علائم سرطان در زنان: علائمی که نمی توانید نادیده بگیرید

بسیاری از زنان حواسشان به معاینه های ماهانه و سالانه هست با این حال، نادیده گرفتن علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند، آسان است. اگر مشکل سلامتی جدیدی ایجاد شد، توصیه می شود آن را توسط پزشک بررسی کنید. هر چه زودتر مشکل شناسایی شود، درمان زودتر آغاز می شود و درمان زودهنگام می تواند نجات دهنده باشد. مثلا بسیاری از انواع سرطان اگر زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.در زیر علائمی را که ممکن است نشان دهنده سرطان در بانوان باشد را آورده ایم،البته فقط به این دلیل که یک زن این علائم را دارد به این معنی نیست که سرطان دارد، اما ارزیابی پزشک برای رد آن مهم است.

علائم سرطان در زنان

شماره ۱ – کاهش وزن غیر قابل توضیح

کاهش وزن غیرقابل توضیح می تواند نشانه سرطان باشد. بسیاری از زنان از کاهش وزن بدون تلاش خوشحال می شوند، اما زمانی که زنی بدون رژیم غذایی یا ورزش وزن کم می کند باید این موضوع بررسی شود. سلول های سرطانی اغلب از مقدار زیادی انرژی بدن استفاده می کنند که می تواند باعث کاهش وزن شود. پزشک آزمایش هایی را برای رد سرطان انجام می دهد و تعیین می کند که آیا کاهش وزن ناشی از بیماری دیگری مانند پرکاری تیروئید است یا خیر.

شماره ۲ – نفخ

بسیاری از زنان نفخ را به عنوان بخشی طبیعی از چرخه ماهانه خود تجربه می کنند. اما اگر نفخ هر روز رخ داد و چند هفته طول کشید، با پزشک خود مشورت کنید. علائم سرطان تخمدان عبارتند از نفخ و سایر مشکلات گوارشی، درد شکم یا لگن، احساس سیری سریع حتی اگر زیاد غذا نخورده باشید، و فوریت ادرار. پزشک شما می تواند سی تی اسکن را سفارش دهد و برای کمک به تشخیص، آزمایش خون انجام دهد.

علائم سرطان در زنان

شماره ۳ – تغییرات سینه ممکن است هشدار سرطان در زنان باشد

زنان ممکن است خودآزمایی منظم سینه را انجام دهند ، اما تغییرات سینه دیگری نیز وجود دارد که باید مراقب آنها بود. علائم سرطان سینه التهابی شامل قرمزی و ضخیم شدن پوست روی سینه است. بسیاری از خانم‌ها توده‌هایی دارند که در طول چرخه‌ قاعدگی می‌آیند و می‌روند. یک توده جدید که حدود یک ماه از بین نمی رود، اما در عوض به آرامی بزرگ می شود، باید توسط پزشک بررسی شود. سایر تغییرات سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بثوراتی که برای هفته ها باقی می ماند
تغییرات در نوک پستان
ترشحات زمانی که شیر نمی دهید

در مورد هر گونه تغییر پستان که متوجه شدید به پزشک خود بگویید. پزشک سینه‌های شما را معاینه می‌کند و ممکن است آزمایش‌هایی مانند ماموگرافی، سونوگرافی، MRI یا بیوپسی را تجویز کند.

شماره ۴ – خونریزی بین پریود یا سایر خونریزی های غیرمعمول

اگر به طور معمول پریودهای منظمی دارید، خونریزی در بین قاعدگی ها دلیلی برای نگرانی است که باید بررسی شود. خونریزی بعد از یائسگی هم همینطور. لکه بینی بین پریودها معمولاً خوش خیم است اما می تواند یکی از علائم اولیه سرطان آندومتر باشد

زنان همچنین تمایل دارند خونریزی از مقعد را نادیده بگیرند، که ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود. خونریزی مقعدی ممکن است نشانه سرطان کولورکتال باشد.

در مورد هر یک از این نوع خونریزی ها به پزشک خود بگویید. پزشک شما ممکن است سونوگرافی یا بیوپسی را برای بررسی سرطان آندومتر یا کولورکتال تجویز کند.

