آیا واقعا خنده بر هر درد بی درمان دواست ؟فواید خنده چیست؟

خنده داروی قوی است. خنده سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند ، خلق و خو را تقویت می کند ، درد را کاهش می دهد و از شما در برابر آثار مخرب استرس محافظت می کند. هیچ چیز به اندازه یک خنده خوب سریع تر کار نمی کند تا ذهن و بدن شما را به حالت تعادل برساند. شوخ طبعی بارهای شما را سبک می کند ، امید می بخشد ، شما را به دیگران متصل می کند و شما را متمرکز و هوشیار نگه می دارد. همچنین به شما کمک می کند تا عصبانیت را رها کرده و زودتر ببخشید و اینها همه جزئی از فواید بی شمار خنده است.

در دوران کودکی ، ما روزانه صدها بار می خندیدیم ، اما در بزرگسالی ، آنقدر زندگی را جدی میگیریم که به سختی میخندیم. اما با خندیدن بیشتر ، می توانید سلامت خود را بهبود بخشید ، روابط خود را تقویت کنید ، شادی بیشتری را بیابید و حتی طول عمرتان را زیاد کنید.

فواید خنده و خندیدن

خنده تمام بدن را آرام می کند. یک خنده خوب و دل انگیز تنش و استرس فیزیکی را از بین می برد و تا ۴۵ دقیقه بعد از آن ماهیچه های شما آرام می شوند.

خنده باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. خنده هورمون های استرس را کاهش می دهد و سلول های ایمنی و آنتی بادی های مبارزه با عفونت را افزایش می دهد ، بنابراین مقاومت شما را در برابر بیماری ها افزایش می دهد.

خنده باعث ترشح اندورفین ، مواد شیمیایی طبیعی بدن می شود. اندورفین ها احساس کلی رفاه را تقویت می کنند و حتی می توانند به طور موقت درد را تسکین دهند.

خنده از قلب محافظت می کند. خنده عملکرد عروق خونی را بهبود می بخشد و جریان خون را افزایش می دهد ، که می تواند از شما در برابر حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی محافظت کند.

فواید خنده
فواید خنده

خنده کالری می سوزاند. بسیار خوب ، بنابراین جایگزینی برای رفتن به باشگاه نیست ، اما یک مطالعه نشان داد که خندیدن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز می تواند تقریبا ۴۰ کالری بسوزاند – که می تواند برای از دست دادن سه یا چهار پوند در طول یک سال کافی باشد.

خنده بار سنگین عصبانیت را سبک می کند. هیچ چیز خشم و درگیری را سریعتر از یک خنده از بین نمی برد. نگاه کردن به جنبه های خنده دار می تواند مشکلات را در چشم انداز قرار داده و شما را قادر سازد تا از رویارویی بدون در نظر گرفتن تلخی یا کینه جلوگیری کنید و شاید این یکی از بهترین فواید خنده باشد.

خنده حتی ممکن است به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید. مطالعه ای در نروژ نشان داد که افراد دارای شوخ طبعی قوی تر عمر بیشتری نسبت به  کسانی دارند که خیلی کم میخندند. این تفاوت به ویژه برای کسانی که با سرطان مبارزه می کنند قابل توجه است.

مزایای اجتماعی شوخ طبعی و خنده رو بودن :

روابط را تقویت می کند
دیگران را به سمت ما جذب می کند
کار گروهی را افزایش می دهد
به رفع تعارض کمک می کند
پیوند گروهی را ترویج می کند

خنده به شما احساس خوبی می دهد. و این احساس مثبت حتی پس از فروکش خنده با شما باقی می ماند. شوخ طبعی به شما کمک می کند تا در شرایط سخت ، ناامیدی ها و از دست دادن چشم انداز مثبت و خوش بینانه ای داشته باشید.

خنده به شما شجاعت و قدرت می دهد تا منابع جدید معنا و امید را بیابید. حتی در سخت ترین مواقع ، خنده یا حتی یک لبخند می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. و خنده واقعاً مسری است – فقط شنیدن خنده مغز شما را شاداب می کند و شما را آماده لبخند زدن و پیوستن به سرگرمی می کند.

ارتباط فواید خنده با سلامت روان :

خنده احساسات ناراحت کننده را متوقف می کند. هنگام خندیدن نمی توانید احساس اضطراب ، عصبانیت یا ناراحتی کنید.

خنده به شما کمک می کند تا آرام شوید و دوباره شارژ شوید. استرس را کاهش داده و انرژی را افزایش می دهد و به شما این امکان را می دهد تا تمرکز خود را حفظ کرده و کارهای بیشتری انجام دهید.

