۱۰چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند

۱۰چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”۱۰چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

آیا گوش های شما باعث ناراحتی شما می شوند؟ ممکن است دچار عفونت گوش یا مشکل گوش باشید که از علائم بیماری دیگری یا حتی یک بیماری جدی است. در هر صورت ، می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر منفی بگذارد.بسیاری از شرایط با گوش ما ارتباطی ندارند اما می توانند گوش ما را تحریک کنند. مشکل گوش خود را سبک نگیرید. تشخیص فوری مشکل گوش بسیار ضروری است. در غیر این صورت ، می تواند منجر به عوارض شدید شود.

مشکل در گوش ها وجود چه بیماری را نشان میدهند؟

۱- عفونت های سرماخوردگی و سینوس

گرچه سرماخوردگی و عفونت های سینوسی علائم زیادی دارند ، اما یکسان نیستند.

سرماخوردگی یک عفونت خفیف ، دستگاه تنفسی فوقانی گلو ، بینی و سینوس ها است. ویروس های متعلق به گروه راینو ویروس عمدتاً مسئول این امر هستند ، اما ممکن است توسط ویروس های دیگر نیز ایجاد شود. معمولاً بی ضرر است.

علائم سرماخوردگی شامل سردرد ، آبریزش بینی یا انسداد بینی ، عطسه ، سرفه ، تب شدید ، خارش چشم ، گلودرد ، بدن درد و … است. اگر سرماخوردگی شدید شود ، علائم مربوط به گوش که معمولاً مشاهده می شود ، عفونت گوش ، انسداد گوش و گوش درد است. در بعضی مواقع ، سرماخوردگی می تواند سینوس ها را مسدود کند و منجر به عفونت سینوسی شود.

عفونت سینوزیت تحریک و تورم سینوس ها و حفره های بینی است. یک ویروس به طور معمول باعث بیماری می شود ، اما گاهی اوقات ، باکتری ها یا حتی یک قارچ می تواند مقصر باشد. گاهی اوقات آلرژی ، پولیپ بینی (رشد غیر سرطانی در پوشش بینی) یا حتی عفونت دندان می تواند بر سینوس های شما تأثیر بگذارد. عوارض سینوسی می تواند منجر به عفونت گوش ، گوش درد یا حتی وزوز گوش شود.

فشاری که به دلیل گرفتگی سینوس جمع می شود می تواند بر فشار گوش شما تأثیر بگذارد. اگر تورم یا انسداد در بخشی از گوش میانی به نام لوله استاش وجود داشته باشد ، ممکن است دچار عفونت گوش شوید. این انسداد باعث تجمع مایعات درون آن می شود.

وزوز گوش چه زمانی است؟

وزوز گوش زمانی است که صدای زنگ در گوش های خود دارید. همچنین ممکن است صدای زنگ به صورت صدای خروش ، کلیک ، وزوز یا صدای خش خش باشد. ممکن است روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد. می تواند بلند یا کم ارتفاع ، نرم یا بلند باشد.

با درمان احتقان می توانید از این علائم خلاص شوید. چندین بار در روز استفاده از دستگاه استنشاقی یا اسپری نمک بینی علائم شما را به سرعت تسکین می دهد.

۲- عفونت های گلو

 از بین بردن عفونت گلو گاهی اوقات ممکن است چالش برانگیز باشد. بعضی از باکتری ها یا ویروس ها معمولاً باعث ایجاد آن می شوند. همچنین می تواند نتیجه آلرژی ، عوامل تحریک کننده یا آلودگی و همچنین برخی بیماری های داخلی دیگر باشد. عفونت گوش و گوش درد از عوارض معمول آن است که با پیشرفت عفونت گلو به حالت شدیدتری اتفاق می افتد.

سایر علائم رایج عفونت گلو شامل لوزه های ملتهب ، تورم غدد لنفاوی گردن ، گلو درد و التهاب است.

