کی باید به پزشک عمومی مراجعه کرد کی به متخصص؟

با توجه به اینکه بدن انسان بیش از ۷۰ اندام، ۲۰۰ استخوان و ۶۰۰ عضله را در خود جای داده است،پس برای درمان هرکدام نیاز به مراجعه به متخصص همان حوزه است، چه گوش درد شدشد، شکستگی استخوان، درد قفسه سینه یا فقط یاد گرفتن نحوه اندازه گیری فشار خون ، ممکن است ندانید که چه زمانی به پزشک عمومی مراجعه نمود و چه زمانی به متخصص؟ این مقاله که ترجمه و تالیف از houstonmethodist میباشد را لطفا تا انتها مطالعه نمایید.

انواع مراقبت های پزشکی

مراقبت های اولیه – پزشکانی که در همه چیز از مراقبت های پیشگیرانه و نگرانی های جزئی سلامتی گرفته تا مدیریت بیماری های مزمن مانند آسم، فشار خون بالا و دیابت کمک می کنند.
مراقبت های تخصصی – پزشکانی که تنها تمرکزشان بر اندام های خاص و بیماری های مرتبط است، مانند متخصصان گوارش، غدد درون ریز، متخصصان قلب، متخصصان مغز و اعصاب و غیره.
مراقبت های فوری – زمانی که به کمک پزشکی به موقع نیاز است، اما این نگرانی تهدید کننده زندگی نیست
مراقبت های اورژانسی – زمانی که برای درمان یک موضوع جدی یا تهدید کننده زندگی به مراقبت فوری پزشکی نیاز است

هر کدام ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسند، اما نکات ظریفی وجود دارد که در دسته بندی ها باید در نظر گرفته شود. دکتر جاناتان زالامیا، یک پزشک مراقبت های اولیه که در پزشکی ورزشی نیز تخصص دارد، به سوالات رایج در مورد چگونگی دانستن اینکه به چه نوع مراقبتی نیاز دارید پاسخ می دهد.

 

پزشک عمومی کیست و چه زمانی باید به او مراجعه کرد؟

 

پزشک عمومی کیست و چه زمانی باید به او مراجعه کرد؟

همه به مراجعه به یک پزشک عمومی مجرب نیاز دارند. چرا؟ آنها به عنوان متخصصان پزشکی که کل تاریخچه سلامتی شما را می‌دانند و می‌توانند تقریباً هر مشکلی را که پیش می‌آید تشخیص، درمان یا تریاژ کنند، شریک زندگی شما برای سالم ماندن هستند.

کلید مراقبت های اولیه معاینه فیزیکی سالانه شما است، یک قرار ملاقات برای اطمینان از به روز بودن واکسیناسیون ها و غربالگری های معمول سلامت – از جمله آزمایش خون که می تواند به تشخیص زودهنگام مشکلات رایج سلامت کمک کند.

شرایط شایع سلامت مزمن که پزشک مراقبت های اولیه شما می تواند به مدیریت آن کمک کند عبارتند از:

آسم
دیابت
فشار خون بالا
کلسترول بالا
چاقی

برخی از پزشکان عمومی مانند دکتر زلامیا نیز در پزشکی ورزشی تخصص دارند و می توانند به بزرگسالان فعال در مورد نیازهای مراقبت های اولیه و مدیریت مشکلات رایجی که در صورت فعالیت بدنی ممکن است رخ دهد، از جمله درد مفاصل، آرتروز و موارد دیگر کمک کنند.

دکتر Zalamea می‌افزاید: «یکی دیگر از مزایای برقراری رابطه با پزشکتان این است که در حال حاضر کسی را دارید که در صورت بروز مشکل حاد به سراغ او بروید». “هر چیزی که زندگی روزمره شما را مختل کند و بعد از چند روز از بین نرود، دلیلی برای ورود است.”

نمونه هایی از مسائل بهداشتی جزئی که باید در مورد آنها به پزشک عمومی مراجعه کنید عبارتند از:

سرماخوردگی، آنفولانزا یا COVID-19
یبوست یا اسهال
سرفه، تب یا گلودرد
سوزش سردل
عفونت های سینوسی
عفونت های دستگاه ادراری

پزشک عمومی شما می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل بهداشتی گاه به گاه مانند موارد ذکر شده بالا را برطرف کنید و اگر یک بیمار شناخته شده هستید.

در مورد آسیب‌های ورزشی، کلینیک‌های آسیب‌های ارتوپدی مراقبت‌های یک روزه را برای مسائلی از رگ به رگ شدن و کشیدگی گرفته تا حتی آسیب‌های حاد مانند شکستگی استخوان و پارگی رباط ارائه می‌دهند.