خنده چشم انداز شما نسبت به آینده را تغییر می دهد و به شما این امکان را می دهد که شرایط را در یک دید واقع بینانه تر و کمتر تهدید آمیز مشاهده کنید. یک دیدگاه طنز آمیز فاصله روانی ایجاد می کند ، که می تواند به شما در جلوگیری از احساس درگیری شدید و پراکنده کمک کند.

خنده شما را به دیگران نزدیک می کند ، که می تواند تأثیر عمیقی بر همه جنبه های سلامت روانی و احساسی شما داشته باشد.

خنده افراد را به هم نزدیک می کند و روابط را تقویت می کند :

دلیل خوبی وجود دارد که چرا سریال های تلویزیونی از آهنگ های خنده دار استفاده می کنند: خنده مسری است. احتمال اینکه در اطراف دیگران بخندید بسیار بیشتر از زمانی است که تنها هستید. و هرچه بیشتر خنده را وارد زندگی خود کنید ، احساس خوشبختی شما و اطرافیان شما بیشتر می شود.

به اشتراک گذاشتن طنز نیمی از سرگرمی است – در واقع ، بیشتر خنده ها از شنیدن جوک ها ناشی نمی شود ، بلکه صرفاً از گذراندن وقت با دوستان و خانواده است. و این جنبه اجتماعی است که نقش مهمی در مزایای خنده برای سلامتی دارد. شما نمی توانید از خندیدن با افراد دیگر لذت ببرید مگر اینکه وقت بگذارید و واقعاً با آنها تعامل داشته باشید.

فواید خندیدن
فواید خنده رو بودن

چگونه خندیدن در کنار دیگران می تواند روابط را تقویت کند ؟

خنده مشترک یکی از موثرترین ابزارها برای حفظ شادابی و هیجان روابط است. همه اشتراکات عاطفی پیوندهای روابط قوی و پایداری ایجاد می کند ، اما اشتراک خنده شادی ، نشاط و تاب آوری را نیز می افزاید. و طنز راهی قوی و موثر برای درمان ناراحتی ها ، اختلافات و آزارها است. خنده در شرایط سخت مردم را متحد می کند.

شوخ طبعی و تحریک احساسات مثبت و تقویت ارتباط عاطفی ، روابط ما را تقویت می کند. وقتی با هم می خندیم ، پیوند مثبت ایجاد می شود. این پیوند به عنوان یک حفره قوی در برابر استرس ، اختلاف نظرها و ناامیدی عمل می کند. طنز و خنده در روابط به شما این امکان را می دهد:

خودجوش تر باشید شوخ طبعی شما را از انزوا بیرون می کشدد و از مشکلاتتان دور می کند.

 خنده به شما کمک می کند کینه ها ، قضاوت ها ، انتقادات و تردیدها را فراموش کنید.

احساسات واقعی خود را بیان کنید.

از فواید خنده میتوانید برای حل اختلافات و تنش در روابط خود استفاده کنید

خنده یک ابزار بسیار قدرتمند برای مدیریت تعارض و کاهش تنش در هنگام افزایش احساسات است. چه با شریک زندگی تان ، دوستان و خانواده ، یا همکاران ، می توانید یاد بگیرید که چگونه از شوخ طبعی برای رفع اختلافات استفاده کنید ، سطح استرس را پایین بیاورید و به گونه ای ارتباط برقرار کنید که روابط شما را تقویت کند نه اینکه آنها را خراب کند.

چگونه خنده و طنز را وارد زندگی مان کنیم؟

خنده حق شما است ، بخشی طبیعی از زندگی انسانها است. نوزادان در هفته های اول زندگی لبخند می زنند و در عرض چند ماه پس از تولد با صدای بلند می خندند. حتی اگر در خانه ای بزرگ نشده اید که خنده در آن رایج بود ، می توانید خندیدن را در هر مرحله از زندگی یاد بگیرید.

با در نظر گرفتن زمان های خاص برای طنز و خنده ، شروع به این انجام این رفتار بسیار مثبت کنید همانطور که روزانه برای ورزش کردن وقت میگذارید ، شروع کنید .

در اینجا چند راه برای شروع وجود دارد:

لبخند بزنید:

لبخند آغاز خنده است و مانند خنده ، مسری است. وقتی به کسی نگاه می کنید یا چیزی را می بینید ، لبخند زدن را تمرین کنید. به جای نگاه کردن به تلفن خود ، سرتان را بالا ببرید و به افرادی که در خیابان از کنارشان عبور می کنید ، شخصی که از آن قهوه میخرید یا همکارانی که در آسانسور با آنها هستید لبخند بزنید. و به تأثیر آن بر دیگران توجه کنید.

