۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر

۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

خوشبختی برای همه متفاوت به نظر می رسد. صرف نظر از نسخه شادی شما ، داشتن یک زندگی شادتر و راضی تر در دسترس شماست. چند تغییر در عادت های منظم شما می تواند به شما در رسیدن به شادی کمک کند.عادت ها مهم هستند. اگر تا به حال سعی کرده اید یک عادت بد را ترک کنید ، به خوبی می دانید که آنها چطور بر زندگی شما اثرگذار بوده اند.

خوب ، عادت های خوب نیز عمیقا ریشه دوانده اند. چرا روی این کار نمی کنید که عادت های مثبت را بخشی از برنامه روزمره خود کنید؟

در اینجا نگاهی به برخی از عادات روزانه ، ماهانه و سالانه است که می تواند تلاش شما را شروع کند. فقط به یاد داشته باشید که نسخه شادی همه کمی متفاوت است و مسیر آنها برای دستیابی به آن نیز متفاوت است.اگر برخی از این عادت ها استرس بیشتری ایجاد می کنند یا فقط با سبک زندگی شما سازگار نیستند ، آنها را رها کنید. با کمی وقت و تمرین خواهید فهمید که چه کاری برای شما مفید است و به درد شما نمی خورد.

عادت های روزمره برای شادی بیشتر

۱- لبخند بزنید تا شاد شوید.

وقتی خوشحال هستید تمایل دارید لبخند بزنید. ما لبخند می زنیم زیرا خوشحال هستیم و لبخند زدن باعث ترشح دوپامین در مغز می شود که باعث شادی ما می شود.

این بدان معنا نیست که شما باید تمام وقت با لبخندی ساختگی که روی صورتتان گچ گرفته است دور بزنید. اما دفعه بعدی که احساس کمبود شادی کردید ، لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. یا سعی کنید هر روز صبح با لبخند زدن به خود در آینه روز را شروع کنید.

25 عادت خوب برای شادی بیشتر
25 عادت خوب برای شادی بیشتر

۲- ورزش کنید و شادی را گسترش دهید.

ورزش فقط برای بدن شما نیست. ورزش منظم می تواند ضمن افزایش عزت نفس و شادی به کاهش استرس ، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند.

حتی فعالیت اندکی نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. لازم نیست برای یک مسابقه سه گانه تمرین کنید یا یک صخره را بالا بروید بلکه حتی ورزش ساده روزانه ۱۵ دقیقه هم میتواند حال شما را خوش کند.

ترفند این است که بیش از حد سخت ورزش نکنید. اگر ناگهان خود را به یک روال سخت بیندازید ، احتمالاً ناامید خواهید شد.

این شروع کننده ها را برای ورزش را در نظر بگیرید:

هر شب بعد از شام در اطراف خانه قدم بزنید.
برای یک کلاس مبتدی در یوگا یا تای چی ثبت نام کنید.
روز خود را با ۵ دقیقه کشش شروع کنید.
هرگونه فعالیت سرگرم کننده ای را که قبلاً لذت می بردید ، خود را به یاد بیاورید ، یا فعالیت هایی که همیشه می خواستید امتحان کنید ، مانند گلف ، بولینگ یا …. و آنها را انجام دهید.

۳- به مقدار کافی بخوابید.

هر چقدر جامعه مدرن ما را به سمت خواب کم سوق دهد ، می دانیم که خواب کافی حیاتی است که منبع آن برای سلامتی ، عملکرد مغز و بهزیستی عاطفی است.

بیشتر بزرگسالان هر شب حدود ۷ یا ۸ ساعت خواب نیاز دارند. اگر می بینید که در طول روز با میل به چرت زدن مبارزه می کنید یا به طور کلی احساس می کنید خواب آلود هستید ، بدن شما ممکن است به شما بگوید که به استراحت بیشتری نیاز دارد.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در ایجاد روال خواب بهتر آورده شده است:

بنویسید که هر شب چند ساعت می خوابید و چقدر احساس آرامش می کنید. بعد از یک هفته ، باید فکر بهتری در مورد وضعیت خود داشته باشید.
به رختخواب بروید و هر روز در یک ساعت مشخص از جمله آخر هفته ها از خواب بیدار شوید.
ساعت قبل از خواب را به عنوان زمان ساکت رزرو کنید. دوش بگیرید ، بخوانید ، یا کاری آرامش بخش کنید. از خوردن و آشامیدن زیاد پرهیز کنید.
اتاق خواب خود را تاریک ، خنک و ساکت نگه دارید.
اگر مجبور به چرت زدن در روز هستید ، سعی کنید آن را به ۲۰ دقیقه محدود کنید.
اگر به طور مداوم در خواب مشکل دارید ، با پزشک خود صحبت کنید. شما ممکن است یک اختلال خواب داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

۴-رژیم غذایی خوب داشته باشید.

