وسواس فکری عملی چیست؟

آیا افکار وسواسی و رفتارهای اجباری در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند؟ علائم آن چگونه است؟ آیا درمان دارد؟

اختلال وسواس فکری عملی چیست؟

 گاهی اوقات ، ممکن است برگردید و دوباره بررسی کنید که آیا اتو از پریز برق خارج شده است یا نگران باشید که به میکروب آلوده شوید یا حتی گاهی اوقات فکر ناخوشایندی درباره اطراف خود داشته باشید.

اختلال وسواس فکری عملی ، یک اختلال اضطرابی است که با افکار غیرقابل کنترل ، ناخواسته و رفتارهای تکراری و منظمی که شما مجبور به انجام آن هستید ، مشخص می شود. اگر اینگونه هستید ، احتمالاً می دانید که افکار وسواسی و رفتارهای اجباری شما غیر منطقی است – اما حتی در این صورت ، احساس می کنید نمی توانید در برابر آنها مقاومت کنید و رها شوید.اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای رهایی از افکار ناخواسته و اصرارهای غیرمنطقی و کنترل دوباره افکار و اعمال خود انجام دهید.

وسواس فکری باعث می شود مغز روی فکر یا اصرار خاصی گیر کند. به عنوان مثال ، شما می توانید اجاق گاز را ۲۰ بار بررسی کنید تا مطمئن شوید که واقعاً خاموش است زیرا از سوختن خانه خود وحشت دارید یا از ترس میکروب ، دستان خود را هر ۱۰ دقیقه بشویید . در حالی که شما از انجام این رفتارهای تکراری احساس لذت نمی کنید ، اما ممکن است آنها برای اضطراب ناشی از افکار وسواسی تسکین دهنده باشند.

وسواس فکری

وسواس فکری عملی

وسواس فکری ، تصویر یا انگیزه ای غیرارادی است که بارها و بارها در ذهن شما رخ می دهد. شما نمی خواهید اینگونه باشید ، اما نمی توانید جلوی آنها را بگیرید. متأسفانه ، این افکار وسواسی غالباً آزار دهنده و منحرف کننده هستند.

 رفتارهایی است که احساس می کنید بارها و بارها مجبور به انجام آنها هستید. معمولاً اجبارها برای از بین بردن وسواس انجام می شود. به عنوان مثال ، اگر از آلودگی می ترسید ، ممکن است بیشتر روز خود را در حمام و کنار شیر آب بگذرانید. با این حال ، تسکین هرگز دوام نمی آورد. در حقیقت ، افکار وسواسی معمولاً قویتر برمی گردند. و تشریفات و رفتارهای اجباری اغلب با تقاضای بیشتر خود باعث اضطراب می شوند.

چرخه رفتارهای وسواسی چگونه است؟

بیشتر افراد مبتلا در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

افرادی که از آلودگی می ترسند. آنها معمولاً مدام در حال شستشو هستند.
افرادی به طور مکرر مواردی را بررسی می کنند (اجاق گاز خاموش ، در قفل شده و غیره) که آنها را با آسیب یا خطر همراه می کند.
افرادی که همیشه دچار احساس گناه هستند و از این می ترسند که اگر همه چیز کامل نباشد یا درست انجام شود اتفاق وحشتناکی رخ می دهد یا مجازات می شوند.
افرادی که وسواس نظم و تقارن را دارند. آنها ممکن است در مورد تعداد ، رنگ یا آرایش خاصی خرافاتی داشته باشند.

علائم و نشانه های افکار وسواس فکری و عملی

صرف اینکه شما افکار وسواسی دارید یا رفتارهای اجباری انجام می دهید به این معنی نیست که شما مبتلا به وسواس هستید. با ابتلا به اختلال وسواس فکری ، این افکار و رفتارها باعث پریشانی فوق العاده ای می شود ، زمان زیادی را صرف می کنند (حداقل یک ساعت در روز) و در زندگی و روابط روزمره شما اختلال ایجاد می کنند.

بیشتر مبتلایان به وسواس فکری هم وسواس دارند و هم اجبار ، اما بعضی از افراد فقط یکی یا دیگری را تجربه می کنند.

نشانه های وسواس فکری

افکار وسواسی رایج شامل موارد زیر است:

ترس از آلوده شدن به میکروب یا کثیفی یا آلوده بودن دیگران.
ترس از دست دادن کنترل و صدمه زدن به خود یا دیگران.
افکار و تصاویر صریح و خشونت آمیز جنسی.
تمرکز بیش از حد بر عقاید مذهبی یا اخلاقی.
ترس از دست دادن یا نداشتن چیزهایی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید.
نظم و تقارن: این ایده که همه چیز باید “درست” قرار بگیرد.
خرافات؛ توجه بیش از حد به چیزی که خوش شانسی یا بدشانسی قلمداد می شود.

