خودآگاهی چیست و چرا توسعه آن مهم است؟

خودآگاهی چیست ؟

خودآگاهی به توانایی هر فرد در مشاهده و تمرکز نگاه بر روی خود اشاره دارد. این یک ستون کلیدی برای توسعه هوش هیجانی است که توسط دانیل گولمن ایجاد شده است. از این نظر با خودشناسی نیز مرتبط است. توسعه آن راهی برای خارج شدن از انجام کارها از روی عادت است – که بسیاری از آن “فقط به این دلیل” کار می کنند و پاسخ می دهند – تا آگاه تر، مسئولیت پذیرتر و در عین حال آزادتر از انتخاب های خود باشند.

این به این دلیل است که از شناسایی احساس ما، اینکه چه احساسی داریم، چه کاری می توانیم برای آن انجام دهیم و به کجا می خواهیم برویم شروع می شود.

چگونه خودآگاهی رشد می کند؟

توقف، مشاهده و تمرکز… شاید اینها کلمات کلیدی برای شروع توسعه خودآگاهی باشند. به خودی خود، بیانگر این است که هنگام تجربه یک هیجان خاص – مثلاً خشم یا عصبانیت – قبل از اقدام، درنگی برای تعجب وجود دارد که علت آن چیست و از کجا می آید.در حال حاضر، احساسات دارای تفاوت های ظریف هستند. دنیای عاطفی به ندرت کاملا سیاه و یا کاملا سفید است.

خودآگاهی چیست ؟

فواید خودآگاهی چیست؟

خودآگاهی مزایای بی شماری هم در سطح شخصی و هم در سطح روابط انسانی دارد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.بنابراین ما می توانیم پتانسیل خود را آشکار کنیم. شناخت خود به ما این امکان را می‌دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم، به گونه‌ای که بتوانیم تشخیص دهیم که کدام بخش‌ها یا جنبه‌هایی هستند که به کار بیشتری نیاز دارند و کدام بخش‌ها می‌توانیم برجسته باشیم. این همچنین به ما این امکان را می دهد که به عنوان مردم رشد کنیم.

علاوه بر این، خودآگاهی به ما این امکان را می دهد که احساسات خود را رمزگشایی کنیم. و اتصال آنها به رفتارها و افکارمان نیز به ما کمک می کند تا بفهمیم که ما به عنوان یک کل عمل می کنیم و نه جدا.

شناخت خودمان تا کوچکترین جزئیات، چه از نظر جسمی و چه از نظر احساسی، هدف خودآگاهی است.

خودآگاهی همچنین مانند یک قطب نما عمل می کند، ما را راهنمایی می کند و زمانی که موقعیت های خاصی برای ما مضر و خوشایند نیست، به عنوان زنگ هشدار عمل می کند. افرادی که مراقبت از خود را حفظ می کنند، می توانند پرچم های قرمز را ببینند و در صورت لزوم توقف کنند.

در نقطه مقابل خودآگاهی، افرادی را می‌یابیم که می‌گویند: «تمام روز چیزی نخورده‌ام، اما حتی متوجه نشدم». اینها مواردی است که در آن ما با سطوح بالایی از استرس و خستگی کار می کنیم زیرا سیگنال های قبلی نادیده گرفته شده اند.

وقتی همدیگر را می شناسیم، همچنین می توانیم آنچه را که از افراد دیگر نیاز داریم شناسایی کنیم، می توانیم واضح تر ارتباط برقرار کنیم و درخواست های خاص تری ارائه کنیم. به این ترتیب، روابط نیز به طور قابل توجهی بهبود می یابد. از طرفی می توان تصمیمات بهتری گرفت.

با توانایی درک خود، نسبت به درک آنچه برای دیگران اتفاق می افتد حساس تر می شویم. بنابراین، تعلیق قضاوت انتقادی نسبت به سایر افراد برای همدلی بیشتر آسان تر خواهد بود. بدون شک این امر باعث بهبود روابط بین فردی می شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۳ نکته برای کمک به ایجاد خودآگاهی

خودآگاهی به ما کمک می کند تا احساس و رفتار خود را درک کنیم. بنابراین، هم برای بهبود روز به روز و هم در بلندمدت مهم است. راه های مختلفی برای ساخت آن وجود دارد. در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

سوال بپرسید

بدترین دشمن رشد ، عقل سلیم است، حالتی که در آن همه چیز را بدیهی می دانیم و دیگر از خود نمی پرسیم چرا اوضاع چیست. همین امر در مورد خودآگاهی و حالت خلبان خودکار نیز صدق می کند.

