علائم سرطان معده چیست؟

سرطان معده رشد سلول های سرطانی است که از معده شروع می شود. معده در قسمت میانی ،بالای شکم، درست زیر دنده ها قرار دارد. معده به تجزیه و هضم غذا کمک می کند. سرطان معده می تواند در هر قسمتی از معده ایجاد شود. در بیشتر بیماران، سرطان معده در قسمت اصلی معده رخ می دهد. حالا علائم سرطان معده چیست؟ این مقاله پزشکی ترجمه و تالیف از سایت middlesexhealth می باشد، امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربر عزیز قرار دهیم.

هنگامی که متخصص یک برنامه درمانی تهیه می کنند، یکی از عواملی که در نظر می گیرند این است که سرطان از کجا شروع می شود. سایر عوامل ممکن است شامل مرحله سرطان و نوع سلول های تحت تأثیر باشد. درمان اغلب شامل جراحی برای برداشتن سرطان معده است. درمان های دیگر ممکن است قبل و بعد از جراحی استفاده شود.

اگر سرطان فقط در معده باشد، احتمال موفقیت آمیز بودن درمان سرطان معده بیشتر است. اکثر انواع سرطان معده زمانی که بیماری پیشرفته است و احتمال درمان آن کمتر است، تشخیص داده می شود. سرطان معده که در دیواره معده رشد می کند یا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، درمان دشوارتری دارد. معده یک کیسه عضلانی در وسط بالای شکم است که به تجزیه و هضم غذا کمک می کند. غذایی که می خورید از طریق مری و از محل اتصال معده به مری می گذرد تا به معده برسد.

علائم سرطان معده

علائم و نشانه های سرطان معده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل در بلعیدن
درد شکم
احساس تورم شکم بعد از غذا خوردن
احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
گرسنه نبودن در زمانی که انتظار دارید گرسنه باشید مثلا هنگام ناهار و شام
سوزش سردل
سوء هاضمه
حالت تهوع
استفراغ
کاهش وزن ناخواسته
احساس خستگی بسیار
مدفوع سیاه

سرطان معده همیشه در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که ظاهر می شوند، علائم شامل سوء هاضمه و درد در قسمت بالای شکم است. علائم معمولاً تا زمانی که سرطان پیشرفته نشده است ظاهر نمی شود. در مراحل پیشرفته‌تر سرطان معده، می‌تواند علائمی مانند احساس خستگی زیاد، کاهش وزن ناخواسته، استفراغ خون و داشتن مدفوع سیاه ایجاد کند.

سرطان معده که به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، سرطان معده متاستاتیک نامیده می شود. در جایی که گسترش می یابد علائم خاصی ایجاد می کند. به عنوان مثال، زمانی که سرطان به غدد لنفاوی گسترش می یابد، می تواند باعث ایجاد توده ها شود. سرطانی که به کبد سرایت می کند می تواند باعث زردی پوست و سفیدی چشم شود. اگر سرطان از طریق شکم پخش شود، می تواند باعث پر شدن شکم از مایع شود. شکم ممکن است متورم به نظر برسد.

معده ای که دچار سلول سرطانی شده است

علت سرطان معده چیست؟

حالا که علائم سرطان معده را شناختیم به دنبال علت ایجاد آن میرویم. دقیقاً مشخص نیست که چه چیزی باعث سرطان معده می شود. کارشناسان بر این باورند که اکثر انواع سرطان معده زمانی شروع می شوند که آسیبی به پوشش داخلی این اندام آسیب برساند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از عفونت معده، رفلاکس اسید معده به مدت طولانی و خوردن مقدار زیادی غذاهای شور. با این حال، همه افراد دارای این عوامل خطر به سرطان معده مبتلا نمی شوند. تحقیقات بیشتری برای تعیین علت دقیق مورد نیاز است.

سرطان معده زمانی شروع می شود که آسیبی به سلول های پوشش داخلی این اندام آسیب برساند. این باعث می شود سلول ها تغییرات DNA را ایجاد کنند. DNA یک سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. تغییرات به سلول ها می گوید که به سرعت تکثیر شوند. این باعث افزایش سلول های سرطانی معده می شود.

سلول های سرطانی در معده می توانند به بافت های سالم بدن حمله کرده و آن ها را از بین ببرند. آنها ممکن است عمیق تر در دیواره معده رشد کنند. با گذشت زمان، سلول های سرطانی می توانند شکسته شده و به سایر قسمت های بدن گسترش یابند. هنگامی که سلول های سرطانی به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند، به این حالت متاستاز می گویند.