نعمت های خود را بشمارید:

به معنای واقعی کلمه یک لیست تهیه کنید. در نظر گرفتن جنبه های مثبت زندگی شما را از افکار منفی که جلوی طنز و خنده را می گیرد دور می کند. وقتی در حالت غم و اندوه هستید ، برای رسیدن به طنز و خنده باید راه بیشتری را طی کنید.

وقتی صدای خنده را می شنوید ، به سمت آن حرکت کنید:

گاهی اوقات طنز و خنده خصوصی است ، یک شوخی مشترک بین دو فرد است ، اما معمولاً اینطور نیست. بیشتر اوقات ، مردم بسیار خوشحال می شوند که چیزهای خنده دار را به اشتراک بگذارند زیرا به آنها این فرصت را می دهد که دوباره بخندند. وقتی صدای خنده دیگران را می شنوید با آنها همراه شوید تا شما هم بخندید.

فواید خنده
فواید خنده چیست ؟

وقت خود را با افراد اهل طنز بگذرانید:

اینها افرادی هستند که به راحتی می خندند – هم به خود و هم به مشکلات زندگی – و به طور معمول طنز را در رویدادهای روزمره پیدا می کنند.حتی اگر خود را فردی باهوش و شوخ طبع نمی دانید ، باز هم می توانید افرادی را جستجو کنید که دوست دارند بخندند و باعث خنده دیگران شوند.

برای خندیدن بیشتر ، طنز را وارد گفتگو کنید:

از مردم بپرسید: “جالب ترین اتفاقی که امروز برای شما افتاده چیست؟ این هفته؟ در زندگی شما؟”

خنده شبیه سازی شده چیست ؟

بنابراین ، اگر واقعاً نمیتوانید چیزی برای خندیدن پیدا کنید، میتوانید خودتان را به خندیدن بزنید . باور کنید یا نه ، خنده مصنوعی هم به اندازه خنده واقعی میتواند مفید باشد. یک مطالعه در دانشگاه ایالتی جورجیا نشان داد که ترکیب خنده شبیه سازی شده و یک برنامه ورزشی به بهبود سلامت روانی افراد مسن و همچنین استقامت هوازی آنها کمک می کند. به علاوه ، شنیدن خنده دیگران ، حتی بدون دلیل مشخص ، اغلب می تواند باعث خنده واقعی شود.

برای افزودن خنده شبیه سازی شده به زندگی خود ، گروه های یوگای خنده را جستجو کنید. یا می توانید به سادگی با شوخی کردن با دیگران شروع کنید. هم شما و هم طرف مقابل احساس خوبی خواهید داشت ، این کار شما را به هم نزدیک می کند و چه کسی می داند ، حتی ممکن است منجر به خنده خود به خود شود.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۵ عادت خوب برای شادی بیشتر” را نیز مطالعه بفرمایید.      

ایجاد فرصت برای خندیدن:

یک فیلم خنده دار ، نمایش تلویزیونی تماشا کنید.
دوستان یا همکاران خود را به یک باشگاه کمدی دعوت کنید.
صفحات خنده دار را بخوانید.
افراد اهل طنز را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
یک شوخی خوب یا یک داستان خنده دار را به اشتراک بگذارید.
به کلاس “یوگای خنده” بروید.
کاری خنده دار انجام دهید.
برای فعالیتهای سرگرم کننده وقت بگذارید.

نکاتی برای تقویت حس شوخ طبعی شما

یک عامل اساسی برای تقویت حس شوخ طبعی شما این است که یاد بگیرید خود را زیاد جدی نگیرید و به اشتباهات و خطاهای خود بخندید. هرچقدر که دوست داریم خلاف این را باور کنیم ، همه ما هر از گاهی کارهای احمقانه ای انجام می دهیم. به جای احساس خجالت یا دفاع ، نواقص خود را در آغوش بگیرید. در حالی که برخی از وقایع در زندگی به وضوح غم انگیز هستند و فرصتی برای خنده نیستند ، اما باز هم میتوان به آنها خندید. بنابراین ، هر زمان که می توانید بخندید.

تقویت حس شوخ طبعی
فواید خنده

چگونه حس شوخ طبعی خود را تقویت کنیم ؟

۱-به خودت بخند:

لحظات خنده دار زندگی خود را به اشتراک بگذارید بهترین راه برای جدی نگرفتن خود این است که در مورد مواقعی صحبت کنید که خود را بیش از حد جدی گرفته اید.(البته با بیان طنز گونه)

۲-سعی کنید به موقعیت ها بخندید نه اینکه از آنها ناراحت باشید:

در موقعیت بد به دنبال طنز باشید و پوچی زندگی را کشف کنید. وقتی اتفاق منفی می افتد ، سعی کنید آن را به یک حکایت طنز تبدیل کنید که باعث خنده دیگران شود.