رفتارهای اجباری رایج شامل موارد زیر است:

بررسی بیش از حد مضاعف مواردی مانند قفلها ، لوازم خانگی و سوئیچ ها.
برای اطمینان از ایمنی عزیزان ، مرتباً از آنها بازدید می کنید.
شمردن ، ضربه زدن ، تکرار بعضی از کلمات یا انجام کارهای بی معنی دیگر برای کاهش اضطراب.
صرف زمان زیادی برای شستن یا تمیز کردن.
بیش از حد یا درگیر شدن در آیین های ناشی از ترس مذهبی.

درمان وسواس فکری و عملی

 ۱-عوامل محرک خود را شناسایی کنید

اولین قدم برای کنترل علائم تشخیص عوامل محرکه – افکار یا موقعیت هایی است که وسواس و اجبارهای شما را به وجود می آورد. لیستی از عوامل محرکی که هر روز تجربه می کنید و وسواسی را که تحریک می کنند ضبط کنید. به شدت ترس یا اضطرابی که در هر موقعیت تجربه کرده اید و سپس اجبارها یا استراتژی های ذهنی را که برای کاهش اضطراب استفاده می کنید.

یک تصویر ذهنی محکم ایجاد کنید و سپس یک یادداشت ذهنی ایجاد کنید. به خود بگویید ، “پنجره اکنون بسته است” یا “من می توانم ببینم که اجاق گاز خاموش است.”

۲-بیاموزید که در برابر اجبارها مقاومت کنید

به نظر می رسد پرهیز از موقعیت هایی که باعث ایجاد افکار وسواسی می شوند هوشمندانه به نظر برسد ، اما هرچه بیشتر از آنها اجتناب کنید ترس از آنها احساس می شود. برعکس ، با در معرض قرار گرفتن مکرر خود در معرض عوامل محرک، می توانید بیاموزید که در برابر تمایل به انجام مقاومت کنید. این به عنوان پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP) شناخته می شود و اصلی ترین پایه درمان حرفه ای است.

مکرراً خود را در معرض منبع وسواس خود قرار دهید – و سپس از رفتار اجباری که معمولاً برای کاهش اضطراب خود انجام می دهید خودداری کنید.

۳- افکار وسواسی را به چالش بکشید

هر کس گهگاه فکر یا نگرانی آزار دهنده ای دارد. اما وسواس فکری باعث می شود مغز در یک فکر خاص اضطراب آور گیر کند و باعث شود که آن بارها و بارها در ذهن شما بازی کند. هرچه فکر ناخوشایند یا ناراحت کننده باشد ، احتمال سرکوب آن بیشتر است. اما سرکوب افکار تقریباً غیرممکن است و تلاش معمولاً نتیجه عکس دارد و باعث می شود تفکر ناخوشایند با ظهور بیشتر و آزاردهنده تر شود.

همانند مقاومت در برابر اجبارها ، شما می توانید با یادگیری تحمل آنها از طریق تمرینات مواجهه و جلوگیری از پاسخ ، بر افکار مزاحم و وسواسی غلبه کنید. همچنین مهم است که به خود یادآوری کنید که فقط به این دلیل که فکر ناخوشایندی دارید ، شما را به یک شخص بد تبدیل نمی کند. افکار شما فقط افکار است. حتی افکار ناخواسته ، سرزده یا خشونت آمیز نیز طبیعی است – این تنها اهمیتی است که شما برای آنها قائل هستید آنها را به یک وسواس مخرب تبدیل می کند.

افکار وسواسی

 ۴- از اطرافیان کمک بگیرید

 هنگامی که احساس ناتوانی و تنهایی می کنید ممکن است شرایط بدتر شود ، بنابراین ساخت یک سیستم پشتیبانی قوی مهم است. هرچه ارتباط بیشتری با افراد دیگر داشته باشید ، احساس آسیب پذیری کمتری خواهید کرد. و فقط صحبت با یک شخص فهمیده در مورد نگرانی ها و اصرارهای شما می تواند تهدیدآمیزتر به نظر برسد.

با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید. وسواس و اجبار می تواند زندگی شما را تا حد انزوای اجتماعی نابود کند. به نوبه خود ، انزوای اجتماعی علائم  را تشدید می کند. سرمایه گذاری در ارتباط با خانواده و دوستان مهم است. صحبت رو در رو با نگرانی ها و اصرارهای خود باعث می شود احساس واقعی بودن کمتر و تهدید کمتر شود.

 ۵- استرس را کنترل کنید

گرچه استرس باعث وسواس نمی شود ، اما می تواند علائم را تحریک کرده یا آنها را بدتر کند. ورزش بدنی و ارتباط رو در رو با شخص دیگری دو روش بسیار موثر برای آرام سازی سیستم عصبی شماست. شما همچنین می توانید:

با استفاده از یک یا چند حس جسمی – بینایی ، بویایی ، شنوایی ، لمس ، چشایی – یا حرکت ، علائم اضطراب خود را به سرعت تسکین دهید. ممکن است سعی کنید به یک قطعه موسیقی مورد علاقه گوش دهید ، به یک عکس ارزشمند نگاه کنید ، یک فنجان چای میل کنید یا قدم بزنید.

تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید. مراقبه آگاهانه ، یوگا ، تنفس عمیق و سایر روش های آرام سازی می تواند به کاهش استرس و تنش کلی شما کمک کرده و به شما در کنترل اشتیاق کمک کند. برای بهترین نتیجه ، سعی کنید یک روش آرامش را به طور مرتب تمرین کنید.

 ۶-برای سهولت در درمان اختلال وسواس فکری ، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید

یک سبک زندگی متعادل و سالم نقش مهمی در کاهش اضطراب و اجتناب از اجبارها ، ترس و نگرانی دارد.

به طور منظم تمرین کن: ورزش یک درمان ضد اضطراب طبیعی و موثر است که با تمرکز مجدد ذهن در هنگام بروز افکار وسواسی و اجبار به کنترل علائم کمک می کند. برای حداکثر سود ، سعی کنید در بیشتر روزها ۳۰ دقیقه یا بیشتر فعالیت هوازی داشته باشید. ده دقیقه چند بار در روز می تواند به اندازه یك دوره طولانی تر موثر باشد ، به خصوص اگر به روند حركت توجه داشته باشید.

به اندازه کافی خوابیدن: اضطراب و نگرانی نه تنها می تواند باعث بی خوابی شود ، بلکه کمبود خواب می تواند افکار و احساسات مضطرب را نیز تشدید کند. هنگامی که به خوبی استراحت می کنید ، حفظ تعادل عاطفی بسیار آسان تر است ، که یک عامل اصلی در کنار آمدن با اختلالات اضطرابی  است.

از مصرف الکل و نیکوتین خودداری کنید: الکل به طور موقت اضطراب و نگرانی را کاهش می دهد ، اما در واقع با از بین رفتن علائم اضطراب ایجاد می کند. به همین ترتیب ، گرچه به نظر می رسد سیگار آرامش می بخشد ، اما نیکوتین در واقع یک محرک قوی است. سیگار کشیدن منجر به افزایش ، نه پایین آمدن سطح اضطراب و علائم  می شود.

درمان اختلال وسواس فکری

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر” را نیز مطالعه بفرمایید.      

علاوه بر درمان شناختی-رفتاری ، از درمان های زیر نیز برای وسواس استفاده می شود:

دارو: از داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات همراه با درمان برای درمان اختلال وسواس استفاده می شود. با این حال ، دارو به تنهایی در تسکین علائم موثر نیست.

خانواده درمانی: از آنجایی که وسواس اغلب در زندگی خانوادگی و سازگاری اجتماعی مشکلاتی ایجاد می کند ، خانواده درمانی می تواند به درک بهتر این اختلال کمک کرده و تعارضات خانوادگی را کاهش دهد.

گروه درمانی: از طریق تعامل با سایر مبتلایان ، گروه درمانی حمایت و تشویق می کند و احساس انزوا را کاهش می دهد.

چگونه به کسی مبتلا به وسواس فکری عملی کمک کنیم؟

نحوه عکس العمل شما در برابر علائم عزیزتان می تواند تأثیر زیادی در چشم انداز و بهبود او داشته باشد. نظرات یا انتقادات منفی می تواند آن را بدتر کند ، در حالی که یک محیط آرام و حمایت کننده می تواند به بهبود نتیجه درمان کمک کند.

از انتقادات شخصی خودداری کنید. به یاد داشته باشید ، رفتارهای عزیز شما علائم است ، نه نقص شخصیت.

شخصی که مبتلا است ، سرزنش نکنید و به او نگویید که انجام مراسم را متوقف کند. آنها نمی توانند رعایت کنند و فشار برای متوقف کردن فقط باعث بدتر شدن رفتارها می شود.

تا آنجا که ممکن است مهربان و صبور باشید. هر فرد مبتلا باید با سرعت خود بر مشکلات غلبه کند. از هرگونه تلاش موفقیت آمیز برای مقاومت در برابر علائم تمجید کنید و توجه را به عناصر مثبت زندگی او معطوف کنید.

درمان وسواس فکری و عملی 

ارتباطات را مثبت و واضح نگه دارید. ارتباط مهم است بنابراین می توانید تعادل بین حمایت از عزیز خود و ایستادن در برابر علائم و ناراحتی بیشتر عزیز خود را پیدا کنید.

شوخ طبعی پیدا کنید. خندیدن با هم از جنبه خنده دار و پوچی برخی از علائم می تواند به عزیزانتان کمک کند تا از این اختلال جدا شوند. فقط مطمئن شوید که عزیز شما احساس احترام و شوخی می کند.

اجازه ندهید که وسواس فکری زندگی خانوادگی را مختل کند. به عنوان یک خانواده بنشینید و تصمیم بگیرید که چگونه برای مقابله با علائم عزیزانتان با هم کار خواهید کرد. سعی کنید زندگی خانوادگی را تا حد ممکن عادی نگه دارید و خانه را محل آرامش قرار دهید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.