چند حرکت ساده یوگا برای آرامش و سلامتی

چند حرکت ساده یوگا برای آرامش و سلامتی

همینک در مجله آنلاین فارسی ها با مطلب”چند حرکت ساده یوگا برای آرامش و سلامتی” در خدمت شما کاربران گرامی هستیم .

*این مطلب در فروردین ۱۴۰۲ بروزرسانی شده است.

یوگا

از جمله ورزش‌های پرطرفدار امروزی است که تاثیرات به سزایی در سلامت جسم و روح دارد. اغلب افراد برای کسب آرامش سراغ این ورزش روحی و جسمانی می‌روند.

یوگا از جمله ورزش‌هایی است که هر گاه از آن صحبتی به میان آید، اولین مسئله‌ای که ذهن به سمت آن حرکت می‌کند احساس آرامشی است که یوگا به افراد می‌دهد. در واقع این موضوع در ذهن بسیاری از افراد ثبت شده که این ورزش راهی برای رسیدن به آرامش است.

  • یوگا تقریبا با تمام ورزش‌هایی که تاکنون انجام داده‌اید متفاوت است زیرا برخلاف ورزش‌های هوازی هیچ تفاوتی در از دست دادن کالری ایجاد نمی‌کند.
  • در برخی موارد، انجام حرکات یوگا می‌تواند برای افراد مضر باشد زیرا فشار بسیار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کند که اگر دچار پوکی استخوان باشید، حتما نگرانی‌هایی را در شما ایجاد می‌کند.
  • این ورزش شرایطی را ایجاد می‌کند تا هورمون استرس در بدن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند و شما بتوانید از یک خواب راحت لذت ببرید.

هنگامی که تمرینات یوگا را در پیش می‌گیرید، هورمون‌های بسیار زیاد و مختلفی در بدن شما فعال خواهد شد که در تامین سلامتی بدن شما و همچنین ادامه زندگی نقش بسیار زیادی ایفا خواهند کرد.

وقتی شما تمرینات یوگا را به صورت منظم انجام می‌دهید، کارآیی عضلات، استخوان‌ها، دستگاه تنفسی، دستگاه دفعی و حتی گردش خون در بدن هماهنگ تر از گذشته خواهد شد به گونه‌ای که با اطمینان می‌توان گفت تمرینات یوگا باعث ایجاد تعادل در بدن شده و سلامتی را برای شما به ارمغان می‌آورد

فواید یوگا نیدرا

این تمرین یوگا فواید زیادی دارد و هر چه بیشتر تمرین شود، پیشرفت های بیشتری در زندگی ایجاد می شود.

بهبود نوروپلاستیسیتی

یوگا نیدرا می تواند از طریق یوگا نیدرا به مهار قدرت نوروپلاستیسیته کمک کند. وقتی کسی تمرکز و توجه خود را بر روی سانکالپا یا قصد خود معطوف می کند، فعالیت و ساختار فیزیکی مغز را تغییر می دهد.

تغییرپذیری ضربان قلب بهبود یافته (HRV)

HRV معیار مهمی برای سلامت قلب و تعادل سیستم عصبی خودمختار و پاراسمپاتیک است. تحقیقات مارکیل و همکاران (۲۰۱۲) نشان داده است که یوگا نیدرا خود باعث بهبود HRV بدون تمرین فیزیکی وضعیت ها می شود.

بهبود الگوهای فکری و کاهش استرس

همه استرس ها بد نیستند. سطح معینی از استرس سالم می تواند نشاط آور و انگیزه دهنده باشد. با این حال، استرس بیش از حد به طور اجتناب ناپذیری باعث تیرگی ذهن و آسیب های جسمی و روحی می شود. این امر از الگوهای فکری معیوب ناشی می شود. منظور ما تفکر عمیقی است که ما را به نتایج استرس زا، نگران کننده یا مشکل زا می رساند. الگوهای فکری اشتباه اغلب مبتنی بر فرضیات غیرمنطقی و ادراکات بی چون و چرا هستند. آنها در بزرگسالی عمیقاً ریشه دوانده اند و بنابراین تغییر آنها دشوار است.

