۷ اقدام عالی ،وقتی هیچ چیز شما را خوشحال نمیکند

آنهدونیا یا ناتوانی در شاد بودن و خوشحال شدن از هر چیزی که در اطراف ما وجود دارد، نشانه ای رایج از یک مشکل زمینه ای سلامت روان مانند افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه یا اضطراب است. در حالی که احساس کسالت و بی انگیزگی میکنید و هیچ چیز شما را خوشحال نمیکند این اقدامات را انجام دهید تا سرحال شوید.

در واقع، گفته می‌شود که برای کسانی که با آنهدونیا زندگی می‌کنند، مناطقی در مغز که معمولاً با انتظار پاداش یا علاقه مرتبط هستند، ملتهب است. این التهاب باعث عدم تعادل دوپامین در مغز می شود که فرد را نسبت به نتیجه هر رویداد یا موقعیتی بی تفاوت می کند.

چرا هیچ چیز من را خوشحال نمیکند؟

احساس فرسودگی

احساس تحریک پذیری آسان، کم خوابی طولانی مدت و بی حالی مداوم از جمله علائم مرتبط با فرسودگی شغلی است. معمول‌ترین شکل این موضوع مراقبت‌های بهداشتی به شکل فرسودگی شغلی دیده می‌شود، که در آن افراد ساعات طولانی را تحت استرس شدید کار می‌کنند یا طیف وسیعی از مسئولیت‌ها را بدون استراحت یا استراحت کافی انجام می‌دهند.

تنهایی

در حالی که معمولاً تنهایی در افرادی رخ می دهد که تنها زندگی می کنند یا برای مدت طولانی از دیگران منزوی هستند، یک فرد حتی زمانی که در یک جمع باشد می تواند احساس تنهایی کند. تنهایی به عنوان یک حالت عاطفی زمانی ریشه می‌گیرد که نتوانیم با اطرافیانمان ارتباط واقعی برقرار کنیم. احساس دائمی اینکه هیچ چیز باعث خوشحالی شما نمی شود می تواند نشان دهنده تنهایی باشد و تمایل به تنهایی ما را عمیق تر به حالت افسردگی بکشاند .

7 اقدام عالی ،وقتی هیچ چیز شما را خوشحال نمیکند

کسالت

ما اغلب احساس بی‌حوصلگی و بی‌انگیزی می‌کنیم، زیرا می‌خواهیم خود را با شرایط سازگار کنیم – مثبت یا منفی – و بعد از اینکه به چیزی عادت کردیم، نسبت به آن بی‌تفاوت می‌شویم و نمی‌توانیم «شادی» بیشتری را از آن کسب کنیم. در حالی که این تردمیل لذت‌بخش برای اکثر ما یک پدیده رایج است، گاهی اوقات این بی‌تفاوتی طولانی‌مدت یا بی‌حوصلگی نسبت به رویدادهای زندگی می‌تواند به سمت مصرف مواد، اعتیاد به عادت های غیرمفید، رفتار آسیب‌رسان به خود و حتی افسردگی منتهی شود.

افسردگی

اگر اغلب احساس افسردگی می‌کنید و هر روز برایتان با احساس دلهره شروع می‌شود، یا اگر فعالیت‌هایی که قبلاً باعث ایجاد شادی می‌شدند، هیچ احساسی را در شما برانگیختند، این می‌تواند نشان‌دهنده شروع افسردگی باشد. افسردگی یک وضعیت پیچیده است که هم علائم روحی و هم جسمی دارد. با این حال، خبر خوب این است که پس از تشخیص افسردگی، می توان آن را درمان کرد و این امکان را برای فرد فراهم می کند که در نهایت زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشد.

۷ اقدام عالی ،وقتی هیچ چیز شما را خوشحال نمیکند

 استراحت کافی داشته باشید

تحقیقات نشان می‌دهد که بین اختلال خواب و افسردگی ارتباط قوی وجود دارد و اختلالات خواب در حدود ۷۵ درصد از بزرگسالان مبتلا به افسردگی وجود دارد. اختلالات خواب می تواند سطح استرس و اضطراب را افزایش داده و بر کیفیت کلی زندگی فرد تأثیر بگذارد.

در واقع، رعایت بهداشت خواب خوب برای تضمین سلامت کلی ضروری است. برخی از روش‌های موثر خواب شامل محدود کردن زمان کلی نمایشگر و بستن آگاهانه همه صفحه‌ها حداقل یک ساعت قبل از خواب است. بر اساس تحقیقات انجام شده خواب باکیفیت به طور منظم یکی از مطمئن ترین راه ها برای احساس بهتر دوباره است.

 با پزشک مشورت کنید

این احساس مداوم که هیچ چیز شما را خوشحال نمی کند نیز می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای یا تغییر ناگهانی در سبک زندگی معمول شما باشد. به عنوان مثال، کسانی که زمان بیشتری را در داخل خانه می گذرانند احتمالاً دچار کمبود ویتامین D هستند که با خلق و خوی ضعیف، افسردگی و سایر اختلالات روانی مرتبط است.

اختلالات خوردن و شرایط سلامتی مانند کم کاری تیروئید یا کمبود آهن می تواند منجر به علائم افسردگی و همچنین تشدید اضطراب شود. صحبت با پزشک و انجام آزمایش خون و انجام آزمایشات مناسب می تواند به از بین بردن این شرایط زمینه ای بالقوه که می تواند باعث ناراحتی شود کمک کند.

