۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان

۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”۱۰ نکته برای بهبودی واژن پس از زایمان” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

بدن در دوران بارداری یک دگردیسی کامل را پشت سر می گذارد تا جایی برای زندگی فرد دیگری در درون خود مکان امنی ایجاد کند.آخرین دقایق تولد نوزاد از طریق واژن بسیار دردناک است و فشار زیادی را روی کف لگن وارد می کند.

در حالی که درد پس از زایمان متوقف می شود ، کشیدگی، اطراف مقعد و واژن (پرینه) را بیش از حد متورم ، حساس و آسیب دیده می کند ، که بهبودی مدتی طول می کشد.بنابراین برای مادر مهم است که چند هفته پس از زایمان استراحت و مراقبت کافی داشته باشد تا بتواند بهبود کامل یابد.

علائمی که نشان میدهد شما میتوانید زایمان طبیعی داشته باشید :

یک مطالعه نشان داد که معاینه دهانه رحم در ۳۹ هفتهگی می تواند احتمال زایمان واژینال زن را نشان دهد.

یک معاینه دهانه رحم می تواند در مطب توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی انجام شود ، که چندین اندازه گیری را بررسی می کند:

 دهانه رحم هنگام  زایمان ۱۰ سانتی متر گشاد است. قبل از زایمان معمولاً بین ۰ تا ۴ سانتی متر گشاد می شود.

Effacement – این به نازک شدن دهانه رحم اشاره دارد. ۰٪ افاضه به معنای ضخیم بودن دهانه رحم است و ۱۰۰٪ تخلیه به معنای نازک بودن دهانه رحم به اندازه یک ورق کاغذ است.

ایستگاه – این اندازه گیری دیگری است که به قسمت ارائه دهنده کودک (معمولاً سر) در یک سطح مشخص نسبت به قسمت های استخوانی لگن مادر اشاره دارد.

معاینه دهانه رحم اغلب میزان نرم بودن دهانه رحم و اینکه گردن رحم در وضعیت جلو یا عقب قرار دارد را نیز اندازه گیری می کند.

با این حال ، فاکتورهای زیادی هنگام زایمان وارد عمل می شوند که تعیین کننده نوع زایمان(طبیعی یا سزارین) در زن است.

بهبودی واژن پس از زایمان

بهبودی واژن بعد از زایمان :

عوامل مختلفی در بهبودی نقش دارند:

طول مدت زایمان
طول مرحله فشار  (مرحله دوم فشار فعال نامیده می شود)
میزان و نوع پارگی واژن
از دست دادن خون
عوارض
تحرک در حین و پس از زایمان
سلامت مادر

 اکثر زنان طی ۲–۷ روز اول پس از زایمان بسیار ناخوشایند هستند و سپس به تدریج احساس بهتری می کنند.

نکاتی برای تقویت واژن پس از زایمان

تحمل یک کودک به مدت ۹ ماه و سپس تولد آن از طریق کانال واژن از نظر جسمی فرآیندهایی هستند که می توانند بدن را به شدت خسته و تخلیه کنند.

در اینجا چند روش درمانی ساده وجود دارد که می تواند به بدن شما کمک کند قدرت و انرژی کامل خود را پس از زایمان واژینال بدست آورد:

۱-تمرینات ملایم انجام دهید

حرکت آرام همان چیزی است که من معمولاً توصیه می کنم. کشش و پیاده روی کوتاه می تواند مفید باشد. من معمولاً قبل از بازگشت به یک برنامه ورزشی عادی توصیه می کنم تا ۴-۶ هفته پس از زایمان صبر کنید.

۲-برای بهبودی واژن پس از زایمان،از بواسیر جلوگیری کنید

بواسیر هم در دوران بارداری و هم بعد از زایمان بسیار شایع است! پس از زایمان ، جلوگیری از یبوست میتواند بهبودی شما را تسریع کند.

درمان های موضعی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. گاهی اوقات به سادگی مثل گذاشتن یخ روی مقعد یا چرب کردن با روغن فندق می تواند تا حدی تسکین دهد.

۳- از درد پستان مراقبت کنید

مراقب درد پستان پس از زایمان طبیعی باشید
درد در پستان هنگام شروع اولین شیردهی معمول است. چفت و بست مناسب کودک در ارتقا شیردهی ایده آل بسیار مهم است. مشاوران شیردهی اغلب در بیمارستان و برای کمک به ویزیت در منزل در دسترس هستند.

مراقبت از نوک پستان نیز مهم است. من معمولاً توصیه می کنم بعد از شیردهی یا پمپاژ ، نوک پستان را با یک لایه نازک از شیر مادر پوشانده و سپس کرم  را روی آن بزنید.

شیر مادر دارای برخی از خواص درمانی برای نوک پستان است و کرم نوک سینه می تواند به تقویت آن خواص درمانی کمک کند و پوست حساس را مرطوب کند.

