تفاوت سرطان روده بزرگ با بواسیر چیست؟

سرطان روده بزرگ رشد سلولهای غیر طبیعی در روده بزرگ است اما بواسیر متورم و بزرگ شدن رگ های قسمت پایین راست روده و مقعد است. سه نوع بواسیر داخلی ، خارجی و ترومبوز وجود دارد.در این مقاله کوتاه قصد داریم تفاوت های سرطان روده با بواسیر را برای شما مطرح کنیم تا از نگرانی هایتان بکاهیم.

علائم سرطان روده بزرگ و بواسیر

این علائم در هر دو مورد مشابه هستند و عبارتند از:

خونریزی از رکتوم
خون در مدفوع
احساس می کنید که مدفوع را تمام نکرده اید.

علائم سرطان روده بزرگ ممکن است تا پیشرفت بیماری قابل توجه نباشد. علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ که با بواسیر متفاوت است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر در دفعات دفع مدفوع
علائم انسداد روده مانند اتساع شکم یا درد
تهوع یا استفراغ بدون دلیل یا مداوم
کاهش وزن بدون دلیل
تغییرات مدفوع ، به عنوان مثال ، مدفوع باریک یا روبان مانند
یبوست
به ندرت ، درد راست روده
مطالعات نشان می دهد که مدت متوسط ​​علائم سرطان روده بزرگ (از شروع تا تشخیص) ۱۴ هفته است.

علائم و نشانه های بواسیر داخلی ، خارجی و ترومبوز شده که با سرطان روده متفاوت است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی بدون درد
درد ، که با تورم هموروئید خارجی یا پارگی افزایش می یابد
خارش مقعدی
توده ای خارج از مقعد

علت سرطان روده

علت سرطان روده و بواسیر چیست؟

علت سرطان روده شامل پولیپ های آدنوماتوز ، ناهنجاری های ژنتیکی ، بیماری های التهابی روده (کولیت اولسروز یا کولیت کرون [بیماری کرون]] ، سرطان های گذشته یا حال (سینه ، رحم یا تخمدان) ، سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ ، چاقی ، سیگار کشیدن ، و احتمالاً رژیم غذایی نامناسب

علت بواسیر شامل شرایطی است که فشار داخل رگ های خونی هموروئید را افزایش می دهد مانند فشار به منظور دفع مدفوع (به دلیل یبوست یا اسهال) ، نشستن طولانی مدت ، عدم فعالیت ، رژیم غذایی کم فیبر ، چاقی ، بارداری ، سرطان روده بزرگ ، بیماری کبد ، التهاب روده بیماری (IBD)  و آسیب نخاعی.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ تبدیل سلولهای طبیعی به سلولهای غیرطبیعی روده بزرگ است. بیشتر سرطان های روده بزرگ آدنوکارسینوما هستند-تومورهایی که از غدد دیواره داخلی روده بزرگ ایجاد می شوند. این سرطان ها بدون درمان ، رشد کرده و در نهایت از طریق دیواره روده بزرگ گسترش می یابند و غدد لنفاوی مجاور و اندام ها را درگیر می کنند. در نهایت ، آنها به اندام های دور مانند کبد ، ریه ها ، مغز و استخوان ها گسترش می یابند .

گاهی سرطان روده بزرگ یا تومورهای بدخیم را سرطان روده بزرگ می نامند که نشان دهنده این واقعیت است که راست روده ، قسمت انتهایی روده بزرگ نیز می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. برخی از محققان و پزشکان سرطان روده بزرگ و راست روده را دو نوع متفاوت سرطان در دستگاه گوارش می دانند ، زیرا تفاوت های آناتومیکی در راست روده در مقایسه با بقیه روده بزرگ وجود دارد.

بواسیر چیست؟

بواسیر بزرگ شدن و متورم شدن رگ های خونی است که در قسمت تحتانی راست روده و مقعد قرار دارد. عروق خونی به دلیل افزایش فشار داخل آنها متورم می شوند. انواع مختلف بواسیر وجود دارد.

هموروئید داخلی در دیواره داخلی راست روده قرار دارد و نمی توان آن را احساس کرد مگر این که دچار افتادگی و بیرون آمدن از دهانه مقعد شده و باعث ایجاد درد و خارش شود.

