هومیوپاتی چیست؟

روش هومیوپاتی بیش از ۲۰۰ سال است که وجود داشته است و امروزه نیز تقریباً در هر کشوری روی زمین به شکلی مشابه انجام می شود. ایجاد روش هومیوپاتی به فردی به نام ساموئل هانمن برمی گردد که در سال ۱۷۹۶ از ایده هایی که از پزشکان پزشکی یونان باستان سرچشمه می گرفت برای شکل دادن به نظریه پزشکی هومیوپاتی خود استفاده کرد.

فلسفه و عملکرد او بر این ایده استوار بود که بدن توانایی درمان طبیعی خود را دارد و علائم راهی است که به بیمار نشان می‌دهد چه چیزی اشتباه است و در درونش چه اتفاقی رخ داده است. بنابراین، هومیوپاتی با طب معمولی متفاوت است، زیرا علائم بیماری را به عنوان پاسخ های طبیعی بدن در تلاش برای به دست آوردن مجدد سلامت می بیند.

علائم به عنوان “پیام رسان” در نظر گرفته می شوند و علاوه بر درمان، باید تفسیر شوند. هانمن در زمان کار اصلی خود، نظریه خود را بر اساس بسیاری از مطالعات یا حقایق علمی قرار نداد، بلکه بر اساس منطق خود، مشاهدات بیماران و استدلال خود بود. قوانین هومیوپاتی که در ابتدا توسط هانمن ابداع شد، هنوز هم توسط هومیوپاتی هایی که در سراسر جهان تمرین می کنند، استفاده می شود.

هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یک عمل دارویی جایگزین است که از کمترین مقدار ممکن از یک ماده فعال برای کمک به درمان یک بیماری استفاده می کند. در یک جمله هومیوپاتی یعنی هر چیزی شبیه خود را درمان میکند. در حالی که طی سال‌ها بحث‌های زیادی در جامعه پزشکی در مورد اینکه آیا داروهای هومیوپاتی کار می‌کنند یا نه، وجود داشته است، بسیاری از بیماران می‌توانند با استفاده از دوزهای بسیار کمی از هومیوپاتی طبیعی و ایمن، از بیماری‌هایی مانند غذا یا آلرژی‌های فصلی، بی‌خوابی، خستگی و غیره رهایی پیدا کنند.

یکی از مهم‌ترین اصول طب هومیوپاتی این است که درمان‌ها باید «فردی» و متناسب با علائم، تاریخچه بیماری، بدن و نیازهای خاص هر فرد باشد. حتی اگر دو نفر با بیماری مشابهی دست و پنجه نرم کنند، می توانند بر اساس وضعیت منحصر به فرد خود و نحوه واکنش بدنشان، درمان های کاملا متفاوتی از پزشکان هومیوپاتی دریافت کنند.

چیزی که هومیوپاتی را بسیار متفاوت از طب رایج می کند این است که احساسات و شخصیت بیمار بسیار مهم است. برای یک پزشک هومیوپاتی معمول است که با بیمار در مورد سطح استرس، روابط، ویژگی های شخصی، خانواده و غیره صحبت کند. پاسخ بیماران به طیف وسیعی از دوزهای داروهای هومیوپاتی متفاوت است، برخی از آنها بر اساس وضعیت فعلی خود به دوزهای بسیار بالاتری نسبت به سایرین نیاز دارند.

حقایق کلیدی در مورد هومیوپاتی و تاثیر آن بر نحوه عملکرد بدن

حقایق کلیدی در مورد هومیوپاتی و تاثیر آن بر نحوه عملکرد بدن

پزشکان هومیوپاتی ابتدا یک بیمار را ارزیابی می کنند و علائم یک بیماری را شناسایی می کنند تا آنها را با یک دارو “تطبیق” کنند. علائم معمولاً بسته به شدت و فراوانی آنها درجه بندی می شوند و سپس درمان های خاصی تجویز می شود.

از آنجا که هومیوپاتی یک عمل “کل نگر” است، کل سبک زندگی، عادات و پیشینه بیمار در نظر گرفته می شود. تاکید بسیار زیادی بر علائم عاطفی و شرایطی که ممکن است در ایجاد یک بیماری نقش داشته باشند، وجود دارد. به عنوان مثال، هومیوپاتی این را در نظر می گیرد که استرس عاطفی می تواند باعث سردرد تنشی شود و کمبود خواب می تواند به مشکلات گوارشی کمک کند.

یک باور اصلی در هومیوپاتی این است که علائم ذهنی و عاطفی آنقدر مهم هستند که حتی بیشتر از بسیاری از علائم فیزیکی هستند. دلیل این باور این است که شخصیت، باورها و علائم ذهنی/عاطفی یک فرد مشخصه کل فرد است و بر توانایی او برای بهبودی تأثیر می گذارد.

بر اساس  نیاز، یک داروی هومیوپاتی تا حدی رقیق می شود و بر اساس شدت علائم تجویز می شود. اعداد یا نسبت‌های قدرت اعشاری به هر دارو داده می‌شود تا نسبت مواد شیمیایی فعال نسبت به آب یا الکل را بیان کند.

