۱۰ مهارت برای ایجاد مسئولیت پذیری در کودک

آموزش مهارت های زندگی به فرزندانمان که به آنها کمک می کند تا انسانی مسئولیت پذیر شوند ، اتفاقی نیست که در یک روز یا یک هفته اتفاق بیفتد. برای آموزش این مهارت ها در تمام دوران کودکی به زمان ، تلاش و ثبات نیاز است. هرچه مهارت بیشتری ایجاد شود ، به شما کمک می کند تا مسئولیت پذیری در کودک را بسیار خوب پرورش دهید.

فرزندان بزرگ می شوند ، همانطور که خواسته یا ناخواسته زمان ادامه می یابد ، بنابراین وظیفه ما والدین است که مهارت هایی را به آنها بیاموزیم که باعث مسئولیت پذیری آنها در بزرگسالی شود. این فرایندی است که برای کمک به کودک در پرورش این مهارتها سالها به طول می انجامد.

ایجاد مسئولیت پذیری در کودک

۱- آموزش آشپزی

آنها می توانند در مخلوط کردن مواد و اندازه گیری مواد از سنین پایین کمک کنند. آموزش پخت و پز به آنها ، همانطور که بزرگ می شوند و مهارتهای آنها رشد می کند مفید است. با بالغ شدن ، می توانید روش های پخت و پز پیچیده تری را به آنها بیاموزید.

هنگام ترک خانه ، آنها باید نحوه استفاده از اجاق گاز و اجاق گاز را بدانند. آنها باید به مهارت خواندن یک دستور العمل مجهز باشند و بدانند که چگونه هر دستور العمل را دنبال کنند. هنگامی که در خانه از دستور العمل استفاده می کنید ، مراحل آن را انجام دهید ، بنابراین می توانید به آنها در یادگیری این مهارت های آشپزی کمک کنید. همانطور که با کودک خود آشپزی می کنید ، می توانید معنی کلمات پخت و پز خاص در دستور العمل ها مانند بستن ، الک و نحوه استفاده از ابزار اندازه گیری را توضیح دهید.

آموزش آشپزی به آنها توانایی استفاده از اجاق گاز را در ابتدا دارد. قبل از اجازه دادن به آنها در اجاق گاز ، اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ایمن هستند.

۲- چگونه استفاده از لباسشویی

قبل از اینکه بچه هایتان از خانه بیرون بیایند ، به آنها نحوه استفاده از ماشین لباسشویی و خشک کن را بیاموزید. همچنین باید به آنها بیاموزید که چگونه لباس های تمیز را به درستی جمع و کنار بگذارند. بهترین راه برای آموزش آنها این است که آنها خودشان این کار را بکنند.

از کودک خود بخواهید لباسشویی را با شما روشن کند. به آنها نشان دهید چگونه از ماشین های خود در خانه استفاده کنند. لباسشویی را به عنوان بخشی از کارهای منظم آنها ، به آنها در توسعه مسئولیت و همچنین به شما در زمینه کار در خانه کمک کنید.

۳-مسئولیت پذیری در کودک با آموزش مسئولیت مالی

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه پول را مدیریت کنند تا در بزرگسالی بتوانند پول خود را عاقلانه مدیریت کنند. خواهید دید که بعضی از بچه ها اهل پس انداز هستند و بعضی دیگر اهل خرج کردن مشکلی نیست ، اما یک نقطه تعادل نیز وجود دارد.

به آنها یاد دهید که چگونه در دوران کودکی با پول خود مسئولیت مالی داشته باشند .میتوانید مقداری پول به آنها بدهید و از کودک بخواهید خرید کند تا مدیریت کردن پول را هم یاد بگیرد.

