چی برای رفع باد گلو زدن خوبه؟

آروغ و باد گلو زدن اشاره به جریان هوا در دستگاه گوارش ما به ویژه مری و شکم است و معمولاً با صدای مشخصی همراه است و ممکن است بو نیز باشد.باد گلو زدن همچنین می تواند ناشی از بلع هوا (ایروفاژی) و اختلال رفلاکس اسید معده و سوزش سر دل باشد.

در صورتی که زیاد باد گلو میزنید باید از مصرف بیش از حد غذاهای تولید کننده نفخ خودداری کنید ؛مانند نوشیدنی های گازدار ، نان ، غلات ، تخم مرغ ، شکر ، لوبیا و حبوبات مختلف.اگر با آروغ شدید مقابله می کنید ، برخی از پیشنهادات و شیوه های خوب ذکر شده در اینجا را دنبال کنید.

از جویدن زیادی آدامس خودداری کنید.

سعی کنید غذاهای خود را به درستی بجوید و از صحبت هنگام غذا خوردن خودداری کنید.

در صورت استفاده از پروتزهای دندانی ، مطمئن شوید که آنها را به درستی قرار داده اید زیرا ممکن است پروتزهای ضعیف فرسوده شما را مجبور کند علاوه بر بلعیدن هوا هنگام جویدن نیز جویدن نامناسب داشته باشید.

از کشیدن دخانیات خودداری کنید زیرا سیگار کشیدن ممکن است منجر به بلعیدن هوای اضافی شود.

خوردن نوشیدنی ها به ویژه نوشیدنی های گازدار.

درمان باد گلو

روش های جلوگیری از باد گلو زدن

۱- آب

هیچ درمان بهتری از آب برای آروغ زدن وجود ندارد . آب به رفع بسیاری از مشکلات گوارشی کمک می کند. برای جلوگیری از آروغ زدن روزانه ۱۰ تا ۱۴ لیوان آب بنوشید.

۲- سبزهای برگ دار

ترکیبات فعال زیستی موجود در سبزیجات برگ دار نقش موثری در کاهش آروغ زدن دارد. اگزالات موجود در نعناع و اسفناج برای سلامت دستگاه گوارش مهم است. علاوه بر این ، خواص ضد اسپاسم اسفناج و نعناع از عملکرد میکرو ارگانیسم های تشکیل دهنده سوخت در دستگاه گوارش جلوگیری می کند. استفاده از سبزیجات برگ دار نیز می تواند برای اسیدیته شکم ، نفخ شکم و مشکلات مختلف گوارشی بسیار مفید باشد.

برای این درمان ، یک قاشق غذاخوری برگ نعناع خشک شده بردارید و یک لیوان آب به آن اضافه کنید. سپس ، آب را به مدت پنج دقیقه بجوشانید. وقتی سرد شد آن را فشار دهید و بنوشید. از این روش درمانی هر روز استفاده کنید تا آروغ زدن شدید از بین برود. شما همچنین می توانید از اسفناج در وعده های غذایی خود استفاده کنید تا اثر ضد آروغ آن را به دست آورید.

۳- مرکبات

مرکبات در جلوگیری از آروغ زدن و باد گلو شدید موثر هستند. این غذاهای مرکباتی شامل لیمو ، پرتقال ، لیمو و گریپ فروت است. همه وعده های غذایی حاوی مرکبات علاوه بر این از نظر پکتین غنی هستند. پکتین و ویتامین C موجود در مرکبات ، شکم و روده را سالم نگه می دارند و به هضم درست وعده های غذایی کمک می کنند. علاوه بر این ، خواص آنتی اکسیدانی مرکبات نیز به جلوگیری از مشکلات گوارشی کمک می کند. برای این درمان ، یک قاشق غذاخوری آب لیمو بردارید و آن را به درستی در یک فنجان آب ولرم مخلوط کنید. آن را ۳۰-۶۰ دقیقه زودتر از صبحانه بنوشید. انجام هر روز این کار آروغ زدن شما را کاهش می دهد.