اگر پستان قرمز و گرم به نظر برسد ، ورم پستان نگران کننده است. زنان اغلب تب می کنند یا احساس می کنند که آنفولانزا هم دارند. جستجوی مراقبت های پزشکی برای هر یک از این علائم مهم است.

۴- مراقب افسردگی پس از زایمان باشید

افسردگی پس از زایمان همیشه واضح نیست. بسیاری از زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان آن را به دلیل آنچه که هست تشخیص نمی دهند – در عوض ، آنها علائم خود را به بی خوابی یا تغییرات هورمونی نسبت میدهند.

شناختن اینکه آیا علائم افسردگی پس از زایمان وجود دارد یا خیر ، تأیید احساس خود را پس از زایمان مهم است.

درمان لازم نیست دارو باشد! غالباً درمان و مشاوره می تواند کمک شایانی کند. برای برخی از خانم ها ، مصرف دارو به طور موقت می تواند بسیار مفید و نجات دهنده باشد.

۵-برای بهبودی واژن پس از زایمان، رژیم غذایی خود را بررسی کنید

هیچ رژیم خاصی معمولاً لازم نیست. یبوست در دوران بارداری و پس از زایمان بسیار شایع است ، بنابراین پرهیز از مصرف یبوست و افزایش سبزیجات و میوه های تازه می تواند مفید باشد.

هیدراته ماندن (نوشیدن آب کافی در روز) مهم است. بحث در مورد مصرف کافئین با پزشک در صورت شیردهی مهم است.

۶- خونریزی تا حدی طبیعی است

حدود ۴-۶ هفته پس از زایمان خونریزی شدید از واژن خواهید داشت. این شکل از خونریزی به عنوان لوچیا شناخته می شود ، که بدن شما برای از بین بردن خون ، بافت و مخاط اضافی از رحم شما است که به رشد کودک شما کمک می کند.

برای جذب این نوع ترشحات فراوان به یک پوشش اضافی پد نیاز خواهید داشت. یکی از راه ها قرار دادن دو نوار در کنار هم یا همپوشانی آنها از جلو به عقب است تا فضای بیشتری را بپوشاند.

بهبودی واژن پس از زایمان
بهبودی واژن پس از زایمان

۷- خواب کافی داشته باشید و استراحت کنید

خواب شاید یکی از کم ارزش ترین اجزای سلامتی به نظر برسد اما در واقع اینگونه نیست. این دوره ای است که بدن می تواند به طور واقعی خود را ترمیم کرده و انرژی خود را بازیابد.

بنابراین ، خواب آرام روزانه به بدن کمک می کند تا سریعتر از آسیب ناشی از زایمان بهبود یابد. در حقیقت ، تأثیر عمده ای در بهزیستی جسمی ، روحی و روانی دارد.

برای شما ممکن است حفظ یک برنامه خواب مناسب با یک کودک تازه وارد دشوار باشد ، اما هوشمندانه ترین کار این است که ساعتهای خواب خود را با او هماهنگ کنید. به عبارت دیگر ، سعی کنید هر زمان که کودک شما خواب است ، کمی چشم بسته باشید.

همچنین ، شما باید سلامتی خود را بر حضور در مهمانانی که به دیدن شما و کودک می آیند ، در اولویت قرار دهید.

خواب شخصی خود را به خطر نیاندازید. در صورت امکان بازدید کنندگان از خانه خود را تا زمانی که احساس ثبات بیشتری نکنید محدود کنید.

۸٫ تمرینات کگل را به طور منظم انجام دهید

تمرینات کگل یا تمرینات عضلات کف لگن شامل انقباضات مکرر و شل کردن عضلات تشکیل دهنده بخشی از لگن، برای تقویت کف لگن می باشد.

زایمان واژینال می تواند عضلات لگن شما را تا حدی ضعیف کند که ممکن است تا حدی کنترل مثانه یا روده را از دست بدهید. به همین دلیل است که پزشکان نوعی ورزش ویژه را به نام ورزش کگل که برای تقویت عضلات مجاری ادرار و مقعد طراحی شده است ، توصیه می کنند.

۹٫ احساس درد و گرفتگی در واژن و لگن طبیعی است

احساس گرفتگی پس از زایمان کاملاً طبیعی است زیرا رحم شما به اندازه طبیعی خود بازمی گردد ، اغلب هنگام شیردهی به کودک این گرفتگی ها می توانند کاملاً دردناک و ناراحت کننده باشند ، اما معمولاً ظرف چند روز فروکش می کنند.

با این حال ، اگر درد بیش از حد مکرر ، غیر قابل تحمل ، طولانی مدت غیرمعمول یا به تدریج بدتر شود ، باید در این باره به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک برای رد کردن هرگونه عارضه معاینه لازم را انجام می دهد و داروهای درد را برای کنترل ناراحتی شما توصیه می کند.

