۳۵ حقیقت جالب درباره آفتاب پرست ها

 آفتاب پرست ها در محیط های بسیار متنوعی زندگی می کنند و از توانایی تغییر رنگ پوست خود برای استتار و برقراری ارتباط با دنیای بیرون استفاده می کنند. بدون شک آفتاب پرست ها حیواناتی با حقایق عجیب و غریب مختلف هستند. در اینجا من فهرستی از چشمگیرترین حقایق در مورد آفتاب پرست را به شما نشان می دهم.

حقایق جالب درباره آفتاب پرست ها

حدود ۱۶۰ گونه آفتاب پرست در سراسر جهان وجود دارد! آنها در نقاط مختلف جهان قرار دارند. با این حال، ۴۰٪ از گونه ها در جزیره ماداگاسکار یافت می شود.

آنها زبان بسیار بلندی دارند. زبان آنها میتواند دو برابر بدن خودشان باشد و برای گرفتن حشرات در فواصل طولانی استفاده می شود. به دلیل طول زبانش برای گرفتن سریع حشرات و در کمتر از یک ثانیه استفاده می شود!

چشمان آنها توانایی چرخش با زاویه ۱۸۰ درجه را دارد. این به آنها امکان می دهد میدان دید خود را تا ۳۶۰ درجه افزایش دهند و همچنین توانایی دیدن همزمان در دو جهت را دارند.

آفتاب پرست ها گوش داخلی ندارند. با این حال، آنها ناشنوا نیستند! آنها می توانند صداهای غیرقابل درک برای انسان را درک کنند.

آنها خزندگان تخم‌خوار هستند که بیشتر از حشراتی مانند پشه و مگس تغذیه می‌کنند، اگرچه حلزون، عنکبوت یا پروانه را نیز مصرف می‌کنند.

آفتاب‌پرست‌هایی که بزرگ‌تر از حد معمول هستند، می‌توانند از حیوانات مهره‌دار دیگر، مارمولک‌های دیگر و پرندگان کوچک تغذیه کنند.

بیشتر آفتاب پرست ها فعالیت های خود را در طول روز انجام می دهند. این به این دلیل است که آنها از پرتوهای خورشید برای تنظیم دمای بدن خود و زنده ماندن استفاده می کنند.

آنها از دم خود برای حفظ ثبات در هنگام بالا رفتن از شاخه های درختان استفاده می کنند. همچنین به حضور شکارچیان احتمالی کمک می کند.

آنها معمولا رنگ پوست خود را تغییر می دهند تا خود را از شکارچیان استتار کنند. و همچنین، توانایی برقراری ارتباط یا پاسخ به محرک های خاص.

آفتاب پرست ها فاقد تارهای صوتی هستند. با این حال، آنها قادر به انتشار صداهای نامحسوس برای گوش انسان هستند. صدایی که می دهند نوعی خش خش است.

آنها کوهنوردان خوبی هستند! آنها به راحتی بین درختان حرکت می کنند زیرا دارای پاهای انبر شکل هستند که به آنها اجازه می دهد تا شاخه ها را نگه دارند.

برخی آفتاب‌پرست‌های نر ممکن است شاخ‌هایی روی سر خود داشته باشند، مانند برآمدگی‌های بینی و حتی شاخ‌هایی مانند Trioceros jacksonii یا تاج‌های بلند در بالای سر مانند Chamaeleo calyptratus.

دید فرابنفش دارند. آنها می توانند در نور مرئی و همچنین نور ماوراء بنفش به دلیل گیرنده های نوری در چشم خود ببینند.

 35 حقیقت جالب درباره آفتاب پرست ها

آفتاب پرست های بسیار کوچکی وجود دارد. کوچکترین گونه این جانور Brookesia Micra است. با اندازه ۲۶ میلی متر از سر تا دم، روی نوک انگشت انسان قرار می گیرد!
بر خلاف خزندگان دیگر، آفتاب پرست ها دارای پلک هستند. اینها فقط مردمک و بخشی از عنبیه را بدون پوشش می‌گذارند.

بزرگترین گونه آفتاب پرست، آفتاب پرست پارسون است. اندازه نمونه های این گونه می تواند ۷۰ سانتی متر باشد. آنها برخی از بزرگ ترین و جسورترین هستند. این گونه در ماداگاسکار یافت می شود.

آفتاب پرست ها به تنهایی زندگی می کنند. تنها راه کنار هم بودن در فصل جفت گیری است. در این دوره، نرها به دنبال ماده ها می گردند که تمایل دارند نرها را با چشمگیرترین رنگ ها انتخاب کنند.

آنها خزندگان بسیار آرامی هستند، به آرامی حرکت می کنند. وقتی روی زمین حرکت می کنند، معمولاً این کار را در حالی انجام می دهند که دم خود را بالا آورده و قدم های آرام برمی دارند.

نکته جالب در مورد آفتاب پرست این است که آنها دو چنگال در بیرون و سه چنگ در داخل در پاهای جلویی خود دارند. از طرف دیگر، در پاهای عقبی، چینش انگشتان برخلاف پاهای جلویی است.

آنها هنگام گرفتن طعمه از زبان خود به عنوان پرتابه استفاده می کنند. به دلیل طول آن، کار بسیار ساده ای است. نوک زبان آنها چسبناک است که به آنها اجازه نمی دهد طعمه خود را فراری دهند.