شما قبلاً می دانید که انتخاب مواد غذایی بر سلامت کلی جسمی شما تأثیر دارد. اما برخی از غذاها همچنین می توانند بر وضعیت ذهنی شما تأثیر بگذارند.

مثلا:

کربوهیدرات ها سروتونین ، هورمون “احساس خوبی” را آزاد می کنند. فقط کربوهیدرات های ساده – غذاهای سرشار از شکر و نشاسته – را به حداقل برسانید ، زیرا افزایش انرژی کوتاه است و شما خراب خواهید شد. کربوهیدرات های پیچیده مانند سبزیجات ، لوبیا و غلات سبوس دار بهتر هستند.

گوشت بدون چربی ، مرغ ، حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین هستند. این غذاها دوپامین و نوراپی نفرین آزاد می کنند که باعث افزایش انرژی و تمرکز می شوند.
غذاهای کاملاً فرآوری شده یا سرخ شده باعث می شوند احساس بی حالی به شما دست دهد.

با انتخاب یک غذای بهتر روز را شروع کنید.به عنوان مثال ، یک شیرینی صبحانه بزرگ و شیرین را برای مقداری ماست یونانی با میوه عوض کنید.

۵-سپاسگزار باشید تا شادی بیشتری را تجربه کنید.

صرفاً سپاسگزار بودن می تواند باعث تقویت روحیه شما در کنار سایر مزایا شود. به عنوان مثال ، یک مطالعه که اخیرا انجام شد نشان داد که تمرین قدرشناسی می تواند تأثیر مهمی در احساس امید و خوشبختی داشته باشد.

هر روز را با تأیید یک چیز که از آن سپاسگزار هستید شروع کنید. این کار را می توانید در حالی که مسواک می زنید یا فقط منتظر خاموش شدن زنگ هشدار موبایلتان هستید انجام دهید.

همانطور که روز خود را پشت سر می گذارید ، سعی کنید از چیزهای خوشایند زندگی خود مراقبت کنید. آنها می توانند چیزهای بزرگی باشند ، مانند دانستن اینکه شخصی شما را دوست دارد یا ترفیع رتبه ای که کسب کرده اید.

اما آنها همچنین می توانند چیزهای کوچکی باشند ، مانند یک همکار که یک فنجان قهوه به شما پیشنهاد داده یا همسایه ای که برای شما دست تکان داد.

با کمی تمرین حتی ممکن است از همه چیزهای مثبت اطرافتان بیشتر آگاه شوید.

 شادی بیشتر
شادی بیشتر

۶- مهربانی کنید و شاد شوید.

تحقیقات نشان می دهد انجام مهربانی می تواند به شما در احساس رضایت بیشتر کمک کند.

مهربانی صمیمانه یک روش سریع و آسان برای زیباتر شدن روز کسی است و در عین حال به شادی خود فرد نیز کمک میکند.

دایره انجام مهربانی گسترده است از کمک کردن به پیرزنی در رد شدن از خیابان تا کمک به همسایه ، شاید از احساس خوبی که به شما دست می دهد تعجب کنید.

اگر می خواهید به شخصی مهربانی کنید ، حتماً این کار را با احترام انجام دهید.

۷- نفس عمیق بکشید.

شما تنش دارید و دچار استرس شده اید همه ما این احساس را تجربه کرده ایم.

غریزه ممکن است به شما بگوید یک نفس عمیق و طولانی بکشید تا خود را آرام کنید.معلوم شد که این غریزه خوب است.

دفعه بعد که احساس استرس کردید ، این مراحل را انجام دهید:

چشمانت را ببند سعی کنید یک خاطره شاد یا یک مکان زیبا را تصور کنید.
از طریق بینی نفس عمیق بکشید.
به آرامی از طریق دهان یا بینی نفس بکشید.
این روند را چندین بار تکرار کنید ، تا زمانی که احساس آرامش کنید.
اگر در کشیدن نفس های آرام و آگاهانه با مشکلی روبرو هستید ، سعی کنید با هر دم و بازدم تا ۵ بشمارید.

۸- لحظه های ناخوشایند را تصدیق کنید.

نگرش مثبت به طور کلی چیز خوبی است ، اما اتفاقات بد برای همه رخ می دهد. این بخشی از زندگی است.