شماره ۵ – تغییرات پوستی

سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در ایالات متحده است خال هایی که در حال تغییر، شکل یا رنگ نامنظم یا نامتقارن هستند از علائم شایع سرطان پوست هستند. اما سایر تغییرات پوستی نیز می تواند نشانه باشد، از جمله تغییر در رنگدانه های پوست، خونریزی، یا پوسته ریزی بیش از حد. از آنجایی که ملانوم، نوعی سرطان پوست، می تواند تهاجمی باشد، پس از مشاهده تغییرات در خال بیش از چند هفته منتظر نمانید تا به پزشک مراجعه کنید.

شماره ۶ – مشکل در بلع

مشکل در بلع ممکن است نشانه سرطان دستگاه گوارش (GI) مانند سرطان مری باشد. در مورد علائم خود به پزشک خود بگویید. پزشک شما یک آزمایش فیزیکی انجام می دهد و احتمالاً آزمایشاتی مانند رادیوگرافی قفسه سینه یا آندوسکوپی را تجویز می کند.

شماره ۷ – خون در محل اشتباه

در صورت مشاهده خون در هر مکان “اشتباهی” به پزشک مراجعه کنید. وجود خون در مدفوع ممکن است چیزی خوش خیم مانند هموروئید باشد یا ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در این صورت پزشک ممکن است کولونوسکوپی را تجویز کند. خون در ادرار ممکن است با خون قاعدگی اشتباه گرفته شود، اما ممکن است سرطان مثانه یا کلیه باشد. سرفه خونی نیز باید به پزشک خود اطلاع داده شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

شماره ۸ – شکم درد و افسردگی

هنگامی که افسردگی با درد شکم همراه است، ممکن است نشانه سرطان پانکراس باشد. این ارتباط کاملاً درک نشده است، اما اگر این علائم را تجربه کردید به پزشک خود بگویید تا سرطان احتمالی را رد کند و در صورت نیاز برای افسردگی درمان شود.

شماره ۹ – سوء هاضمه شاید نشانه سرطان در زنان باشد

هنگامی که سوء هاضمه به دلیل یک علت قابل شناسایی مانند یک وعده غذایی چرب یا بارداری نباشد، ممکن است باعث نگرانی شود. سوء هاضمه غیر قابل توضیح و مداوم ممکن است نشانه اولیه سرطان مری، معده یا گلو باشد.

شماره ۱۰ – تغییرات دهان

لکه های سفید داخل دهان یا لکه های سفید روی زبان ممکن است نشانه یک بیماری پیش سرطانی به نام لکوپلاکیا باشد که می تواند منجر به سرطان دهان شود. این وضعیت در افراد سیگاری بیشتر دیده می شود. در صورت مشاهده این لکه ها به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

شماره ۱۱ – درد

درد غیر قابل توضیح ممکن است نشانه سرطان باشد. بیشتر اوقات اینطور نیست، اما دردی که ادامه دارد و علت مشخصی ندارد باید توسط پزشک بررسی شود.

شماره ۱۲ – تغییرات در غدد لنفاوی

بزرگ شدن غدد لنفاوی یا توده های غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن ممکن است نشانه سرطان در زنان احتمالی باشد. اگر اندازه توده در حال افزایش است و بیش از یک ماه است که وجود دارد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به دلیل عفونت باشد، اما می تواند نشانه چیز دیگری مانند سرطان باشد.

علائم سرطان در زنان

شماره ۱۳ – تب

تب غیر قابل توضیح مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا می تواند نشانه سرطان باشد. نشانه اولیه برخی از سرطان های خون مانند لوسمی ها و لنفوم ها تب است. تب همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که سرطان از محل اصلی به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است (متاستاز).

همچنین در صورت مشاهده زردی پوست یا چشم (یرقان) یا تغییر در رنگ مدفوع به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر تب غیرقابل توضیحی دارید، ممکن است پزشک شما رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن، ام آر آی یا آزمایشات دیگر را تجویز کند.

شماره ۱۴ – خستگی

خستگی نشانه بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی است، اما می تواند نشانه برخی از سرطان ها مانند سرطان خون یا برخی سرطان های روده بزرگ یا معده نیز باشد. در صورت احساس خستگی غیر قابل توضیح به پزشک خود اطلاع دهید.

شماره ۱۵ – سرفه مداوم

اگر سرماخوردگی، آلرژی، آنفولانزا ندارید و سرفه های طولانی مدت بیش از سه تا چهار هفته دارید، با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر سیگار می کشید. پزشک گلوی شما را معاینه می‌کند، عملکرد ریه‌های شما را بررسی می‌کند و احتمالاً عکس‌برداری با اشعه ایکس تجویز می‌کند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.