عوارض جراحی پلاستیک که ممکن است ندانید

به نظر می رسد که جراحی پلاستیک بیش از هر زمان دیگری محبوب شده است.بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، تنها در سال ۲۰۲۰، آمریکایی ها ۱۶٫۷ میلیارد دلار برای روش های مختلف زیبایی هزینه کردند. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق افرادی که تحت عمل زیبایی قرار می‌گیرند، بدون هیچ مشکلی و عارضه جانبی جراحی بیمارستان را ترک میکنند اما بدانید هیچ جراحی ذاتاً بدون خطر نیست. در واقع، چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است هم در هنگام زیر تیغ جراح بودن و هم در طول فرآیند بهبودی اشتباه پیش برود و جراجی پلاستیک را برای شما با عوارض همراه کند.در این مقاله برخی از رایج ترین و شگفت انگیزترین عوارض جراحی پلاستیک که ممکن است در نظر نگرفته باشید آورده شده است.

عوارض جراحی پلاستیک

عفونت ها

عفونت ها جزء عوارض جراحی در سطح وسیع و در نتیجه عارضه جراحی پلاستیک هستند. پرستاران، پزشکان و سایر کارکنان بیمارستان اتاق های عمل را استریل نگه می دارند، اما بهترین دفاع شما در برابر عفونت پوست شما است. هنگامی که یک برش ایجاد می شود، به معنای واقعی کلمه بدن شما را به روی هر چیزی که ممکن است در دنیای بیرون در کمین باشد باز می کند .

عفونت‌های جراحی پلاستیک به طور بالقوه می‌توانند ظاهر بیرونی کاری را که انجام داده‌اید تغییر دهند و در نهایت جای زخم قابل مشاهده‌تری را در ناحیه‌ای که می‌خواستید به آن رسیدگی کنید، باقی بگذارند. در مورد جراحی که شامل ایمپلنت است، مانند بزرگ کردن سینه یا بزرگ کردن چانه، اگر عفونت از محل برش به ایمپلنت گسترش یابد، ممکن است همه زحمت های شما از بین رود..

اگر اخیراً جراحی پلاستیک انجام داده اید و مشکوک به عفونت هستید، مهم است که فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از اولین علائم عفونت عبارتند از درد یا قرمزی در محل برش، بوی بد یا ترشح در محل برش، یا تب بالا.

عوارض جراحی پلاستیک چیست؟

واکنش های نامطلوب به بیهوشی

اساساً، بیهوشی بیماران را در یک کمای ناشی از پزشکی قرار می دهد تا در طول عمل جراحی بی پاسخ و بدون درد باشند. زمانی که بیهوشی تحت راهنمایی و مراقبت مناسب انجام شود، عموما تصور می شود که بیهوشی ایمن است و از هر ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ تنها یک مورد منجر به مرگ می شود.

با این حال، برخی از افراد می توانند به دلیل بیهوشی، بدون عواقب تهدید کننده زندگی، واکنش ضعیفی نشان دهند. برخی از شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از: سرگیجه، مشکل در ادرار کردن، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن موقت حافظه و لرز یا احساس سرما. اکثر این عوارض جانبی پس از پردازش بیهوشی از طریق سیستم شما از بین می روند. افرادی که بیشترین خطر را در معرض عوارض جانبی ناشی از بیهوشی قرار می دهند شامل افراد مبتلا به فشار خون بالا، آپنه خواب، دیابت، چاقی هستند. افرادی که سیگار می‌کشند، سابقه آلرژی دارویی دارند، یا دارای بیماری‌های قلبی و ریوی هستند نیز با کمی افزایش خطر ابتلا به عوارض مواجه هستند .

جای زخم جزء عوارض جراحی پلاستیک

جای زخم یک عارضه جانبی رایج در اکثر روش های جراحی است. با این حال، جراحان پلاستیک تمایل دارند بر رفع اسکارهای کوچکتر و کمتر قابل توجه تأکید کنند، که می تواند به زیبایی کلی آنها کمک کند . روشی که بسیاری از جراحان پلاستیک قادر به پنهان کردن جای زخم هستند اساساً جادوگرانه است. با این حال، حتی باورنکردنی ترین جراحان هنوز باید برای انجام یک عمل جراحی برشی ایجاد کنند که مطمئناً اثری از خود بر جای می گذارد.

عفونت در محل برش می تواند منجر به زخم های قابل توجه تر شود، اما این عفونت تنها علت نیست. برخی افراد مستعد ابتلا به اسکارهای کلوئیدی هستند که زمانی رخ می دهد که بافت اسکار خارج از کنترل رشد کند. این می تواند منجر به زخمی بسیار بزرگتر از برش اصلی شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت جای زخم، شروع ماساژ آن به محض گذراندن مراحل اولیه بهبود است. این می تواند به شکستن بافت اسکار کمک کند و پوست شما را با لکه های کمتر قابل توجه باقی بگذارد. اگر متوجه شدید که محل برش شما به درستی بهبود نمی‌یابد یا علائم عفونت را نشان می‌دهد، فوراً با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید .

هماتوم

هماتوم ها اساساً به صورت کبودی روی استروئیدها ظاهر می شوند. اگرچه مکانیسم ارائه کمی متفاوت است، هماتوم ها را می توان به صورت کبودی شدید و تیره مشاهده کرد. آنها یکی از متداول ترین عوارض جانبی پس از جراحی زیبایی هستند. با این حال، آنها نسبت به بسیاری دیگر از عوارض جانبی خفیف تر هستند. در مطالعه ای که توسط ژورنال جراحی زیبایی انجام و منتشر شد، محققان دریافتند که تنها حدود ۱ درصد از حدود ۱۳۰۰۰۰ بیمار جراحی زیبایی یک هماتوم شدید را پس از جراحی پلاستیک تجربه کردند.

در این مطالعه، محققان مشخص کردند که مردان بیشتر از زنان پس از یک عمل هماتوم را تجربه می کنند. آنها دریافتند که بیمارانی که در یک زمان تحت یک روش واحد قرار گرفتند، نسبت به افرادی که چندین روش انجام شده بودند، خطر ابتلا به هماتوم کمتری داشتند. احتمال هماتوم بعد از عمل سینه به جای جراحی روی صورت یا اندام ها بیشتر بود. علاوه بر این، هر چه سن بیمار بیشتر باشد، خطر ایجاد هماتوم بیشتر است.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “فواید و کاربردهای تخم شربتی چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.      

لخته شدن خون

به گفته مرکز بهداشت دانشگاه میشیگان، لخته‌های خون می‌توانند کشنده باشند، اما به بسیاری از بیماران قبل از انجام جراحی‌های زیبایی، ارزیابی خطر لخته خون انجام نمیدهند. از هر نه بیمار جراحی پلاستیک، یک نفر ممکن است دچار لخته شود، اگر داروهای پیشگیری کننده از لخته بلافاصله پس از جراحی به آنها داده نشود. مطالعات گذشته نشان داده است که برخی از بیماران جراحی پلاستیک و ترمیمی در معرض خطر لخته شدن خون هستند. با این حال، تنها حدود ۵۰ درصد از جراحان پلاستیک پس از جراحی داروهای پیشگیری از لخته شدن خون را تجویز می کنند.

عوامل خطر برای ایجاد لخته عبارتند از بارداری، سرطان، چاقی، استفاده از پیشگیری از بارداری خوراکی و سابقه خانوادگی لخته شدن خون. پس از انجام عمل جراحی، بسیاری از عوامل خطر جدید ظاهر می شوند. این موارد شامل تعداد عمل جراحی در یک زمان، بی حرکتی، تروما و کاتترهای مرکزی است. برخی از بیماران در معرض خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی هستند که یک لخته خون در عمق شریان های پا است. این وضعیت می‌تواند به سرعت فوق‌العاده به آمبولی ریه کشنده تبدیل شود. قبل از برنامه ریزی برای جراحی، در مورد خطرات خود با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جراحی پلاستیک

آسیب عصبی یکی از عوارض جراحی پلاستیک است

 در واقع هر بار که جراحی انجام می شود، آسیب عصبی رخ می دهد. هنگامی که جراحی به درستی انجام شود و همانطور که در نظر گرفته شده بهبود یابد، آسیب عصبی با درجه پایین که در محل برش ایجاد می‌شود، در نهایت پس از گذشت زمان کافی تقریباً نامحسوس می‌شود. با این حال، آسیب عصبی می تواند از آنچه که معمول در نظر گرفته می شود بیشتر باشد. این نشریه توضیح داد: “در صورت کشیده شدن، بریده شدن یا سوزاندن اعصاب، آسیب رخ می دهد.” پس از آن، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا علائمی را تجربه کنید که از طیف وسیعی تا فلج عضلانی را شامل می شود. بهبودی کامل ممکن است سالها طول بکشد یا آسیب دائمی باشد.

حتی برخی از محبوب ترین روش های زیبایی می توانند باعث آسیب عصبی شوند. به عنوان مثال، لیفت پیشانی یا ابرو می تواند حرکت پیشانی، پوست سر و پلک ها را مهار کند. رینوپلاستی یا جراحی بینی می تواند به بی حسی پوست بینی ختم شود. بزرگ کردن سینه به طور بالقوه می تواند منجر به کاهش حس از طریق نوک سینه ها و بی حسی سینه و پوست اطراف آن شود.

هدف از نوشتن این مقاله این است که با وجود افزایش تمایل به جراحی پلاستیک در بین خانمها و آقایان اما بهتر است قبل از انتخاب یک جراحی زیبایی که ممکن است باعث آسیب حاد شود، جوانب مثبت و منفی آن را با دقت بررسی کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.