چشمان ما چگونه رنگ ها را درک می کنند؟

روشی که در آن چشم ها رنگ ها را درک می کنند بسیار پیچیده است و به عملکرد صحیح سلول های عصبی خاص و ساختارهای کره چشم بستگی دارد. ما آن را برای شما در این مقاله توضیح می دهیم. چشمان ما چگونه رنگ ها را درک می کنند؟

بینایی یکی از پیچیده ترین حواس در بدن انسان است. همان بخشی از شبکه ای از سلول های عصبی که محرک های نور را به تکانه های الکتریکی برای پردازش در مغز تبدیل می کند. آیا شما علاقه مندید که بدانید چشم ها چگونه رنگ ها را درک می کنند؟ در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت.

چشم چگونه رنگ را درک میکند؟

چشم انسان ساختارهای مختلفی دارد که در ثبت و درک تصاویر شرکت می کند. چیزی شبیه به دوربین عدسی وظیفه تثبیت جسم را بر عهده دارد، در حالی که عنبیه میزان نور وارد شده به کره چشم را تنظیم می کند. به نوبه خود، شبکیه به عنوان لایه حساس به نور مسئول جذب پرتوهای نور عمل می کند.

در شبکیه دو نوع سلول وجود دارد که به عنوان گیرنده نور عمل می کنند: میله ها و مخروط ها. میله‌ها به تمایز بین اشکال، اشکال و تضادها کمک می‌کنند، در حالی که مخروط‌ها به وضوح و تمایز بین طیف رنگ‌های طیف نور کمک می‌کنند.

رنگ چگونه ایجاد میشود؟

رنگ ادراک بصری است که در چشم انسان در نتیجه توانایی آن در تمایز بین طول موج های مختلف که بخشی از طیف الکترومغناطیسی هستند ایجاد می شود. به این معنا وقتی یک عنصر یا جسم روشن می شود، بخشی از پرتوهای نور را جذب می کند و بقیه را منعکس می کند.

تمام نوری که منعکس می شود توسط چشم گرفته می شود و توسط لوب اکسیپیتال مغز پردازش می شود و به آن لحن خاصی می دهد. در واقع، مطالعات تأیید می‌کنند که طول موج ساطع شده از یک جسم، عامل تیرگی آن است، که این جزء فیزیکی و اصلی رنگ است.

به این معنا، یک موز یا یک لیمو طول موج هایی بین ۵۷۰ تا ۵۸۰ نانومتر تولید می کند که توسط چشم انسان به رنگ زرد درک می شود. با این حال، درک رنگ بستگی به شدت پرتوهای نوری دارد که روی یک عنصر مشخص می‌افتد.

رنگ یک جسم مات تر می شود تا اینکه در نهایت در غیاب نور سیاه درک شود. توجه به این نکته ضروری است که رنگ مشکی نتیجه جذب همه رنگ هاست و نه یک طول موج خاص.

چرا اشیاء با رنگ های مختلف وجود دارد؟

رنگ یک عامل ذاتی در توانایی جسم برای جذب و بازتاب طول موج است. چشمان انسان پرتوهای نور منعکس شده را که در مغز فهرست می شوند، درک می کنند و رنگ های متفاوتی به آن ها اختصاص می دهند. طیف نور مرئی برای انسان بین ۳۸۰ تا ۷۸۰ نانومتر قرار دارد، بنابراین چشم ها رنگ های قرمز رنگ در خون یا سیب را در نتیجه توانایی خود در جذب بخشی از نور و ساطع طول موج بین ۶۱۵ تا ۷۸۰ نانومتر درک می کنند. به طور مشابه، پرتوهای نوری بین ۴۲۵ تا ۴۷۵ نانومتر به رنگ آبی گرفته می شوند.

سبز، قرمز و آبی رنگ های اصلی طیف مرئی هستند. بنابراین، تنوع در میزان این تن ها امکان تولید و درک بقیه رنگ ها را فراهم می کند. با این حال، رنگ سفید نتیجه بازتاب تمام طول موج ها به طور همزمان است.

چگونه چشم می تواند بین رنگ ها تفاوت قائل شود؟

نور یکی از رایج ترین اشکال انرژی در محیط است که منبع اصلی آن خورشید است. توسط ذراتی توزیع می شود که به آن اجازه می دهد روی اشیاء تأثیر بگذارد. پرتوهای نور شامل تمام رنگ های رنگین کمان هستند که با توجه به ویژگی های عنصر گیرنده جذب و منعکس می شوند.

