۱۷ حقیقت جالب در مورد قطر،میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲

کشور قطر از تاریخ و جامعه گرفته تا جغرافیا و جمعیت چندفرهنگی آن یکی از جذاب ترین کشورهای روی زمین است. ۲۵ واقعیت درباره قطر گردآوری کرده‌ایم – و تضمین می‌کنیم که همه آنها را نمی‌دانید.مطمئنا به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال در کشور قطر بیشتر با این کشور آسیایی آشنا خواهیم شد.

همه چیز درباره کشور قطر

 قطر دومین کشور هموار جهان است

احتمالاً تا به حال متوجه شده اید که این کشور بسیار مسطح است، اما احتمالاً متوجه نشده اید که چقدر مسطح است. در واقع، این دومین کشور هموار در جهان است که بلندترین نقطه آن تنها ۳۳۸ فوت است. فقط مالدیو با ارتفاع ۶ فوت مسطح تر است. خبر خوب برای دوچرخه سواران و دوندگان، خبر بد برای کوهنوردان.

اویکس عربی حیوان ملی قطر است

این حیوان باشکوه که در دهه ۱۹۷۰ توسط باغ وحش ها و ذخیره گاه ها از انقراض نجات یافت، حیوان ملی قطر است. ممکن است اوریکس را روی لوگوی قطر ایرویز مشاهده کرده باشید، یا اگر از طرفداران ورزش هستید، ممکن است به خاطر بیاورید که اویکس یا تیزشاخ عربی به نام اوری طلسم بازی های آسیایی ۲۰۰۶ در دوحه بود.

همه چیز درباره کشور قطر

فرودگاه بین المللی حمد بهترین فرودگاه جهان است

اینجا در کشور قطر، ما یک گروه کاملاً رقابتی هستیم و دوست داریم برنده باشیم. به همین دلیل است که بر اساس جوایز فرودگاه جهانی Skytrax در سال ۲۰۲۱، ما خوشحالیم که بهترین فرودگاه جهان را در اختیار داریم. اگر از طریق HIA سفر کرده باشید، می‌دانید که چرا این فرودگاه از هنر عمومی فوق‌العاده امتیاز بالایی گرفته است. به سفرهای آرام همچنین طولانی ترین باند در غرب آسیا با ۱۵۹۱۲ فوت و ششمین باند در جهان است.

 ساکنان جزیره الخور اولین کسانی بودند که رنگ صدف ارغوانی را تولید کردند

جزیره الخور یکی از خیره کننده ترین نقاط قطر برای بازدید است، به لطف جنگل های حرا که می توانید در اطراف آن کایاک سواری کنید. باستان شناسان اقلامی را کشف کرده اند که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است و این منطقه اولین منطقه ای در جهان بود که رنگ صدفی ارغوانی تولید کرد، به همین دلیل به جزیره ارغوانی نیز معروف است.

قطر ایرویز بهترین ایرلاین دنیاست

ما به شما گفتیم که قطر بسیار رقابتی است و شرکت هواپیمایی قطر ایرویز به عنوان ایرلاین سال در جوایز Skytrax 2021 انتخاب شد و اولین ایرلاینی بود که شش بار این مقام معتبر را به خانه برد. قطر ایرویز همچنین یکی از معدود خطوط هوایی منتخب است که به هر هفت قاره پرواز دارد و در یک نقطه، طولانی ترین پرواز منظم بین دوحه و اوکلند را در جهان با ۱۶ ساعت و ۳۰ دقیقه داشت.

 خور العدید یکی از تنها نقاط جهان است که دریا در آن به صحرا می رسد

تپه های شنی کویر همیشه نفس گیر هستند، اما خور العدید یا دریای داخلی بسیار خاص است. این منطقه که در سال ۲۰۰۷ به عنوان ذخیره گاه طبیعی اعلام شد، یکی از معدود مکان هایی در جهان است که دریا به صحرا می رسد. در واقع، قطر در تلاش است تا این منطقه را به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت کند.