آیا میدانستید سرطان سینه ۱۲ نوع مختلف دارد؟

انواع سرطان معده

نوع سرطان معده شما بر اساس نوع سلولی است که سرطان از آنجا شروع شده است. نمونه هایی از انواع سرطان معده شامل موارد زیر است:

آدنوکارسینوم: آدنوکارسینوم در معده از سلول‌هایی که مخاط می‌سازند شروع می‌شود. این شایع ترین نوع سرطان معده است. تقریباً تمام انواع سرطان هایی که از معده شروع می شوند، آدنوکارسینوم هستند.

تومورهای استرومایی دستگاه گوارش: تومور استرومایی دستگاه گوارش در سلول های عصبی خاصی که در پوشش معده و سایر اندام های گوارشی یافت می شود شروع می شود. این یک نوع سارکوم بافت نرم است.

تومورهای کارسینوئیدی: تومورهای کارسینوئید نوعی سرطان هستند که منشا آن سلول های عصبی غدد درون ریز است. سلول های عصبی غدد درون ریز در قسمت های مختلف بدن یافت می شوند. آنها بخشی از کار سلول های عصبی را انجام می دهند و برخی از کارهای سلول های سازنده هورمون را انجام می دهند. تومورهای کارسینوئید نوعی تومور عصبی غدد درون ریز هستند.

لنفوم: لنفوم نوعی سرطان است که از سلول های سیستم ایمنی منشا می گیرد. سیستم ایمنی بدن با میکروب ها مبارزه می کند. گاهی اوقات اگر بدن سلول های سیستم ایمنی را به معده بفرستد، لنفوم در معده شروع می شود. اگر بدن سعی کند با عفونت مبارزه کند، این اتفاق می‌افتد. اکثر لنفوم هایی که از معده شروع می شوند نوعی لنفوم غیر هوچکین هستند.

عوامل خطر که ممکن است منجر به سرطان معده میشود

عوامل خطر که ممکن است منجر به سرطان معده میشود:

بعد از شناخت علائم و علت سرطان معده ببینیم چه عواملی خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند:

مشکلات مداوم با برگشت اسید معده به مری، به نام بیماری ریفلاکس معده به مری
رژیم غذایی سرشار از غذاهای شور و دودی (کبابی)
رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات
عفونت در معده توسط میکروبی به نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود
تورم و تحریک داخل معده که به گاستریت معروف است
سیگار
رشد غیر سرطانی سلول های معده که پولیپ نامیده می شود
سابقه خانوادگی سرطان معده
سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی که خطر سرطان معده و سایر سرطان ها را افزایش می دهد، مانند سرطان معده منتشر ارثی، سندرم لینچ، سندرم پولیپوز نوجوانان، سندرم پتز-جگرز و پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی.

پیشگیری از وقوع سرطان معده

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان معده، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

میوه و سبزیجات زیاد بخورید. سعی کنید هر روز میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید. میوه ها و سبزیجات را با رنگ های متنوع انتخاب کنید.

میزان مصرف غذاهای شور و دودی را کاهش دهید. برای محافظت از معده خود، این غذاها را محدود کنید.

سیگار را ترک کنید اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار خطر ابتلا به سرطان معده و بسیاری از انواع سرطان های دیگر را افزایش می دهد. ترک سیگار می تواند بسیار دشوار باشد، بنابراین از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود کمک بخواهید.

اگر سابقه خانوادگی سرطان معده دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. افراد دارای سابقه خانوادگی قوی سرطان معده ممکن است نیاز به غربالگری سرطان معده داشته باشند. آزمایش‌های غربالگری می‌توانند سرطان معده را قبل از ایجاد علائم پیدا کنند.

پزشکی که وضعیت معده را بررسی میکند

تشخیص سرطان معده

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص و تشخیص سرطان معده شامل موارد زیر است:

داخل معده را بررسی کنید. برای جستجوی علائم سرطان، پزشک ممکن است از یک دوربین کوچک برای مشاهده داخل معده شما استفاده کند. این روش آندوسکوپی فوقانی نامیده می شود. یک لوله نازک با یک دوربین در نوک گلو و داخل معده وارد می شود.

استخراج نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل اگر چیزی شبیه سرطان در معده یافت شود، ممکن است برای آزمایش برداشته شود. این روش بیوپسی نامیده می شود. این را می توان در طول آندوسکوپی فوقانی انجام داد. ابزارهای ویژه ای از پروب عبور داده می شود تا نمونه ای از بافت به دست آید. نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم و نشانه هایی دارید که شما را نگران می کند که اینها علائم سرطان معده است یا خیر ، نزد متخصص بروید. بسیاری از شرایط می توانند علائمی مشابه علائم سرطان معده ایجاد کنند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.