علت برآمدگی رگ ها چیست؟

برآمدگی رگ ها را می توان روی دستان یا هر قسمتی از بدن مشاهده کرد. آنها می توانند ناشی از نقص مادرزادی دریچه های وریدی یا به دلیل شرایطی مانند ترومبوفلبیت و وریدهای واریسی باشند. وریدهای برآمده می توانند ظاهر بدی داشته باشند ، متورم و احتمالاً دردناک به نظر برسند.

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد برجستگی وریدها جلوگیری از جریان در دریچه های وریدی است. این دریچه ها به عنوان فلپ های یک طرفه عمل می کنند که هدف آنها جلوگیری از جریان خون به عقب در هنگام حرکت به سمت پاها است. هنگامی که این دریچه ها به درستی عمل نمی کنند ، باعث تجمع خون و بزرگ شدن رگ ها می شود.

برخی نگران هستند که این می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی باشد که نیاز به مشاوره پزشکی دارد ، برخی دیگر به ظاهر خوششان نمی آید. خبر خوب این است که در اکثر موارد ، هیچ نگرانی پزشکی وجود ندارد.

علت برجسته شدن و برآمدگی رگ ها چیست؟

برآمدگی وریدها می تواند نتیجه تعدادی از شرایط مختلف باشد ، برخی نادر و برخی دیگر کاملاً شایع. موارد زیر برخی از علل است:

رگهای واریسی:

یک علت شایع برجسته شدن رگهایی است که به رنگ بنفش یا آبی دیده می شود. خود رگها با برآمدگی از پوست دچار انحراف و بی نظمی می شوند. این امر باعث می شود رگ های واریسی کاملاً آشکار شوند. آنها اغلب در پاها و پاها ایجاد می شوند اما می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. رگهای واریسی ممکن است بعد از نشستن یا ایستادن طولانی مدت دردناک شوند.

نارسایی وریدی علت برآمدگی رگ ها :

به دلیل کار نکردن دریچه های وریدی ، زیرا با ضعیف شدن دیواره عروق ترکیب می شوند. این منجر به تجمع خون در داخل ورید می شود. این وضعیت می تواند منجر به واریس شود.

بارداری:

یک عامل اصلی خطر برای ایجاد واریس ، بارداری فشار بر رگ ها را وارد می کند و بازگشت خون به قلب را سخت تر می کند. پیامد طبیعی بارداری افزایش حجم خون است که این مسئله را بیشتر تشدید می کند.

علت برآمدگی رگ ها

سن بالا:

با گذشت زمان ، ماهیچه ها و بافت های تشکیل دهنده دیواره ورید ضعیف تر می شوند. این باعث افزایش احتمال تجمع خون و ایجاد رگ های برآمده می شود.با افزایش سن ، پوست ما نازک می شود و خاصیت ارتجاعی بخشنده خود را از دست می دهد که معمولاً ساختارهای زیر جلدی را در خود نگه می دارد. این عوامل می تواند منجر به برآمدگی رگ های دست و رگ های بازو شود که قبلاً کمتر قابل مشاهده بودند.

ترومبوفلبیت:

لخته شدن خون در ورید می تواند ورید مذکور را به سمت خروج سوق دهد. این لخته های خونی معمولاً در ساق پا ایجاد می شوند و پتانسیل شکستن و جاری شدن به ریه را دارند و باعث ایجاد وضعیتی به نام آمبولی ریه می شوند.

چربی کم بدن علت برآمدگی رگ ها:

اگرچه این معمولاً نشان دهنده سلامت خوب است ، اما می تواند به این معنی باشد که رگ ها و ساختارهای زیر جلدی بیشتر قابل مشاهده هستند.

ژنتیک:

به احتمال زیاد اگر خانواده شما دارای رگ های برجسته در دست هستند ، شما نیز شاید دچار این مشکل شوید.

ورزش:

وقتی ورزش می کنید فشار خون شما افزایش می یابد و جریان خون بیشتری را به مناطق پیرامونی خود (دست ها و پاها) می رسانید. این باعث افزایش بار در سیستم تخلیه وریدی می شود ، به این معنی که اتساع موقت رگ های شما ایجاد می شود. کار سنگین وزنه برداری می تواند فشار وارد بر دریچه های وریدهای شما ایجاد کند و باعث ایجاد رگهای متسع و قابل مشاهده شود.

هوای گرم:

آیا تا به حال متوجه شده اید که چگونه رگهای شما در تابستان بیشتر نمایان می شوند؟ وقتی بدن گرم می شود ، گرما را با گشاد شدن رگ ها از دست می دهد تا خنک شود و خون را به سطح پوست نزدیک می کند تا از دست دادن گرما را افزایش دهد. وقتی بدن خنک است عکس آن مشاهده می شود. رگها کوچکتر منقبض می شوند و خون کمتری را به سطح پوست می رسانند تا گرما حفظ شود.

ترومبوز ورید عمقی:

همانطور که از واژه مشخص است ، این یک لخته خون در رگهای عمقی بازو است. این نیز نیاز به مراقبت پزشکی دارد. هنگامی که رگ های عمقی مسدود می شوند ، تخلیه دست و بازو را به شدت محدود می کند. این امر باعث تجمع خون در اندام می شود. علائم متورم شدن دست دردناک و همچنین متورم شدن رگ های دست است.