اگر اخبار ناخوشایندی دریافت کردید ، اشتباهی مرتکب شدید ، سعی نکنید وانمود کنید که خوشحال هستید.

احساس ناراحتی را بپذیرید و اجازه دهید لحظه ای خود را تجربه کنید. سپس ، تمرکز خود را به سمت آنچه به شما احساس بهبودی میدهدجلب کنید.

آیا یک تمرین تنفس عمیق کمک می کند؟ یک پیاده روی طولانی بیرون؟ با کسی بیشتر صحبت می کنید؟

بگذار لحظه بگذرد و مراقب خودت باش. به یاد داشته باشید ، هیچ کس همیشه خوشحال نیست.

۹-دفترچه یادداشت داشته باشید.

نوشتن روش خوبی برای سازماندهی افکار ، تجزیه و تحلیل احساسات و برنامه ریزی شماست. و نیازی نیست که نبوغ ادبی باشید تا از آن بهره مند شوید.

این می تواند به سادگی یادداشت کردن چند فکر قبل از خواب باشد. اگر نوشتن برخی موارد باعث عصبی شدن شما می شود ، پس از پایان کار می توانید  آنرا خرد کنید و بیرون بریزید این روند مهم است.

۱۰- با استرس رو در رو شوید تا شادی کسب کنید.

زندگی پر از عوامل استرس زا است و اجتناب از همه آنها غیرممکن است.

 کلی مک گونیگال ، روانشناس استنفورد می گوید که استرس همیشه مضر نیست و حتی می توانیم نگرش خود را در مورد استرس تغییر دهیم.

برای عوامل استرس زا که نمی توانید از آنها اجتناب کنید ، به خود یادآوری کنید که همه استرس دارند – دلیلی ندارد که فکر کنیدفقط شما مضطرب هستید. و به احتمال زیاد ، شما قویتر از تصور خود هستید.

به جای اینکه به خودتان فشار بیاورید ، سعی کنید به طور مستقیم با استرس مقابله کنید. این ممکن است به معنای شروع یک مکالمه ناراحت کننده یا انجام کارهای اضافی باشد ، اما هرچه زودتر با آن کنار بیایید ، زودتر هضم میشود و شادتر میشوید.

شادی و استرس
شادی و استرس

۱۱٫ شسته و رفته کار کنید.

به نظر می رسد شلوغ کردن اطرافتان باعث سردرگمی میشود، اما اختصاص دادن فقط ۲۰ دقیقه در هفته می تواند تأثیر زیادی در رفع این شلوغی داشته باشد.

در مدت ۲۰ دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید؟ .

یک تایمر را روی تلفن خود تنظیم کنید و ۱۵ دقیقه وقت بگذارید تا یک منطقه خاص از یک اتاق را مرتب کنید – مثلاً کمد یا آن کشوی پر از آشغال.همه چیز را سر جای خود بگذارید و هرگونه شلوغی اضافی را که دیگر به دردتان نمی خورد ، بریزید یا آن را بدرقه کنید.

با استفاده از ۵ دقیقه باقیمانده ، به سرعت در فضای زندگی خود قدم بزنید و هر چیز سرگردان را در مسیر خود قرار دهید ، کنار بگذارید.

این ترفند را می توانید هفته ای یک بار ، یک بار در روز یا هر زمان که احساس کردید فضای شما از کنترل خارج می شود ، انجام دهید.

۱۲-با دوستانتان وقت بگذارید تا شاد شوید.

انسان موجودی اجتماعی است و داشتن دوستان صمیمی می تواند ما را شاد کند.

دلت برای کی تنگ شده؟ به آنها نزدیک شوید. قرار ملاقات بگذارید تا دور هم جمع شوید یا به سادگی یک گپ تلفنی طولانی داشته باشید.

سعی کنید در یک گروه داوطلب محلی شرکت کنید یا در یک کلاس شرکت کنید. هر دو می توانند به شما کمک کنند تا با افراد همفکر در منطقه خود ارتباط برقرار کنید. و به احتمال زیاد ، آنها به دنبال دوستان نیز هستند.

۱۳-هفته خود را برنامه ریزی کنید.

 سعی کنید آخر هر هفته بنشینید و یک لیست اساسی برای هفته بعد تهیه کنید.

حتی اگر به این برنامه پایبند نباشید ، گذاشتن زمانی که می توانید لباس بشویید ، به خرید مواد غذایی بروید یا در محل کار خود با پروژه هایی روبرو شوید می تواند خیال شما را راحت کند.

