روده انسان چند متر است؟

روده ها بخش مهمی از دستگاه گوارش شما هستند. آنها جایی هستند که بیشتر ویتامین ها و مواد مغذی موجود در غذا تجزیه شده و جذب جریان خون شما می شوند.روده ها کارهای زیادی انجام می دهند تا به شما انرژی و تغذیه لازم برای سالم ماندن ، و عملکرد و پیشرفت هر روز را بدهند. بنابراین ، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که روده های شما چگونه کار می کنند یا چند متر است ؟ ما به شما کمک می کنیم تا عملکرد روده های خود را بهتر درک کنید.

طول روده کوچک چند متر است؟

طول روده کوچک  می تواند از ۳ متر تا ۵ متر متغیر باشد.

طول بخشهای مختلف روده کوچک نیز متفاوت است. ایلئوم طولانی ترین بخش است در حالی که اثنی عشر کوتاه ترین قسمت است.

از آنجا که این مدت طولانی است ، ممکن است تعجب کنید که چرا در ابتدا روده کوچک “کوچک” نامیده می شود. این اصطلاح در واقع به قطر روده کوچک اشاره دارد که حدود ۱ اینچ (حدود ۲٫۵ سانتی متر) است.

با وجود قطر کوچک ، روده کوچک در واقع دارای سطح بسیار بالایی است. این به این دلیل است که دیوارهای آن در واقع پوشانده شده و برآمدگی هایی شبیه مو دارد. این افزایش سطح باعث جذب بیشتر مواد مغذی و آب می شود.

روده چند متر است
روده چند متر است

روده های کوچک

روده کوچک شما از معده به روده بزرگ شما می رود. این فرآیند هضم را که در معده شما شروع شده است ادامه می دهد.

روده کوچک مواد مغذی و آب را از غذای هضم شده جذب می کند. در حقیقت ، ۹۰ درصد جذب غذا در روده کوچک اتفاق می افتد. آنچه از این فرآیند باقی مانده است سپس به روده بزرگ شما منتقل می شود.

روده کوچک شما به سه قسمت مختلف تقسیم می شود:

دوازدهه: در اثنی عشر از آنزیم های مختلف از جمله آنزیم های لوزالمعده و کبد برای تجزیه بیشتر و جذب مواد مغذی تا حدی هضم شده از معده استفاده می شود.

ژژونوم: هضم و جذب بیشتر در ژژنوم اتفاق می افتد.

ایلئوم: ایلئوم مواد مغذی باقی مانده را که در ژژنوم جذب نشده بود جذب می کند. این قسمت به اولین قسمت روده بزرگ شما ، به نام سکوم متصل است.

شرایط مختلف سلامتی می تواند روده کوچک را تحت تأثیر قرار دهد. این شامل:

عفونت ، که می تواند باعث گاستروانتریت شود
زخم ها
عدم تحمل لاکتوز
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
بیماری سلیاک
بیماری کرون
انسداد روده

روده های بزرگ چیست؟

روده بزرگ شما از روده کوچک به مقعد منتقل می شود.

آب و الکترولیت ها را از غذایی که خورده اید جذب می کند. هرگونه مواد غذایی باقی مانده که در روده بزرگ جذب نمی شوند ، به مدفوع تبدیل می شود.

علاوه بر این ، باکتری های موجود در روده بزرگ می توانند به تجزیه بیشتر مواد مغذی باقی مانده کمک کنند. ویتامین هایی مانند ویتامین K نیز در روده بزرگ تولید می شوند.

مانند روده کوچک ، روده بزرگ از چندین قسمت مختلف تشکیل شده است:

سکوم: سکوم غذا را از روده کوچک دریافت می کند. در جذب آب و الکترولیت ها نقش دارد.

کولون: کولون شامل چندین قسمت است – کولون صعودی ، کولون عرضی ، کولون نزولی و کولون سیگموئید. مانند سکوم ، آب و الکترولیت ها را جذب می کند.

راست روده: مواد غذایی هضم نشده از روده بزرگ به راست روده منتقل می شود. راست روده مدفوع را نگه می دارد تا زمانی که بتوان آن را از بدن دفع کرد.

مقعد: هنگام دفع مدفوع ، مدفوع از مقعد عبور کرده و از بدن خارج می شود.

