۵ حقیقت عجیب در مورد خشونت

مطالعات حقایق عجیبی را در مورد خشونت به ما ارائه می دهند. یکی از آنها می گوید که انسان ها به طور متوسط ​​۲۴ درصد کمتر از قرون گذشته خشن هستند. حقایق عجیب در مورد خشونت اطلاعات شگفت انگیزی را تشکیل می دهند.

مطالعه ای از دانشگاه گرانادا که در Nature منتشر شده است، پایه های فیلوژنتیک رفتار خشونت آمیز را بررسی کرده است. این تحقیق چندین حقایق در مورد خشونت جمع آوری کرد، از جمله این واقعیت که خشن ترین حیوان با همتایان خود انسان نیست، بلکه میرکت است.

مطالعات دیگر نیز حقایق عجیب و غریب مختلفی را در مورد خشونت نشان داده اند. در میان جنبه‌های دیگر، این واقعیت برجسته است که برخلاف آنچه معمولاً تصور می‌شود، ما نسبت به گذشته‌ای نه چندان دور تکاملی بسیار کمتر خشن هستیم. کارشناسان دیگر با این تز موافق نیستند و تأیید می کنند که آنچه اتفاق افتاده این است که روشی که ما از طریق آن این خشونت را نشان می دهیم تکامل یافته است.

ایزاک آسیموف:

«خشونت آخرین چاره افراد ناتوان است»

حقایق عجیب در مورد خشونت

۱- گسترده ترین شکل خشونت

یکی از حقایق عجیب در مورد خشونت این است که در دنیای امروزی تهاجم فیزیکی به این عنوان دیگر غالب نیست. گسترده ترین شکل خشونت انواع رفتارهای منفعلانه-پرخاشگرانه است.

این بیش از هر چیز خشونت نمادین است که در آن احساسات پرخاشگرانه به جای آشکارا به طور غیر مستقیم ابراز می شود. این خود را در نگرش های بدبینانه، خصمانه یا احمقانه نشان می دهد. همچنین در شکایات مرتبط با قربانی شدن. به همین ترتیب، نادیده گرفتن دیگران یا به تعویق انداختن پاسخ به خواسته های آنها هم نمادی از خشونت است.

۲- قلدری یک نماد عجیب از خشونت است

اعتقاد بر این است که قلدری دومین شکل گسترده خشونت در جهان امروز است. این هم قلدری در مدرسه و هم قلدری در محل کار (معروف به “موبینگ”) را پوشش می دهد. در واقع ثابت شده است که این نوع رفتار در تمام سنین حتی در بین افراد مسن رخ می دهد.

قلدری عواقب بلندمدتی دارد. هر کسی که قربانی این عمل شده است به راحتی از این تجربه بهبود نمی یابد. در جدی ترین موارد، این نوع موقعیت منجر به افسردگی و حتی خودکشی می شود. واقعیت عجیب دیگر این است که ۶۰ درصد موارد قلدری توسط زنان ایجاد می شود.

حقایق عجیب در مورد خشونت

۳- خشونت جنسیتی

یکی از حقایق عجیب در مورد خشونت این است که اگر این کلمه را در موتور جستجو قرار دهید، مطمئناً اطلاعاتی را خواهید یافت که منحصراً با خشونت جنسیتی مرتبط است. موضوعی که در همه جای دنیا رواج دارد و امروزه توجه زیادی به آن می شود.

با این حال، باید گفت که تأکید بیش از حد بر خشونت علیه زنان ممکن است سایر اشکال پرخاشگری را که اهمیت کمتری ندارند تحت الشعاع قرار دهد. مثلاً آن چیزی که به کودک تحمیل می شود یا به دلیل فقر صورت می گیرد.

۴-خشونت ذاتی است؟

اگرچه تعجب آور است، اما علم نتوانسته است بر این واقعیت توافق کند که انسان ها ذاتاً خشن هستند یا نیستند. در حالی که برخی از مطالعات نشان می دهد که انسان با تمایلات پرخاشگرانه به دنیا می آید، برخی دیگر برعکس آن را بیان می کنند.

شواهدی وجود دارد که دلایل مرگ در جوامع اولیه بشری به ندرت با خشونت مرتبط بوده است. از آن زمان‌ها بقایای زیادی باقی نمانده است که نوعی زخم را در اثر حمله ایجاد کند. بخشی از دانشمندان فکر می کنند که همکاری غالب بوده و نه خشونت متقابل.

پیشنهاد می کنیم مقاله “چرا وقتی مراقبه میکنیم ، خوابمان میگیرد ؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

۵- آیا دلیل خشن بودن منفعت شخصی است؟

دو مدل توضیحی وجود دارد که تفاوت‌های فردی را برحسب تظاهرات خشونت‌آمیز مورد بررسی قرار می‌دهد یا به آنها رسیدگی می‌کند. یکی مدل اجباری است. این نشان می دهد که یک فرد خشن می شود زیرا از آن سود یا پاداشی به دست می آورد.

مدل دیگر تشدید خشونت است. در این مورد تأیید می شود که در رفتارهای خشونت آمیز نیازی به دریافت پاداش یا فایده نیست. به سادگی، اینها شکل می گیرند و افزایش می یابند تا جایی که هیچ پاسخی وجود ندارد که آنها را محدود کند. بنابراین، مصونیت از مجازات در برابر خشونت، آن را تقویت می کند.

مطمئناً چیزهای بیشتری برای گفتن در این زمینه وجود دارد. موارد فوق فقط برخی از حقایق در مورد خشونت است که برای شما مخاطب گرامی بیان شد،خوشحال میشویم تا نظرات شما ر درباره خشونت و مصادیق آن بدانیم.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.