۴- ماست

ماست یک وعده غذایی پروبیوتیک است و برای کاهش آروغ مفید است. باکتری ها در ماست در کاهش میکرو ارگانیسم های ایجاد کننده گاز در روده موثر هستند. اینها ، در ماست ، سیستم ایمنی بدن را در برابر میکروارگانیسم های خطرناک که باعث مشکلات گوارشی می شوند ، قوی می کنند.

ماست همراه غذا مصرف می شود. با این وجود ، برای نتایج بیشتر ، یک پیاله ماست بردارید و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید و صبح زود بخورید. پروبیوتیک های موجود در ماست می توانند این میکروارگانیسم های گازسوز را مهار کرده و در نتیجه احتمال آروغ زدن را کاهش دهند.

۵- بابونه

استفاده از گیاهان دارویی برای مشکلات گوارشی مفید است. انواع مختلفی از گیاهان دارویی وجود دارد که می توانند برای مشکلات گوارشی مختلف مورد استفاده قرار گیرند ، با این حال این گیاه که بابونه نام دارد ، برای درمان شرایط آروغ شدید بسیار عالی است. بابونه دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی قوی است که باعث کاهش نفخ ، سوء هاضمه و آروغ زدن می شود.برای این درمان ، یک کیسه چای بابونه بگیرید و آن را در یک فنجان آب جوشانده قرار دهید. کیسه چای بابونه را پنج تا ۱۰ دقیقه در لیوان آب جوش بگذارید. این چای را دو تا چند بار در روز بنوشید.

درمان باد گلو

۶- عسل

عسل یکی دیگر از وعده های غذایی کارآمد است که برای کاهش آروغ شدید مفید است. عسل سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند از کارگزاران باکتریایی مسئول ایجاد آروغ در شکم جلوگیری کند. برای این درمان ، یک لیوان آب ولرم بردارید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. آن را به درستی ترکیب کنید و بعد از آن بنوشید. این درمان را سه بار در روز به مدت یک ماه تکرار کنید. خواص ضد نفخ قوی در عسل ، در نهایت باعث کاهش آروغ می شود. شما همچنین می توانید عسل را با ماست مصرف کنید. یک فنجان ماست بردارید و یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید ، آن را به درستی ترکیب کرده و بخورید. ماست با عسل را فقط در اسرع وقت مصرف کنید.

۷- زنجبیل

زنجبیل برای درمان بسیاری از مشکلات گوارشی مفید است. یک لیوان آب جوشان بریزید و یک قاشق غذاخوری زنجبیل برش خورده در آن بریزید. سپس ، آن را به مدت ده دقیقه کنار بگذارید تا دم بکشد . ۲ تا ۳ بار در روز چای زنجبیل را بنوشید.

۸- دارچین

دارچین یکی دیگر از درمانهای موثر برای کاهش آروغ شدید است. دارچین می تواند نفخ شکم و یبوست را کاهش دهد. برای این درمان ، دو لیوان آب بریزید و یک قاشق غذاخوری دارچین به آن اضافه کنید. سپس آن را از روی شعله بردارید ، بگذارید تا سرد شود و روزی سه بار بنوشید.

۹- هل

استفاده از هل خرد شده نیز می تواند برای کاهش آروغ شدید بسیار مفید باشد. یک لیوان آب بردارید و هل خرد شده را داخل آن بریزید و بجوشانید. سپس شیر را خنک کرده و دو بار در روز مصرف کنید.

۱۰-سیب

محتوای فیبر محلول سیب به پاکسازی مواد نامطلوب از دستگاه گوارش ، به ویژه برای روده کمک می کند.فیبر به دلیل پیوستن به مواد مدفوع ، از بدن خارج می شوند. محتوای فیبر سیب به حذف گاز کمک می کند.

۱۱-بادیان رومی

از دانه های بادیان رومی برای توقف یا جلوگیری از آروغ و بادگلو زدن استفاده شده است. دانه های بادیان رومی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که به جلوگیری از عوامل ایجاد کننده گاز در شکم کمک می کند. اگر می خواهید آن را با آب میل کنید ، یک لیوان آب بردارید و آن را با بادیان رومی بجوشانید. پس از جوشاندن ، آن را به مدت ده دقیقه خنک کنید و سپس این آب را بنوشید. این دوره را دو بار در روز تکرار کنید.