دوحه دارای طولانی ترین مسیر چرخه پیوسته در جهان است

پیست دوچرخه سواری المپیک در دوحه به عنوان طولانی ترین مسیر دوچرخه سواری پیوسته در جهان که ۳۳ کیلومتر طول دارد، رکورد جهانی گینس را به خود اختصاص داده است. این مسیر که توسط اشغال، اداره امور عمومی در قطر ایجاد شد، در سال ۲۰۲۰ تکمیل شد. این مسیر از ۱۸ زیرگذر عبور می کند تا حرکت بی وقفه را تضمین کند.

 قطر دومین کشور امن در جهان است

ده ها دلیل برای خوب بودن سفر به کشور قطر وجود دارد، از موزه ها و گالری های هنری شگفت انگیز گرفته تا سواحل و پارک های فوق العاده. اما دلیل اصلی مهاجرت مردم به این کشور باشکوه این واقعیت است که این کشور در بین امن ترین کشور های جهان است. بر اساس آخرین شاخص جرم و جنایت Numbeo، قطر با ۱۴٫۰۳ امتیاز از ۱۰۰، پس از ابوظبی با ۱۱٫۷۲، دومین کمترین میزان جرم و جنایت را دارد. و این تنها باری نیست که قطر در میان امن‌ترین مقاصد جهان قرار گرفته است – همچنین در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ نیز به عنوان امن‌ترین شهر جهان معرفی شد.

تعداد مردان در کشور قطر سه به یک از زنان بیشتر است

بر اساس آخرین آمار سرشماری از دسامبر ۲۰۲۰، تعداد مردان در دوحه حدود سه به یک از زنان بیشتر است و تنها ۸۱۱,۶۰۰ زن در جمعیت ۲,۸۴۶,۱۱۸ نفر هستند. در واقع، قطر دارای بالاترین نسبت مرد به زن در جهان است و میانگین نسبت مرد به زن در سراسر جهان ۱٫۰۲ است. امارات متحده عربی و بحرین نیز نسبت مردان به زنان بالایی دارند که به ترتیب ۲٫۵۶ و ۱٫۵۳ است.

از ربات ها برای مسابقه شتر دوانی در کشور قطر استفاده می شود

بله درست خواندید اگر از قبل نمی‌دانید، مسابقات شتر‌سواری در قطر بسیار محبوب است و مسابقات شتر مسابقه‌ای بین اکتبر تا فوریه هر سال در پیست شتر مسابقه Al Shahaniya برگزار می‌شود از سال ۲۰۰۴ به دلایل بهداشتی و ایمنی از روبات ها استفاده می شد. ربات ها از راه دور توسط شتردارانی که اغلب در کنار مسیر رانندگی می کنند کنترل می شوند.

 نام کشور قطر به سال ۵۰ بعد از میلاد برمی گردد

پلینی بزرگتر، نویسنده رومی، در اواسط قرن اول، ساکنان قطر کنونی را به عنوان «کاتارئی» یاد کرد و از آن زمان تاکنون این نام چندین بار تکرار شده است. کاتارا سپس تا قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که کاتارا به عنوان املا رایج‌تر تبدیل شد، و چندین گونه از جمله کتر، کاتار و گوتور نیز معمولاً استفاده می‌شد تا زمانی که قطر به‌عنوان نام کشور به‌طور رسمی انتخاب شد.

از غواصی مروارید تا نفت

غواصی مروارید یکی از پایه های اصلی اقتصاد کشور قطر برای هزاران سال بود و به عنوان بخشی کلیدی از فرهنگ این کشور جشن گرفته می شد. همه چیز در دهه ۱۹۲۰ تغییر کرد، زمانی که ژاپن صادرات مروارید پرورشی را آغاز کرد و بازار پر از آب شد. قطر، مانند بسیاری از کشورهای منطقه خلیج فارس، به نفت متمایل شد و اولین چاه خود را در سال ۱۹۳۹ حفر کرد و در اوایل سال ۱۹۴۹ نفت خام را صادر کرد. میادین بیشتری در سال ۱۹۶۰ و بار دیگر در سال ۱۹۷۰ کشف شد. نفت اکنون بخش بزرگی از نفت است. اقتصاد، و قطر حتی خانه طولانی ترین چاه نفت حفاری شده در جهان با ارتفاع ۴۰۳۲۰ فوت است. قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است