می توانید یک برنامه ریز فانتزی تهیه کنید ، اما حتی یک یادداشت چسبناک روی رایانه یا قطعه کاغذ در جیب شما می تواند کار را انجام دهد.

۱۴- وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید.

تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کرده و آن را هفته ای حداقل یک ساعت کنار بگذارید. بعداً آنها همچنان برای شما خواهند بود.

 بگذارید ذهن شما برای تغییر آماده شود. خواندن. مراقبه کنید قدم بزنید و به محیط اطراف خود توجه کنید. خوش بگذرانید .

خیلی دلهره آور است که از وسایلی مثل گوشی،تبلت یا لپ تاپ جدا شوید؟ سعی کنید چند بار در هفته این کار را انجام دهید.

کنار گذاشتن گوشی
کنار گذاشتن گوشی

۱۵- وارد طبیعت شوید تا شاد شوید.

بر اساس یک مطالعه ۲۰۱۶ معتبر ، صرف ۳۰ دقیقه یا بیشتر از هفته در فضای سبز می تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند.

فضای سبز شما می تواند هر چیزی از پارک محله ، حیاط خانه شخصی یا باغ پشت بام شما باشد – هرجایی که بتوانید از برخی طبیعت و هوای تازه قدردانی کنید.

بهتر است ، برخی از فضای باز را اضافه کنید
برای سود بیشتر بردن از فضا ورزش کنید.

۱۶- مراقبه را انجام دهید.

روشهای زیادی برای مراقبه وجود دارد که می توانید آنها را کاوش کنید. آنها می توانند شامل حرکت ، تمرکز ، معنویت یا ترکیبی از هر سه باشند.

مراقبه لازم نیست پیچیده باشد. می تواند به همین سادگی باشد که ۵ دقیقه آرام با افکار خود بنشینید. حتی تمرینات تنفس عمیق که قبلاً ذکر شد می تواند نوعی مراقبه باشد.

۱۷- درمان را در نظر بگیرید.

وقتی یاد بگیریم چگونه با موانع کنار بیاییم مطمئناً خوشحال خواهیم شد. وقتی با مشکلی روبرو شدید ، به این فکر کنید که چه چیزی در گذشته شما را با چنین مشکلی روبرو کرده است. آیا اینجا کار می کند؟ چه چیز دیگری را می توانید امتحان کنید؟

اگر احساس می کنید به یک دیوار آجری برخورد کرده اید ، به طور هفتگی با یک درمانگر صحبت کنید. برای مراجعه به درمان نیازی به داشتن یک وضعیت روانی یا بحران طاقت فرسا نیست.

درمانگران برای کمک به افراد در بهبود مهارت های مقابله ای آموزش دیده اند. حتی فقط چند جلسه می تواند به شما کمک کند چند مورد خوب را به زندگی خود اضافه کنید.

۱۸-یک آیین مراقبت از خود را پیدا کنید.

در دنیایی با سرعت سریع می توان از مراقبت از خود غافل شد. اما بدن شما افکار ، علاقه ها و روحیه شما برای داشتن زندگی شاد و خوب لازم است پس به آنها بیشتر توجه کنید.

مثلا شاید خستگی این یک هفته کاری شما با یک حمام گرم و طولانی رفع شود. یا اینکه یک روال مراقبت از پوست را در پیش بگیرید که به شما احساس خوبی دهد. یا به سادگی یک شب را کنار بگذارید و ابتدا تا انتها یک فیلم تماشا کنید.

هرچه هست وقت بگذارید. اگر لازم است آن را در برنامه ریز خود قرار دهید ، اما این کار را انجام دهید.

۱۹-گسترش مهربانی

اگر فهمیدید که مهربانی روزانه ، روحیه شما را تقویت می کند ، پس یک برنامه منظم ماهانه در مقیاس بزرگتر برای خود ایجاد کنید مثلا اینکه هرماه یک پنجم درآمد خود را صرف امور خیریه کنید حالا این رقم باتوجه به درآمد شما بیشتر و کمتر هم میشود.یا مثلا یک روز در آخر ماه را صرف کمک به تحصیل کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست کنید و یا هر کاری که به ذهن شما میرسد تا بتوانید مهربانی را گسترش دهید.

۲۰- برای خودتان وقت بگذارید تا شادی بیشتری را احساس کنید.

کسی نیست که با او بیرون برود؟ خوب ، چه قانونی می گوید شما نمی توانید به تنهایی بیرون بروید؟

به رستوران مورد علاقه خود بروید ، فیلمی را انتخاب کنید یا به سفری که همیشه آرزو داشتید بروید.