۳-بیماری Ménière

بیماری منیر یک ناهنجاری در گوش داخلی است. تعادل و شنوایی از عملکردهای مهم گوش داخلی شما است. این بیماری به طور کلی فقط یک گوش را درگیر می کند. از هر ۱۰۰۰ نفر ۱۲ نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا می شوند. موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی تخمین زده است که ۰٫۲ درصد آمریکایی ها تحت این بیماری قرار دارند.

این بیماری معمولاً افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال را درگیر می کند. اگرچه این یک بیماری مزمن است ، اما درمان ها و تغییر سبک زندگی می توانند به کاهش علائم کمک کنند .

علائم ممکن است برای چند سال فروکش کرده و ناگهان دوباره ظاهر شوند. علائم معمولاً سرگیجه (سرگیجه) ، از دست دادن شنوایی در گوش آسیب دیده ، وزوز گوش ، از دست دادن تعادل ، حالت تهوع ، سردرد ، احساس پر شدن شنوایی و درد است.

علت قطعی بیماری منیرر ناشناخته است. دانشمندان تصور می كنند كه این امر ممكن است به اختلاط مایعات داخل گوش یا سطح مایعات در گوش ارتباط داشته باشد.

اگر از این بیماری رنج می برید ، داروها می توانند به رفع سرگیجه کمک کنند. همچنین ، محدود کردن مصرف نمک و استفاده از سمعک می تواند به مدیریت علائم کمک کند.

۴- بیماری کرون

بیماری کرون با تورم و تحریک دستگاه گوارش مشخص می شود. نوعی بیماری التهابی مزمن روده است که می تواند بر روی هر قسمت از سیستم هضم بدن ، از دهان تا مقعد تأثیر بگذارد. روده کوچک بطور معمول مبتلا می شود.

علائمی که معمولاً در بیماری کرون دیده می شود ، اسهال مکرر یا مکرر ، خونریزی مقعدی ، کاهش وزن غیرقابل توجیه ، گرفتگی شکم ، تب ، خستگی و کمبود انرژی و کاهش اشتها است. بر اساس مطالعه ۲۰۱۳ که در Rheumatology منتشر شده است ، بیماران کرون ممکن است از ناشنوایی شدید نیز رنج ببرند.

دلیل دقیق بیماری کرون مشخص نیست. با این حال ، بسیاری از عوامل مانند وراثت ، تأثیر یک سیستم ایمنی بیش از حد واکنش دهنده بر دستگاه گوارش شما و عوامل محیطی (باکتری ها ، ویروس ها یا سایر عوامل ناشناخته در ایجاد این بیماری نقش دارند).

10چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند
10چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند

۵- اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی مسری ناشی از ویروس اوریون است که به ویروس پارامایکسو نیز معروف است . این غده پاروتید ، غده بزاقی اولیه است که در جلو و زیر گوش شما واقع شده است.

علائم متداول شامل تورم و التهاب غدد بزاقی زیر یک یا هر دو گوش (پاروتیت) ، تب ، سردرد ، خستگی ، کاهش اشتها و دردهای عضلانی است.

از دست دادن شنوایی همچنین می تواند با اوریون اتفاق بیفتد و در موارد نادر ، این کاهش شنوایی می تواند دائمی باشد ، طبق مراکز کنترل و پیشگیری بیماری این اتفاق بیشتر قبل از ایجاد دانش واکسن اوریون توسط دانشمندان بود. بنابراین باید مراقبت شود تا آزمایش های شنوایی پس از عفونت اوریون انجام شود. با گرفتن واکسن MMR (سرخک ، اوریون و سرخچه) به راحتی می توان از اوریون و به نوبه خود خطر کاهش شنوایی جلوگیری کرد.

حالا با هم مابقی(۱۰چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند)را میبینیم و میخوانیم.از همراهی تان سپاسگذارم.

۶-سرخک

سرخک ، یا روبولا ، یک بیماری ویروسی جدی است که توسط یک ویروس در خانواده ویروس پارامایکسو ایجاد می شود. این ویروس بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و بسیار مسری است. در هنگام عطسه یا سرفه ، فرد از طریق هوا پخش می شود. همچنین می توانید از طریق تماس با مخاط و بزاق آلوده به این عفونت مبتلا شوید.

