از بین بردن نفخ شکم فوری با این روش های ساده

نفخ وضعیتی است که در آن شکم شما پر و سفت شده است و باعث ناراحتی شما می شود. علائم نفخ می تواند شامل گاز بیش از حد، درد یا ناراحتی معده، احساس سیری حتی با خوردن مقادیر کم، و صدای معده باشد. نفخ شکم به علت ممکن است از ۲۴ ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. در ادامه این مطلب با علت و درمان نفخ شکم فوری که ترجمه و تالیف از health میباشد آشنا میشوید.

علت نفخ شکم

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است احساس نفخ کنید، از جزئی تا جدی. اگر اغلب نفخ را تجربه می کنید، معمولاً زمانی که علت آن را بدانید می توانید آن را مدیریت کنید.

گاز: برخی از غذاها باعث می شوند دستگاه گوارش شما بیشتر از بقیه گاز تولید کند. آنها شامل سبزیجات با گوگرد بالا مانند کلم بروکسل، مارچوبه و کلم بروکلی هستند. بلع هوا یکی دیگر از علل شایع است.

وعده های غذایی بزرگ: بسته به زمانی که غذا می خورید، می توانید ساعت های زیادی بین وعده های غذایی خود فاصله داشته باشید، گرسنگی خود را افزایش داده و باعث می شود بیش از آنچه نیاز دارید غذا بخورید، که می تواند منجر به تولید گاز بیشتر از حد معمول شود.

قاعدگی: تغییرات هورمونی در طول قاعدگی می تواند باعث نفخ شود.

کمبود فیبر: اگر فیبر کافی دریافت نکنید، می تواند باعث شود که غذا به طور ناکارآمد در سیستم گوارش شما حرکت کند.

سبک زندگی کم تحرک: نشستن طولانی مدت می تواند باعث فشرده شدن محتویات شکم (از جمله دستگاه روده) شود و هضم را کند کند.

استرس: وقتی استرس دارید، بدن شما هضم را کند می کند و باعث نفخ، درد و سوء هاضمه می شود.

سایر مسائل پزشکی: نفخ می تواند نشانه یک بیماری جدی تر، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.

از بین بردن نفخ شکم فوری با این روش های ساده

اگر به این فکر می کنید که چگونه نفخ را سریع کاهش دهید، در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

فعالیت خود را افزایش دهید

اگر شما یکی از افرادی هستید که یک شغل کم تحرک دارند، به احتمال زیاد می‌توانید در طول روز از تحرک بیشتری استفاده کنید.ورزش بیشتر فواید زیادی دارد، از جمله کاهش خطر نفخ. هنگامی که ورزش می کنید، این حرکت جریان خون را در دستگاه گوارش شما افزایش می دهد و غذا را به همراه ماساژ می دهد. یک متاآنالیز اخیر نشان داد که پیاده روی فقط چند دقیقه بعد از غذا می تواند به هضم غذا کمک کرده و از افزایش قند خون جلوگیری کند.

برای افزودن حرکات بیشتر به روال خود لازم نیست موش باشگاه شوید. پیاده روی کنید، شنا کنید یا با فرزندان خود به بازی های فعال بپردازید. افزایش فعالیت شما می تواند برای از بین بردن نفخ شما کافی باشد.

بدن خود را آرام کنید

از بین بردن نفخ شکم فوری با این روش های ساده

اگر در ذهن و بدن خود تنش احساس می کنید، این می تواند باعث ایجاد احساس نفخ در شما شود.

وقتی بتوانید آرام باشید، دستگاه گوارش شما بهتر کار می کند. هنگامی که استرس زیادی را تحمل می کنید، سیستم عصبی خودمختار شما به راحتی وارد یک حالت سمپاتیک می شود – که به نام مبارزه، فرار یا یخ زدن نیز شناخته می شود. در این شرایط بدن شما هضم را کند می کند. همانطور که آرام می شوید، سیستم به حالت پاراسمپاتیک باز می گردد و به غذای شما اجازه می دهد راحت تر در امتداد دستگاه گوارش حرکت کند.

راه های زیادی برای آرامش ذهن و بدن وجود دارد، از جمله حمام آب گرم. آب گرم همچنین می تواند گرفتگی عضلات را تسکین دهد، که به شما کمک می کند تا استرس را کاهش دهید. راه های دیگر آرامش عبارتند از خندیدن خوب، انجام تمرینات تنفس عمیق، خواندن کتاب مورد علاقه خود، گوش دادن به موسیقی آرام بخش و گذراندن وقت در طبیعت.

