چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟

چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .
یائسگی با فقدان طبیعی چرخه قاعدگی برای یک زن برای مدت ۱۲ ماه متوالی مشخص می شود. همچنین زمان کاهش آهسته میزان هورمون هایی است که یک زن تولید می کند. در دوران یائسگی ، تعادل بین هورمون های استروژن ، پروژسترون و تستوسترون تغییر می کند.این دوره را یائسگی می نامند و همراه با آن علائمی مانند گرگرفتگی و تغییرات خلقی بروز می کند. بیشتر خانم ها در ۴۰ و ۵۰ سالگی علائم پری یائسگی را تجربه می کنند ، هرچند ممکن است زودتر اتفاق بیفتد.حالا ببینیم چه چیزهایی به تسکین علائم یائسگی کمک میکند؟

یائسگی طبیعی است و می تواند از ۱۰ ماه تا ۴ سال طول بکشد تا بالاخره شما یائسه شوید. برای بسیاری ، ممکن است طولانی تر باشد. علاوه بر گرگرفتگی و تغییرات خلقی ، زنان ممکن است این علائم را تجربه کنند:

خونریزی واژن و خشکی
ریزش مو
افزایش وزن
همچنین در معرض خطر بیشتری از پوکی استخوان قرار دارند.

اگر در دوره یائسگی به سر می برید ، ممکن است روش های طبیعی برای تسکین ناراحتی و درد شما وجود داشته باشد. در این میان ، برخی از چای ها ممکن است به مقابله با علائم شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟
چه دمنوش هایی به تسکین علائم یائسگی کمک می کنند؟

۱۰ چای برای تسکین یائسگی

داروها می توانند به تعادل تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی رخ می دهد کمک کنند. هورمون ها برای بسیاری از خانم ها بهترین انتخاب نیستند. اگر به دنبال درمان های طبیعی تر هستید ، چای ها ممکن است گزینه ای سالم و ارزان باشند.

در حالی که میزان استروژن ، پروژسترون و تستوسترون در زنان در دوران یائسگی کاهش می یابد ، چای می تواند به کاهش علائم این تغییرات کمک کند.

 تقریباً ۱ قاشق چای خوری چای در هر ۱ فنجان آب گرم استفاده کنید برای هر وعده:

۱- ریشه کوهوش سیاه برای کمک به علائم یائسگی

مشخص شده است که ریشه کوهوش سیاه باعث کاهش خشکی واژن و گرگرفتگی در زنان یائسه می شود. تحقیقات نشان می دهد که این ماده برای زنانی که یائسگی زودرس را تجربه می کنند بسیار موثر است.

می توان آن را به صورت قرص یا به صورت عام تر به عنوان چای مصرف کرد. از آن به عنوان جایگزینی برای درمان جایگزینی هورمون (HRT) استفاده شده است.

زنانی که باردار هستند نباید از ریشه کوهوش سیاه استفاده کنند. کسانی که تحت فشار خون یا مشکلات کبدی تحت درمان هستند نیز نباید کوهوش سیاه استفاده کنند.

۲- جینسینگ

ثابت شده است که جینسینگ به کاهش وقوع و شدت گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان یائسه کمک می کند. منبع معتبر حتی یافته است که می تواند به زنان یائسه کمک کند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ همچنین نشان داد که جینسینگ قرمز می تواند به زنان یائسه کمک کند تا برانگیختگی جنسی را افزایش دهند و زندگی جنسی خود را بهبود بخشند.

می توانید روزانه چای جینسینگ بنوشید تا از فواید آن بهره مند شوید. مصرف جینسینگ به عنوان یک گیاه دارویی می تواند تعاملات زیادی با داروهای متعددی شامل قلب ، فشار خون ، دیابت و داروهای رقیق کننده خون داشته باشد. عوارض جانبی می تواند شامل لرزشی ، سردرد و عصبی باشد.

۳- درخت یاس خوشه ای و کمک به علائم یائسگی

مشخص شده است که این درخت علائم قبل از قاعدگی را درمان می کند ، اما نوشیدن چای همچنین می تواند به تسکین درد سینه و گرگرفتگی در زنان یائسه کمک کند.