سرخک علت اصلی مرگ و میر در میان کودکان در سراسر جهان است. در سال ۲۰۱۶ ، سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که ۸۹۷۸۰ مرگ سرخک در جهان وجود دارد .

با گرفتن واکسن امن و موثر سرخک می توان به راحتی از این بیماری جلوگیری کرد. این واکسن برای کودکان ضروری است.

علائم سرخک با تب شدید ، آبریزش بینی ، سرفه ، چشم های قرمز و آبریزش و لکه های سفید کوچک در داخل گونه ها شروع می شود. علائم دیگر شامل دردهای عضلانی ، گلو درد و ‘بثورات سرخک’ قرمز خارش دار است که معمولاً روی سر ایجاد می شود و به تدریج در سایر قسمت های بدن ظاهر می شود.

محققان نشان داده اند كه ارتباطی بین ویروس سرخك و بیماری گوش وجود دارد كه تحت عنوان اتوسكلروز شناخته می شود. اتوسکلروز نوسازی غیرطبیعی استخوان است – یک فرایند مادام العمر که در آن بافت استخوان قدیمی جذب می شود و بافت استخوانی جدید تشکیل می شود – در گوش داخلی شما. استخوان گیر کرده و قادر به لرزش نیست. این اصلاح بر ظرفیت امواج صوتی برای حرکت از گوش میانی به گوش داخلی و در نتیجه شنوایی شما تأثیر می گذارد.

۷-مننژیت

مننژیت تورم غشاهای پوشاننده مغز و نخاع است. این التهاب عمدتا توسط عفونت های باکتریایی و ویروسی ایجاد می شود. در بعضی مواقع میکروب ها ، قارچ ها ، انگلی ها یا حتی شرایطی مانند سرطان ، لوپوس ، آسیب مغزی یا جراحی می توانند مننژیت ایجاد کنند.

برای درمان موثر آن باید علت خاص مننژیت را بدانید. در برخی موارد ، مننژیت ممکن است به خودی خود برطرف شود ، اما در بعضی موارد می تواند زندگی را تهدید کند. در اولین علائم بیماری به دنبال کمک پزشکی باشید.

علائم احتمالی مننژیت شامل تب شدید ناگهانی ، سردردهای غیرمعمول همراه با حالت تهوع ، مشکل در تمرکز ، تشنج ، کم اشتهایی ، مشکل در بیدار شدن از خواب یا خواب آلودگی ، حساسیت به نور و بثورات پوستی است.

کاهش شنوایی نیز با مننژیت همراه است. کاهش شنوایی در کودکان مبتلا به مننژیت باکتریایی و همچنین آنهایی که مننژیت ویروسی دارند گزارش شده است.

مشکلات گوش مربوط به چیست؟
مشکلات گوش مربوط به چیست؟

۸- مشکلات قلب یا عروق

اگر صدای چکش یا انعطاف پذیری در گوش خود می شنوید که با ضربان موزون است ، ممکن است یک شکل غیرمعمول وزوز گوش داشته باشید به نام وزوز گوش تپشی. این برخلاف وزوز گوش معمولی است ، که یک صدای زنگ در گوش شما است که ممکن است به نوعی صدای غرش ، کلیک ، وزوز یا صدای خش خش باشد. ممکن است روی یک یا هر دو گوش تأثیر بگذارد .

در حقیقت ، صدای وزوز گوش تپشی بسیار واقعی است و صدای بزرگ نمایی از خون است که از عروق عبور می کند. علائم اصلی این بیماری صدای ضربان قلب مانند است که در گوش خود می شنوید. همچنین ممکن است احساس سبکی یا احساس تند شدن قلب داشته باشید.

