نکته های کاربردی برای تعامل با کودک دارای اختلال اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال رشدی است. بر نحوه تعامل و ارتباط کودکان با دیگران تأثیر می گذارد. این اختلال را اختلال طیفی می نامند زیرا کودکان می توانند در هر نقطه ای از طیف اوتیسم باشند. کودک مبتلا به اوتیسم در سنین پایین علائم را نشان می دهند. علائم در دوران کودکی و بزرگسالی ادامه می یابد.

پزشکان هنوز هم نمی دانند چرا برخی از کودکان به ASD مبتلا می شوند. ممکن است ترکیبی از ژن‌هایی باشد که آنها با آن‌ها متولد شده‌اند و چیزی در محیط اطرافشان که این ژن‌ها را تحریک می‌کند.

 تعامل با کودک دارای اختلال اوتیسم

علائم کودک مبتلا به اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط با افراد دیگر مشکل دارند. آنها در برقراری تماس چشمی مشکل دارند. آنها اغلب در خود عقب نشینی می کنند. ممکن است به نظر می رسد که علاقه ای به ارتباط با اعضای خانواده ندارند.

اما برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است دوست داشته باشند با اعضای خانواده، دوستان و حتی غریبه ها درباره موضوعی که به آن وسواس دارند صحبت کنند. مشکل این است که آنها ممکن است بیش از حد طولانی در مورد آن صحبت کنند. یا ممکن است فقط در مورد یک موضوع صحبت کنند. این می تواند افراد دیگر را دور کند.

اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ یک کودک مبتلا به اوتیسم هستید، اگر احساس کنید که نمی توانید با آنها ارتباط برقرار کنید، می تواند ناراحت کننده باشد. اما یادگیری بیشتر در مورد این اختلالات و آنچه به دیگران کمک کرده است می تواند به شما و رابطه شما کمک کند.

چگونه با کودک مبتلا به اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

 امید از طریق درمان وجود دارد یعنی درست است که درمان قطعی وجود ندارد اما بهبودی نسبی با تلاش و مشورت با متخصصان مجرب امکان پذیر است. بسیاری از کودکان می توانند ارتباط و تعامل را یاد بگیرند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و کارشناسان بهداشت روان چیزهای زیادی در مورد چگونگی نفوذ به این کودکان آموخته اند.

آنها ممکن است نتوانند ارتباطات غیرکلامی شما را درک کنند. آنها ممکن است به لبخند یا اخم شما واکنش نشان ندهند.

شما باید مراقب باشید که دقیقاً منظور خود را بگویید. انها متوجه کنایه حرف زدن نمیشوند باید با آنها رک و مستقیم صحبت کنید،خواسته هایتان را دقیق بیان کنید.

آنها ممکن است تنها قادر به مدیریت یک فکر یا ایده در یک زمان باشند. مکالمات را متمرکز و ساده نگه دارید.

آنها ممکن است بخواهند در یک زمان خاص فقط در مورد چیزی که واقعاً به آن علاقه دارند صحبت کنند. و ممکن است بخواهند بارها و بارها در مورد آن صحبت کنند.

آنها ممکن است چیزها را متفاوت از شما ببینند. حتی ممکن است متوجه صداها، مزه ها، لمس ها، بوها و مناظر معمولی نشوند. و این ممکن است از نظر جسمی برای کودک دردناک باشد.

نکات ارتباطی و تعاملی

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد نحوه برقراری ارتباط با کودک مبتلا به اوتیسم وجود ندارد. اما بسیاری از اعضای خانواده با این نکات موفق بوده اند:

صبور باش

اغلب پردازش اطلاعات برای یک کودک مبتلا بیشتر از معمول طول می کشد. ممکن است لازم باشد سرعت مکالمه خود را به سرعت آنها کاهش دهید. مکث های طولانی می تواند مفید باشد.

ابراز خشم به جای نهان کردن آن

به کودک بیاموزید چگونه خشم خود را بدون پرخاشگری ابراز کند. کودکان مبتلا باید بدانند که مجبور نیستند خشم و ناامیدی خود را درون خود نگه دارند.

پایدار اما مقاوم باشید.

اگر کودک آنطور که می خواهید به شما پاسخ نمی دهد، اجازه ندهید احساسات شما آسیب ببیند. کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است هم در نشان دادن و هم در کنترل احساسات خود مشکل داشته باشند. آنها می توانند در پاسخ های خود صریح باشند.