هومیوپاتی برای چه بیمارانی مفید است؟

هومیوپاتی به طور گسترده در بیماران مبتلا به موارد زیر استفاده شده است:

افسردگی
آلرژی
آسم
میگرن و سردردهای تنشی
اختلالات اضطرابی
درماتیت و سایر اختلالات پوستی
آرتروز
خستگی مزمن
اختلالات تیروئید یا خود ایمنی
مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

کم خونی داسی شکل چه نوع کم خونی است؟

فواید هومیوپاتی

تمام جنبه های یک بیمار فردی در نظر گرفته می شود

هومیوپاتی یک بیماری را فقط مجموعه ای از علائم نمی بیند، بلکه واکنشی به موقعیت منحصر به فرد بیمار است. هومیوپاتی تمام علائم تجربه شده توسط بیمار از جمله علائمی را که “روحی، عاطفی، ذهنی و جسمی” هستند، درمان می کند. این بدان معناست که درمان‌های هومیوپاتی مواردی مانند استرس مزمن و باورها در مورد توانایی فرد برای بهتر شدن را در نظر می‌گیرند، که اکنون می‌دانیم برای سلامت کلی بسیار مهم هستند.

دوزهای پایین از محصولات طبیعی استفاده می شود

داروهای هومیوپاتی با استفاده از داروهای مصنوعی یا مواد شیمیایی ساخته نمی‌شوند، بلکه از چیزهایی که در طبیعت یافت می‌شوند مانند مواد معدنی و گیاهان دارویی ساخته می‌شوند. آنها معمولاً در دوزهای بسیار کم استفاده می شوند و “لطیف، ظریف و قدرتمند” هستند. در مقایسه با داروهای تجویزی، خطر اعتیاد بسیار پایینی دارند و به ندرت عوارض جانبی منفی ایجاد می کنند.

 به درمان آلرژی و آسم کمک می کند

درمان هومیوپاتی برای درمان آلرژی و آسم به روشی بسیار شبیه به درمان های معمولی استفاده می شود، با دادن مقدار کمی از همان موادی که باعث شروع آلرژی به بیمار می شود.

در یک مطالعه که توسط محققان دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند انجام شد، ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به آسم که دوزهای سفارشی و بسیار کوچک “همیوپاتی” را دریافت کردند، تسکین قابل توجهی و بهبود علائم را در هفته اول درمان تجربه کردند.

به بیماران دوزهای بسیار کمی از موادی داده شد که به آنها حساسیت داشتند تا سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و به بهبود آنها کمک کند. در مقایسه با گروه هومیوپاتی، گروه کنترل دریافت کننده دارونما تنها در ۳۸ درصد مواقع بهبود را تجربه کردند.

 می تواند به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند

هومیوپاتی اغلب همراه با اشکال سنتی روان درمانی، مانند درمان شناختی رفتاری، برای کمک به درمان علائم اختلالات روانی، از جمله بیماری های جسمی، استفاده می شود. بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی مشکلاتی مانند بی خوابی یا مشکلات خواب، خستگی، دردهای عضلانی، سردرد و ناراحتی های گوارشی را تجربه می کنند. یک پزشک هومیوپاتی تمام علائم مرتبط با اختلالات روانی، جسمی و عاطفی را که می تواند به بهبود سریعتر بیمار کمک کند، بررسی می کند.

یک متاآنالیز در سال ۲۰۰۶ که توسط دانشکده سلامت یکپارچه در لندن انجام شد، اثربخشی هومیوپاتی را برای اضطراب بررسی کرد و دریافت که “چند مطالعه مشاهده ای نتایج مثبتی از جمله سطوح بالای رضایت بیمار را گزارش کردند.” با این حال، این مطالعات به خوبی کنترل نمی شوند و برخی فاقد تصادفی سازی و گروه کنترل هستند که نتیجه گیری قطعی را برای محققان دشوار می کند.

به طور کلی، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هومیوپاتی اغلب توسط افرادی که از اضطراب رنج می‌برند استفاده می‌شود و برای بسیاری از بیماران مزایایی با خطر بسیار کم ارائه می‌دهد، اما هنوز مطالعات کیفی بیشتری برای تأیید این یافته مورد نیاز است.

حقایق کلیدی در مورد هومیوپاتی

به کنترل درد کمک می کند

برخی مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند، می‌توانند از درمان‌های هومیوپاتی، بدون نیاز به روش‌ها یا داروهای خطرناک بهره ببرند.

یک مطالعه آینده‌نگر تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده شامل ۴۳ بیمار مبتلا به کمردرد مزمن، علائم را در ابتدا و انتهای یک دوره ۱۸٫۵ ماهه ارزیابی کرد. در طول دوره آزمایشی، بیماران درمان هومیوپاتی را بر اساس علائم منحصر به فرد خود دریافت کردند. نتایج به صورت آماری مورد ارزیابی قرار گرفت و نشان داد که در پایان درمان، بسیاری از بیماران کاهش قابل توجهی در درد داشتند. نتیجه این مطالعه این بود که تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها باید انجام شود.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.