 مراقب بدن خود باشید

همانطور که از کشف محور روده-مغز آشکار شد، انتخاب های غذایی ما بر روحیه و سلامت ما تأثیر می گذارد. برای بهبود سلامت روانی و افزایش سطح شادی، از غذاهای با خلق و خوی خوب مانند سبزیجات سبز، دانه ها و آجیل، گوشت بدون چربی و پری بیوتیک ها استفاده کنید. کم آبی همچنین مسئول جلوگیری از تولید سروتونین است، به طور بالقوه توانایی ما برای تفکر واضح را مختل می کند و باعث می شود همیشه احساس خستگی کنیم، و از این رو مهم است که در طول روز هیدراته بمانیم.

علاوه بر این، شرکت در فعالیت بدنی با ترشح اندورفین، نوعی هورمون شادی که می‌تواند توانایی‌های مدیریت استرس ما را تقویت کند، به مبارزه با احساس «هیچ چیز مرا خوشحال نمی‌کند» کمک می‌کند.

در واقع، ورزش منظم می تواند مغز ما را تغییر دهد، علاوه بر آن سلامت قلب را بهبود می بخشد و از بیماری هایی مانند دیابت پیشگیری می کند. اگر نمی توانید به باشگاه دسترسی پیدا کنید، دویدن آگاهانه یا یوگای ترمیمی را امتحان کنید تا عنصر تمرکز حواس و آرامش را به برنامه ورزشی روزانه خود وارد کنید. آهسته شروع کردن، تعیین اهداف کوچک و واقع بینانه و ثابت بودن می تواند پیشرفت های قابل توجهی در احساس شما ایجاد کند.

 معنای خوشبختی را دوباره بسازید

در این مرحله، ممکن است آماده باشید تا نگاهی عمیق‌تر به آنچه که باعث شادی شما می‌شود و فعالیت‌هایی را که ممکن است خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد، بیندازید. وقتی احساس ناراحتی می‌کنم، به دنبال سرنخ‌هایی می‌گردم که در وهله اول چه چیزی مرا خوشحال می‌کند، و اینکه آیا اخیراً به اندازه کافی برای رسیدن یا بازگرداندن آن احساس انجام داده‌ام یا خیر.

اگر موانعی وجود دارد که مانع از انجام فعالیت‌هایی می‌شود که قبلاً از آن لذت می‌بردید، سعی کنید فعالیت‌های جدیدی را القا کنید که ممکن است برای شما جالب باشد و به شما کمک کند کمتر از زندگی خسته شوید. در حالی که سفر برای کاوش در غذاهای مختلف و فعالیت‌های تناسب اندام، فعالیت‌هایی هستند که معمولاً من را شاداب نگه می‌دارند، متوجه شدم که ارتباط با طبیعت به شکل باغبانی – حتی در یک فضای محدود آپارتمانی – به حفظ روحیه من از طریق استرس و اضطرابی که تجربه کردم کمک کرد.

مدیتیشن منظم

یک برنامه مدیتیشن روزانه و تمرکز بر نفس کشیدن می تواند به افزایش سطح شادی کمک کند، البته در طول زمان و با تمرین مداوم. انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد که می توانید بسته به مهارت هایی که می خواهید از مدیتیشن و راحتی یاد بگیرید، یکی را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، مدیتیشن قدردانی می تواند به شما کمک کند تا به چیزهای خوب زندگی خود توجه کنید و شما را قادر می سازد تا منفی ها را رها کنید. مدیتیشن خواب عمیق می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا احساس آرامش، شادابی و آمادگی برای روز بعد با افزایش سطح انرژی داشته باشید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “مراقبه یا مدیتیشن چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

به دیگران وصل شوید و ارتباط برقرار کنید

دکتر نادو می‌گوید: «اغلب زمانی که افراد احساس می‌کنند ارتباطات اجتماعی‌شان ضعیف است، آنهدونیا و سایر علائم افسردگی را تجربه می‌کنند.» تحقیقات نشان می دهد که ایجاد ارتباطات اجتماعی معنی دار می تواند به شما کمک کند راه بازگشت به شادی را پیدا کنید. استفاده از نیروی دوستی و ارتباطات مثبت برای رضایت و رفاه کلی ما از زندگی مهم است.

“تحقیقات نشان می دهد که ایجاد ارتباطات اجتماعی معنی دار می تواند به شما کمک کند راه بازگشت به سمت شادی را پیدا کنید.”

همانطور که کارن فینگرمن، محقق اشاره می کند، در حالی که ارتباطات صمیمی و روابط نزدیک مهم هستند، حتی پیوندهای ضعیف نیز می توانند با ایجاد انگیزه و دیدگاه تازه بر ما تأثیر مثبت بگذارند. برقراری ارتباط با غریبه‌های تصادفی در طول همه‌گیری می‌تواند به شما و دیگران کمک کند کمتر احساس تنهایی و انزوا کنید و باعث می‌شود دنیای اطراف احساس بهتری داشته باشید.

چرا هیچ چیز شما را خوشحال نمیکند

 با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید

اگر هیچ یک از این ایده‌ها باعث نمی‌شود احساس بهتری و شادی بیشتری داشته باشید، وقتی احساس می‌کنید در زندگی شکست خورده‌اید، بد نیست به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. تماس با یک متخصص و صحبت کردن با یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا وضعیت خود را ارزیابی کنید و نگرانی های ذاتی را که نیاز به پرداختن یا چارچوب بندی مجدد شناختی دارند مشخص کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.