مسئولیت مالی

۴-هنر گفتگو

 اگر فرزند شما مهارت گفتگو را نمی داند ، چگونه می تواند از مصاحبه شغلی پیروز بیرون بیاید ؟

این مهارت اساسی پایه و اساس مهارت های اجتماعی است. آنها باید بتوانند بدانند که چگونه می توان گفتگوهای کوچک را با هرکسی شروع کرد. به این ترتیب ارتباطات برقرار می شوند. توانایی آنها در شروع مکالمه از طریق گفتگوهای کوچک یکی از ارزشمندترین مهارت هایی است که می توانند با آن به دنیای بزرگتر شدن قدم بردارند. اگر آنها بدانند که چگونه می توانند با هر کسی مکالمه دوستانه را شروع کنند ، هر بار با استفاده از این مهارت اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند. این به اعتماد به نفس اجتماعی در تمام آنچه که ممکن است در زندگی دنبال کنند منجر می شود.

ممکن است روزی آنها با رئیس جمهور یک کشور دیدار کنند. اگر آنها به توانایی خود در گفتگوهای کوچک اطمینان داشته باشند و هزاران بار این کار را انجام داده باشند ، مهمترین جلسه زندگی آنها می تواند موفقیت آمیز باشد زیرا آنها با اعتماد به نفس و مهارت هایی برای معاشرت از طریق گفتگوهای کوچک وارد شرایط می شوند.

۵-مهارت تایپ کردن

بچه های من همیشه از توانایی من برای نوشتن سریع روی لپ تاپ شگفت زده می شوند. من همیشه به آنها می گویم این چیزی است که آنها نیز یاد می گیرند انجام دهند.

خواه در بزرگسالی وارد نیروی کار شوند و یا به دانشگاه بروند ، باید توانایی تایپ داشته باشند. دنیا به صورت دیجیتالی اداره می شود. توانایی تایپ و استفاده از صفحه کلید به همان اندازه ضروری است که بتوانید به خوبی صحبت کنید.

اگر می خواهید موفق و مسئولیت پذیر باشند ، آموزش نحوه تایپ به آنها ضروری است. تقریباً برای هر شغل ، یک مولفه دیجیتالی برای آن شغل وجود دارد. امکان استفاده از آن دستگاه دیجیتالی و توانایی تایپ کردن امری ضروری است. هرچه آنها مهارت بیشتری در تایپ داشته باشند ، بهتر هستند.

۶-مسئولیت پذیری در کودک با نحوه تعیین و دستیابی به اهداف

اگر می خواهیم بزرگسالانی مسئولیت پذیر باشند باید به فرزندان خود بیاموزیم که چگونه اهداف خود را تعیین کنند و به آنها دست یابند. آنها نیازی به تعیین اهداف زندگی خود در سن ۱۲ سالگی ندارند. اما برای آنها مفید است که اهدافی مربوط به زندگی خود و سنی را که در آن هستند قرار دهند.

 کودکان در هر سنی می توانند اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنند. شاید لازم باشد چند بار اول در این روند به آنها کمک کنید.

۷- چگونه می توان از طریق ورزش و عادات غذایی خوب سالم ماند

مسئولیت در برابر سلامتی بدن برای بقا اساسی است. اگر نتوانیم از بدن خود مراقبت کنیم ، در این صورت زندگی سالمی نخواهیم داشت و احتمالاً عمر ما محدود می شود . این به والدین ما بستگی دارد که در مورد عادات غذایی سالم و اهمیت ورزش به کودکان خود بیاموزیم. مثال رفتار ما یکی از مهمترین راههایی است که کودکان ما در مورد داشتن یک سبک زندگی سالم می آموزند.

در اینجا چند روش دیگر وجود دارد که می توانید در مورد مسئولیت پذیری و مراقبت صحیح از بدن به کودک خود بیاموزید: 

به صورت خانوادگی حداقل دو وعده در روز بخورید
فرزندان خود را اهل ورزش کنیم
فناوری را در طول روز برای ساعتی کنار بگذاریم
تمرکز خود را روی فعالیت های خارج از برنامه درسی بگذارید
هرگز از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۸- درست لباس پوشیدن و مسئولیت پذیری در کودک

مسئولیت لباس و ظاهر مهم است. اگر با دکمه های اشتباه بسته شده  ، در محل کار خود راه بروید حتما مورد تمسخر قرار خواهید گرفت . ظاهر شما بیلبورد شخصیت شما است ، چه بخواهید و چه نخواهید.

