۹ نکته فوق العاده مهم برای تقویت تمرکز

توانایی تمرکز روی یک کار یا موقعیت بدون پرت شدن حواس، مهارتی است که می تواند بهره وری، کارایی و کیفیت کار شما را افزایش دهد. تقویت تمرکز می تواند در تمام زمینه های زندگی، چه شخصی و چه حرفه ای، برای شما مفید باشد. ممکن است محیط‌های پر از حواس‌پرتی، چه آنلاین و چه آفلاین را تجربه کنید و بهبود تمرکز ذهنی‌تان می‌تواند تأثیر این موضوع را بر شما کاهش دهد. در این مقاله، ما در مورد چگونگی تقویت تمرکز بحث می کنیم.

چگونه می توان تمرکز را تقویت کنیم؟

تمرکز تلاش ذهنی است که شما برای یک کار، موقعیت یا نتیجه خاص انجام می دهید. ارتباط نزدیکی با دامنه توجه دارد، یعنی زمانی که می توانید روی چیزی تمرکز کنید. کسی که در تمرکز خوب است، می‌تواند منابع خود را به سمت کار کردن و به پایان رساندن چیزی که در آن لحظه روی آن تمرکز کرده است، هدایت کند. آنها می توانند در برابر هر گونه حواس پرتی که در اطرافشان اتفاق می افتد مقاومت کنند.

اگر می خواهید تمرکز را بهبود ببخشید، مقاومت در برابر عوامل حواس پرتی ضروری است. نادیده گرفتن احساسات، افکار یا احساسات نامرتبط می تواند کارایی و بهره وری شما را به خصوص در محل کار افزایش دهد. می‌توانید با یادگیری تکنیک‌ها و روش‌هایی تمرکز خود را بر روی موقعیت یا وظیفه‌ای که در دست دارید، افزایش دهید.

9 نکته فوق العاده مهم برای تقویت تمرکز

۹ نکته برای کمک به تقویت تمرکز

 استراحت های کوتاهی داشته باشید

می‌توانید به راحتی یک کار را شروع کنید و تا زمانی که کامل نشده است متوقف نشوید. حتی اگر فکر استراحت ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، تحقیقات نشان داده است که می تواند اثر معکوس داشته باشد. برای مثال، ممکن است برای چند ساعت کار روی چیزی را تجربه کرده باشید اما نتیجه دلخواه حاصل نشده باشد. اغلب ما تلاش می کنیم تا کار را به پایان برسانیم، اما این می تواند ما را به تلاش برای تمرکز بکشاند.استراحت کوتاه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای دور از میز به شما کمک می کند تا احساس شادابی، تمرکز و انرژی را برگردانید. می‌توانید این زمان را صرف یک پیاده‌روی کوتاه، درست کردن یک نوشیدنی گرم، انجام یوگا، خواندن کتاب یا هر چیز دیگری کنید که به شما کمک می‌کند تا از کار خارج شوید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “اعتیاد به موبایل چیست؟به همراه روش های درمان آن ” را نیز مطالعه بفرمایید.

 بدانید چه زمانی سطح انرژی شما بالاست

توجه به سطوح انرژی می تواند به شما کمک کند تا کارهای پیچیده تری را انجام دهید که به سطح شدید تمرکز نیاز دارند. زمانی که سطح انرژی شما بالا باشد، فورا بهره وری بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر می دانید که صبح ها بیشترین انرژی را دارید، ممکن است آن زمان را به کارهای خلاقانه خود اختصاص دهید. این ممکن است یک روتین را ایجاد کند که برای شما بهتر از بعد از ظهر انجام شود. یادگیری کار با ریتم طبیعی بدن و استفاده از حداکثر انرژی که تجربه می کنید می تواند به شما در بهبود تمرکز کمک کند. وقتی انرژی شما کمتر است، ممکن است کارهایی را که نیاز به تمرکز کمتری دارند، مانند مسئولیت های اداری، برنامه ریزی کنید.

 برای تقویت تمرکز ، ذهن آگاهی را تمرین کنید

در کنار تقویت مهارت های تمرکز، مدیتیشن و ذهن آگاهی فعالیت هایی هستند که می توانند به کاهش سطح استرس، احساس آرامش و قدردانی بیشتر کمک کنند. هسته اصلی مدیتیشن یادگیری بازگشت به لحظه حال و متمرکز ماندن است. مدیتیشن منظم به مغز شما کمک می کند تا تمرکز را بهبود بخشد و فقط روی یک چیز در یک زمان تمرکز کند.

شروع کوچک به مغز شما کمک می کند تا از کاری به کار دیگر نپرید، که در طول یک روز کاری معمول است. با صرف چند دقیقه در صبح بر روی تنفس خود شروع کنید. اگر احساس می کنید که مایل به حمایت بیشتر هستید، یک ویدیوی مدیتیشن می تواند مفید باشد. می توانید از این تمرین مدیتیشن در محل کار نیز استفاده کنید. مانند تمرکز مجدد روی نفس هر بار، وقتی احساس می‌کنید تمرکزتان روی یک کار از بین رفته است، می‌توانید نفس عمیق بکشید و آن را به موقعیت فعلی برگردانید.