همچنین برخی شرایط خاص بهداشتی وجود دارد که می تواند روده بزرگ را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

یبوست
اسهال
عفونت ، که می تواند منجر به کولیت شود
کولیت زخمی
بیماری کرون
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
دیورتیکولیت
سرطان روده بزرگ

طول روده بزرگ چند متر است؟

روده بزرگ حدود ۱٫۵ متر است . اگر روده بزرگ خود را دراز کنید ، به اندازه عرض تخت ملکه بزرگ خواهد بود.

کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ شما است. قسمتهای دیگر – سکوم ، راست روده و مقعد – همه بسیار کوتاهتر هستند ، طول آنها حداکثر چند اینچ است.

روده بزرگ نیز قطر بیشتری نسبت به روده کوچک دارد. عرض آن حدود ۳ اینچ (حدود ۷٫۶ سانتی متر) است.

 روده های کوچک و بزرگ شما حدود ۵ متر یا بیشتر طول دارند.

بر اساس یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۴ ، مساحت کل روده های شما تقریباً نصف اندازه یک زمین بدمینتون است.

روده شما وظیفه بسیار مهمی دارد که به تجزیه و جذب مواد مغذی از آنچه می خورید و می نوشید کمک می کند. وقتی این مواد مغذی جذب شوند ، می توانند از طریق جریان خون به بقیه بدن شما منتقل شوند.

۱۹ حقایق جالب در مورد روده

۱*نسبت میکروبهای موجود در روده ۱۰ به ۱ نسبت به مابقی بدن است.

۲*تقریباً ۷۰ درصد سیستم ایمنی بدن ما در روده قرار دارد.

۳*شما ۱۰۰ برابر میکروبیوتای بیشتر از DNA نسبت به سلول های بدن خود دارید.

۴* روده شما مغز خودش را دارد. ارتباط بین دستگاه گوارش و سیستم عصبی مرکزی ، متشکل از مغز و نخاع ، به خوبی شناخته شده است ، اما آنچه کمتر شناخته شده است این است که سیستم گوارش دارای یک سیستم عصبی مستقل از خود به نام “سیستم عصبی روده ای” است. (ENS).

این ENS به عنوان مغز دوم شناخته می شود. در واقع تعداد بیشتری نورون در دستگاه گوارش از کل نخاع وجود دارد. این بدان معناست که بیماریهای عصبی ممکن است همیشه به این معنا نباشد که در مغز مشکلی وجود دارد.

روده چند متر است
اندازه روده چند متر است

بسیاری از اختلالات عصبی مانند اوتیسم ، صرع ، افسردگی ، A.D.D ، A.D.H.D ، نارساخوانی ، دیسپراکسی ، اسکیزوفرنی ، اضطراب و میگرن میتوانند با اختلال عملکرد سیستم عصبی روده (ENS) همراه بوده اند. به طور باور نکردنی ، برخی از این بیماریها مرتبط با مشکلات روده است.

۵*بسیاری از مردم از کلمه “روده” فقط برای اشاره به روده استفاده می کنند. با این حال ، روده به طور کلی نشان دهنده کل گذر بین دهان و مقعد انسان ، از جمله مری و معده است.

۶*باکتریهای خوب مانند اسیدوفیلوس از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. نوزاد به معنای واقعی کلمه باکتری را هنگام عبور از کانال تولد می گیرد ، بنابراین پایه ای برای سطح طبیعی پروبیوتیک آن ایجاد می کند. به همین دلیل برای مادران بسیار مهم است که قبل از زایمان سطح سلامتی و میزان باکتری های  خود را بهینه کنند. نوزادی که تحت عمل سزارین به دنیا می آید این دوز باکتری مفید را دریافت نمی کند زیرا به شکل طبیعی از بدن مادر خارج نمی شود.

۷* روده شما به طور قابل توجهی بیشتر از مغز، انتقال دهنده عصبی مانند سروتونین (هورمون احساس خوب) تولید می کند. در واقع ۸۰ تا ۹۰ درصد سروتونین شما در روده ساخته می شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۰ گیاه دفع کننده انرژی منفی برای محیط خانه” را نیز مطالعه بفرمایید.

۸*ما برای تغذیه تمام سلول های خود غذا می خوریم. اگر ما غذای ضعیفی انتخاب کنیم یا بدن ما نتواند غذا را به دلیل عملکرد ضعیف گوارش هضم ، جذب و استفاده کند ، احتمالاً در نهایت علائم و نشانه های آلرژی و مسائل مربوط به سلامتی و در نهایت یک بیماری قابل تشخیص ایجاد می شود.