این گیاه همچنین پروژسترون را افزایش می دهد ، که می تواند به حفظ تعادل سالم بین استروژن و پروژسترون در طول انتقال از دوران قائدگی به یائسگی کمک کند.

 کسانی که بیماری های حساس به هورمون مانند سرطان پستان داشته اند باید از این چای خودداری کنند. این همچنین برای کسی که از داروهای ضد روان پریشی یا داروهای بیماری پارکینسون استفاده می کند انتخاب مناسبی نیست.

 تسکین علائم یائسگی
تسکین علائم یائسگی

 

۴- برگ تمشک قرمز و علائم دوره یائسگی

چای برگ تمشک قرمز با کاهش علائم شایع دوره یائسگی ارتباطی نداشته است. با این حال ، این یک روش موثر برای کاهش جریان سنگین قاعدگی است ، به ویژه مواردی که در بسیاری از زنان با شروع یائسگی شروع می شوند. به طور کلی مصرف این چای در دوران قائدگی و یائسگی بی خطر تلقی می شود.

۵-شبدر قرمز

از شبدر قرمز که در درجه اول برای درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه در زنان یائسه استفاده می شود ، برای درمان فشار خون بالا ، بهبود قدرت استخوان و تقویت ایمنی نیز استفاده شده است. به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود.

شبدر قرمز حاوی فیتواستروژن ها است ، که نوعی گیاه استروژن دار است و به بهبود عدم تعادل هورمونی ناشی از یائسگی کمک می کند. این چای یک روش خوشمزه برای افزودن شبدر قرمز به برنامه روزانه است.

۶-گیاه دونگ کوئی و کمک به علائم یائسگی

چایگیاه دونگ کوئی به تعادل و تنظیم سطح استروژن در زنانی که یائسه می شوند کمک می کند و بسته به عدم تعادل هورمونی شما آنها را کاهش یا بهبود می بخشد.

همچنین مشخص شده است که گرفتگی عضلات را به عنوان علامت سندرم قبل از قاعدگی کاهش می دهد و همچنین می تواند درد لگن را در یائسگی کاهش دهد. اگر انتظار جراحی دارید از این چای خودداری کنید. مشخص شده است که با لخته شدن خون تداخل دارد. کسانی که پوست روشن دارند ممکن است بعد از نوشیدن منظم این چای حساسیت بیشتری به آفتاب پیدا کنند.

یک مطالعه نشان داد که ترکیب دونگ کوآی و بابونه می تواند گرگرفتگی را تا ۹۶ درصد کاهش دهد منبع مطمئن.

۷- سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب دارای مزایای سلامتی است که شامل درمان بی خوابی ، اضطراب ، سردرد و استرس است. به دلیل توانایی آن در کاهش گرگرفتگی ، این گزینه برای زنانی که یائسه می شوند نیز بوده است.

این گیاه می تواند درد مفاصل را نیز درمان کند. برای زنانی که علائم پوکی استخوان را تجربه می کنند ، می تواند گزینه خوبی برای بهبود استحکام استخوان باشد.

برای کمک به داشتن یک شب آرام ، از یک فنجان چای ریشه سنبل الطیب هنگام خواب لذت ببرید. به عنوان یک چای ، مصرف آن خطر کمی دارد. به عنوان یک گیاه ، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و از استفاده طولانی مدت آن خودداری کنید.

درمان علائم یائسگی
درمان علائم یائسگی

 

۸-شیرین بیان و علائم یائسگی

چای شیرین بیان می تواند در کاهش گرگرفتگی – و مدت زمان ادامه آن – در زنانی که یائسه می شوند ، کمک کند. همچنین می تواند اثرات شبه استروژن داشته باشد و ممکن است در بهبود سلامت تنفسی و کاهش استرس کلی موثر باشد.

شیرین بیان در صورت مخلوط شدن با داروهای تجویز شده خاص ممکن است اثرات سوئی داشته باشد ، بنابراین قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

۹- چای سبز

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که چای سبز می تواند روشی موثر برای تقویت متابولیسم استخوان و کاهش خطر شکستگی استخوان باشد ، به ویژه در زنانی که یائسه می شوند.

