اگر این علائم را دارید یعنی شما دوقلو باردارید

*این مطلب در فروردین ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

آیا برآمدگی شکم شما در دوران بارداری بزرگتر از مادران دیگر به نظر می رسد؟ خوب ، این می تواند ابتدایی ترین نشانه بارداری دوقلو در شما باشد! اما چگونه می توانید بفهمید که دوقلو باردار هستید؟ سونوگرافی یک راه ایده آل برای تأیید تعداد نوزادان است. اما ، شما همچنین می توانید به دنبال علائم و نشانه هایی باشید که قبل از سونوگرافی به شما بگوید دوقلو باردارید یا خیر؟با ما همراه باشید.

چه عواملی احتمال بارداری دوقلو را افزایش می دهد؟

برخی از عوامل احتمالی که می توانند شانس بارداری دوقلو را افزایش دهند عبارتند از:

روشهای درمان باروری در تکنیک های کمک باروری (ART) مانند IVF ، ZIFT ، GIFT ، چند جنین به داخل رحم منتقل می شود که ممکن است منجر به دوقلوها شود .

بعد از ۳۰ سالگی ، بدن زن FSH بیشتری (هورمون تحریک کننده فولیکول) تولید می کند که منجر به آزاد شدن بیش از یک تخمک از تخمدان می شود. این امر احتمال بارداری دوقلو را افزایش می دهد .

اگر در حال حاضر مادر دوقلو هستید ، احتمال تکرار دوباره وجود دارد و یا اینکه در خانوداه خود و همسرتان دوقلو داشته باشید شانس بارداری دوقلو را دارید.

حتی اگر به هیچ یک از دسته های بالا تعلق ندارید ، باز هم ممکن است فرصتی برای حمل دوقلو داشته باشید. بنابراین ، چگونه می دانید که دوقلو باردار هستید؟

بارداری دوقلو

علائم اولیه بارداری دوقلو

این علائم اولیه بارداری به شما در مورد دوقلوهای شما اشاره می کند.

سطوح بالاتر hCG باعث تهوع شدید صبحگاهی در دو هفته اول بارداری می شود. در برخی موارد ، ممکن است دچار حالت تهوع شدید صبحگاهی شوید که به آن hyperemesis gravidarum نیز گفته می شود.

خستگی ، خواب آلودگی و بی حالی ، دو تا سه هفته بعد از بارداری آشکار شود . از آنجا که شما باید دو نوزاد را پرورش دهید ، به خواب خوب و غذای کافی برای عملکرد مناسب بدن خود نیاز دارید.

هنگامی که شما دو نوزاد را حمل می کنید ، اشتهای شما افزایش می یابد زیرا بدن شما به غذای بیشتری برای نوزادان در حال رشد نیاز دارد.

شکم شما خیلی آشکار است زیرا برجستگی بزرگتر از حالت عادی است. رحم شما ممکن است بیشتر از مادران تک جنینی بزرگ شود زیرا باید دو نوزاد را در خود جای دهد.

نوسانات خلقی به دلیل شدت بیشتر هورمون های تولید شده توسط بدن برای برآوردن نیازهای رشد نوزادان رایج می شود. این به راحتی از شش هفته قبل از بارداری قابل مشاهده است.

بارداری با افزایش سطح hCG در خون یا ادرار تشخیص داده می شود. اگر میزان آن بیشتر از حد طبیعی باشد ، نشانه بارداری دوقلو است.

علاوه بر اینها ، علائم و نشانه های بیشتری وجود دارد که بارداری دوقلو را برای بارداری طبیعی متمایز می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان” را نیز مطالعه بفرمایید.

علائم و نشانه های بیشتر برای بارداری دوقلو

بسته به علائم اولیه ، می توانید بفهمید که آیا دوقلو باردار هستید یا خیر. اما نشانه های بیشتری وجود دارد که به شما کمک می کند بهتر به نتیجه برسید.

پزشک شما به طور مرتب ارتفاع پایه را بررسی می کند ، که از بالای استخوان شرمگاهی به بالای رحم برده می شود. این نشان دهنده سن رشد جنین است. قد پایینی هفته هایی است که در دوران بارداری پیشرفت کرده اید. اگر اندازه گیری بیش از یک سانتی متر در هفته باشد ، ممکن است نشانه بارداری دوقلو باشد.