از آنجایی که این مفروضات و ادراکات بسیار عمیق و ناخودآگاه ریشه دوانده اند، منطقی است که یک حالت ناخودآگاه برای دسترسی و ترمیم آنها مورد نیاز باشد. یوگا نیدرا حالت عمیق مراقبه است که به شما امکان انجام آن را می دهد. این فرآیند به شما امکان می دهد از زاویه ای کاملاً جدید به الگوهای فکری خود دسترسی پیدا کنید. به جای اینکه کاملاً جذب افکار خود شوید و با احساسات خود یکی شوید، می توانید آنها را از راه دور مشاهده کنید. این به نوبه خود مدیریت آنها را بسیار ساده تر می کند.

از طریق حالت مراقبه عمیق یوگا نیدرا، شما این فرصت را دارید که رابطه خود را با افکار خود بهبود بخشید، بنابراین استرس کلی خود را کاهش دهید و در حالت بیداری آرامش بیشتری را در آغوش بگیرید.

بهبود عملکرد شناختی

بهبود عملکرد شناختی که توسط یوگا نیدرا ترویج می شود، ارتباط زیادی با فضایی که کاهش استرس در مغز ایجاد می کند، دارد. زمانی که ذهن تحت تأثیر احساسات استرس و اضطراب قرار می گیرد، فضای کمی برای انجام وظایفش به خوبی پیدا می کند. با این حال، ذهن کنترل نشده است و آزادتر است تا با استرس کمتر عملکرد خوبی داشته باشد.

تمرین‌کنندگان منظم یوگا نیدرا متوجه می‌شوند که این تمرین حافظه آنها را بهبود می‌بخشد، به جلوگیری از زوال شناختی کمک می‌کند و توجه متمرکز را بهبود می‌بخشد. ثابت شده است که عملکرد کلامی، توجه و خودتنظیمی با مداخله یوگا نیدرا بهبود می یابد.

بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس پایین و اعتماد به نفس با تمرین منظم یوگا نیدرا بهبود می یابد. این یافته عمدتاً از مطالعه اخیر دو دانشگاه در ترکیه ناشی می شود. این تحقیق به بررسی اثرات یوگا نیدرا بر عزت نفس و تصویر بدن در بیماران سوختگی پرداخت. نتایج نشان داد که

تمرین یوگا باعث افزایش عزت نفس و بهبود تصویر بدنی بیماران سوختگی به طور قابل توجهی می شود . پس از تمرین یوگا، افزایش و بهبود آماری معنی داری در عزت نفس و تصویر بدنی گروه آزمایش مشاهده شد.

خواب بهتر و سلامت جسمانی بهتر

اگرچه از تمرین یوگا نیدرا می توان برای مدیریت استرس استفاده کرد، اما بسیاری از تمرین کنندگان از آن برای خواب نیز استفاده می کنند. تمرین منظم با سهولت به خواب رفتن و خواب ماندن در طول شب، روال خواب را بهبود می بخشد.

از قضا، یکی از چالش های اصلی تمرین یوگا نیدرا نخوابیدن در طول یک جلسه است. مزیت واقعی افزایش خواب جلسات منظم یوگا نیدرا در توانایی تمرین برای آرامش کامل و آرام کردن بدن و ذهن در آستانه خواب نهفته است. با القای پاسخ آرامش بدن، یوگا نیدرا می تواند به درمان اختلالات خواب، از جمله بی خوابی مزمن، کمک کند و به تمرین کنندگان کمک کند تا به خوابی سالم در شب برسند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که یک جلسه کوتاه سی تا چهل و پنج دقیقه ای یوگا نیدرا می تواند معادل چهار ساعت خواب باشد. این نشان می دهد که این حالت آرامش عمیق می تواند به شما کمک کند وقتی به طور موثر انجام شود، احساس آرامش کنید.