بواسیر خارجی در زیر پوست در قسمت خارجی مقعد قرار دارد. علائم ممکن است شامل خونریزی با حرکت روده و توده یا پری باشد که در دهانه مقعد احساس می شود. بواسیر خارجی مشکلات زیادی ایجاد نمی کند مگر اینکه به سرعت گسترش یافته و لخته شود. معمولاً این لخته به طور خود به خود برطرف می شود و پوست باقی مانده باقی می ماند.

هموروئید خارجی ترومبوز شده هنگام لخته شدن خون در رگ های خونی رخ می دهد و ممکن است باعث درد و تورم قابل توجهی شود.

تفاوت بین سرطان روده و نشانه های بواسیر چیست؟

مردم معمولاً تمام خونریزی های راست روده را به بواسیر نسبت می دهند ، بنابراین به دلیل نگرانی از “خونریزی بواسیر” از تشخیص زودهنگام جلوگیری می شود. دیدن خون در مدفوع همیشه شایسته ارزیابی است. خون در مدفوع ممکن است کمتر مشهود باشد و گاهی نامرئی باشد یا باعث ایجاد مدفوع سیاه یا قیری شود.

خونریزی مقعدی ممکن است پنهان و مزمن باشد و فقط ممکن است به صورت کم خونی فقر آهن ظاهر شود.
ممکن است به دلیل کم خونی با خستگی و رنگ پریدگی پوست همراه باشد.
تغییرات در دفعات حرکت روده
معمولاً ، اما نه همیشه ، می توان از طریق آزمایش خون مخفی (پنهان) مدفوع ، که در آن نمونه مدفوع برای تشخیص خون به آزمایشگاه ارائه می شود ، تشخیص داد.

اگر تومور به اندازه کافی بزرگ شود ، ممکن است روده بزرگ شما را بطور کامل یا جزئی مسدود کند. ممکن است علائم زیر را در مورد انسداد روده مشاهده کنید:

اتساع شکم: شکم شما بدون افزایش وزن بیشتر از قبل بیرون می آید.
درد شکم: این مورد در سرطان روده بزرگ نادر است. یکی از دلایل آن پارگی (سوراخ شدن) روده است. نشت محتویات روده به داخل لگن می تواند باعث التهاب (پریتونیت) و عفونت شود.
حالت تهوع یا استفراغ بدون دلیل ، مداوم
کاهش وزن بدون دلیل
تغییر دفعات یا ویژگی مدفوع (حرکات روده)
مدفوع کالیبر کوچک (باریک) یا روبان مانند
یبوست
احساس تخلیه ناقص پس از دفع مدفوع
درد رکتوم: درد به ندرت با سرطان روده بزرگ رخ می دهد و معمولاً نشان دهنده تومور حجیم در راست روده است که ممکن است پس از حرکت در زیر مخاط روده بزرگ به بافت اطراف حمله کند.

تحقیقات نشان می دهد که تشخیص سرطان روده بزرگ حدود ۳ و نیم ماه پس از شروع علائم و نشانه ها است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “تعریف ساده سرطان به همراه علت و عوامل ایجاد کننده آن” را نیز مطالعه بفرمایید.

علائم بواسیر

علائم و نشانه های بواسیر

شایع ترین علائم و نشانه ها خونریزی بدون درد است. ممکن است خون قرمز روشن در خارج از مدفوع ، روی دستمال توالت وجود داشته باشد یا به داخل توالت چکه کند. خونریزی معمولاً خود محدود کننده است. علائم ممکن است به نوع بواسیر بستگی داشته باشد.

علائم و نشانه های هموروئید داخلی

در اغلب موارد ، بواسیر داخلی هیچ علامتی ندارد اما تنها در صورت وجود خونریزی با حرکات روده ای یا افتادگی بواسیر به طوری که در خارج از مقعد احساس شود ، مشاهده می شود. این ممکن است منجر به خارش و درد و همچنین خونریزی شود. هموروئید همچنین ممکن است باعث خارش مقعد (خارش آنی) و احساس مداوم نیاز به دفع مدفوع (تنسموس) شود.

افتادگی هموروئید داخلی زمانی اتفاق می افتد که بواسیر داخلی متورم شده و از محل خود در راست روده از طریق مقعد گسترش می یابد. بواسیر داخلی پرولاپس شده:

یک توده را می توان در خارج از مقعد احساس کرد.
می تواند به آرامی از طریق مقعد به عقب رانده شود ، این ممکن است محل بواسیر را برطرف کند ، اما خود بواسیر را برطرف نمی کند.
اگر قابل عقب راندن نباشد ممکن است بزرگتر و متورم شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.