برداشت های اول اغلب بر اساس شکل ظاهری است. تمیز بودن لباسها و همچنین لباسهایی که مناسب موقعیت باشد ، یک مهارت اساسی در زندگی است. اگر برای یک کار اداری با کت و شلوار کثیف مصاحبه شغلی انجام دهید ، احتمالاً فکر می کنند دیوانه هستید و به شما پیشنهاد کار داده نمی شود. این ممکن است به عنوان یک نمونه افراطی به نظر برسد .

 آنها را در لباسهایی که از بچگی می پوشند راهنمایی کنید تا این اشتباهات بزرگ را در مورد ظاهرشان در بزرگسالی مرتکب نشوند. این بدان معنا نیست که شما آنها را مجبور کنید هر روز به روشی خاص لباس بپوشند.

۹- نحوه استفاده از ابزارها و انجام تعمیرات اساسی

اگر کودک شما به اولین روز کلاس خود می رود و دکمه لباسش کنده شده است ، چه کاری می خواهد انجام دهد؟ نوار چسب بزنید یا دوباره بدوزید؟ اگر به آنها صحیح آموزش داده اید ، آنها باید بدانند که چگونه از سوزن و نخ برای دوختن دکمه ها استفاده کنند و تعمیرات اساسی لباس خود را انجام دهند.

مهارت های اساسی در حالی که بزرگ می شوند و تحت مراقبت از شما هستند به برخی از آموزش های اساسی نیاز دارند. اگر پیچ یکی از اسباب بازی های آنها  افتاد ، از آن به عنوان فرصتی استفاده کنید و به آنها آموزش دهید که چگونه از یک پیچ گوشتی برای قرار دادن دوباره آن در جای خود استفاده کنند.

هنگامی که این مهارت ها را در اوایل زندگی به آنها می آموزید ، به آنها می آموزید که مسئول وسایل و خانه خود باشند. شما همچنین آنها را به مهارتهایی برای انجام تعمیرات اساسی به تنهایی مجهز می کنید.

۱۰٫ مدیریت زمان و مسئولیت پذیری در کودک

مسئولیت پذیری در کودک

بچه ها از سنین پایین یادگیری مدیریت زمان را شروع می کنند. آیا ما به آنها می آموزیم که آماده شدن صبح را به تعویق بیندازند و سپس آنها با عجله از خانه خارج می شوند ، اما فراموش می کنند خوراکی بردارند و دیر می رسند؟ یا اینکه ما به فرزندانمان یاد می دهیم صبح ها زمان خود را مدیریت کنند ، بنابراین آنها می دانند که باید ساعت ۷:۰۰ صبح لباس بپوشند ، ساعت ۷:۲۰ صبحانه را تمام کنند و تا ۷:۳۰ همه وسایل خود را جمع کنند و کنار در آماده رفتن به مدرسه هستید؟

مدیریت زمان در سنین کودکی به آنها می آموزد که چگونه وقت خود را برای آینده مدیریت کنند.

اجازه دادن به آنها در خواب بعد از اینکه ۵ صبح آنها را بیدار کردید ، در آموزش مهارتهای خوب مدیریت زمان برای آنها نتیجه ای ندارد. اگر هر روز صبح در بیداری مشکل دارند ، احتمالاً باید زودتر بخوابند. آموزش به آنها که بطور مداوم از خواب بیدار شوند در زمانی که به آنها اجازه می دهد آماده شوند و عجله نکنند برای کمک به آموزش مهارتهای مدیریت طولانی مدت مهم است. در مورد به موقع خوابیدن نیز همین طور است. این دو مهمترین عاملی است که در توانایی آنها برای رسیدن به موقع به کارشان در بزرگسالی تأثیر می گذارد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.