دکتر Zalamea می‌افزاید: «این گزینه‌ها برای موارد گاه به گاه و حاد هستند که ظاهر می‌شوند و به مراقبت فوری‌تر نیاز دارند، نه مشکلات مزمن. “اگر این یک مشکل مزمن است، مانند کمردرد خفیف که برای چند هفته شما را آزار می دهد یا متوجه شده اید که اعداد فشار خون شما در چند روز گذشته به آرامی افزایش یافته است، در عوض با پزشک مراقبت های اولیه خود قرار ملاقات بگذارید. اینها مواردی هستند که داشتن پزشکی که سابقه سلامتی شما را می داند واقعاً مفید است.”

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد؟

دل درد مکرر دلیلی برای مراجعه به متخصص گوارش می شود؟ آیا درد مفاصل چیزی است که برای درمان آن به پزشک ورزشی نیاز دارید؟ آیا سردردهای مکرر به این معنی است که زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب فرا رسیده است؟ و آیا برای مراجعه به یکی از این متخصصان نیاز به معرفی دارید؟

 دکتر Zalamea خاطرنشان می کند که پزشک عمومی شما می تواند منبعی برای شما باشد که این نوع سوالات مطرح شود.

دکتر Zalamea می‌گوید: «این بخشی از نقش ما است، بنابراین من همیشه توصیه می‌کنم ابتدا نگرانی‌های خود را با پزشک مراقبت‌های اولیه خود بررسی کنید. “ما می توانیم درک بهتری از تصویر بالینی شما داشته باشیم و شما را از آنجا راهنمایی کنیم.”

اغلب اوقات، پزشک عمومی شما با اجرای درمان های خط اول برای علائم یا مشکل شما شروع می کند – توصیه به تغییرات سبک زندگی و/یا داروهای شناخته شده برای کمک. اگر با وجود این علائم همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است به یک متخصص ارجاع داده شود تا آزمایش‌ها یا روش‌های تشخیصی دیگر انجام شود.

دکتر Zalamea توضیح می‌دهد: «به عنوان مثال، اگر فردی رفلاکس اسید معده داشته باشد و ما علل شایع آن را رد کرده باشیم و چند دارو را امتحان کرده باشیم، اما علائم هنوز از بین نرود، ممکن است ارجاع به یک متخصص گوارش ضروری باشد. این زمانی است که ما به آموزش یک متخصص در مورد آن وضعیت خاص یا مهارت‌های خاص آنها، مانند انجام آندوسکوپی برای تجسم مری، تکیه می‌کنیم.»

 

کی باید به پزشک عمومی مراجعه کرد کی به متخصص؟

 

فواید چای اولنگ برای سلامتی چیست؟

چه زمانی نیاز به مراقبت اورژانسی دارید؟

دکتر Zalamea می‌گوید: «تا زمانی که با یک مشکل پزشکی جدی مواجه نیستید، مراکز مراقبت فوری و کلینیک‌های اورژانس مستقل انتخابی کاملاً قابل قبول هستند. به عنوان مثال، اسهال، عفونت دستگاه ادراری، احساس ناخوشی در معده – این همه مواقعی هستند که اگر پزشک نتواند شما را در یک بازه زمانی معقول قرار دهد، ممکن است بخواهید به دنبال مراقبت های فوری باشید.

دکتر Zalamea تأکید می‌کند: «اگر با یک مشکل تهدیدکننده زندگی مواجه هستید، باید به جای آن با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به اورژانس وابسته به بیمارستان بروید».

دکتر Zalamea هشدار می دهد: «زمان زمانی که صحبت از حمله قلبی، سکته مغزی و سایر رویدادهای جدی پزشکی می شود، بافتی است. “اگر فردی با علائم سکته مغزی به یک کلینیک اورژانس مستقل مراجعه کند، فقط به یک اورژانس متصل به بیمارستان منتقل می شود – و این زمان تلف شده است. به جای آن با ۱۱۵ تماس بگیرید یا مستقیماً به یک اورژانس بیمارستانی بروید. “

علائم یک اورژانس پزشکی جدی یا تهدید کننده زندگی چیست؟

 

برای هر یک از موارد زیر فوراً به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید:

درد قفسه سینه یا احساس فشردن در قفسه سینه
علائم سکته مغزی، که شامل شروع ناگهانی صحبت کردن، تغییرات بینایی و ضعف در یک طرف بدن است.
تنگی نفس یا مشکل در تنفس
آسیب به سر، گردن یا ستون فقرات
خونریزی کنترل نشده
درد شدید، از جمله سردرد شدید یا درد شدید شکم
از دست دادن هوشیاری
سوختگی شدید یا برق گرفتگی
مسائل مربوط به بارداری، مانند گرفتگی شدید یا خونریزی
مسمومیت یا مصرف بیش از حد مشکوک
افکار مربوط خودکشی

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.