با فواید و کاربردهای عجیب وازلین برای سلامتی آشنا شوید

*این مطلب در اسفند ماه ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

وازلین اسم آشنایی است که حداقل چندین بار به گوش ما خورده است اما شاید خیلی کم درباره فواید و کاربردهای آن شنیده باشیم.امروز در این مقاله قصد داریم تا شما را با کاربردهای وازلین آشنا کنیم.

کاربردهای عجیب وازلین برای سلامتی

به بهبود زخم ها کمک می کند

وازلین تقریباً ۱۵۰ سال پیش وارد بازار شد. هنوز هم مورد علاقه متخصصان پوست است. این به این دلیل است که آب را به پوست شما می رساند . این برای زخم های شما خوب است زیرا آنها به مکانی مرطوب برای التیام نیاز دارند. پوست خشک ممکن است دو برابر بیشتر طول بکشد تا بهتر شود. این مرطوب کننده روغنی همچنین ممکن است قرمزی یک زخم جدید را کاهش داده و احتمال عفونت را کاهش دهد.آن می تواند التهاب را کاهش دهد و به شما کمک کند کمتر خارش  داشته باشید.

تسکین اگزما و پسوریازیس

در برخی شرایط، پوست شما ممکن است برای نگه داشتن آب و مواد بد به سختی دچار مشکل شود. اگر واقعاً خشک باشد، ممکن است ترک بخورد و باکتری‌ها وارد آن شوند.وازلین ممکن است به پوست شما و داروهایی که مصرف می کنید کمک کند بهتر عمل کنند. می تواند التهاب را کاهش دهد و پوست شما را مرطوب نگه دارد. این می تواند به شما کمک کند کمتر خارش و خارش داشته باشید.برای استفاده حداکثری از منفعت وازلین خود، زمانی که مرطوب است، آن را روی پوست خود استفاده کنید.

مرطوب کننده ناخن

برای خوش فرم نگه داشتن ناخن هایتان به کرم های گران قیمت نیاز ندارید.وازلین می تواند تمام قسمت های دست شما را آبرسانی کند. اگر ناخن های شما شکننده هستند، وارلین می تواند به پر کردن و صاف کردن برخی از برجستگی ها و نقاط ناهموار کمک کند.

 

آبرسان پوست ترک خورده و خشک

در ایالات متحده، سازمان غذا و داروی پترولیوم ژل را به عنوان یک محافظ پوست بدون نسخه تایید کرده است. آن را در لوازم آرایشی، لوسیون ها، پمادها، کنه ها و سایر محصولات مراقبت از پوست پیدا خواهید کرد.

ژل پترولیوم را می توان برای کاهش خشکی پوست و بهبود رطوبت هنگام استفاده روی دست ها، آرنج ها، پاشنه پا یا جاهای دیگر استفاده کرد. اگر از آن برای درمان ترک پاشنه یا دست استفاده می کنید، قبل از پوشیدن جوراب یا دستکش نرم، مانند قبل از خواب، مقداری از آن را اضافه کنید.

مطالعات نشان می دهد که می تواند در مراقبت از زخم نیز استفاده شود. هنگامی که روی زخم‌های تمیز و بهبود یافته (نه زخم‌های باز) استفاده می‌شود، به مرطوب نگه داشتن آنها کمک می‌کند و به طور بالقوه جای زخم را به حداقل می‌رساند.

برای کسانی که با علائم پسوریازیس سر و کار دارند، وازلین را می‌توان روی لوسیون‌های غلیظ یا کرم‌هایی که برای درمان پسوریازیس استفاده می‌شود، استفاده کرد که به بهبود جذب، کاهش خارش و التهاب و افزایش رطوبت کمک می‌کند.

آیا می توانید از وازلین برای صورت خود استفاده کنید؟ بله، نباید منافذ را ببندد و غیر کومدون زا در نظر گرفته می شود، با این حال می تواند درخشندگی و چربی را بدتر کند، بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای افرادی با پوست مستعد آکنه یا بیش از حد چرب نباشد.

