مهم ترین فواید مصرف روغن زیتون برای سلامتی

شگفت‌انگیز است که بدانید یک خوراکی بسیار خوشمزه فواید زیادی برای سلامتی شما دارد و روغن زیتون یکی از این موارد است. روغن زیتون، آجیل و ماهی های چرب مشخصه رژیم غذایی کشورهای مدیترانه ای است. روغن زیتون یکی از معروف ترین روغن های پخت و پز در این کشورها و همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر است. به خواندن ادامه دهید تا در مورد فواید روغن زیتون برای سلامتی خود بدانید.

فهرست مطالب

روغن زیتون چیست؟
فواید روغن زیتون
۱٫ برای سلامت قلب و عروق (قلب) مفید است
۲٫ خواص آنتی اکسیدانی
۳٫ خواص ضد التهابی
۴٫ کمک به جلوگیری از حوادث عروق مغزی (CVAs یا سکته مغزی)
۵٫بهبود خلق و خوی
۶٫ به کاهش بیماری التهابی کمک می کند
۷٫ برای سلامت استخوان و استحکام استخوان مفید است
۸٫ ایمنی را تقویت می کند
۹٫ به ساخت فلور روده سالم (میکروبیوم روده) کمک می کند.
۱۰٫ قند خون را متعادل می کند و ممکن است به پیشگیری از دیابت کمک کند
۱۱٫ ممکن است در کاهش وزن کمک کند
۱۲٫ خواص آنتی باکتریال

روغن زیتون چیست؟

روغن زیتون یک چربی مایع است که از فشار دادن زیتون کامل و استخراج روغن بدست می آید. از آنجایی که سرشار از چربی های تک اشباع سالم و آنتی اکسیدان ها است، فواید سلامتی بی شماری دارد. همچنین نشان داده شده است که دارای ویژگی های ضد التهابی است. از نظر علمی ثابت شده است که روغن زیتون – به ویژه فرابکر – برای شما مفید است. افراد در آشپزی، لوازم آرایشی و پزشکی از روغن زیتون استفاده می کنند.

 

مهم ترین فواید مصرف روغن زیتون برای سلامتی
مهم ترین فواید مصرف روغن زیتون برای سلامتی

 

فواید روغن زیتون

در زیر برخی از فواید روغن زیتون برای سلامتی مورد حمایت تحقیقات قرار گرفته است:

برای سلامت قلب و عروق (قلب) مفید است

مطالعات نشان داده است افرادی که از روغن فوق بکر استفاده می کنند در معرض خطر بسیار کمتری برای ابتلا به بیماری های قلبی هستند. FDA ایالات متحده (سازمان غذا و دارو) نیز از این بیانیه و شرایطی که افراد باید جایگزین چربی ها/روغن های اشباع شده باشند، حمایت می کند.

اگر قبلاً یک بیماری قلبی دارید که در خانواده شما وجود دارد، یا هر عامل خطر اصلی دیگری مانند دیابت، چاقی و سیگار کشیدن دارید، باید مقدار زیادی روغن زیتون خالص را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) ادعاهای بهداشتی روغن زیتون را برای محافظت توسط پلی فنول های آن در برابر اکسیداسیون لیپیدهای خون و حفظ سطح طبیعی LDL-کلسترول خون با جایگزینی چربی های اشباع شده در رژیم غذایی با اسید اولئیک تایید کرد.

خواص آنتی اکسیدانی روغن زیتون

روغن زیتون فوق بکر یک ترکیب زیست فعال طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی به دلیل پلی فنول ها است. این ویژگی به روغن زیتون کمک می کند تا با استرس اکسیداتیو در بدن که برای پروتئین ها، لیپیدها و DNA خطرناک است مقابله کند. بنابراین روغن زیتون به پیشگیری از سرطان، بیماری قلبی، زوال عقل یا بیماری آلزایمر و دیابت کمک می کند.

خواص ضد التهابی

روغن زیتون فوق بکر التهاب را کاهش می دهد که یکی از دلایل اصلی فواید آن برای سلامتی شماست. ممکن است از شما در برابر اختلال حافظه (مانند آلزایمر)، سندرم متابولیک از جمله چاقی و دیابت نوع ۲، آرتریت یا حتی سرطان محافظت کند.

کمک به جلوگیری از حوادث عروق مغزی (CVAs یا سکته مغزی)

تصادف عروق مغزی (CVA یا سکته مغزی) نتیجه انسداد جریان خون به مغز است که می تواند به دلیل لخته شدن خون (آتروما) یا خونریزی باشد.

در کشورهای توسعه یافته، حوادث عروق مغزی دومین علت مرگ و میر است و پس از آن بیماری قلبی عروقی قرار دارد.

تأثیر مصرف روغن زیتون بر خطر سکته مغزی با جزئیات زیادی مورد مطالعه قرار گرفته است و ثابت می کند که روغن زیتون خطر حوادث عروق مغزی (CVA یا سکته مغزی) را کاهش می دهد.

خواص روغن زیتون برای بهبود خلق و خو

 

خواص روغن زیتون برای بهبود خلق و خو
خواص روغن زیتون برای بهبود روحیه

 

 

مواد مغذی مغز روغن زیتون نیز می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. در حقیقت،

غذاهای غنی از روغن زیتون حتی برای درمان افسردگی بالینی نشان داده شده است.