حتی اگر شما یک فرد اجتماعی هستید ، صرف یک زمان تنها می تواند به شما کمک کند تا دوباره با فعالیت هایی که واقعاً شما را خوشحال می کنند ارتباط برقرار کنید.

۲۱- لیست فکری ایجاد کنید تا به علایقتان برسید و شاد شوید.

شما برای قرار ملاقات با ۱۰ دقیقه وقت اضافی وارد می شوید. شما با آن زمان چه کار می کنید؟ تلفن همراه خود را برمی دارید تا در شبکه های اجتماعی پیمایش کنید؟ نگران هفته پرکاری هستید که پیش رو دارید؟

افکار خود را در این پنجره های کوتاه مدت کنترل کنید.

در ابتدای هر ماه ، یک لیست کوتاه از خاطرات خوش یا چیزهایی را که مشتاقانه منتظر آنها هستید بر روی یک کاغذ کوچک یا روی تلفن خود قرار دهید.

وقتی می بینید که منتظر یک سواری هستید ، در صف فروشگاه های مواد غذایی ایستاده اید ، لیست خود را تنظیم کنید. حتی وقتی احساس ناراحتی می کنید و می توانید افکار خود را تغییر دهید حتی می توانید از آن استفاده کنید.

۲۲-برنامه بلند مدت برای کسب شادی داشته باشید.

شروع یک سال جدید زمان خوبی برای متوقف کردن و ثبت زندگی آینده خود است. کمی وقت بگذارید تا به همان شکلی برسید که با یک دوست قدیمی خود را جبران کنید:

حال شما چطور است؟
چه کاری انجام داده اید؟
آیا شما خوشحال تر از یک سال پیش هستید؟
اما سعی کنید از دام قضاوت شدید خود در مورد پاسخ های خود جلوگیری کنید. شما به یک سال دیگر رسیده اید و این بسیار خوب است.

اگر متوجه شدید که در طی سال گذشته خلق و خوی شما خیلی بهتر نشده است ، قرار ملاقات با پزشک خود یا صحبت با یک درمانگر را در نظر بگیرید. ممکن است با افسردگی یا حتی یک بیماری جسمی زمینه ای روبرو باشید که بر روحیه شما تأثیر می گذارد.

۲۳٫ اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید.

مردم تغییر می کنند ، بنابراین به این فکر کنید که به کجا می روید و فکر کنید که آیا هنوز همان جایی است که می خواهید بروید. سخت نیست که برنامه خود را تغییر دهید.

هر هدفی که دیگر به شما حال خوب نمیدهد را کنار بگذارید ، حتی اگر روی کاغذ خوب به نظر برسد.

۲۴- مراقب بدن خود باشید تا شاد باشید.

همانطور که برای بهبود شادی خود عادت هایی ایجاد می کنید ، حتماً برنامه هایی را برای مراقبت از بدن خود دنبال کنید:

برای انجام  آزمایش سالانه به پزشک عمومی مراجعه کنید.
از مبتلا شدن به هرگونه بیماری مزمن مراقبت کرده و طبق توصیه به متخصصان مراجعه کنید.
برای معاینه دندانهایتان به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق توصیه پیگیری کنید.
بینایی و شنوایی خود را بررسی کنید.

۲۵- برای شادی بیشتر ،کینه ها را کنار بگذارید

این گفته اغلب آسانتر از انجام است. اما شما مجبور نیستید این کار را برای شخص مقابل انجام دهید.

گاهی اوقات ، بخشش و یا کینه ورزیدن بیشتر به خود مراقبتی مربوط است تا دلسوزی برای دیگران.

از روابط خود با دیگران حساب کنید. آیا نسبت به کسی کینه و ناراحتی دارید؟ اگر چنین است ، در تلاش برای دفن کینه ها و خداحافظی با آن برآیید.

این لازم نیست که یک آشتی باشد. فقط ممکن است لازم باشد رابطه را پایان دهید و ادامه دهید.

اگر گفتن به آن فرد برایتان مقدور نیست و اوضاع را بدتر میکند ، سعی کنید احساسات خود را با نوشتن نامه بیرون بکشید. حتی لازم نیست آن را برای آنها بفرستید. بیرون آوردن احساسات از ذهن می تواند آزاد کننده حس های بد باشد و جایگزین کردن ان احساسات با حس های خوب و شاد.پس به خاطر خودتان هم که هست دیگران را ببخشید هرچند میدانم سخت است اما شدنی است.

کینه
کینه

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.