ماساژ شکم

اگر تغییرات رژیم غذایی به نفخ شما کمک نمی کند، سعی کنید شکم خود را ماساژ دهید. انجام این کار می تواند به حرکت غذا در روده شما کمک کند و ناراحتی شما را کاهش دهد.

از سمت راست نزدیک لگن شروع کنید و با حرکات دایره ای به سمت بالا مالش دهید تا به قفسه سینه برسید. در یک خط مستقیم به سمت چپ بالای خود حرکت کنید و به سمت پایین به سمت لگن چپ حرکت کنید. یک بار، آنها به سمت ناف شما به سمت بالا می روند. سپس این روند را تا ۱۰ دقیقه تکرار کنید و همیشه در جهت عقربه های ساعت حرکت کنید. حرکت در خلاف جهت عقربه های ساعت می تواند مشکل شما را بدتر کند.

درمان های موثر برای از بین بردن نفخ شکم فوری

نفخ مکرر می تواند به این معنی باشد که شما به یک راه حل طولانی مدت نیاز دارید. در اینجا تغییراتی وجود دارد که می توانید برای کاهش نفخ مزمن ایجاد کنید.

از غذاهایی که باعث ایجاد گاز زیاد می شوند اجتناب کنید

درمان های موثر برای از بین بردن نفخ شکم فوری

گاز یکی از علل شایع نفخ است و با تغییر رژیم غذایی می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد. سعی کنید سبزیجات مختلف را حذف کنید تا نفخ سبزیجات را کاهش دهید. همین امر در مورد میوه ها و غلات نیز صدق می کند.

می توانید رژیم غذایی کم FODMAP را امتحان کنید. این مقدار غذاهای قابل تخمیر و همچنین غذاهای دارای الیگوساکاریدها، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال هایی را که می خورید کاهش می دهد. این یک رژیم غذایی حذفی است برای تعیین اینکه کدام غذاها باعث نفخ شما می شوند تا بدانید از چه چیزهایی برای جلوگیری از آن اجتناب کنید. موارد زیر نمونه هایی از غذاهای حذف شده در طول رژیم هستند.

غذاهای قابل تخمیر: ترشی، کفیر، کومبوچا، میسو، نان خمیر ترش، ناتو و پنیر.
الیگوساکاریدها: گندم، سیر، حبوبات و پیاز.
دی ساکاریدها: شیر، ماست و بستنی.
پلی ال ها: شلیل، آلو، زردآلو گل کلم و بیشتر آب نبات های بدون قند.

وقتی متوجه شدید که کدام غذاها باعث نفخ شما می شوند، می توانید برای کاهش آن از مصرف آنها اجتناب کنید.

گزینه دیگر این است که از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که باعث تجمع هوای اضافی در معده و روده می شوند خودداری کنید. جویدن آدامس، نوشیدن نوشابه و آب گازدار همگی باعث ورود هوا به دستگاه گوارش شما می شوند. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که از طریق نی بنوشید. همانطور که هوا در سیستم حرکت می کند، باعث ایجاد گاز و نفخ می شود.

روده انسان چند متر است؟

در طول روز وعده های غذایی کوچکتر بخورید

یک وعده غذایی بزرگ اغلب مقصر نفخ است. ممکن است فکر کنید که سه وعده غذایی در روز بهترین است و شما تنها نخواهید بود. برای سال‌ها، تحقیقات نشان می‌داد که خوردن سه وعده غذایی با اندازه متوسط ​​بهترین راه است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که این احتمال وجود ندارد.

با خوردن چهار یا پنج وعده غذایی کوچکتر، می توانید سیر بمانید و از پرخوری خودداری کنید یکی از راه های از بین بردن نفخ شکم فوری است. این اثرات می تواند منجر به قند خون پایدارتر، کاهش وزن و انرژی پایدارتر در طول روز شود . با ترکیب کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین، چربی های سالم، میوه ها و سبزیجات، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را در طول روز بدون احساس نفخ دریافت کنید.