علائم همراه با برآمدگی رگ ها

رگهای برآمده در پاها ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

درد دردناکی که ممکن است بعد از نشستن یا ایستادن طولانی مدت تشدید شود
تیره شدن پوست
احساس سنگینی در پاها
بثورات خارش دار یا تحریک شده
تورم
تپش یا گرفتگی

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زخم های پوستی نزدیک مچ پا و زخم هایی که دیر بهبود می یابند (معمولاً با دیابت دیده می شود)
افزایش وزن و عدم تحرک (معمولاً با چاقی مشاهده می شود)
افزایش وزن ، افزایش حجم خون و فشار در شکم (که معمولاً در دوران بارداری مشاهده می شود)
التهاب ، درد و قرمزی یا گرمای پوست در ناحیه آسیب دیده (معمولاً با ترومبوفلبیت دیده می شود)

درمان برآمدگی رگ ها چگونه است؟

برآمدگی رگ ها می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد ، بنابراین توصیه می شود قبل از استفاده از هر نوع درمانی برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید. هنگامی که متوجه علت خاص برجستگی وریدهای خود شده اید ، احتمالاً پزشک بهترین روش را تجویز می کند. توجه به این نکته ضروری است که وریدهای برآمده ای که در دوران بارداری ایجاد می شوند ، اغلب پس از سه ماه تا یک سال پس از زایمان از بین می روند.

سایر علل برآمدگی وریدها را می توان با موارد زیر درمان کرد:

تغییر در شیوه زندگی:

تغذیه سالم ، مراقبت از وزن ، ورزش منظم و اجتناب از ایستادن یا نشستن طولانی مدت می تواند به جلوگیری از ایجاد برجستگی وریدها کمک کند.

جوراب های فشاری راه حلی برای درمان برآمدگی رگ:

جوراب های فشاری برای کمک به تسهیل جریان خون از پاها به سمت قلب طراحی شده اند ، می تواند یک انتخاب عالی برای جلوگیری از برآمدگی رگ ها باشد. آنها را می توان در فروشگاه های لوازم پزشکی یا داروخانه خریداری کرد.

اسکلروتراپی:

این شامل تزریق محلول خاصی است که باعث می شود ورید بافت اسکار ایجاد کرده و بسته شود. این برای عروق مضر نیست ، زیرا جریان خون به سادگی با استفاده از عروق خونی مجاور تغییر مسیر می یابد.

درمان برآمدگی رگ ها

جراحی لیزر:

یک جراح می تواند از این روش برای بستن رگها با انفجار نور لیزر استفاده کند. این باعث می شود که وریدهای واریسی به آرامی محو و ناپدید شوند. این روش شامل هیچ برش یا سوزنی نمی شود.

برداشتن ورید:

یکی دیگر از روش های جراحی که رگ های واریسی را از طریق برش های بسیار کوچک روی پوست برمی دارد.

فلبکتومی سرپایی:

مانند عمل جراحی برداشتن رگ ، این روش شامل جراح ایجاد چندین سوراخ کوچک در پوست و برداشتن وریدهای واریسی است. می تواند به صورت سرپایی انجام شود.

جراحی آندوسکوپی ورید:

جراحی آندوسکوپی شامل موارد جدی واریس است ، شامل قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک در داخل پا از طریق یک برش و سپس برداشتن واریس های واقع شده است.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “همه چیز درباره عادت ماهیانه یا پریود” را نیز مطالعه بفرمایید.      

پرکننده پوستی:

 فیلرهای پوستی را به بافت زیر جلدی رگها تزریق می کنیم تا بافت اطراف آن ایجاد شود و رگهای برجسته را پنهان کند. این یک تکنیک بی خطر و کم تهاجم است که می تواند به سرعت و بدون هیچ گونه وقت کشی انجام شود.

برداشتن و بستن رگ راه حلی برای درمان برآمدگی رگ:

این یک روش جراحی بیشتر است که شامل بیهوشی عمومی ، بستن رگ و بریدن آن است. ما از این درمان برای درمان رگ های بازو یا دست حمایت نمی کنیم زیرا برای عمل زیبایی بسیار خطرناک و تهاجمی است.

درمان فلبیت:

معمولاً اطمینان حاصل می کنیم که لخته در ورید عمقی وجود ندارد. اگر لخته در رگهای سطحی محدود شده باشد ، ما داروهای ضد التهاب و فشرده سازی را برای وریدهای دست یا بازوها تجویز می کنیم. اگر لخته سطحی گسترده تر باشد ، ممکن است داروهای ضد انعقاد (داروی رقیق کننده خون) را تجویز کنیم تا احتمال تشکیل لخته ورید عمقی جدی تر کاهش یابد.

علت برآمدگی رگ ها

درمان لخته عمقی در بازوها:

این امر به داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون) و پیگیری نیاز دارد تا از رفع آن اطمینان حاصل شود. ما همچنین سندرم پاژه-شروتر را بررسی می کنیم ، که می تواند زمینه ساز ایجاد لخته در بازوهای عمقی شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.