اگر این علائم را همراه با درد قفسه سینه تجربه کردید ، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید. دلایل این علائم مربوط به مشکلات گردش خون است و ممکن است شامل فشار خون بالا ، تصلب شرایین (انسداد عروق توسط کلسترول ، چربی ها یا سایر مواد زائد) ، تومورهای سر یا گردن و مویرگ های غیرطبیعی باشد. برای درمان این نوع وزوز گوش ، لازم است مشکل اساسی به درستی تشخیص داده شود و سپس درمان شود. همچنین می تواند منجر به مشکلات خواب شود.

10چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند
10چیزی که گوش های شما سعی دارند به شما بگویند

۹-عدم تعادل هورمونی

ممکن است شما را شگفت زده کند که تغییر در سطح هورمون شما همچنین می تواند باعث مشکلات مربوط به گوش شود. برخی از مشکلات هورمونی مانند مشکلات تیروئید می تواند در مردان و زنان رخ دهد. با این حال ، عدم تعادل در هورمون های زنانه می تواند باعث اختلالات گوش در زنان شود.

وزوز گوش یک مشکل گوش است که معمولاً در افراد مبتلا به مشکلات تیروئید مشاهده می شود. هنگامی که غده تیروئید پروانه ای شکل ، واقع در قسمت تحتانی گردن شما به درستی عمل نکند ، می توانید علائمی مانند سطح انرژی پایین ، افزایش وزن و افسردگی را تجربه کنید. علائم به نوع مشکل تیروئید شما بستگی دارد. برای تشخیص با پزشک خود مشورت کنید.

تغییرات هورمونی در زنان

آیا می دانید عدم تعادل هورمونی در زنان همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلات گوش مانند اختلالات دهلیزی و بیماری منیر شود؟ اگرچه متخصصان بهداشت همیشه اظهار داشتند که ممکن است ارتباط احتمالی وجود داشته باشد ، اما تحقیقات بسیار کمی در این زمینه انجام شده است. بنابراین ، پیوند دقیق و درصد زنان تحت تأثیر این امر مشخص نیست.

تغییرات هورمونی در زنان می تواند منجر به علائم مختلف شود. برخی از علائم گوش داخلی با عدم تعادل هورمونی زنان ارتباط دارد. برخی از آنها کاهش شنوایی ، سرگیجه ، افزایش وزوز گوش ، پر شدن شنوایی و فشار گوش است. این علائم و شرایط ایجاد کننده آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بهتر است برای شناسایی و درمان مشکل به دنبال کمک پزشکی باشید.

نورونیت دهلیزی یا نوریت نوعی اختلال است که می تواند باعث حملات شدید ناگهانی سرگیجه شود. این به دلیل تورم عصب دهلیزی است که تعادل را کنترل می کند. علائم ورم عصب دهلیزی شامل حملات سرگیجه ناگهانی است که می تواند به مدت ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد ، به دنبال آن سرگیجه خفیف تر برای چند هفته ، حالت تهوع ، استفراغ و نیستاگموس (حرکت سریع حرکت تند و سریع چشم در یک جهت) وجود دارد. دارو می تواند علائم سرگیجه و همچنین استفراغ را کاهش دهد .

علت سرگیجه چیست؟
علت سرگیجه چیست؟

۱۰- تومورهای مغزی

سرطان های مغز می توانند در هر سنی رخ دهند و تمایل دارند در مغز بمانند. با این حال ، چنین سرطان هایی بیشتر در کودکان و افراد مسن دیده می شود.

تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند و علائم ممکن است بسته به نوع تومور مغزی متفاوت باشد. کاهش شنوایی اغلب با تومورهای مغزی در ارتباط است. برخی دیگر از علائم شایع شامل سردرد ، تشنج ، از دست دادن کنترل حرکتی ، از دست دادن بینایی ، خستگی ، افسردگی و تغییرات رفتاری است . در صورت مشاهده این علائم بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.

این ۱۰ مورد مواردی بود که گوش های زبان بسته میخواستند درباره بیماری ها و اوضاع جسمی تان به شما بگویند امیدوارم همیشه سالم باشید .

بنابراین ، به طور خلاصه ، به طور خلاصه ، مشکل گوش خود را سبک نگیرید و برای درمان صحیح آن به دنبال یک متخصص پزشکی باشید!

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.