۹*مشکلات گوارشی مانند دیس بیوز روده (عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد در روده) یا نشت روده به طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامتی کمک می کند. شامل موارد زیر … روده ، مشکلات تیروئید ، کمبود مواد مغذی و موارد دیگر.

۱۰*میکروبیاتای شما از ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلوگرم باکتری تشکیل شده است که به تولید ویتامین ، محافظت از شما در برابر عفونت و متابولیسم بدن کمک می کند.

۱۱*سالانه بیش از ۱ میلیون نفر در انگلیس با بیماری گوارشی تشخیص داده می شوند.

۱۲*باکتری های روده در شیر مادر از مادر به فرزند منتقل می شوند.

۱۳*رشد باکتری های بد توسط باکتری های خوب کنترل می شود زیرا آنها برای تغذیه و محل اتصال در روده رقابت می کنند. باکتری های خوب همچنین ماده ای را در روده ترشح می کنند که باکتری های بد را از بین می برد.

۱۴* آنتی بیوتیک هایی که برای بیماری های باکتریایی مصرف می شوند می توانند باکتری های خوب و بد موجود در روده شما را از بین ببرند ، در نتیجه نسبت را مختل کرده و از رشد باکتری های بد جلوگیری می کنند.

۱۵*نسبت باکتریهای خوب به بد نه تنها با خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده بلکه با غذاهای استریل و پاستوریزه نیز مختل می شود. رایج ترین غذاهای پاستوریزه موجود شامل همه مارک های تجاری آب میوه های بسته بندی شده است ، مگر اینکه به عنوان شیر خام و سرد ، شیر پاستوریزه ، شیر UHT با عمر طولانی ، سرکه (مگر اینکه خام و بدون فیلتر باشد) ، سفیده تخم مرغ پاستوریزه ، کره و ماست پاستوریزه.

۱۶*استرس می تواند روده شما را به هم بزند. لحظات استرس حاد و مزمن می تواند علائم سندرم تحریک پذیر را تحریک و تشدید کند ، که با درد مزمن شکمی ، ناراحتی ، نفخ ، اسهال و یبوست مشخص می شود. قرار گرفتن در حالت استرس هنگام غذا خوردن همچنین باعث کند شدن هضم می شود زیرا بدن انرژی را از دستگاه گوارش دور می کند تا با آنچه تصور می کرد ، کنار بیاید .

در نتیجه غذا مدت بیشتری در معده می ماند و گاز ، سوء هاضمه و نفخ ایجاد می کند. مطالعات نشان داده اند که استرس ممکن است تعادل ظریف باکتری های روده را مختل کرده ، نفوذپذیری روده را افزایش داده و حتی باعث التهاب با درجه پایین شود.

۱۷*  تصور می شد اشتهای ما عمدتا توسط مغز کنترل می شود ، اما اکنون ، به طور فزاینده ای مشخص شده است که هورمون های تولید شده در روده بر رفتار خوردن ما نیز تأثیر می گذارد. این فقط هورمون های تولید شده در روده ما نیستند که می توانند بر غذا خوردن ما تأثیر بگذارند ، بلکه باکتری های روده نیز تأثیرگذار هستند. مطالعات نشان داده است که برخی از گونه های باکتری که باعث التهاب می شوند نیز می توانند اشتها را افزایش داده و در افزایش وزن نقش داشته باشند.

روده چند متر است
روده چند متر است

۱۸*اگر سیستم گوارش شما بخواهد بر روی زمین پهن شود فضایی به اندازه یک زمین تنیس را می خواهید.

۱۹* باکتری های روده می توانند بر رفتار شما تأثیر بگذارند.

میکروب های درون بدن ما ، بیشتر در روده ، بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنیم بر ما تأثیر می گذارند. مطالعات نشان داده است که انواع خاصی از رفتارها می تواند شایع تر باشد ، مانند اضطراب ، هنگامی که مقادیر خاصی از باکتری های بیماری زا در روده افزایش می یابد. همچنین هنگامی که گونه های خاصی از باکتری ها در روده وجود داشت ، تغییراتی در مغز ایجاد شد. تغذیه و سلامت روده نقش عمده ای در کاهش اضطراب ، عصبانیت و رفتارهای خشونت آمیز دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.