همچنین مهم است که پوست خود را قبل از استفاده از آن تمیز کنید، در غیر این صورت ممکن است در واقع باکتری ها را به دام بیندازید و از رسیدن هوا به پوست خود جلوگیری کنید.

وازلین می تواند خارش پوست نوزادان را تسکین دهد

آن می تواند خارش پوست نوزادان و نوزادان را تسکین دهد. اگر درماتیت آتوپیک (اگزما) در خانواده شما وجود دارد، ژل نفتی ممکن است راهی کم هزینه برای کمک به کودک شما برای جلوگیری از آن باشد. حدود ۳ هفته پس از تولد می توانید آن را روی پوست کودک خود استفاده کنید.

وازلین می تواند شپش های بالغ را بکشد، اما تخم ها را نه

مانند سس مایونز،وازلین یک درمان خانگی برای شپش است. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است شپش های بالغ را بکشد. اما از تخم‌های موسوم به nits جلوگیری نمی‌کند. یعنی این روش خوبی برای کنترل شپش نیست.

پیشنهاد می کنیم مقاله “درمان شپش چگونه است؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

کاربردهای وازلین مثل پیشگیری از تاول

قبل از اینکه برای دویدن بیرون بروید، مقداری وازلین را بین پاها یا پاشنه های خود بمالید. ممکن است شما را از ساییدگی در نواحی که به هم ساییده می شوند، باز دارد. اگر تاول گرفتید، ژل نفتی روی زخم می تواند به بهبود آن کمک کند.

تسکین راش پوشک

وازلین از پوست در برابر مواد خارجی محافظت می کند. این شامل مدفوع و ادرار کودک شما می شود. اگر نوزادتان راش کرد، می توانید از آن بین تعویض پوشک استفاده کنید. متخصصان پوست آن را دوست دارند زیرا هیچ عطر یا مواد نگهدارنده ای وجود ندارد. این برای باسن نوزادان و دست والدین خوب است. و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کرم‌های گران‌قیمت راش پوشک بهتر از ژل نفتی عمل می‌کنند وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که شما باید آنها را پرتاب کنید. اگر بوی یا حس کرم را دوست دارید، به استفاده از آن ادامه دهید.

آیا استفاده از وازلین برای پوست های حساس از جمله پوست نوزادان و کودکان بی خطر است؟ معمولاً بله. در بیشتر موارد برای نوزادان بالای سه ماه بی خطر در نظر گرفته می شود.

می توان از آن برای افزودن یک لایه محافظ بر روی پوست استفاده کرد و از تحریک ناشی از پوشک، خیس شدن، آب دهان یا حتی پف کردن جلوگیری کرد. همچنین می تواند به کاهش خارش پوست در نوزادان و نوزادان ناشی از درماتیت تماسی کمک کند.

سعی کنید قبل از پوشاندن پوشک، مقدار کمی از آن را به کف کودک بمالید، یا آن را در نواحی آسیب پذیر بمالید تا از ساییده شدن پوست به یکدیگر و ساییدگی مانند قسمت داخلی ران یا زیر بغل جلوگیری کنید. هم با بافر کردن پوست در برابر تماس با سایر مواد و هم با جلوگیری از هدر رفتن آب از اصطکاک و تحریک جلوگیری می کند.

کمک به هموروئید

وازلین ممکن است به شما کمک کند در صورت وجود هموروئبد احساس بهتری داشته باشید. برای محافظت از پوست حساس خود می توانید یک لایه در ناحیه مقعد خود اضافه کنید. این ممکن است مدفوع کردن را راحت‌تر کند. ممکن است شما نیز کمتر دچار خارش و درد شوید.