شبکیه لایه عصبی چشم است که محرک های نوری را که در فضا پخش می شود را جذب می کند. مخروط ها سلول هایی هستند که مسئول دریافت طول موج هایی هستند که رنگ را توصیف می کنند. مطالعات سه نوع مخروط را نشان داده اند که با توجه به طول موج در گرفتن طیف الکترومغناطیسی نقش دارند: مخروط های L، M و S.

چشم ها رنگ ها را با تحریک گیرنده های نوری که یک آبشار مولکولی ذاتی شامل موادی مانند اپسین و رتینول را آغاز می کنند، درک می کنند. نتیجه نهایی تبدیل محرک های نور به پتانسیل های الکتریکی است که تصویر معکوس را توصیف می کند.

هنگامی که محرک های الکتریکی تشکیل می شوند، در عصب بینایی ادغام می شوند و سپس از تالاموس عبور می کنند و به تابش بینایی می رسند. در پایان، محرک ها به لوب پس سری در نواحی ۱۷، ۱۸ و ۱۹ برادمن می رسند، جایی که فرآیند ادراک بصری به پایان می رسد و تصویر تصحیح می شود.

چرا چشمانم تار میبیند؟ ۱۰ علت اصلی تاری دید

مشکلات در نحوه درک چشم از رنگ ها

طبق مطالعات مختلف، تغییرات در درک رنگ ها معمولاً محصول شرایط مادرزادی یا اکتسابی است. بیشتر این تغییرات ارثی است و در بیش از ۸ درصد از جمعیت مردان وجود دارد.

آنها با توجه به شکل ارائه آنها به موارد زیر تقسیم می شوند:

تری کروماتیسم غیرعادی
تک رنگ.
دیکروماتیسم.

تری کروماتیسم غیرعادی

افراد مبتلا به تری کروماتیسم غیرطبیعی یا معیوب با داشتن سه نوع مخروط لازم برای درک رنگ مشخص می شوند، اما عملکرد آنها تغییر کرده است. بنابراین، این بیماران نیاز به شدت سه رنگ اصلی متفاوت از یک فرد معمولی دارند تا بتوانند یک تن را از دیگری تشخیص دهند.

این حالت مسئول این واقعیت است که ممکن است رنگ اجسام یا اجسام اطراف آنها اشتباه گرفته شود. بنابراین، در برخی موارد، ممکن است به اشتباه به عنوان کوررنگی تشخیص داده شود.

تک رنگ

بیماران مبتلا به تک رنگ معمولاً درک کاملی از رنگ های محیط ندارند. این در نتیجه وجود تنها یک نوع مخروط در شبکیه چشم یا عدم وجود کامل آنهاست. چیزی که به نام کوررنگی شناخته می شود. به طور مشابه، افراد اغلب در فضاهای کم نور، دید تاری و مشکل تمرکز دارند. معمولا تک رنگی مسئول درک همه اشیاء در رنگ های سیاه، سفید و خاکستری است. برای آنچه اغلب کوررنگی نامیده می شود.

دیکروماتیسم

دیکروماتیسم زمانی ایجاد می شود که بیمار در عملکرد یک گروه از مخروط ها مشکل داشته باشد. بنابراین، شبکیه چشم دو سیستم مخروط را حفظ می‌کند و به فرد اجازه می‌دهد تا حدی درک رنگ داشته باشد، اگرچه متفاوت از حالت عادی. کوررنگی رایج ترین شکل تظاهر دو رنگی است. این یک آسیب شناسی ارثی است که به کروموزوم X مرتبط است، بنابراین در مردان شایع تر است. درجات مختلفی از شرایط دارد.

چگونه تغییرات در درک رنگ را شناسایی کنیم؟

چشم انسان از طریق شبکه ای از سلول های عصبی به نام میله ها و مخروط ها محیط را درک می کند. مشکلات شناسایی رنگ ها در دوران کودکی معمولاً زنگ خطر برخی تغییرات در این سلول ها است. در موارد خاص، افراد ممکن است احساس کنند که بینایی آنها رنگ اجسام را تغییر می دهد.

در حال حاضر، تشخیص زودهنگام پزشکی تا حد زیادی به پیش آگهی طولانی مدت کمک می کند. بنابراین توصیه می شود قبل از هرگونه علائم بصری به چشم پزشک مراجعه کنید. اگرچه هیچ درمانی برای آسیب شناسی ارثی وجود ندارد، اما اختلالات اکتسابی قابل درمان هستند، بنابراین از ناتوانی جلوگیری می شود.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.