۱۰ بیماری شایع سیستم عصبی

همانطور که قطعا شما مخاطب عزیز میدانید سیستم عصبی یکی از مهم ترین و پیچیده ترین سیستم ها در بدن انسان است. این سیستم میتواند دچار به بیماری هایی شود که امروزه بسیار شایع هستند.  بدون سیستم عصبی، مغز قادر به تعامل و کنترل اندام های مختلف و اجازه و انجام حرکات و رفتارهایی که سازگاری انسان و یا حتی بقای او را تسهیل می کند، نخواهد بود. در این مقاله کوتاه میخواهیم شما مخاطب گرامی را با شایع ترین بیماری های سیستم عصبی آشنا نماییم.

سیستم عصبی چیست؟

سیستم عصبی عمدتاً از دو نوع سلول، نورون ها و سلول های گلیال تشکیل شده است.نورون ها اولین سلول بنیادی در بدن است که وظیفه پردازش و انتقال اطلاعات از طریق کل سیستم عصبی را بر عهده دارد.سلول های گلیال ،سلول هایی هستند که عملکرد حمایت و محافظت از نورون ها را انجام می دهند. نورون ها نمی توانند در غیاب سلول های گلیال عمل کنند.

این چارچوب پیچیده گاهی باعث ایجاد مشکلات یا بیماری هایی در عملکرد خود می شود که می تواند توانایی های افراد را تا حد زیادی محدود کند و حتی در شدیدترین موارد حتی باعث مرگ شود. در ادامه قصد داریم در مورد ۱۰ بیماری شایعی که بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد با شما صحبت نماییم و همچنین علائم آنها را برای شما بگوییم.

شایع ترین بیماری های سیستم عصبی

شایع ترین بیماری های سیستم عصبی

اختلالات و بیماری های بی شماری وجود دارند که می توانند بر سیستم عصبی تأثیر بگذارند. اگرچه برخی به طور خاص بر مغز و مخچه تأثیر می‌گذارند، این مقاله بر آنهایی تمرکز دارد که بر کل سیستم عصبی، اعم از مرکزی و محیطی، تأثیر می‌گذارند. در اینجا لیستی از ده بیماری شایع سیستم عصبی آورده شده است:

بیماری اسکلروز چندگانه یا ام اس

اختلالات میلین زدایی به این دلیل رخ می دهد که آکسون های نورون ها به تدریج ماده ای به نام میلین را از دست می دهند که در انتقال تکانه های بیوالکتریک از طریق سیستم عصبی اهمیت زیادی دارد. این باعث می شود که بدن به تدریج توانایی ارسال موثر پیام ها به سایر قسمت های بدن را از دست بدهد و علائمی مانند تنش عضلانی، ضعف، درد و اختلالات ادراکی ایجاد کند.

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

در این بیماری سلول های حرکتی سیستم عصبی به تدریج از بین می روند. بنابراین، با گذشت زمان، ماهیچه‌ها دریافت تکانه‌های عصبی را متوقف می‌کنند و در نهایت دچار آتروفی می‌شوند که از حرکت ارادی جلوگیری می‌کند. همچنین با پیشرفت این اختلال، در نهایت این مشکل میتواند بر عضلات قلبی و تنفسی تأثیر بگذارد و منجر به مرگ شود. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یک بیماری سیستم عصبی است.

تومورها

تعداد زیادی تومور وجود دارد که می تواند سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار دهد، خواه از آن منشأ گرفته باشد یا منشا آن قسمت دیگری از بدن باشد . در داخل این تومورها می‌توانیم آستروسیتوم، گلیوبلاستوم، گلیوما، مننژیوم یا مدولوبلاستوما را پیدا کنیم. این آسیب هم از طریق تکثیر سلولی و هم با پارگی اتصالات سیناپسی یا فشرده شدن نورون‌ها در برابر سایر ساختارها ایجاد می‌شود.

غدد درون ریز بدن چه کار میکنن؟

صرع

صرع اختلالی است که در اثر بیش فعال شدن برخی از گروه های عصبی ایجاد می شود که به دلایلی بیش از حد حساس هستند و به حداقل فعال شدن واکنش غیرطبیعی نشان می دهند و علائم مختلفی مانند تشنج معمولی، از دست دادن هوشیاری، ناهماهنگی و عدم کنترل عضلات و احشاء، کندی و ضعف را ایجاد می کنند.

زوال عقل

این نوع بیماری‌های سیستم عصبی، با تخریب پیشرونده و از دست دادن نورون‌ها و عملکرد طبیعی آنها مشخص می‌شوند که باعث از دست رفتن مهارت‌های شناختی و حرکتی مختلف می‌شود. آلزایمر، پارکینسون یا بیماری هانتینگتون آنهایی هستند که منجر به زوال پیشرونده رشته های عصبی می شوند .

سندرم قفل

این سندرم عجیب از ضایعاتی در ساقه مغز یا در اتصالات عصبی سرچشمه می گیرد. سوژه هوشیار است اما به دلیل عدم ارتباط عصبی بین مغز و سایر قسمت های بدن قادر به برقراری ارتباط یا حرکت نیست.

مونونوروپاتی ها و پلی نوروپاتی ها

مونونوروپاتی ها آسیب های عصب محیطی به دلیل مکانیسم های مختلف مانند ضربه دیدن مداوم، وجود عفونت، یا خونریزی و… است. در همین حال، پلی نوروپاتی ها فرآیندهای التهابی اعصاب یا دستگاه های عصبی مختلف هستند که علائم مختلفی مانند سوزن سوزن شدن یا از دست دادن کنترل و حساسیت، آتروفی عضلانی، ضعف، اسهال، اختلال نعوظ یا اختلالات قلبی تنفسی و غیره را ایجاد می کنند.

دیس رفلکسی اتونومیک

این بیماری ناشی از آسیب نخاعی و بیش فعال شدن سیستم عصبی خودمختار و همچنین افزایش چشمگیر و خطرناک فشار خون به دلیل دشواری تنظیم فشار خون در نواحی غیرعصبی، زیر مدولاری ضایعه می باشد.

مونوپلژی، همی پلژی و تتراپلژی

آسیب به رشته های عصبی در سیستم عصبی می تواند باعث فلج شدن قسمت های خاصی از بدن شود. این فلج می تواند در یک نقطه خاص از بدن (مونوپلژی)، در یک طرف بدن (همی پلژی) و یا حتی در تمام اندام ها (تتراپلژی) رخ دهد و حرکت و حتی درک لمسی این نواحی را غیرممکن کند.

 بیماری شایع سیستم عصبی ،بیماری نورالژی

10 بیماری شایع سیستم عصبی

نورالژی ها گروهی از بیماری ها و اختلالات سیستم عصبی هستند که باعث درد زیاد در چشم‌ها، دندان‌ها، فک‌ها، پیشانی، بینی و … می‌شود. این درد اکثرا فقط در یک سمت صورت رخ میدهد. دردی که ما تجربه می کنیم ممکن است نتیجه نقص، برخورد یا اختلال در مسیرهای عصبی باشد که مسئول درک درد هستند. سیستم عصبی ما شبکه ای پیچیده و ظریف است که به راحتی می توان تعادل آن را به هم زد. توجه به سیگنال های بدن ضروری است و هنگامی که درد ادامه دارد یا غیرعادی است به دنبال مراقبت های پزشکی باشیم. با درک عمیق تر از اعصاب خود و نحوه عملکرد آنها، می توانیم اقدامات آگاهانه تری برای مراقبت از سلامت خود برداریم.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.