۱۳ حقیقت جالب درباره پاندا که نمی دانستید

وقتی به پانداهای غول پیکر فکر می کنیم، خرس های سیاه و سفید دوست داشتنی را تصور می کنیم. آنها زیبا هستند و طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند. اما آیا واقعا پانداها را می شناسید؟ در زیر ۱۵ حقیقت جالب درباره زندگی پانداهای غول پیکر آورده شده است تا به شما کمک کند در مورد آنها بیشتر بدانید.

حقایق جالب درباره زندگی پانداها

 یک سال پاندا معادل سه سال انسانی است

یک سال پاندا از نظر امید به زندگی معادل حدود سه سال انسان است. پانداهای غول پیکر ۱۸ تا ۲۰ سال در طبیعت و ۲۵ تا ۳۰ سال در اسارت زندگی می کنند. پیرترین پاندای غول پیکر جهان شین شینگ در باغ وحش چونگ کینگ با ۳۸ سال و چهار ماه (۱۹۸۲-۲۰۲۰) بود. این معادل ۱۱۵ سال انسانی است.

 پانداها ۶ “انگشت” دارند!

ششمین “انگشت” پاندا مانند انگشت شست انسان است. عملکردی مشابه انگشت شست دارد، اما در واقع یک استخوان مچ دست غیرمعمول یا پاشنه پنجه متضاد با عضلات قوی اما بدون مفاصل متحرک است که به آن اجازه می‌دهد غذا را بگیرد.

پانداها اگر کودکی دوقلو داشته باشند، او را رها می کنند

پانداهای وحشی معمولا فقط یک توله دارند، در حالی که پانداهایی که در اسارت هستند بیشتر احتمال دارد که دوقلو داشته باشند. در حیات وحش، اگر پاندا مادر دو توله داشته باشد، فقط به توله ای فکر می کند که قوی تر است . دیگری به حال خود رها میشود.

دلیل این امر این است که یک توله تازه متولد شده بسیار ضعیف است. توله ها از حدود ۱۲ ماهگی شروع به خوردن بامبو می کنند، اما تا آن زمان کاملاً به مادر خود وابسته هستند. بنابراین، در طبیعت، پانداهای ماده شیر انرژی کافی برای مراقبت از دو توله ندارند.

یک توله تا باردار شدن دوباره در کنار مادرش می ماند، یعنی زمانی که توله حدود یک سال و نیم است. اگر مادر باردار نشود، توله تا دو و نیم سالگی در کنار مادرش می ماند.

پانداها بالا رفتن از درخت را دوست دارند و می توانند شنا کنند

پانداهای غول پیکر درخت نوردان خوبی هستند. آنها می توانند از ۷ ماهگی از درخت بالا بروند.

در طبیعت، پانداهای غول پیکر (به ویژه توله ها) از درختان بالا می روند تا از دشمنان خود دور شوند و اطراف خود را بررسی کنند. از آنجایی که در درخت ایمن تر است، بسیاری از پانداهای غول پیکر دوست دارند روی درخت بخوابند. گاهی اوقات، آنها فقط برای تماشای مناظر بالا می روند. پانداهای غول پیکر خرس هستند و مانند سایر خرس ها می توانند شنا کنند.

 خوردن و خوابیدن زندگی روزمره پانداها را تشکیل می دهد

یک بزرگسال معمولی ۴۵ کیلویی به اندازه ۱۲ ساعت صرف خوردن ۱۲ تا ۳۸ کیلو بامبو در روز می کند. پانداها می توانند در اسارت به ۱۵۰ کیلوگرم برسند و حتی بیشتر بخورند! پانداها وقتی غذا نمی‌خورند بیشتر اوقات می‌خوابند. در طبیعت، پانداهای غول پیکر بین دو تا چهار ساعت می خوابند.

 

13 حقیقت جالب درباره پاندا که نمی دانستید

 پانداها تنها هستند

پانداهای غول پیکر حیواناتی منفرد هستند. در طبیعت، آنها قلمرو خود را دارند و اجازه نمی دهند پانداهای دیگر به آن حمله کنند.

به این دلیل که پانداهای غول پیکر از بامبو تغذیه می کنند و نیازی به شکار مشترک ندارند. آنها باید مقدار زیادی بامبو بخورند تا نیازهای غذایی خود را تامین کنند. اگر پانداهای غول پیکر به صورت گروهی زندگی می کردند، درگیری بر سر دریافت مقدار کافی بامبو وجود داشت که بر بقای همه تأثیر منفی می گذاشت. یک پاندا معمولاً برای زنده ماندن به ۳ تا ۸ کیلومتر مربع (۱ تا ۳ مایل مربع) جنگل بامبو نیاز دارد.

 یک پاندا می تواند ۲۸ کیلو در روز مدفوع کند!

۹۹ درصد رژیم غذایی پانداها از بامبو تشکیل شده است، اما دستگاه گوارش آن ویژگی های گوشتخواری را حفظ می کند. توانایی پانداهای غول پیکر در هضم بامبو کمتر از ۲۰ درصد است و خود بامبو نیز مواد مغذی کمی دارد. بنابراین، پانداها برای حفظ انرژی خود باید مقدار زیادی بامبو بخورند و در نتیجه زیاد مدفوع کنند!