در اواخر سه ماهه اول ، پزشکان ممکن است آزمایشی به نام شمارش ضربان قلب داپلر برای تشخیص ضربان قلب جنین انجام دهند. اگر دوقلو حمل می کنید ، می توانید صدای دو قلب را بشنوید. با این حال ، نتیجه داپلر از دقت کمتری نسبت به سونوگرافی برخوردار است زیرا تشخیص ضربان قلب از دیگری دشوار است.

در حاملگی دوقلو ، تنگی نفس یک نشانه اولیه به دلیل ضربه ای است که دو نوزاد به دیافراگم وارد می کند. در صورت احساس ناراحتی باید با پزشک خود مشورت کنید.

گرفتگی عضلات یکی از علائم اولیه بارداری دوقلو است زیرا رحم بیش از حد طبیعی بزرگ می شود.

دردهای مکرر کمر در نتیجه افزایش وزن اضافی ، بزرگ شدن رحم و فعالیت بیش از حد هورمونی است. ایستادن مستقیم و بالا نگه داشتن قفسه سینه می تواند به آرامش شما کمک کند. حتماً کفش تخت بپوشید و از نشستن زانوها در هنگام نشستن خودداری کنید.

تکرر ادرار در دوران بارداری شایع است. اما در صورت بارداری دوقلو به دلیل فشار وارد شده از رحم در حال رشد ، که اندازه آن بزرگتر است ، روی مثانه افزایش می یابد. با این حال ، مصرف مایعات را کاهش ندهید زیرا لازم است بدن خود را هیدراته نگه دارید.

بارداری دوقلو

به غیر از اینها ، علائم و نشانه های بیشتری از بارداری دوقلو وجود دارد که بسیار شبیه به بارداری معمولی است:

شما از بوی غذایی که باعث ایجاد حالت تهوع در شما می شود بیزارید.

بارداری دوقلویی برای رشد سالم نوزادان به جریان خون بیشتری نیاز دارد. افزایش جریان خون باعث فشار بر رگها می شود که منجر به واریس عموماً روی پاها می شود. علاوه بر این ، یک ضربه مهم توسط نوزاد در رحم باعث فشرده شدن قسمت های لگن می شود که منجر به بزرگ شدن رگهای نزدیک واژن می شود.
مشکلات گوارشی مانند نفخ ، یبوست و سوزش قلب نشانه اولیه است. از غذاهای تند و چرب پرهیز کنید ، بدن خود را هیدراته نگه دارید و وعده های غذایی کوچک اما مکرر بخورید تا احساس بهتری داشته باشید.

بی خوابی یا کم خوابی چیزی است که ممکن است به دلیل کمردرد ، گرفتگی ، سوء هاضمه ، حالت تهوع و خستگی با آن مواجه شوید. بهترین روش برای خوابیدن در دوران بارداری با دوقلوها این است که به پهلو و بالشی بین پاها و زیر شکم خود داشته باشید.

در هفته چهارم و پنجم بارداری دوقلو ، ممکن است سینه های حساس و دردناک داشته باشید. این به دلیل تغییرات هورمونی است و در هفته ششم ، شفق های سینه و نوک سینه ها تیره تر و حساس تر می شوند. استفاده از سوتین های بارداری می تواند به کاهش درد کمک کند.

بارداری دوقلویی احتمال افسردگی پس از زایمان را افزایش می دهد  زیرا به مادر زمان بیشتری نیاز دارد تا با برنامه بعد از زایمان سازگار شود. برخلاف بارداری معمولی ، مادران باردار دوقلویی مضاعف خسته می شوند و مجبورند بیشتر تغذیه کنند. تکنیک های مدیتیشن و آرامش به همراه رژیم غذایی مناسب می تواند به شما در رهایی از افسردگی کمک کند. همچنین می توانید با مادران دوقلوها صحبت کنید و از تجربیات آنها درس بگیرید.