از بین بردن نفخ شکم فوری با این روش های ساده

مصرف فیبر خود را افزایش دهید

یبوست یکی از دلایل رایج نفخ است و افزایش مقدار فیبر مصرفی می تواند به تسکین آن کمک کند. فیبر یک کربوهیدرات است که به عنوان ابزاری برای بدن شما برای هضم غذاها عمل می کند. دو نوع فیبر وجود دارد و هر دو تأثیرات مثبتی بر سلامتی دارند.

فیبر محلول: در آب حل می شود و به تنظیم سطح قند و کلسترول خون شما کمک می کند.
فیبر نامحلول: حل نمی شود و به حرکت غذا در طول دستگاه گوارش شما کمک می کند و یبوست و نفخ را کاهش می دهد.

در حالی که فیبر محلول می تواند به شما کمک کند کمتر احساس گرسنگی کنید، فیبر نامحلول می تواند به نفخ ناشی از یبوست کمک کند.

غذاهای دارای فیبر محلول عبارتند از: لوبیا سیاه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، آووکادو، سیب زمینی شیرین، شلغم، گلابی، انجیر، زردآلو، سیب و هویج.

سدیم را کاهش دهید

بزرگسالان به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز نیاز دارند. این معادل حدود یک قاشق چایخوری نمک خوراکی است. اگر زیاد احساس نفخ می کنید، ممکن است به این دلیل باشد که مصرف سدیم شما بسیار زیاد است. خوردن بیش از حد سدیم آسان است زیرا در غذاهای فوق فرآوری شده فراوان است. هم غذاهای فست فود و هم غذاهای بسته بندی شده فروشگاه های مواد غذایی حاوی مقدار زیادی از آن هستند. غلات و گوشت ها بزرگترین مقصر هستند، اما سوپ، کراکر، سس سالاد و غیره نیز می توانند در افزایش سطح سدیم نقش داشته باشند. نمک باعث می شود بدن شما آب را در خود نگه دارد که یکی از دلایل نفخ است. با مشاهده میزان سدیم دریافتی، نفخ باید به تدریج کاهش یابد.

ترک سیگار و از بین بردن نفخ شکم فوری

وقتی سیگار می کشید، هوای بسیار بیشتری نسبت به یک فرد معمولی وارد بدن می شود. همانطور که از سیگار یا خودکار تنفس می کنید، هوا می تواند وارد دستگاه گوارش شما شود و باعث نفخ شود. تلاش برای ترک سیگار یک شبه می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود، بنابراین آن را آهسته انجام دهید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود یا یک متخصص اعتیاد صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا نیکوتین را با خیال راحت از بین ببرید و شما را از عادت دستیابی به آن خارج کند. ترک نیکوتین همچنین می‌تواند اشتهای شما را افزایش دهد و فرصت‌های بیشتری برای دریافت فیبر فراهم کند که همچنین می‌تواند نفخ شما را کاهش دهد.

چه زمانی نفخ شکم نگران کننده است؟

چه زمانی نفخ شکم نگران کننده است؟

گاهی اوقات، نفخ می تواند به این معنی باشد که چیز جدی تری در بدن شما در حال وقوع است. این نشانه بسیاری از شرایط سلامتی است.

نفخ همراه با علائم دیگر می تواند نشانه ای از IBS، بیماری سلیاک، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، انسداد دستگاه گوارش، اندومتریوز، گاستریت، آسیت، سرطان و نارسایی پانکراس باشد. بعید است که نفخ منجر به یکی از این شرایط سلامتی شود، اما مهم است که از آنها آگاه باشید تا در صورت بروز مشکل به پزشک مراجعه کنید. برای بسیاری از این شرایط، از بین بردن نفخ شکم فوری میتواند مشکلتان را حل نماید.

اگر موارد زیر را تجربه کردید، باید به پزشک خود مراجعه کنید:

شما به قدری نفخ شدید دارید که بر توانایی شما برای انجام فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد.
استفراغ یا اسهال را تجربه می کنید.
در مدفوع شما خون است.
دل درد مزمن را تجربه می کنید.
بدون تلاش وزن کم می کنید.

اینها می توانند نشانه هایی باشند که نشان می دهد اتفاق جدی در حال وقوع است که نمی توانید خودتان آن را برطرف کنید. نفخ وضعیتی است که باعث می شود شکم شما بیش از حد پر شود. دلایل زیادی وجود دارد، از جزئی تا شدید. با آزمایش داروهای مختلف کوتاه مدت و بلند مدت، می توانید به بدن خود کمک کنید تا از نفخ شکم جلوگیری کند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.