسی به هم زدن دهانه رحم راحت‌تر شود.

داشتن رحم رتروگرا به این معنی نیست که رابطه جنسی حتما باید دردناک باشد. برقراری ارتباط با همسرتان می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی حس خوبی دارد. به عنوان مثال، تمرکز بر روی موقعیت هایی که اجازه نفوذ کم عمق را می دهد و اجتناب از نفوذ عمیق، می تواند به شما در جلوگیری از درد کمک کند.

رابطه جنسی نباید دردناک باشد و هرگز نباید رابطه جنسی دردناک را تحمل کنید. اگر رابطه جنسی همیشه دردناک است یا برای جلوگیری از درد به طور کامل از رابطه جنسی اجتناب می کنید، برای کمک با یک پزشک مراجعه کنید. یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی باعث درد شما می شود و درمان مناسب را پیدا کنید. با گذشت زمان، رابطه جنسی دردناک مکرر می تواند بر سلامت روان و روابط شما تأثیر بگذارد. اگر این مورد برای شما صادق است، یک درمانگر جنسی می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا از طریق هر چالشی که مانع صمیمیت می شود، مقابله کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.