نکاتی برای مراقبت از خود در دوران بارداری دوقلوها

دوقلوها مانند هر جنین دیگری نیاز به مراقبت دارند. با این حال، مراقبت در دوران بارداری ممکن است در مورد دو نوزاد سخت‌تر باشد. در اینجا ما به شما ۷ مراقبتی را که باید در دوران بارداری دوقلو رعایت کنید نشان می دهیم:

تغذیه

“ما همانیم که میخوریم”. غذا یکی از مهم ترین مراقبت هاست. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مصرف مواد مغذی لازم از عناصر ضروری است. به مقدار مواد مغذی که می خورید نگاه کنید:

پروتئین ها (بین ۱۰ تا ۳۵ درصد انرژی)
کربوهیدرات (بین ۴۵ تا ۶۵ درصد)
چربی ها (در مقادیر کم، بهتر است تک غیراشباع)
کلسیم (استخوان)
آهن (گلبول های سفید)
اسید فولیک (خطر عصبی را کاهش می دهد)

بسیاری از آنها با خوردن مکرر میوه ها و سبزیجات به دست می آیند. در هر صورت، ضروری است که در طول فرآیند تحت کنترل یک متخصص تغذیه باشید. رژیم غذایی باید تعداد کافی هر ماده مغذی را برای مراقبت شما و نوزادتان تضمین کند.

هیدراته بودن

اگر مصرف مایعات همیشه مهم است، در مورد شما اکنون دو برابر اهمیت دارد. اول از همه برای حفظ فشار خون در مقادیر طبیعی. همچنین برای جلوگیری از انقباضات رحمی، عوارض بارداری و زایمان زودرس. دستشویی رفتن بیشتر طبیعی است. این بهانه ای برای هیدراته کردن مکرر نیست. از نوشیدنی بسیار شیرین خودداری کنید. روی مصرف آب تمرکز کنید.

عادات غذایی صحیح

در دوران بارداری، خستگی و حالت تهوع می تواند عادات شما را تغییر دهد. سعی کنید عادات خاصی مانند خوردن وعده های غذایی بیشتر را با خوردن غذای کمتر در هر وعده حفظ کنید.

وزن

به این ایده عادت کنید که در این دوره وزن شما افزایش می یابد. نگران نباش! این برای یک دلیل خوب است. نکته مهم در این مورد این است که اطمینان حاصل کنید که سلامت خود و نوزادتان ایده آل است. این چیزی نیست که در دوران بارداری شما را نگران کند، به شرطی که تحت نظر پزشک متخصص باشید.

مدیریت استرس

همانطور که خوانده اید که حاملگی های چند قلویی بیشتر در معرض خطر هستند، این مترادف نیست که باید برای شما اتفاقی بیفتد.

برای شما بسیار طبیعی است که هر از گاهی استرس داشته باشید. روزهایی که نگرانی برای خوب پیش رفتن همه چیز بیشتر است. اگر می بینید که کنار آمدن با شرایط برای شما سخت است، همیشه می توانید به سراغ گروه هایی از مادرانی بروید که قبلاً این شرایط را پشت سر گذاشته اند و با آگاهی از واقعیت ها می توانند شما را راهنمایی کنند. و به مزایای آن فکر کنید: شما همزمان دو بچه کوچک را با هم بزرگ خواهید کرد که می توانند با هم بازی کنند و تا آخر عمر همدیگر را داشته باشند.

عوارض احتمالی در بارداری دوقلو

چیزی وجود دارد که باید در مورد آن کاملاً شفاف باشید: بسیاری از بارداری‌های دوقلو به نتیجه می‌رسند و نوزادانی که سالم به دنیا می‌آیند.

با این حال، منطقی است که وقتی در مورد بارداری دوقلو صحبت می کنیم، برخی از جنبه هایی را که ممکن است بیشتر رخ دهد، در نظر بگیریم. مثلا:

زایمان سزارین: همانطور که قبلاً توضیح دادیم، ممکن است در صورتی که نوزاد اول سرش پایین نباشد، این احتمال وجود دارد. این یک گزینه رایج برای جلوگیری از خطرات است. با این حال، زایمان طبیعی امکان پذیر است!
احساس تورم: علائمی که در ماه هفتم بارداری تک جنینی از آن رنج می‌برید، در ماه ۵ بارداری دوقلو رخ میدهد. بنابراین احساس تورم می تواند زودتر شروع شود.(ذکر ماه به عنوان مثال است منظور این است که بارداری دوقلو شرایط سخت تری نسبت به بارداری تک دارد)
افزایش پره اکلامپسی: در حاملگی های دوقلو و چند قلو، افزایش اختلالات فشار خون شایع است.
افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با بارداری: بیماری‌هایی مانند دیابت بارداری و افسردگی پس از زایمان ممکن است در دوران بارداری دوقلو بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.