چای سبز همچنین پر از آنتی اکسیدان ، مقداری کافئین و EGCG است. EGCG متابولیسم را افزایش می دهد و به مبارزه با افزایش وزن بسیاری از زنان یائسه کمک می کند. نوشیدن چای سبز خطر کمی دارد.

اگر نگران مشکل خواب هستید ممکن است این چای بدون کافئین انتخاب خوبی باشد.

۱۰- جینکوبیلوبا یا درخت کهن دار و کمک به رفع علائم یائسگی

مشخص شده است که جینکو بیلوبا حاوی فیتواستروژن (شبیه شبدر قرمز) است و می تواند سطح استروژن را افزایش دهد ، به طور طبیعی عدم تعادل هورمونی را بهبود می بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که جینکو بیلوبا می تواند علائم PMS و نوسانات خلقی را که می تواند قبل و یائسگی رخ دهد ، بهبود بخشد.

چای جینکو بیلوبا معمول نیست ، اما می توانید مخلوط هایی مانند این ترکیب پیدا کنید که می تواند کمک کند. این گیاه می تواند در لخته شدن خون تداخل ایجاد کند ، اما به عنوان یک چای برای استفاده کوتاه مدت خطر کمی دارد،بازهم برای مصرف آن با متخصص طب سنتی مشورت کنید.

درمان علائم یائسگی
درمان علائم یائسگی

آیا نوشیدن این چای ها خطری دارد؟

قبل از استفاده از چای برای درمان علائم یائسگی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا برخی از چای ها ممکن است اثرات سوئی بر داروهای تجویز شده داشته باشند. بعضی از چای ها رقیق کننده خون طبیعی هستند ، بنابراین با پزشک در مورد استفاده از چای خود صحبت کنید ، مخصوصاً قبل از هرگونه عمل جراحی انتخابی. استفاده گاه به گاه از چای ها خطر کمی دارد .

مراقب مصرف داغ چای ها باشید – به خصوص اگر گرگرفتگی بزرگترین علامت شما باشد – زیرا باعث افزایش گرگرفتگی و تعریق شبانه می شود. این ممکن است به خصوص در صورتی درست شود که آنها را قبل از خواب بنوشید. می توانید چای را از قبل دم کرده و آن را سرد بنوشید.

سایر روش های درمانی علائم یائسگی:

اگر علائم یائسگی را مشاهده کردید ، با پزشک خود صحبت کنید ، وی می تواند شما را در مورد بهترین برنامه درمانی راهنمایی کند.

درمان جایگزینی هورمون (HRT) یک گزینه درمانی برای بسیاری از زنان است. با استفاده از این گزینه ، پزشک هورمون های شما را به صورت قرص ، ژل یا کرم برای شما تجویز می کند. اینها می توانند به تعادل سطح شما کمک کنند. بسته به سلامتی و سابقه خانوادگی ، ممکن است HRT برای شما مناسب نباشد.

استروژن واژن که مستقیماً با کرم ، قرص یا حلقه به واژن وارد می شود ، می تواند به مقابله با خشکی و ناراحتی واژن کمک کند. برای زنانی که نمی توانند از استروژن درمانی استفاده کنند ، گاباپنتین (Neurontin) می تواند یک روش موثر برای کاهش گرگرفتگی باشد.

روش دیگر ، روغنهای اساسی همچنین ممکن است علائم مربوط به ورود یائسگی را هنگام استفاده در قسمتهای مختلف بدن تسکین دهند.

علائم یائسگی از گرگرفتگی و تعریق تا خشکی واژن ، تغییرات خلقی و حتی پوکی استخوان متغیر است. در حالی که داروهای سنتی بدون نسخه می توانند به شما در رفع ناراحتی کمک کنند ، اما درمان های جایگزین و داروهای گیاهی می توانند جایگزین مفید و موثری برای دارو باشند. این چای ها را امتحان کنید یا در مورد روش های طبیعی دیگری که ممکن است برای شما مفید باشد با پزشک خود صحبت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.