 

وازلین می تواند از پوست شما در برابر باد و سرما محافظت کند

وازلین می تواند از پوست شما در برابر باد و سرما محافظت کند. فقط یک لایه نازک را روی هر ناحیه ای که ممکن است در معرض هوا قرار گیرد بمالید. همچنین اگر آبریزش بینی خشک شد، می توانید کمی به زیر آب بمالید. اما ممکن است بخواهید از مناطقی که مستعد آکنه هستند اجتناب کنید.آن می تواند باکتری ها و چربی را در پوست شما به دام بیندازد. این می تواند جوش های شما را بدتر کند.

جزء کاربردهای وازلین مرطوب کننده چشم

پوست اطراف چشم شما واقعا نازک است. این بدان معنی است که می تواند به راحتی اذیت شود. لایه ای از وازلین می تواند به پلک های شما رطوبت بیشتری بدهد. همچنین روشی مطمئن برای پاک کردن آرایش چشم است. اما سعی کنید چیزی داخل چشمتان نرود. به احتمال زیاد واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند، اما می تواند باکتری اضافه کند.

پاک کردن آرایش

برای پاک کردن آرایش می توانید از وازلین روی صورت خود استفاده کنید، اما مراقب باشید که وارد چشمانتان نشود. علاوه بر این، می‌توانید هنگام آرایش از ژل نفتی استفاده کنید، مانند برای کمک به درخشش استخوان گونه‌ها یا رام نگه داشتن ابروها و همچنین جلوگیری از مالیدن ریمل به دور چشم‌ها.

سایر کاربردهای وازلین که نیاز به تحقیقات بیشتری دارند عبارتند از:

درمان خانگی شپش مو.
تسکین هموروئید.
پیشگیری از عفونت گوش بعد از استخر رفتن.
پیشگیری از تاول و سوختگی.
بافر در طول سونوگرافی.
نظافت مو و موم سبیل.

چند سوال پیرامون استفاده از وازلین

آیا می توان از آن هنگام اکسیژن درمانی استفاده کرد؟

برخی از کارشناسان فکر می کنند که نباید از وازلین در زمانی که تحت اکسیژن درمانی هستید استفاده کنید، زیرا احتمال کمی وجود دارد که ترکیب در صورت وجود جرقه آتش بگیرد. اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این اتفاق زیاد می افتد وجود ندارد. دلیل دیگری وجود دارد که ممکن است بخواهید از استفاده از مرطوب کننده های روغنی در بینی خود اجتناب کنید. این نادر است، اما وازلین می تواند به ریه های شما آسیب برساند. برای ایمن بودن، به جای آن گزینه مبتنی بر آب را امتحان کنید.

آن را روی آفتاب سوختگی جدید خود قرار ندهید

محصولات مبتنی بر روغن می توانند گرما را در داخل پوست شما حفظ کنند. اگر پوستتان سوخته است، بهتر است روی آن از آلوئه ورا یا محصولات حاوی سویا استفاده کنید. و احتمالاً بعد از آفتاب سوختگی بدون توجه به مرطوب‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید، لایه برداری می‌کنید. به این دلیل که اشعه ماوراء بنفش خورشید به سلول های پوست شما آسیب می رساند. یک مرطوب کننده نمی تواند آسیب را برطرف کند. اما ممکن است به شما کمک کند تا سریعتر بهبود پیدا کنید و لایه برداری شما کمتر دیده شود.

وازلین را نخورید

در دوزهای زیاد،وازلین می تواند اسهال یا گرفتگی معده را به همراه داشته باشد. ممکن است شما را به حالت تهوع بیاندازد. آن را از کودکان دور نگه دارید. اگر کمی در دهانشان فرو رفت، لازم نیست نگران باشید. اما اگر نمی توانند قورت دهند یا زیاد سرفه می کنند، به بیمارستان مراجعه کنید.

از آن برای رابطه جنسی استفاده نکنید

استفاده از وازلین هنگام رابطه جنسی ایده بدی است. ممکن است باعث شکستن کاندوم های لاتکس شود. اگر شما زن هستید، ممکن است احتمال ابتلا به واژینوز باکتریایی شما را افزایش دهد.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.