علائم و نشانه های اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

همانطور که استرس‌ها و چالش‌های زندگی را میگذرانید، طبیعی است که سطحی از اضطراب را تجربه کنید. با این حال، افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، اغلب بدون توجه به شرایط، احساس نگرانی و ترس بیش از حد دارند. این بدان معناست که افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در مورد موقعیت‌های کوچکتر و روزمره علاوه بر عوامل استرس‌زا، سطوح بالایی از اضطراب را احساس می‌کنند. حالا علائم بارز اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر ممکن است همیشه به “بدترین سناریو” فکر کنند، نگران چیزهایی باشند که اتفاق نیفتاده است، و در آرام کردن ذهن خود مشکل داشته باشند. همراه با نگرانی بیش از حد، GAD می تواند باعث علائم فیزیکی مانند تنش عضلانی، معده درد و خستگی شود.

در حالی که این بیماری می تواند در کودکان ایجاد شود، اختلال اضطراب فراگیر اغلب در دوران بزرگسالی رخ می دهد. اختلالات اضطرابی شایع ترین نوع وضعیت سلامت روان هستند. در مقطعی از زندگی خود GAD را تجربه خواهند کرد. به همین دلیل است که دانستن علائم و درک زمان مراجعه به مراقبت می تواند بسیار مهم باشد
علائم مشخصه

علامت بارز اختلال اضطراب فراگیر، نگرانی بیش از حد است که احساس می شود کنترل نشده است. این احساس نگرانی همیشه ناشی از عوامل استرس زای زندگی نیست. در عوض، افراد مبتلا به GAD با شرایط روزمره، مانند عملکرد شغلی، کارهای روزمره، رسیدن به قرار ملاقات ها و رفاه دوستان و خانواده، اضطراب مفرط را احساس می کنند.

اختلال اضطراب فراگیر بدون توجه به شرایط واقعی می تواند باعث ایجاد احساس اضطراب یا ترس در شما شود. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به GAD ممکن است نگران امنیت شغلی خود باشد، علیرغم اینکه اخیراً یک بررسی عملکرد خوب دریافت کرده است یا از دیر آمدن برای قرار ملاقات با وجود خروج به موقع از خانه وحشت داشته باشد. این احساسات اغلب با کیفیت زندگی و توانایی شما برای انجام فعالیت های روزانه تداخل می کند.

 

علائم  اختلال اضطراب فراگیر در کودکان

علائم عاطفی و شناختی اختلال اضطراب فراگیر

GAD بر نحوه تفکر و احساس شما در مورد شرایط روزمره تأثیر می گذارد، که ممکن است باعث انواع علائم عاطفی (مرتبط با خلق و خو) و شناختی (مرتبط با فکر) شود. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افکار منفی زیاد و غیرقابل کنترل
مشکل در تمرکز
احساس عصبی بودن
مشکل در آرام کردن ذهن
احساس بودن در پرتگاه
اغلب خسته بودن
تحریک پذیری داشتن

علائم فیزیکی اختلال اضطراب فراگیر

معمولاً تصور می شود که شرایط سلامت روان فقط باعث ایجاد علائمی می شود که بر مغز شما تأثیر می گذارد. اما چندین اختلال سلامت روان – از جمله GAD – نیز می توانند بر بدن شما تأثیر بگذارند. اگر GAD دارید، ممکن است مجموعه ای از علائم فیزیکی زیر را نیز متوجه شوید:

بی قراری (به سختی در یک جا نشستن)
سردرد
تنش عضلانی
دل درد
دشواری در تنفس
حالت تهوع
مشکل در بلع
تعرق مفرط
احساس سبکی سر
نیاز به دستشویی رفتن مکرر

چگونه از فکر کردن زیاد دست برداریم؟ ۶ نکته مهم

علائم رفتاری اختلال اضطراب فراگیر

از آنجا که GAD بر افکار، خلق و خو و بدن شما تأثیر می گذارد، معمولاً این وضعیت رفتار شما را نیز تغییر می دهد. برخی از تغییرات رفتاری که GAD می تواند ایجاد کند عبارتند از:

