چند بازی عالی برای تقویت رشد شناختی در دوران کودکی

طبق گفته محققان در طول سال‌های اولیه فرزندتان، او به سرعت یاد می‌گیرد و بیشتر این یادگیری از طریق بازی به دست می‌آید. می توانید با بازی کردن با او، یادگیری کودک خود را تسهیل کنید تا او بخواهد بارها و بارها یادگیری خود را تمرین کند. از طریق بازی های ساده دوران کودکی، شما می توانید رشد شناختی کودک را تقویت کنید.در ادامه شما بهترین بازی ها که باعث رشد و پیشرفت رشد شناختی کودک میشود را برای شما آورده ایم،این بازی های ساده را با فرزندتان تمرین کنید و رشد عقلی او را بهبود ببخشید.

تقویت رشد شناختی کودک با بازی

رشد کودک

بازی های مربوط به حافظه

برای کمک به کودکتان در درک ماندگاری اشیاء – این مفهوم که اشیا حتی زمانی که دیده نمی شوند به وجود خود ادامه می دهند – یک اسباب بازی مورد علاقه او را زیر یک پتو پنهان کنید و او را تشویق کنید که به دنبال آن بگردد. هنگامی که کودک شما یک کودک نوپا است، با پنهان کردن اسباب بازی ها رشد شناختی کودک را بهبود ببخشید مثلا به او بگویید تا زمانی که اسباب بازی را پنهان می کنید تا ۱۰ بشمرد و سپس اجازه دهید به دنبال آن بگردد.

از عباراتی مانند «زیر صندلی نگاه کردی؟» استفاده کنید. یا “شاید پشت پرده باشد” برای تقویت بیان کودک.

هنگامی که کودک شما پیش دبستانی شد، می توانید با استفاده از کارت هایی که دارای جفت تصاویر یکسان هستند، بازی تطبیق حافظه را شروع کنید. فقط با چهار یا پنج جفت کارت که رو به پایین چرخانده اند، شروع کنید و از او بخواهید که هر بار آنها را روی دو تا بچرخاند و به دنبال یک همسان باشد. با افزایش حافظه او می توانید کارت های بیشتری را وارد بازی خود کنید. وقتی به سن مدرسه رسید، کارت ها را با حروف، اعداد یا کلمات ساده بسازید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “افسردگی در نوجوانان از علائم تا درمان” را نیز مطالعه بفرمایید.      

بازی مرتب سازی اشیا

کودکان خردسال در حال یادگیری تشخیص شباهت ها و تفاوت های بین اشیا هستند.

 کودکان نوپا و پیش دبستانی از دسته بندی اسباب بازی های خود به دسته های رنگی یا رنگی لذت خواهند برد. اندازه آنها در حین بازی است، بنابراین کودک خود را با گفتن جملاتی مانند: “بیایید ببینیم آیا می توانیم همه ماشین های آبی را پیدا کنیم و آنها را کنار هم قرار دهیم” تشویق کنید.

می توانید در موقعیت های عملی به فرزندتان درس بدهید. به عنوان مثال، می‌توانید به او اجازه دهید در شستشوی لباس‌ها کمک کند و از او بخواهید لباس‌ها را بر اساس رنگ یا عضوی از خانواده که به کدام یک از اعضای خانواده تعلق دارند، دسته‌بندی کند. هنگامی که فرزندتان اشیاء را در دسته بندی مرتب کرد، او را تشویق کنید تا اشیاء را بشمارد و مقایسه کند که کدام گروه آیتم های بیشتری دارد.

وقتی او ۶سال و بزرگتر است، می تواند اشیا را بر اساس عملکرد مرتب کند، مانند “چیزهایی که پرواز می کنند” یا “چیزهایی که می خوریم”. به فرزندتان چندین وسیله خانگی بدهید و او را تشویق کنید تا آنها را در دسته هایی که انتخاب می کند دسته بندی کند.

بازی های کارتی

یک دسته کارت را می توان برای چندین بازی آموزشی مختلف با کودکان در هر سنی استفاده کرد. کودکان نوپا می توانند آنها را بر اساس رنگ مرتب کنند.

کودکان پیش دبستانی که در حال یادگیری شمارش و تشخیص اعداد هستند می توانند از آنها برای ترتیب دادن اعداد موجود در کارت ها استفاده کنند. کودکان پیش دبستانی بزرگتر حس اعداد بیشتری دارند و می توانند مقایسه کنند که کدام عدد بیشتر است.

برای انجام یک بازی مقایسه ساده، یک دسته کارت را به دو نیم تقسیم کنید و یک دوم را به هر بازیکن بدهید. از هر دو بازیکن بخواهید کارت بالایی را از روی انبوه خود برگردانند و روی میز بگذارند. با نگاهی به دو عدد، از بازیکنان بخواهید تصمیم بگیرند که کدام یک “بیشتر” است. بازیکنی که کارت بیشتری دارد هر دو کارت را در انبوه خود قرار می دهد. بازی را ادامه دهید تا زمانی که یک بازیکن تمام کارت ها را جمع کند. **وقتی فرزند شما به مدرسه ابتدایی می رسد، ممکن است آماده استفاده از برخی قوانین اضافه کردن در حین انجام نوعی از این بازی باشد.

تقویت رشد شناختی کودک

بازی های حرکتی باعث تقویت رشد شناختی کودک میشود

لزومی ندارد که یادگیری در حالت نشسته یا ساکت باشد.

اجازه دهید فرزندتان با انجام برخی بازی های سرگرم کننده در خارج از خانه نیاز خود را برای حرکت برآورده کند. شما می توانید شمارش و تشخیص اعداد را با بازی هاپسکاچ تمرین کنید. بچه‌های کوچک‌تر به سادگی می‌توانند وقتی روی هر مربع می‌پرند حساب کنند، در حالی که کودک پیش‌دبستانی بزرگ‌تر شما می‌تواند شماره‌ای را که شما صدا می‌کنید پیدا کند.

می‌توانید از گچ برای یک بازی تشخیص شکل استفاده کنید که به فرزندتان کمک می‌کند دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای را دنبال کند. با استفاده از رنگ های متنوع چند شکل بزرگ روی زمین بکشید.

سپس دستورالعمل هایی را برای نحوه حرکت فرزندتان به هر شکل صدا کنید.

به عنوان مثال، “پرش به مثلث آبی” یا “پرش به دایره بنفش”. او در حین سوزاندن انرژی، مهارت های شنیداری خود را تمرین خواهد کرد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.