گرم ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳

در این مقاله که در حوزه دانستنی ها، برای شما مخاطب عزیز ترجمه و تالیف شده است میخواهیم با شما درباره گرم ترین کشور های جهان در سال ۲۰۲۳ صحبت کنیم. برخی از این کشورهاف بحرین، مالی، سنگال و … میباند.

گرم ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۳

مالی – ۲۸٫۸۳ درجه سانتی گراد / ۸۳٫۸۹ درجه فارنهایت
بورکینافاسو – ۲۸٫۷۱ درجه سانتیگراد / ۸۳٫۶۸ درجه فارنهایت
سنگال – ۲۸٫۶۵ درجه سانتیگراد / ۸۳٫۵۷ درجه فارنهایت
تووالو – ۲۸٫۴۵ درجه سانتی گراد / ۸۳٫۲۱ درجه فارنهایت
جیبوتی – ۲۸٫۳۸ درجه سانتی گراد / ۸۳٫۰۸ درجه فارنهایت
موریتانی – ۲۸٫۳۴ درجه سانتی گراد / ۸۳٫۰۱ درجه فارنهایت
بحرین – ۲۸٫۲۳ درجه سانتیگراد / ۸۲٫۸۱ درجه فارنهایت
پالائو – ۲۸٫۰۴ درجه سانتی گراد / ۸۲٫۴۷ درجه فارنهایت
قطر – ۲۸٫۰۲ درجه سانتی گراد / ۸۲٫۴۴ درجه فارنهایت
گامبیا – ۲۷٫۹۷ درجه سانتیگراد / ۸۲٫۳۵ درجه فارنهایت

مالی با میانگین دمای سالانه ۸۳٫۸۹ درجه فارنهایت (۲۸٫۸۳ درجه سانتی گراد) گرم ترین کشور جهان است. مالی واقع در غرب آفریقا، در واقع با بورکینافاسو و سنگال مرز مشترک دارد. بخش بزرگی از مالی توسط صحرا پوشانده شده است و بیشتر مناطق کشور کمترین بارندگی را دریافت می کنند و خشکسالی را به یک نگرانی مکرر تبدیل می کند.

گرم ترین کشورهای جهان در سال 2023

گرم ترین کشور روی زمین کدام است؟

در نگاه اول، ۲۸٫۸۳ درجه سانتیگراد / ۸۳٫۸۹ درجه فارنهایت به طرز شگفت آوری تعجب آور به نظر می رسد. اما به خاطر داشته باشید که اینها میانگین دمای تابستان نیستند، بلکه میانگین دمای کلی هستند. این بدان معناست که این عدد نه تنها بالاترین میزان تابستان، بلکه دمای روز و شب را نه تنها در تابستان، بلکه در ماه های بهار، پاییز و زمستان نیز شامل می شود. به عنوان مثال، میانگین حداکثر روزانه در تیمبوکتو، مالی بین ۹۷ درجه فارنهایت و ۱۰۸ درجه فارنهایت از مارس تا اواسط اکتبر – در واقع، میانگین حداکثر روزانه در ژانویه، خنک‌ترین ماه سال، هنوز ۸۳ درجه فارنهایت است. اما شب‌های خنک‌تر زمستانی در محدوده ۵۸ تا ۶۵ درجه فارنهایت، میانگین دمای سالانه را به میانگین به ظاهر بی‌ضرر، اما در واقع بی‌رحمانه اواسط دهه ۸۰ (درجه فارنهایت) کاهش می‌دهد.

گرم ترین کشورهای کره زمین کجا هستند؟

به عنوان یک قاعده، کشورهای نزدیک به خط استوای زمین (عرض جغرافیایی صفر درجه) نسبت به کشورهای دورتر در شمال یا جنوب استوا دمای گرم تری را در طول سال تجربه می کنند. با نزدیک‌تر شدن به قطب‌ها (به سمت شمال در نیمکره شمالی یا جنوب در نیمکره جنوبی)، تغییرات آب و هوای فصلی و دامنه دمایی که در طول یک سال تجربه می‌شود، افزایش می‌یابد، از جمله دماهای بسیار سردتر در زمستان.

چرا کشورهای معتدل سردتر هستند؟

دلیل اصلی که کشورهای نزدیک به استوا دمای بالاتری را تجربه می کنند، شکل زمین است. از آنجایی که زمین تقریباً کروی است، نور خورشید با زاویه تقریباً عمودی به استوا برخورد می کند که آن را در ناحیه کوچکتری متمرکز می کند و احتمال جذب آن را افزایش می دهد. با این حال، نور خورشیدی که به قطب‌ها برخورد می‌کند، این کار را با زاویه‌ای افزایش می‌دهد، که نور خورشید را در منطقه بیشتری پخش می‌کند و احتمال کمانه شدن آن را بیشتر می‌کند (مخصوصاً در مناطقی که قبلاً پوشیده از برف است). علاوه بر این، نزدیک شدن با زاویه افزایش یافته به این معنی است که نور خورشید باید به لایه ضخیم تری از جو نفوذ کند و احتمال انعکاس، انحراف یا جذب نور خورشید توسط ذرات اتمسفر را قبل از رسیدن به سطح افزایش می دهد. در نتیجه، هر چه کشوری به قطب ها نزدیک تر باشد، انرژی خورشیدی کمتری جذب می کند و در کل خنک تر است.

سردترین کشورهای جهان کدام کشورها هستند؟

آیا تغییرات آب و هوایی با مرزهای ملی مطابقت دارد؟

در حالی که ویژگی های جغرافیایی مانند دریاچه ها و رشته کوه ها قطعاً می توانند بر آب و هوا تأثیر بگذارند، مرزهای ملی معمولاً توسط سیاست تعیین می شوند تا جغرافیا. بنابراین مرزهای ملی بر اقلیم، آب و هوا و دما تأثیری ندارند. آب و هوا و دما بین کشورها و حتی در داخل کشورها بسیار متفاوت است. این امر به ویژه در کشورهای بزرگ مانند ایالات متحده یا روسیه صادق است.

 

گرم ترین کشور روی زمین کدام است؟

 

آیا گرم ترین کشورهای جهان گرمتر می شوند؟

شواهد علمی نشان می دهد که کل سیاره در حال گرمتر شدن است. به این ترتیب، هر کشوری در جهان، از گرم ترین تا خنک ترین، احتمالاً افزایش میانگین دمای سالانه را تجربه خواهد کرد. طبق گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA)، جولای ۲۰۲۱ گرم ترین ماه ثبت شده تاکنون بوده است. علاوه بر این، مطالعات متعدد از منابعی از جمله ناسا و NOAA نشان می دهد که دوره ۲۰۱۴-۲۰۲۰ گرم ترین دوره شش ساله حداقل در ۱۷۱ سال گذشته بوده است. مطالعاتی از این قبیل شواهد قاطع را ارائه می دهد که گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی تحت تأثیر انسان هم واقعی و هم در حال وقوع است. با این حال، سؤالات مهمی در مورد اینکه دقیقاً در نهایت چقدر دما افزایش می‌یابد و انسان‌ها برای جلوگیری، مقابله یا سازگاری با آن می‌توانند و چه کاری انجام دهند، باقی می‌ماند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.