 

۱۲- برگ ریحان

 نعناع و سبزیجات برگ دار ، استفاده از برگ ریحان نیز می تواند برای کاهش آروغ بسیار کارآمد باشد. چند برگ ریحان را بردارید و کاملاً بشویید. سپس آنها را به محض بیدار شدن از خواب بجوید.. محتوای آبدار برگها باعث کاهش آروغ زدن می شود.

۱۳- هندوانه

استفاده از هندوانه به بازسازی سیستم گوارش کمک می کند. شما می توانید هندوانه را دو بار در روز بخورید تا به رفع آروغ کمک کند. مواد آنتی اکسیدانی هندوانه عملکرد شگفت انگیزی در کاهش آروغ دارد. برای این درمان ، یک هندوانه بردارید ، آن را به قطعات کوچک تبدیل کرده و در یخچال قرار دهید و در طول روز چند بار بخورید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “فواید بسیار خوب برگه زردآلو برای سلامتی” را نیز مطالعه بفرمایید.

۱۴- موز

شما می توانید دو یا سه بار در روز موز بخورید. کربوهیدرات ها و پکتین موجود در موز به دفع آروغ زدن کمک میکند . شما همچنین می توانید دو موز بردارید ، خرد کنید ، سپس آنها را در ماست مخلوط کنید. این ترکیب را دو بار در روز بخورید.

۱۵- آسافتیدا یا آنغوزه

آسافتیدا اسیدیته شکم را کاهش می دهد و علاوه بر آن به تصفیه مواد زائد از روده کمک می کند. یک قاشق غذاخوری آنغوزه بردارید و آن را در آب گرم مخلوط کنید. آن را دو یا سه بار در روز بنوشید.

۱۶-چای سیاه

چای سیاه همچنین می تواند در جلوگیری از آروغ موثر باشد. تانن ها ، کاتچین ها و ترکیبات شیمیایی گیاهی مختلف موجود در چای سیاه می توانند سیستم گوارش شما را تثبیت کرده و آروغ را مهار کنند. برای این درمان ، یک فنجان آب جوشانده بریزید و یک کیسه چای سیاه در آن قرار دهید. بعد از ۵ دقیقه کیسه را بردارید و چای را بنوشید. شما همچنین می توانید لیمو را به آن اضافه کنید.

۱۷- سیر

خواص آنتی اکسیدانی و ضد نفخ موجود در سیر مانع از نفخ و گاز در دستگاه گوارش می شود. یک قاشق غذاخوری خمیر سیر(سیررا در مخلوط کن ریخته تا له شود) بردارید و آن را در آب ولرم مخلوط کنید. سپس ، این آب را دوبار در روز بنوشید.

۱۸- دانه کتان

دانه کتان همچنین می تواند در متوقف کردن آروغ شدید بسیار مفید باشد. دانه کتان را پاک کنید و بعد آن را آسیاب کنید. یک قاشق غذاخوری پودر دانه کتان را با یک لیوان آب ، آب میوه یا شیر میل کنید. این دوره را دو بار در روز تکرار کنید ، تا زمانی که به نتیجه مورد نیاز خود برسید.

۱۹-دانه شنبلیله

دانه شنبلیله وقتی با یک لیوان آب ولرم جویده شود بسیار کارآمد است. یک لیوان آب ولرم بردارید و آن را بنوشید در حالی که یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را می جوید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا نتیجه موثری داشته باشید.

۲۰- انار

محتوای کلسیم موجود در انار نفخ را کاهش می دهد. دو بار در روز انار مصرف کنید ، تا نتایج آن را ببینید.

درمان بادگلو

۲۱- از حبوبات دور بمانید

حبوبات دارای نفخ و گاز زیادی هستند. برای جلوگیری از آروغ زدن باید از این وعده های غذایی جلوگیری شود. نشاسته (رافینوز) ، موجود در حبوبات ، باعث نفخ و آروغ می شود. بنابراین از خوردن حبوبات (مخصوصا حبوبات خیس نشده )خودداری کنید تا احتمال آروغ زدن را کاهش دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.