پوست آفتاب پرست سرشار از کراتین است که به آنها مزایای زیادی می دهد. پوست شان نیاز به ریزش دوره ای دارد، این راهی برای بازیابی کراتین موجود در آن است. آنها دو بار در سال پوست خود را می ریزند.

آنها محدوده حرکتی چشمی بسیار بزرگی دارند که تقریباً ۱۸۰ درجه افقی و ۹۰ درجه عمودی است. این به آنها اجازه می دهد دید گسترده ای داشته باشند و گرفتن طعمه را برای آنها آسان تر می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

آنها دید پانوراما دارند، دید آنها تقریباً ۳۶۰ درجه است، آنها فقط یک نقطه کور کوچک دارند و آن در پشت سر است.

هنگامی که آنها طعمه خود را پیدا می کنند، هر دو چشم در یک جهت همگرا می شوند و به آنها دید استریوسکوپی و درک عمق می دهند.

در شبکیه چشم آنها فقط مخروط و بدون میله دارند، این به آنها امکان دید خوب در روز و درک رنگ عالی را می دهد، اما دید در شب ضعیف است. به همین دلیل آفتاب پرست ها فقط در طول روز شکار می کنند.

بیشتر آفتاب‌پرست‌ها تخم‌زا هستند.

بارداری آفتاب پرست ماده از ۳ تا ۶ هفته، پس از لقاح به طول می انجامد. پس از آماده شدن تخم‌گذاری، روی زمین پایین می‌روند و سوراخی به طول ۵ تا ۳۰ سانتی‌متر ایجاد می‌کنند. سپس تخم مرغ ها را دفن کرده و محل را ترک کنید.

تعداد تخم‌هایی که آفتاب‌پرست ماده در هر بارداری می‌گذارد برحسب گونه متفاوت است. Brookesia 2 تا ۴ تخم می گذارد و Chamaeleo calyptratus به طور متوسط ​​۳۰ تا ۶۰ تخم می گذارد.

جوجه کشی تخم ها ۶ تا ۸ ماه طول می کشد، به استثنای Calumma parsonii که در آن جوجه کشی گونه ها ۱۸ ماه طول می کشد.

آفتاب پرست ها بین ۴/۵ ماه تا ۸/۱۰ ماه (بسته به گونه) به بلوغ جنسی می رسند، برای مثال در Calumma Parsonii بسته به نمونه بین دو تا سه سال به بلوغ جنسی می رسند.

امید به زندگی آفتاب پرست ها بین ۴ تا ۵ سال است. با این حال، گونه هایی مانند Trioceros melleri و Calumma parsonii وجود دارند که به ۱۵ سال رسیده اند.

برخی از گونه‌های تخم‌زا مانند Trioceros jacksonii، Trioceros fuelleborni، Trioceros Rudis، Trioceros Hoehnelii جوان زنده به دنیا می‌آورند. زمان بارداری بسته به گونه می تواند از ۵ تا ۹ ماه متغیر باشد.

بیشتر آفتاب‌پرست‌ها در آفریقا و ماداگاسکار زندگی می‌کنند، اگرچه برخی از گونه‌های آن در بخش‌هایی از جنوب اروپا، سریلانکا، هند و آسیای صغیر نیز یافت می‌شوند.

آفتاب پرست ها شکارچیان فعالی نیستند. در عوض ترجیح می دهند بنشینند و ساعت ها بی حرکت بمانند و منتظر عبور طعمه باشند. می توان گفت در مورد شکار تا حدودی تنبل هستند.

آنها دوست دارند گاز بگیرند! آفتاب‌پرست‌ها در صورت تحریک می‌توانند گاز بگیرند، اما گزش خیلی دردناک نیست و در صورت وقوع خطری ندارد، فقط محل را مانند هر زخم یا خراش دیگری ضدعفونی کنید.

تغییر رنگ همچنین نقش مهمی در ارتباطات در طول مبارزات آفتاب پرست دارد: رنگ ها نشان می دهند که حریف ترسیده یا عصبانی است. رنگ ها می توانند متفاوت باشند، از مایل به قرمز تا سبز.

 35 حقیقت جالب درباره آفتاب پرست ها

در نماد شناسی برخی از قبایل آفریقایی، آفتاب پرست حیوانی مقدس است که به عنوان خالق نژاد بشر دیده می شود. هرگز نمی میرد و وقتی یکی را در راه پیدا می کنند، از ترس نفرین، با احتیاط آن را کنار می زنند.

آفتاب‌پرست‌ها شخصیت‌هایی هستند که اغلب در افسانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که عموماً به‌عنوان موجوداتی کند، حیله‌گر و غیرقابل اعتماد نشان داده می‌شوند.

آنها همچنین از تغییر رنگ در رابطه با خلق و خوی خود و دمای محیط استفاده می کنند.

در لحظه گرفتن طعمه، زبانش با سرعتی در حدود ۶۰ متر در ثانیه به بیرون پرتاب می شود.

فسیل هایی از آفتاب پرست ها با قدمت حدود ۶۰۰۰۰ سال کشف شده است. بدون شک یک گونه بسیار قدیمی است.

اکثر آفتاب پرست ها رنگ پشت خود را از قهوه ای به سبز تغییر می دهند، اما برخی می توانند تقریباً به هر رنگی تبدیل شوند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.