هیپوترمی چیست و چه علائمی دارد؟

هیپوترمی چیست ؟بسیاری از افراد این تجربه را داشته اند که آنقدر سردشان باشد که فکر کنند دست و پاهایش بی حس شده است . این یعنی شما برای مدت طولانی در یک محیط سرد بوده اید و باید به زودی گرم شوید. سرد ماندن انگشتان دست و پا برای مدت طولانی می تواند شما را در معرض خطر سرمازدگی قرار دهد، اما اگر تمام بدن شما برای مدت طولانی سرد بماند، ممکن است در معرض خطر وضعیت بسیار خطرناک هیپوترمی باشید.

هیپوترمی یک اورژانس پزشکی است و نیاز به درمان دارد. اگر شما یا شخصی که می شناسید مشکوک به هیپوترمی هستید، فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید. اثرات هیپوترمی می تواند به سرعت بدتر شود و رساندن فرد به مکانی که بتواند در اسرع وقت تحت درمان پزشکی قرار گیرد می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

علائم هیپوترمی چیست؟

علائم هیپوترمی معمولاً به راحتی قابل تشخیص است، اگرچه برخی با پیشرفت شرایط تغییر می کنند. به عنوان مثال، لرزی که در هیپوترمی آشکار است، اغلب با بدتر شدن وضعیت شما کاهش می یابد. در واقع، در موارد شدید هیپوترمی، ممکن است احساس گرما کنید زیرا بدن شما رگ های خونی را در آخرین تلاش برای گرم کردن بافت های یخ زده در اندام های شما باز می کند.

علائم شایع هیپوترمی عبارتند از:

لرز (اگرچه ممکن است با افزایش شدت علائم متوقف شود.)
تنفس آهسته
لکنت زبان
از دست دادن هماهنگی اعضای بدن
نبض آهسته و ضعیف
خواب آلودگی یا خستگی
سردرگمی و از دست دادن حافظه
از دست دادن هوشیاری

علائم هیپوترمی چیست؟
هیپوترمی چیست

پنج مرحله هیپوترمی چیست؟

هیپوترمی ناشی از افت دمای مرکزی بدن شما است که نمی توانید با گرمای بدن خود آن را اصلاح کنید. با پیشرفت از هیپوترمی خفیف به حالت شدیدتر از دست دادن گرما، علائم بسیار قابل شناسایی را تجربه خواهید کرد. خطرناک ترین چیز این است که سردرگمی و کندی فعالیت ذهنی اغلب توانایی افراد را برای کمک به اصلاح دمای پایین بدن خود ترکیب می کند.

 یک مقیاس موارد را به سه دسته هیپوترمی خفیف، متوسط ​​و شدید تقسیم می‌کند که خوانش‌های دمای مرکزی بدن و علائم آن، تمایز بین این سه دسته است. همچنین یک مقیاس پنج مرحله ای وجود دارد که برای طبقه بندی بیشتر پیشرفت اتلاف حرارت در یک فرد هیپوترمی استفاده می شود.

HT I: هیپوترمی خفیف، ۹۵-۸۹٫۶ درجه
هوشیاری طبیعی یا تقریباً طبیعی، لرز

HT II: هیپوترمی متوسط، ۸۹٫۶-۸۲٫۴ درجه
لرز متوقف می شود، هوشیاری مختل می شود

HT III: هیپوترمی شدید، ۸۲٫۴-۷۵٫۲ درجه
ناخودآگاه، ممکن است تشخیص علائم حیاتی دشوار باشد

HT IV: مرگ ظاهری، ۷۵٫۲-۵۹ درجه

HT V: مرگ ناشی از هیپوترمی غیرقابل برگشت

چه کسانی در معرض خطر هیپوترمی هستند؟

هرکسی که در هوای بسیار سرد زمانی را در بیرون از خانه سپری کند ممکن است در معرض خطر هیپوترمی باشد. کودکان خردسال و بزرگسالان بزرگتر نیز در معرض خطر افزایش هیپوترمی تصادفی هستند، حتی در دمایی که ممکن است برای دیگران خطرناک نباشد.