پانداهای غول پیکر هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه مدفوع می کنند. اکثریت قریب به اتفاق مدفوع آنها از بامبو هضم نشده است.

 پانداها دارای خطوط سیاه و سفید هستند

خط های سیاه و سفید پانداها استتار خوبی هستند. پانداها باید بیشتر وقت خود را صرف جستجوی بامبو برای خوردن در زیستگاه خود کنند که عمدتاً جنگل ها و کوه های برفی هستند. رنگ سیاه و سفید آنها به آنها کمک می کند تا از توجه ناخواسته جلوگیری کنند. سفیدی کت آنها به پانداها کمک می کند تا در برف پنهان شوند و رنگ سیاه به آنها کمک می کند تا در سایه های جنگل ترکیب شوند.

 بهار فصل جفت گیری پانداها است

پانداهای غول پیکر ماده یک بار در سال و هر بار فقط دو تا سه روز در گرما هستند، معمولاً در ماه مارس تا می هر سال. بارداری حدود ۵ ماه طول می کشد.

در طبیعت، پانداهای غول پیکر ماده صداهای خاصی مانند باا، پارس سگ یا صدای گاو در طول دوره باروری خود منتشر می کنند، در حالی که پانداهای غول پیکر نر نشانگرهای عطری را به عنوان نشانه ای برای جذب پانداهای غول پیکر ماده از خود به جا می گذارند.

ماده ها اغلب با چندین نر رقیب جفت گیری می کنند، در حالی که یک نر نیز به دنبال ماده های مختلف برای جفت گیری می گردد.

پس از جفت گیری، پانداهای نر و ماده به طور جداگانه زندگی می کنند و کار لانه سازی و پرورش جوان تنها توسط پانداهای ماده تکمیل می شود.

 توله پاندا صورتی است

یک توله پاندا تازه متولد شده تنها ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس) وزن دارد. آنها بدون خز، صورتی و کور هستند. کت رنگ سیاه و سفید نمادین آنها پس از حدود سه هفته رشد می کند. پانداها معمولاً در ماه اوت به دنیا می آیند. بنابراین، اگر می خواهید توله های پانداهای بامزه را ببینید، در ماه اوت بیایید.

بزرگ ترین باغ وحش های جهان از نظر مساحت و گونه های جانوری

پانداها به خواب زمستانی نمی روند

پانداهای غول پیکر به خواب زمستانی نمی روند زیرا رژیم غذایی مبتنی بر بامبو مانع از ذخیره چربی کافی برای خواب در زمستان می شود.

پانداها از سرما نمی ترسند. حتی در دمای کمتر از -۴ درجه سانتیگراد (۲۵ درجه فارنهایت)، هنوز هم می توان آنها را در حال قدم زدن در بیشه های بامبو با برف غلیظ یافت.

 پانداها از رایحه برای مشخص کردن قلمرو خود استفاده می کنند

پانداهای غول پیکر قلمرو خود را با گذاشتن بوی خود بر روی پوست درخت از طریق ادرار، مالش غدد بویایی و راه های دیگر مشخص می کنند. هر چه آنها بتوانند رایحه خود را روی درخت مشخص کنند، قوی تر هستند، یک قانون کلی در جامعه پانداها است.

 

13 حقیقت جالب درباره پاندا که نمی دانستید

 دو زیرگونه پاندا غول پیکر وجود دارد

پانداهای غول پیکر سیچوان و پانداهای غول پیکر Qinling وجود دارند. پانداهای Qinling تنها ۱۸٫۵ درصد از کل جمعیت پانداهای غول پیکر را تشکیل می دهند.

خاک، آب و هوا و پوشش گیاهی سیچوان با کوه های Qinling بسیار متفاوت است، بنابراین ظاهر، رنگ ها و شکل بدن پانداهای غول پیکر در این دو مکان متفاوت است.

سر پاندای غول پیکر سیچوان شبیه به سر خرس است، در حالی که سر پاندای غول پیکر Qinling بیشتر شبیه گربه است و جمجمه کوچکتر و دندان های بزرگتر دارد.

این دو پاندا از یک منشاء هستند، اما توسط یک رودخانه بزرگ و کوه از هم جدا شده اند و بیشتر توسط فعالیت های انسانی منزوی شده اند. دیرینه شناسان تخمین می زنند که آنها ۵۰۰۰۰ سال پیش ارتباط خود را قطع کردند و سپس فرآیند تولید مثل و تکامل مستقل را آغاز کردند.

 پانداهای غول پیکر در خطر انقراض نیستند!

به لطف تلاش‌های حفاظتی برای نجات پانداهای غول‌پیکر، جمعیت آن‌ها اکنون بیش از ۲۲۰۰ نفر است. جمعیت وحشی آنها به ۱۸۶۴ نفر افزایش یافته است و تعداد پانداهای غول پیکر در اسارت به ۴۲۲ عدد رسیده است. بنابراین سطح تهدید آنها از “در خطر انقراض” به “آسیب پذیر” کاهش یافته است.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.