۱۰-برای بهبودی واژن پس از زایمان،در صورت لزوم درخواست کمک کنید

مادران اغلب مسئولیت مراقبت از کودک خود را چنان تحت تأثیر قرار می دهند که سلامتی خود را کاملاً نادیده می گیرند.

به دنیا آوردن یک کودک مقدار زیادی انرژی از بدن شما را می گیرد ، و این به شما الزام می کند که مدتی را برای بهبودی اختصاص دهید قبل از اینکه تمام وقت خود را درگیر وظایف مادرانه کنید. پس از همه ، شما باید خودتان سالم باشید تا به اندازه کافی از کودک خود مراقبت کنید.

بنابراین ، تا زمانی که حالتان بهتر نشده است ، تقاضای کمک از همسر ، خانواده و دوستان خود نباید گناه یا شرم بی جا باشد. آنها می توانند به شما در هر ظرفیتی که می توانند کمک کنند ، مانند کارهای آشپزخانه ، و کارهای مختلف ، مراقبت از بچه های دیگر شما یا نگهداری از نوزاد کنارتان باشند.

بهبودی واژن پس از زایمان
بهبودی واژن پس از زایمان

انتخاب ایمن تر بین زایمان واژینال و سزارین

هر دو حالت زایمان می تواند ایمن باشد! از آنجا که سزارین یک جراحی است ، خطراتی برای عوارض احتمالی کمی بیشتر دارد ، هم برای خود سزارین و هم برای بارداری های آینده و جراحی های آینده.

خطرات همراه با زایمان طبیعی چیست؟

یک خطر بزرگ زایمان واژن پارگی واژن یا پرینه است. تا ۸۰٪ زنان در هنگام زایمان واژینال دچار نوعی پارگی هستند.اکثر بخیه هایی به خودی خود و به راحتی ترمیم می شوند.

احتمال پارگی بزرگ (پارگی) که از طریق عضله اسفنکتر مقعدی یا خود رکتوم عبور می کند (پارگی درجه سه یا درجه چهارم نامیده می شود) کمتر از ۳٪ است که به معنی ۹۷٪ احتمال پیروزی آن است اتفاق نمی افتد!

خطر دیگر شامل نیاز به عمل زایمان واژینال ، مانند خلا vac یا زایمان با کمک پنس(ایجاد برش در کنار واژن) است. پزشک در صورت توصیه شدن در هر مرحله از زمان زایمان به شما اطلاع می دهد.

خطرات قابل توجه برای زایمان های واژن و  سزارین شامل خونریزی ، درد ، خطرات بیهوشی و لخته شدن خون است.

قبل از زایمان برای زایمان خود برنامه ریزی کنید

برنامه های تولد محبوب هستند. من به زنان یادآوری می کنم که هیچ کس نمی تواند برای زایمان “برنامه ریزی” کند. اگر از هر زن یا مامای باتجربه ای بپرسید ، آنها می گویند که غافلگیری ها همیشه اتفاق می افتد!

من دوست دارم مادران باردار از برنامه تولد استفاده كنند تا به ترجيحات خود فكر كنند – آيا آنها به شدت از داشتن موسيقي در اتاق يا آروماتراپي احساس خوبی مي كنند؟ در بستن تاخیر بند و بیهوشی چطور؟ هنگام تحویل نوزاد حضور چه کسی را در اتاق می خواهند؟

برخی از این ایده ها نیاز به یک بحث ساده با ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی و برخی دیگر نیاز به کارهای آماده سازی برای خود خانواده دارند.

همچنین ، به یاد داشته باشید که نداشتن برنامه تولد به معنای از دست رفتن چیزی برای بیمار یا کودک آنها نیست – بیمارستان ها ، مراکز تولد و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی توصیه هایی برای بیشتر این سوالات دارند ، و در صورت تمایل به شما اطلاع می دهند که ترجیح آنها چیست .

حرف آخر درباره بهبودی واژن بعد از زایمان طبیعی:

بهبودی پس از زایمان

داشتن یک بارداری سالم بهترین راه برای بهبودی سالم واژن است. فعال ماندن در دوران بارداری مهم است ، به شرطی که دکتر شما بگوید بی خطر است.

غذای سالم بخورید و از افزایش وزن زیاد خودداری کنید. بهینه سازی شرایط پزشکی چه قبل و چه در حین بارداری نیز می تواند به شما کمک کند!

تهیه داروهای بالقوه بعد از زایمان ممکن است مفید باشد (از پزشک خود بپرسید ، اما این داروها گاهی اوقات می توانند شامل ایبوپروفن ، استامینوفن و نرم کننده مدفوع باشند).

هیچ چیز مانند تولد نوزاد سالم نمیتواند حال جسمی و روحی شما را خوب و روبه راه کند ،امیدوارم تک تک مادران در همه جای این دنیا این لحظه شیرین و دوران پس از آن را با سلامتی و حال خوب درک کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.