سایر عوامل خطری که می توانند شما را مستعد هیپوترمی کنند عبارتند از مصرف برخی داروها، ابتلا به دیابت و احتمالاً برخی از بیماری های تیروئید. بیماری های روانی و برخی از انواع اختلالات حسی تنی یا آسیب عصبی اغلب به عنوان عوامل خطر نیز ذکر می شوند، زیرا افراد مبتلا به این شرایط ممکن است از احساسات بدن خود آگاه نباشند یا در صورت انجام اقدامات لازم را انجام ندهند.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “شایع ترین بیماری ها در بین سالمندان چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

شرایط پزشکی می تواند توانایی بدن شما برای حفظ دمای طبیعی بدن یا احساس سرما را مختل کند عبارتند از:

آرتروز
کم کاری تیروئید
کم آبی بدن
دیابت
بیماری پارکینسون
سکته مغزی
آسیب های نخاعی
سوء تغذیه
داروهایی مانند برخی داروهای ضد افسردگی

چه دماهایی باعث هیپوترمی می شوند؟

برخی افراد به اشتباه بر این باورند که هیپوترمی تنها می تواند از قرار گرفتن در معرض آب سرد یا در دمای سرد در مکان های برفی در زمستان رخ دهد. در واقع، هیپوترمی می تواند در طیف وسیعی از دماها رخ دهد. هر شرایطی که دمای بدن شما سریعتر از آنچه بدن شما می تواند گرما را حفظ کند کاهش می یابد، می تواند شما را در معرض خطر هیپوترمی قرار دهد.

افت سریع دما می تواند باعث هیپوترمی شود، حتی اگر دمای هوا خیلی پایین نباشد. همانطور که ممکن است تعجب آور به نظر برسد، در برخی موارد، به ویژه برای افراد مسن که در مناطق گرمتر زندگی می کنند، ممکن است وارد شدن به ساختمانی که تهویه مطبوع بسیار پایین است، باعث هیپوترمی تصادفی شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب بسیار سرد، حتی در مکان های گرم، گاهی اوقات می تواند باعث هیپوترمی شود.

عوارض هیپوترمی چیست؟

در مسیر هیپوترمی، بدن شما اغلب دمای بسیار سردی را پشت سر می گذارد. این می تواند باعث آسیب به بافت های سراسر بدن شود. تعدادی از شایع ترین عوارض مرتبط با هیپوترمی عبارتند از:

سرمازدگی یا تخریب بافت ناشی از انجماد بافت ها
آسیب عصبی و عروق خونی
مرگ بافت های بدن
پای سنگر، ​​یک وضعیت عصبی و عروقی ناشی از غوطه وری مداوم در آب
مرگ

چگونه می توان به فرد هیپوترمی کمک کرد؟

هیپوترمی چیست
هیپوترمی چیست

ارائه کمک های اولیه به فردی که هیپوترمی دارد می تواند جان او را نجات دهد، اما باید به درستی انجام شود. در موارد هیپوترمی شدید، این احتمال وجود دارد که ارائه کمک نادرست خطر ابتلا به ایست قلبی را در فرد افزایش دهد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که همیشه با ۱۱۵ تماس بگیرید.

اگر می خواهید به فردی که از هیپوترمی رنج می برد کمک های اولیه ارائه کنید، گرم کردن مجدد آنها باید هدف باشد، اما باید با دقت انجام شود. هر لباس خیس باید فوراً درآورده شود و در پتوهای گرم پیچیده شود. گرما باید اعمال شود تا با قرار دادن بطری های آب گرم یا پدهای گرم کننده در اطراف سینه، زیر بغل و کشاله ران فرد، به فرد کمک کند تا به دمای طبیعی بدن خود نزدیک شود.

اگر آب گرم یا پدهای گرمایشی در دسترس نیست، استفاده از گرمای بدن خود ممکن است به گرم کردن مجدد فردی که از هیپوترمی رنج می برد کمک کند. اگر فردی که از هیپوترمی رنج می برد هنوز هوشیار است، دادن مایعات گرم مانند چای، قهوه یا سوپ نیز می تواند به افزایش دمای بدن کمک کند.

اگر از هیپوترمی رنج می برید و به یک مرکز پزشکی منتقل می شوید، گزینه های بیشتری برای کمک به گرم کردن شما وجود دارد. علاوه بر استفاده از کمپرس گرم روی تنه، زیر بغل و کشاله ران، محلول نمکی گرم را می توان به صورت داخل وریدی تجویز کرد. گرم کردن حفره معده نیز با پمپاژ آب گرم به معده امکان پذیر است.

بدون توجه به علت، ضروری است که در صورت مشکوک شدن به هیپوترمی، فوراً با متخصصان پزشکی تماس گرفته شود. آسیب به اندام‌ها و بافت‌ها می‌تواند رخ دهد، در صورتی که علائم طولانی‌تر باقی بمانند، بنابراین دریافت کمک در سریع‌ترین زمان ممکن از پرسنل پزشکی اورژانسی که برای مقابله با هیپوترمی آموزش دیده و مجهز هستند، برای زنده نگه‌داشتن و ایمن نگه‌داشتن فردی در صورتی که از افت ناگهانی و غیرقابل برگشت دمای بدن رنج می‌برد، بسیار مهم است. .

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.