به همین دلیل، یکی از راه‌های توسعه آن این است که خودتان را تشویق کنید تا در مورد اینکه چگونه احساس می‌کنیم، فکر می‌کنیم، یا عمل می‌کنیم، و از خود سؤالاتی بپرسیم. چند نمونه به شرح زیر است:

چه احساسی داریم؟
چه چیزی باعث شد که ما این احساس را داشته باشیم؟
چگونه به آن عمل می کنیم؟

 مدیتیشن و استراحت

خودآگاهی نیز به سکوت، زمان و مکث نیاز دارد. این در مورد دانستن چگونگی یافتن فضاهایی برای خود و مراقبت از خود است. در حالی که مدیتیشن ممکن است یک راه باشد، افرادی هستند که با با مدیتیشن خود آگاهی را تقویت میکنند.

 از دیگران بازخورد بخواهید

دیگران ما را چگونه می بینند؟ آیا آنچه در مورد خود می دانیم نیز همان چیزی است که به بیرون طرح می کنیم؟ درخواست از آنها برای ارائه نظر یا انتقاد سازنده می تواند به ما کمک کند تا برخی نقاط کور را بشناسیم.

راههای تقویت خودآگاهی در کودکان چیست؟

خودآگاهی «مسئله بزرگترها» نیست، بلکه می تواند در طول زندگی پرورش یابد. وقتی به کودکان بیاموزیم خود را در سنین پایین تر بشناسند، فواید آن بسیار بیشتر است. برخی از کلیدهای انجام این کار به شرح زیر است.

 اجازه دهید آزاد باشند

در مسیر خودآگاهی و خودشناسی، بزرگسالان نقش کلیدی دارند، زیرا ما از همان ابتدا راهنمایی و راهنمایی می کنیم.

در این مرحله، آگاهی از نوع آموزشی که ارائه می کنیم، چه به صورت صریح و چه در حرکات یا رفتارهای ضمنی، بسیار مهم است. ضروری است که گستره گزینه ها را باز کنیم و به آنها اجازه دهیم همان چیزی باشند که می خواهند باشند، همیشه در چارچوبی محترمانه برای خود و دیگران.

شاید دو مورد از متداول‌ترین سوگیری‌ها – اگرچه بسیاری چیزهای دیگر از آنها ناشی می‌شود – مربوط به سوگیری‌های جنسیتی است که در عباراتی و باورهایی مانند “دختران ظریف‌هستند و پسرها نباید گریه کنند” وجود دارد. همچنین سوگیری های بزرگسال محور که توانایی های کودکان را دست کم می گیرند، از جمله نمونه های دیگر.

3 نکته برای کمک به ایجاد خودآگاهی

همراه باشید

بزرگسالان برای همراهی و راهنمایی کودکان در بهترین مسیر هستند، اما نه برای تحمیل خود و اجتناب از خودیابی خود.

تعیین کننده است که بتوانیم آنها را در طول یادگیری خودآگاهی و خودشناسی همراهی کنیم که در نهایت منجر به یادگیری بیان خود توسط کودکان می شود.

به این ترتیب آن‌ها متوجه می‌شوند که چه اتفاقی برایشان می‌افتد و راحت‌تر یاد می‌گیرند که آنچه را که برایشان اتفاق می‌افتد بخواهند و مهم‌تر از همه، خودشان را کنترل کنند، نه اینکه از ندانستن چه اتفاقی برایشان می‌افتد، غرق شوند.

خودآگاهی باعث بروز شخصیت می شود

دانستن اینکه چه اتفاقی دارد می افتد کافی نیست. همچنین مهم است که بتوانیم آن را بیان کنیم. در اینجا هر کس سبک خود را برای انجام این کار پیدا می کند، اما خوب است که ما می توانیم به بچه های کوچک کمک کنیم تا کلماتی را پیدا کنند که به آنها کمک کند توضیح دهند که چه احساسی دارند یا به چه چیزی نیاز دارند.

گاهی اوقات صحبت کردن در مورد آن یا نوشتن آن به صورت نوشتاری برای مرتب کردن آن احساسات مفید است. به نوبه خود، این به اتصال هر دو نیمکره مغز کمک می کند. چپ – که سازمان می دهد و منطق می دهد – و راست، که بیشتر احساسات، خاطرات و احساسات است.

ایجاد این ارتباط کلیدی است، به خصوص که ما زمان زیادی را صرف آموزش و اعتقاد به اینکه آنها به طور مستقل کار می کنند، صرف کرده ایم.

خودآگاهی متحد بزرگ احترام است

توسعه خودآگاهی باید به عنوان یک فرآیند در حال ساخت و در یادگیری دائمی در نظر گرفته شود. ارتباط آن در این واقعیت نهفته است که تا جایی که یکدیگر را می شناسیم، می توانیم به یکدیگر احترام بگذاریم و از حقوق خود دفاع کنیم. همه اینها نه تنها در رابطه با افراد دیگر، بلکه در رابطه با خود نیز. و این است که بسیاری از اوقات ما مسئول خود تحریمی و احساسات و فضاهای طاقت فرسا هستیم.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.