ورزش

ورزش یک راه عالی برای افزایش تمرکز شماست. اگر می توانید، سعی کنید به طور منظم ورزش کنید. جدا از اینکه به شما کمک می کند سالم بمانید، می تواند حافظه شما را بهبود بخشد و به حفظ وزن شما کمک کند. همچنین تشویق شما به استراحت در یک کار مفید است.ورزش کردن در طول روز کاری می تواند به شما کمک کند که هنگام بازگشت به میز خود تمرکز بیشتری داشته باشید. این نیازی به تمرینات بدنی سخت ندارد – یک پیاده روی سریع در خیابان یا اطراف پارک محلی شما می تواند حس جدیدی از دیدگاه و تمرکز را به شما بدهد. استراتژی دیگر ایجاد عادت ورزش کردن قبل یا بعد از کار است.

تقویت تمرکز با توسعه  قدرت اراده خود

اراده شما توانایی شما برای تبدیل نیات خود به رفتار است. تقویت اراده‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا روی کار پیش روی خود متمرکز شوید، حتی اگر می‌خواهید متوقف شوید و کار دیگری انجام دهید. فردی با اراده قوی می تواند در برابر عوامل حواس پرتی اطراف خود مقاومت کند.تعیین اهداف و تلاش برای رسیدن به آنها می تواند برای تقویت اراده شما مفید باشد. یک هدف را به مراحل قابل مدیریت تقسیم کنید و هر بار که مرحله ای را کامل می کنید به خود پاداش دهید. تقویت مثبت انگیزه شما را افزایش می دهد، با یک عارضه جانبی که ناخودآگاه شما یاد می گیرد که با چالش ها کار کند. این می تواند مفید باشد زمانی که کاری وجود دارد که نیاز به تمرکز زیادی از شما در محل کار دارد.

به گردش در طبیعت بروید

گذراندن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در خارج از منزل یک راه طبیعی برای افزایش تمرکز است. حتی نشستن در باغ شما مفید است. همچنین می توانید با داشتن گیاهان آپارتمانی در اطراف دفتر خود کمی طبیعت را به داخل بیاورید. تحقیقات نشان داده است که گیاهان در ادارات بهره وری را افزایش می دهند، می توانند تمرکز و کیفیت کار را بهبود بخشند.

 تمرینات مغز را انجام دهید تا تمرکز شما قدرتمند شود

تمرینات خاصی وجود دارد که می توانید برای تمرین مغز و بهبود تمرکز انجام دهید. کار بر روی حافظه یک استراتژی است، زیرا به عضلات حافظه شما تمرین می دهد. به خاطر سپردن به شما کمک می کند تا روی کارها متمرکز بمانید، زیرا به تمرین مغز خود عادت کرده اید، بنابراین طبیعی است که در حالت تمرکز باشید. ممکن است هدفتان یادگیری و حفظ یک شعر یا ضرب المثل هفتگی باشد تا به تمرین مغزتان کمک کند.

سایر تمرینات مغز شامل بازی هایی مانند سودوکو، شطرنج، جدول کلمات متقاطع و جستجوی کلمات است. تحقیقات نشان داده است که ۱۵ دقیقه در روز می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. این بازی های آموزشی مغز به بهبود تمرکز و حافظه کوتاه مدت و بلند مدت و مهارت های حل مسئله کمک می کند.

9 نکته فوق العاده مهم برای تقویت تمرکز

 عوامل حواس پرتی را حذف کنید

کار در فضایی تمیز و عاری از هرج و مرج می تواند توانایی های تمرکز شما را بهبود بخشد. روزانه زمانی را برای پاکسازی فضای اطراف خود اختصاص دهید، بنابراین فضای کاری کمتر حواس‌تان را پرت می‌کند. انباشته شدن کاغذ یا یادداشت های چسبناک می تواند توجه شما را با یادآوری کارهای دیگر منحرف کند. حذف آنها از دید تا زمانی که برای ادامه کار بر روی آنها آماده باشید، می تواند به شما کمک کند تمرکز خود را حفظ کنید.

این امر در مورد فضای آنلاین شما نیز صدق می کند. وسوسه انگیز است که چندین برگه همیشه باز باشد، اما ممکن است متوجه شوید که به جای تمرکز روی یک کار، دائماً به جلو و عقب می روید. سعی کنید هر برگه ای را که برای چیزی که در حال حاضر روی آن کار می کنید مفید نیستند حذف کنید.

برای تقویت تمرکزتان از تایمر استفاده کنید

وقتی می‌دانید زمان محدودی دارید، تمرکز راحت‌تر می‌شود. در نظر بگیرید که یک تایمر برای ۲۰ دقیقه تنظیم کنید و ببینید چقدر کار می توانید در این مدت انجام دهید. وقتی تایمر خاموش شد، چند دقیقه استراحت کنید و دوباره امتحان کنید. ممکن است قبل از ساختن ۲۰ دقیقه یا بیشتر با زمان کوتاهی شروع کنید، یا اگر روی یک کار پیچیده کار می کنید، با ۲۰ دقیقه شروع کنید و ببینید که چگونه پیش می رود.

3/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.