هنگامی که خواب بهبود می یابد، بسیاری از مشکلات سلامتی مرتبط نیز بهبود می یابند. موسسه تحقیقات هلفگوت از دانشگاه ملی طب طبیعی خاطرنشان می کند که:

۱۵ درصد از جمعیت ایالات متحده در به خواب رفتن در شب مشکل دارند. همراه با زمان شروع زودهنگام کار در کشورهای صنعتی، [این] می تواند به کاهش قابل توجه مدت خواب شبانه منجر شود. مدت زمان کوتاه خواب خطر مرگ ناشی از آن را افزایش می دهد. بیماری عروق کرونر قلب (۴۸٪)، سکته های مغزی کشنده و غیر کشنده (۱۵٪)، و مرگ و میر ناشی از همه علل (۱۲٪).

        پیشنهاد می کنیم مقاله “با این روش ها آرامش را در خانه تان بیشتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

توجه بهبود یافته پس از بیدار شدن از خواب

یوگا نیدرا به عنوان تقویت کننده ذهن آگاهی شناخته شده است که به زندگی بیداری منتقل می شود. این عمدتا به دلیل بهبود تمرکز، تمرکز و آگاهی بدن است. به طور طبیعی، این بدان معنی است که مزایای علمی ثابت شده تمرین ذهن آگاهی روزانه به مزایای ارائه شده توسط یوگا نیدرا نیز گسترش می یابد.

کاهش کلی استرس
کاهش وسواس.
کاهش واکنش عاطفی
بهبود حافظه کاری.
انعطاف پذیری شناختی بیشتر
تمرکز بهتر

از سلامت سیستم ایمنی حمایت می کند

یوگا نیدرا با کاهش استرس و تنش در بدن به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. این عمل به نفع سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) است که هضم، تنفس و سیستم قلبی عروقی را کنترل می کند. هنگامی که SNP سرکوب می شود، بدن کورتیزول بیشتری (هورمون اصلی استرس بدن) ترشح می کند و باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. تمرین یوگا نیدرا به تعادل هورمون ها در بدن کمک می کند تا سیستم ایمنی بتواند به خوبی کار کند.

درد مزمن و PTSD را درمان می کند

درمان درد مزمن و اختلال استرس پس از سانحه یکی از مزایای متعدد یوگا نیدرا است. ریچارد میلر، بنیانگذار iRest، چندین اقتباس مدرن از تمرین یوگا نیدرا ایجاد کرد که به آرام کردن بخش هایی از مغز که مسئول افکار و احساسات منفی هستند کمک می کند. استفاده از یوگا نیدرا برای کاهش علائم درد مزمن توسط جراح عمومی ارتش ایالات متحده به عنوان مداخله ای برای درمان درد مزمن و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) تایید شد. خواب یوگی، تمرین‌کننده را در حالت آرامش عمیق قرار می‌دهد، که باعث می‌شود احساس استراحت خوبی داشته باشید. این حالت آرام، سیستم عصبی را کند می کند و به بدن زمان می دهد تا خود را درمان کند. در اینجا، بدن می تواند استراحت کند، بهبود یابد و خود را بازیابی کند. علاوه بر این، یوگا نیدرا التهاب را کاهش می دهد و عملکرد سیستم ایمنی را برای درمان موثر دردهای مزمن بهبود می بخشد.

حالا با بعضی از حرکات یوگا آشنا شویم:

چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
یوگا در خانه
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
یوگا
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
یوگا ارامش
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
ورزش یوگا
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
حرکات یوگا
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
یوگا
چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی
ورزش یوگا

چند حرکت یوگا ساده برای آرمش و سلامتی

منبع:کوئیک فیت

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.