تحقیقات دیگر نشان داده‌اند که چربی‌های مفید موجود در روغن زیتون برای حمایت از CNS (سیستم عصبی مرکزی)، اعصاب را قادر می‌سازد تا وظایف خود را به درستی انجام دهند و سطح انتقال‌دهنده عصبی سروتونین را که مسئول ارتقای خلق و خو و حفظ شما است، بالا می‌برد. خوشحالم.۴٫ کمک به پیشگیری از حوادث عروق مغزی (CVAs یا سکته مغزی)

تصادف عروق مغزی (CVA یا سکته مغزی) نتیجه انسداد جریان خون به مغز است که می تواند به دلیل لخته شدن خون (آتروما) یا خونریزی (خونریزی) باشد.

در کشورهای توسعه یافته، حوادث عروق مغزی دومین علت مرگ و میر است و پس از آن بیماری قلبی عروقی (بیماری قلبی) قرار دارد.

تأثیر مصرف روغن زیتون بر خطر سکته مغزی با جزئیات زیادی مورد مطالعه قرار گرفته است و ثابت می کند که روغن زیتون خطر حوادث عروق مغزی (CVA یا سکته مغزی) را کاهش می دهد.

راهنمای خرید روغن زیتون با کیفیت

به کاهش بیماری التهابی کمک میکند

اگر به ورم مفاصل یا بیماری التهابی مزمن دیگری مبتلا هستید، روغن زیتون می تواند یک جزء فوق العاده خوب از رژیم غذایی شما باشد.

این به دلیل چربی های تک غیراشباع موجود در روغن زیتون است که نشان داده شده است سطح پروتئین واکنشی C را کاهش می دهد. مورد دوم یک نشانگر التهابی است که در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید (RA) افزایش می یابد. پلی فنول اولئوکانتال جزء روغن زیتون فوق بکر است که دارای خواص ضد التهابی مشابه ایبوپروفن است. استفاده منظم از روغن زیتون برای کنترل آرتریت روماتوئید (RA) بسیار مفید است.

خواص روغن زیتون برای سلامت استخوان

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، نشان داده شد که زنانی که مقادیر زیادی روغن زیتون مصرف می‌کنند، تراکم استخوان بیشتری دارند. پلی فنول های ضدالتهابی روغن زیتون با فعال کردن سلول های استئوکلاست از تجزیه استخوان جلوگیری می کند و رشد استخوان را تحریک می کند.

 ایمنی را تقویت می کند

وجود سیستم ایمنی سالم برای مبارزه با بیماری هایی مانند سرماخوردگی، به حداقل رساندن خطر سرطان یا مدیریت یک بیماری خودایمنی حیاتی است. اثربخشی سیستم ایمنی بدن شما به چربی های سالم بستگی دارد.

یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر با تقویت ایمنی مرتبط است. برخلاف آن، مصرف مقدار مساوی روغن سویا، روغن ذرت یا کره، این فواید را نشان نداد. برخی از دانشمندان همچنین معتقدند که می تواند تأثیر خوبی در مبارزه با عفونت ناشی از COVID-19 داشته باشد.

بادام زمینی،درختی و هندی چه خاصیتی دارند؟

 به ساخت فلور روده سالم (میکروبیوم روده) کمک می کند.

فلور روده شما بر همه چیز از گوارش گرفته تا خلق و خو و ظاهر پوست تأثیر می گذارد، بنابراین سالم نگه داشتن آن مطمئناً به نفع شماست. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، پلی فنول های روغن زیتون التهاب دستگاه گوارش (دستگاه GI) را کاهش می دهد و باعث رشد باکتری هایی می شود که برای سلامتی شما مفید هستند. به ویژه، محققان نشان دادند که خوردن حدود ۱٫۵ قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر روزانه به افزایش جمعیت بیفیدوباکتری های مفید در روده کمک می کند.

فواید روغن زیتون ،قند خون را متعادل می کند

چربی های خوب یک عنصر اساسی رژیم غذایی برای هر کسی است که برای پیشگیری یا مدیریت دیابت نوع ۲ تلاش می کند. در یک مطالعه، افرادی که بیشترین روغن زیتون را مصرف کردند، سطح قند خون ناشتا را کاهش دادند و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۱۶ درصد کاهش دادند. این تحقیق نشان می‌دهد که چربی تک غیراشباع موجود در روغن زیتون، اسید اولئیک، ممکن است به‌ویژه محافظت کننده در برابر دیابت باشد.

 

 

فواید روغن زیتون ،قند خون را متعادل می کند
فواید روغن زیتون برای دیابت

ممکن است در کاهش وزن کمک کند

از آنجایی که روغن زیتون در ثابت نگه داشتن سطح قند خون نقش دارد، به کاهش هوس‌هایی که در غیر این صورت می‌تواند منجر به پرخوری (پرخوری) و متعاقب آن افزایش وزن شود، کمک می‌کند – دلیل دیگری برای نادیده گرفتن برنامه رژیم غذایی دیابتی‌تان. یک مطالعه نشان داد که زنانی که اضافه وزن داشتند ۱+ قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر را به صبحانه خود اضافه کردند، چربی بدن بیشتری از دست دادند و کاهش قابل توجهی در فشار خون آنها در مقایسه با زنانی که از روغن سویا در وعده غذایی صبح خود استفاده کردند، ثبت شد.

فواید روغن زیتون و خواص آنتی باکتریال

روغن زیتون حاوی بسیاری از مواد مغذی است که توانایی مهار یا از بین بردن باکتری هایی را دارند که ممکن است به شما آسیب برسانند. یکی از این مقصران هلیکوباکتر پیلوری است، باکتری که در معده شما ساکن است و می تواند منجر به زخم معده شود که اغلب منجر به سرطان معده (کارسینوم) می شود.

مطالعات روی انسان نشان داده است که مقدار ۳۰ گرم روغن زیتون فوق بکر، که هر روز مصرف شود، می تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در ۱۰ تا ۴۰ درصد از افراد در کمتر از دو هفته ریشه کن کند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.