۳-اطراف خود را با وسایلی پر کنید که خنده را به لب شما می آورد:

یک اسباب بازی روی میز یا ماشین بچگی خود نگه دارید. یک پوستر خنده دار در دفتر خود بچسبانید. محافظ صفحه نمایش رایانه ای را انتخاب کنید که شما را بخنداند. عکسهایی از شما و خانواده یا دوستان خود در حال تفریح ​​قاب بگیرید.

۴-چیزهای خنده داری را که اتفاق می افتد به خاطر بسپارید:

اگر اتفاق خنده داری رخ داد یا جوک یا داستان خنده داری را که واقعاً دوست دارید می شنوید ، آن را بنویسید یا به کسی بگویید تا به شما در یادآوری آن کمک کند.

۵-روی مسائل منفی تمرکز نکنید :

سعی کنید از افراد منفی دوری کنید و به اخبار ، سرگرمی ها یا گفتگوهایی که شما را ناراحت یا ناراضی می کند توجه نکنید. بسیاری از امور در زندگی خارج از کنترل شما است – به ویژه رفتار دیگران. در حالی که ممکن است بار جهان را بر دوش خود تحسین برانگیز بدانید ، اما در دراز مدت غیر واقعی و ناسالم است.

۶-کودک درون خود را پیدا کنید :

به کودکان توجه کنید و سعی کنید از آنها الگوبرداری کنید – به هر حال ، آنها متخصص بازی ، بی اعتنایی به زندگی و خندیدن به چیزهای معمولی هستند.

۷-با استرس مقابله کنید:

استرس می تواند مانع بزرگی برای طنز و خنده باشد ، بنابراین مهم است که سطح استرس خود را در کنترل داشته باشید. یکی از تکنیک های عالی برای از بین بردن استرس در حال حاضر این است که از یک خاطره مورد علاقه استفاده کنید که همیشه شما را به لبخند می اندازد – مثلاً کاری که بچه های شما انجام دادند ، یا چیزی که یکی از دوستان بامزه به شما گفت.

۸-یک روز را بدون خندیدن سپری نکنید:

مانند ورزش یا صبحانه به آن فکر کنید و سعی کنید هر روز چیزی را بیابید که شما را بخنداند. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت بگذارید و کاری کنید که شما را سرگرم کند. هر چه بیشتر به خندیدن هر روز عادت کنید ، تلاش کمتری باید انجام دهید.

فواید خندیدن
فواید خنده

در اینجا دو نمونه از افرادی وجود دارد که مشکلات روزمره را در نظر گرفته و با خنده و طنز آنها را برطرف کرده اند:

مایکل ، یک تاجر نیمه بازنشسته ، هیجان زده بود که سرانجام زمانی را برای اختصاص به گلف ، ورزش مورد علاقه خود داشت. اما هرچه بیشتر بازی می کرد ، کمتر لذت می برد. اگرچه بازی او به طرز چشمگیری پیشرفت کرده بود ، اما او به خاطر هر اشتباهی از خودش عصبانی می شد. مایکل متوجه شد که دوستان  روی نگرش او تأثیر می گذارد ، بنابراین بازی با افرادی را که بازی را خیلی جدی می گرفتند متوقف کرد.

وقتی با دوستانی بازی می کرد که بیشتر روی تفریح ​​تمرکز می کردند تا روی نمرات آنها ، انتقاد کمتری نسبت به خودش داشت. در حال حاضر بازی گلف همانطور که مایکل تصور می کرد لذت بخش بود.

جین در خانه کار می کرد شغل او طراحی کارت تبریک بود ، شغلی که قبلاً دوست داشت اما اکنون احساس می کرد که این کار عادی شده است. دو دختر بچه که عاشق نقاشی بودند در همسایگی زندگی می کردند. سرانجام ، جین دختران را دعوت کرد تا با تمام وسایل هنری او بازی کنند. در ابتدا ، او فقط تماشا می کرد ، اما با گذشت زمان به آن پیوست.

خندیدن بچه ها ، رنگ آمیزی شاد آن دو کودک زندگی جین را متحول کرد. این روش به تنهایی و کسالت او پایان داد ، بلکه تخیل او را برانگیخت و به شکوفایی آثار هنری او کمک کرد. از همه بهتر این که خنده رو بودن رابطه جین با همسرش را دوباره زنده کرد.

وقتی خنده ، طنز و بازی در زندگی شما ادغام می شود ، خلاقیت شما شکوفا می شود و روزانه فرصت های جدیدی برای خندیدن با دوستان ، همکاران ، آشنایان و عزیزان برای شما پیش می آید. خنده حال شما را خوب میکند که می توانید زندگی و جهان را از دیدگاه آرام تر ، مثبت تر و شادتر مشاهده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.