 خاندان حاکم قطر از سال ۱۸۶۸ در قدرت هستند

مجلس ثانی از سال ۱۸۶۸ و پس از پایان جنگ قطر و بحرین بر قطر حکومت می کند. امیر فعلی تمیم بن حمد آل ثانی است که از سال ۲۰۱۳ بر این کشور سلطنت کرده است.

 اولین مدرسه کشور قطر در سال ۱۹۴۹ و اولین بیمارستان آن در سال ۱۹۴۷ افتتاح شد.

در حالی که پیش از قرن بیستم مراکزی برای آموزش وجود داشت، اولین مدرسه رسمی در دوحه در سال ۱۹۴۹ با نام اصلاح المحمدیه تأسیس شد. کارکنان آن یک معلم و ۵۰ دانش آموز بودند، اما به سرعت گسترش یافت.

مأموریت آمریکایی اولین بیمارستان را در قطر در سال ۱۹۴۷ افتتاح کرد، اما اولین بیمارستان دولتی – الرمیله – در سال ۱۹۵۷ افتتاح شد و هنوز هم کار می کند. این بیمارستان از زمان آغاز به کار به طور گسترده بازسازی شده است، اما وضعیت خود را به عنوان قدیمی ترین بیمارستان باقی مانده دوحه حفظ کرده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “سلبریتی هایی که چپ دست هستند از باراک اوباما تا آنجلیا جولی” را نیز مطالعه بفرمایید.

 جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر اولین های تاریخی زیادی را رقم می زند

جام جهانی آینده در سال ۲۰۲۲ به دلایلی تاریخی خواهد بود و قطر به کوچکترین کشور و اولین کشور عربی تبدیل شده است که میزبان این مسابقات شده است. همچنین اولین جام جهانی است که در زمستان برگزار می‌شود، و اولین جام جهانی بدون کربن است، با یک نیروگاه انرژی خورشیدی ۸۰۰ مگاواتی که برای تامین انرژی این مسابقات ساخته می‌شود، و تمام گازهای گلخانه‌ای اضافی با پروژه‌های دیگر جبران می‌شود. اساساً ما به سختی می توانیم هیجان خود را برای رویداد آینده مهار کنیم.

 برج دوحه طراحی منحصر به فردی دارد

این ساختمان یکی از نمادین ترین سازه های خلیج غربی است و حتی در سال ۲۰۱۲ به عنوان بهترین ساختمان بلند جهان معرفی شد. این برج ۴۶ طبقه که توسط معمار فرانسوی ژان نوول طراحی شده است دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است که شاید متوجه آن نشده باشید. . اول از همه، این ساختمان هسته مرکزی ندارد و اولین آسمان‌خراشی است که از ستون‌های دیاگرید بتن آرمه داخلی استفاده می‌کند که با نمای ساختمان ترکیب می‌شود. خود نما در کنار زیبا بودن و اشاره ای به مشربیه طرح اسلامی باستانی، ساختمان را در برابر نور خورشید محافظت می کند و تراکم آن در اطراف ساختمان بسته به محل برخورد خورشید با آن متفاوت است. همه اینها بسیار شگفت انگیز است، اما ما عمدتاً از طرفداران ساختمان در شب هستیم، زمانی که روشن می شود.

 مجبوس غذای ملی کشور قطر است

اگر یک غذا وجود دارد که باید در طول سفر به قطر آن را امتحان کنید، بدون شک آن غذای ماچبو است. این غذا از برنج، گوشت، پیاز و گوجه فرنگی و مخلوط با ادویه، غذای ملی قطر است. مهمتر از همه، فوق العاده خوشمزه است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.