همیشه مثبت بمانید.

کودکان مبتلا بهترین پاسخ را به تقویت مثبت نشان می دهند. حتماً در مورد رفتار خوب صحبت کنید یا به آنها پاداش دهید. برای رفتار خوب با تعریف و تمجید سخاوتمند باشید.

رفتار آزاردهنده برای جلب توجه را نادیده بگیرید.

یک کودک مبتلا ممکن است گاهی اوقات بد عمل کند تا شما را وادار به تمرکز روی او کند. نادیده گرفتن این رفتار اغلب بهترین راه برای جلوگیری از آن است. همچنین اغلب در مورد رفتار خوب کودک صحبت کنید و به او پاداش دهید.

با کودک هنگام فعالیت بدنی همراه شوید.

کودکان مبتلا به ASD معمولا دامنه توجه کوتاهی دارند. این به ویژه در هنگام برقراری ارتباط صادق است. دویدن در اطراف و بازی کردن در بیرون ممکن است راه بهتری برای به اشتراک گذاشتن زمان با هم باشد. همچنین به آنها اجازه می دهد تا آرام شوند و احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “افسردگی در نوجوانان از علائم تا درمان” را نیز مطالعه بفرمایید.      

با آنها مهربان باشید.

این کودکان اغلب نیاز به در آغوش گرفتن دارند، درست مانند سایر کودکان. گاهی اوقات آنها خیلی بیشتر از سایر کودکان به این نیاز دارند. اما برخی از کودکان اصلاً دوست ندارند که آنها را لمس کنند، حتی تماس خفیف می تواند آنها را آزار دهد. به فضای شخصی آنها احترام بگذارید. هرگز محبت جسمی را به کودک، ناخواسته تحمیل نکنید.

عشق و علاقه خود را نشان دهید.

کودکان مبتلا به ASD ممکن است در نشان دادن احساسات خود دچار مشکل شوند. اما آنها هنوز باید بدانند که شما آنها را دوست دارید. برای ابراز علاقه، مراقبت و حمایت خود از راه خود خارج شوید.

از فرزندتان یاد بگیرید.

نیازها و توانایی های خاص فرزندتان ممکن است راهی برای نگاه کردن به دنیایی که هرگز در نظر نگرفته اید به شما نشان دهد. هر چقدر هم که در برخی روزها سخت باشد، استراحت کردن، خندیدن و لذت بردن از هدیه منحصر به فردی که فرزندتان است می تواند برای شما و خانواده تان آرامش و صمیمیت های زیادی را فراهم کند.

ایمان داشتن به توانایی های کودک.

 کودک مبتلا به اوتیسم قبل از هر چیز یک کودک است. آنها فردی در حال رشد با امکانات ناشناخته هستند. به کاری که کودک می تواند انجام دهد ایمان داشته باشید. کودک را با سالم بودن تعریف نکنید.

تعامل با یک کودک یا نوه مبتلا به اوتیسم می تواند چالش برانگیز باشد. اما این نکته ها از مهمترین کارهایی است که می توانید برای کمک به برقراری ارتباط با آن کودک انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد که مشارکت زودهنگام، مکرر و محبت آمیز اعضای خانواده یکی از بهترین راه ها برای کمک به کودکان مبتلا به ASD است.

چگونه با کودک مبتلا به اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

نکته درگوشی با اطرافیان کودکان بیمار

همه ما به عنوان پدر و مادر آرزویمان داشتن فرزندان سالم از نظر مغزی و جسمی است و هیچ کس دوست ندارد بیماری و ناتوانی فرزندش را ببیند،اما وقتی خواست خداوند به هر دلیلی که ما نمیدانیم به بیمار بودن فرزند خود و یا اطرافیانمان هست ،ما به عنوان انسان حقی در پرسیدن سوالات ناراحت کننده ،بد رفتاری با کودک بیمار ،نادیده گرفتن کودک، زخم زبان زدن به کودک و خانواده اش نداریم . بلکه باید بدانیم حمایت معنوی و مالی از کودکان بیمار و خانواده هایشان مسئولیت همه ما آدم ها است ، با رفتار درست و پسندیده با خانواده این کودکان کاری کنیم که آنها به جای فرار از حضور یافتن در جمع ، مشتاق این باشند که در اجتماع و جمع ها و دورهمی ها بیشتر حضور پیدا کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.