داشتن مشکل در به خواب رفتن
اجتناب از موقعیت هایی که باعث ایجاد اضطراب می شود
به تعویق انداختن کارهای مهم
تغییرات در عملکرد کار و مدرسه
حذف وعده های غذایی
تعارض در روابط
تحریک پذیری

علائم  اختلال اضطراب فراگیر در کودکان

اضطراب دوران کودکی شایع است. در واقع، از هر ۴ کودک ۱ نفر اضطراب را تجربه می کند. ۳ در حالی که GAD در بزرگسالان بسیار شایع تر است، حدود ۱٪ از کودکان و ۳٪ از نوجوانان اضطراب را به قدری شدید تجربه می کنند که معیارهای GAD را برآورده می کنند. ۵ مشابه بزرگسالان، کودکان مبتلا به GAD نگرانی مداوم و روزانه در مورد وظایف روزمره و رویدادهای آینده را تجربه می کند. کودکان مبتلا به GAD اغلب ممکن است نگران موارد زیر باشند:

عملکرد در مدرسه
بلایای طبیعی
پذیرفته شدن در دوستی هایشان
سلامت و تندرستی اعضای خانواده
ایمنی

علائم شایع اختلال اضطراب فراگیر در کودکان عبارتند از:

مشکل در انجام وظایف روزانه
مشکل در تمرکز
به راحتی ناراحت می شوند
تغییرات در عملکرد مدرسه
کمال گرایی
اجتناب
بدن درد
مشکلات خواب
چسبیدن به اعضای خانواده
بی قراری

علائم اختلال اضطراب فراگیر در مردان

احتمال تشخیص GAD در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است نسبت به مردان تعیین شده بیشتر است. اما تحقیقات نشان می دهد که اختلالات اضطرابی در مردان اغلب نادیده گرفته می شود. در اینجا چند روش ممکن است GAD در مردان ظاهر شود:

تجربه علائم عمدتاً فیزیکی (سردرد، درد، تعریق و غیره)
دائماً در تلاش برای حل مشکل علت اصلی اضطراب خود هستند
نگرانی های خود را پنهان می کنند یا احساسات خود را بروز نمیدهند

اگر فکر می کنید اضطراب و نگرانی بیش از حد بر زندگی شما یا زندگی عزیزتان تأثیر می گذارد، هرگز زود نیست که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشت روانی تماس بگیرید. یک ارائه دهنده احتمالاً ابتدا هر گونه علت فیزیکی علائمی را که شما تجربه می کنید رد می کند. آنها همچنین ممکن است از ابزارهای غربالگری مانند مورد اختلال اضطراب فراگیر (GAD-7) برای اندازه گیری شدت اضطراب شما استفاده کنند. GAD همچنین معمولاً با سایر شرایط سلامت روان مانند افسردگی و اختلال هراس همراه است.

مراجعه به یک روانپزشک بسیار مهم است اگر:

اضطراب و نگرانی بیش از حد بیش از شش ماه طول می کشد
کار، عملکرد مدرسه یا روابط شما تحت تأثیر منفی قرار می گیرد
علاوه بر اضطراب، علائم افسردگی (از دست دادن علاقه به سرگرمی ها، تغییر در خواب، کاهش اشتها و غیره) را مشاهده می کنید.
شما شروع به تجربه افکار آسیب رساندن به خود یا خودکشی می کنید

کلام پایانی درباره علائم اختلال اضطراب فراگیر

 

علائم و نشانه های اختلال اضطراب فراگیر چیست؟

افراد مبتلا به GAD بدون در نظر گرفتن شرایط، احساس بیش از حد نگرانی، ترس می کنند – که باعث می شود حتی کارهای کوچک و روزمره نیز احساس اضطراب کنند. علائم رایج شامل افکار وسواسی، مشکل در آرامش و تمرکز ضعیف است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر معمولاً علائم فیزیکی، از جمله سردرد، درد عضلانی، معده درد و درد غیر قابل توضیح را تجربه می کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.