این علائم یعنی به گیاهتان آب زیاد داده اید

ما اغلب تمایل داریم گیاهان خود را بیش از حد آبیاری کنیم و فکر می کنیم که به آنها لطف می کنیم. با این حال، از آنجایی که همه افراط‌ ها بد هستند، آب بیشتر از آنچه که گیاه نیاز دارند، در نهایت بر آنها تأثیر منفی می‌گذارد. این یکی از رایج ترین اشتباهات در باغبانی است. آیا برای شما اتفاق افتاده است؟ آیا می دانید چگونه گیاه غرق شده را نجات دهید؟ اگر به گیاه آب زیاد داده اید این گیاه نمیتواند اکسیژن دریافت کند و خفه می شود. با خواندن این مقاله یاد میگیرید که در این موقعیت چه کاری انجام دهید و چگونه گیاه را نجات دهید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که چرا این اتفاق می افتد. اگر ریشه ها به مدت طولانی در آب نگهداری شوند، گیاه قادر به دریافت اکسیژن نخواهد بود، چه برسد به تبادل اکسیژن. در این مرحله است که گیاه شروع به پوسیدگی می کند و توانایی جذب ریزمغذی ها مانند پتاسیم یا نیتروژن را از دست می دهد. به این حالت خفگی ریشه می گویند. ما توضیح می دهیم که چگونه او را از این وضعیت نجات دهیم.

علائم آبیاری بیش از حد گیاه

همانطور که یک گیاه علائم کم آبی را نشان می دهد، همین اتفاق زمانی رخ می دهد که بیش از حد لازم آب دریافت کند. اگرچه علائم اغلب مشابه هستند، اما این نشانه ها به شما اطلاع می دهند که آیا بیش از مقدار مورد نیاز آب مصرف می کنید:

گیاه برگ و شاخه های جدیدی نخواهد داشت.
مانند زمانی که از کمبود آب رنج می برد، ضعیف، بدون استحکام و پژمرده به نظر می رسد.
برگها به طور کامل سبز به دنیا نمی آیند، رنگ قهوه ای در آنها دیده میشود. برگ هایی که در پایین هستند زرد می شوند.
گلها و برگها به روشی غیرعادی می ریزند.
پایه ساقه نازک تر می شود.
با قرار دادن یک چوب چوبی (به اندازه دو اینچ یا کمی بیشتر) در خاک محل رشد گیاه، با خاک چسبیده خارج می شود و این یعنی آب زیاد داده اید. این چیزی شبیه به زمانی است که یک چاقو را داخل کیک فرو می کنیم تا بدانیم آیا آماده است یا خیر.
خاک رنگ سبز خواهد داشت. این نشان می دهد که جلبک وجود دارد.

این علائم یعنی به گیاهتان آب زیاد داده اید

چگونه بعد آبیاری زیاد گیاه را نجات دهیم؟

اگرچه غلبه بر خشکی آسان تر است، اما نجات گیاه غرق شده توسط آب اضافی کار چندان پیچیده ای نیست. اما باید بدانید که در همه موارد امکان بازیابی آن وجود ندارد، زیرا گاهی اوقات آسیب بسیار پیشرفته است و کار دیگری نمی توان انجام داد.

اگر زود متوجه اشتباهتان شده باشید به اندازه کافی خوش شانس هستید که نتایج مثبتی کسب کنید، صبور باشید زیرا این یک روند طولانی است تا بتوانید درخشش، رنگ و قدرت آن را بازیابی کنید. در هر صورت، همیشه آن را امتحان کنید زیرا خواهید دید که هر کاری که می توانستید انجام دادید!

 گیاه غرق شده را از گلدان خارج کنید

اولین قدم این است که گیاه را با احتیاط از گلدان خارج کنید تا نشکند. با ظرافت از یک پارچه خشک استفاده کنید و خاک مرطوب را از ریشه جدا کنید و سپس آنها را به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در کاغذ جاذب بپیچید. اگر در این مدت دیدید که خیس شده است، کاغذ را تعویض کنید. این به گیاه شما کمک می کند تا دوباره نفس بکشد.

 وضعیت ریشه ها را ارزیابی کنید

رنگ ریشه به شما نشان می دهد که مشکل گیاه غرق شده چقدر بد است. اگر آنها سفید هستند، به این معنی است که، خوشبختانه، آنها هنوز سالم هستند. از طرف دیگر، اگر آنها را سیاه یا پوسیده دیدید، بهترین راه هرس آنها است. مطمئن شوید که چیزی را که دیگر مفید نیست حذف کرده اید تا بتوانید دوباره آن را بکارید.

گلدان را ضد عفونی کنید

برای استفاده مجدد، ظرف گیاه باید استریل شود. آن را با دقت در هر گوشه و با کمک یک پارچه و الکل یا کلر بشویید. به این ترتیب قارچ‌ها یا باکتری‌هایی را که می‌توانند در هر جایی سکونت کنند، از بین می‌برید. این کلید برای نتیجه ای است که به دست خواهید آورد.

 اسپری قارچ کش

یک محصول بسیار مهم در احیای گیاهی که زیاد آب داده اید، قارچ کش است که می تواند قارچ یا کپک موجود در آن را از بین ببرد، حتی اگر نتوانید آن را ببینید. علاوه بر این، از ظاهر آن نیز جلوگیری می کند. بهتر است آن را در حالی که ریشه ها در حال خشک شدن هستند، قبل از پیوند استفاده کنید.

دوباره بکارید

در این مرحله نوبت به تعویض بستر می رسد. یک خاک سالم، دارای تهویه مناسب و هوادهی، محیط مناسبی برای گیاه شما خواهد بود تا با مواد مغذی جدیدی که به بهبود، تقویت آن و رشد سرشار از سرزندگی کمک می کند، به زندگی بازگردد.

چگونه بعد آبیاری زیاد گیاه را نجات دهیم؟

زمانی که خاک خشک شد آبیاری کنید

هنگامی که شوک دیدن گیاه غرق شده خود را پشت سر گذاشتید، بیشتر مراقب شکل و دفعات آبیاری باشید. معمولاً به دلیل ندانستن زمان مناسب برای آب دادن، دچار این اشتباه میشوید. به اندازه کافی آب اضافه کنید، نه بیشتر، نه کمتر، فقط زمانی که خاک خشک شد. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که چندین روز از کاشت مجدد آن بگذرد.

آیا گذاشتن میخ زنگ زده در گلدان برای رشد گیاه موثر است؟

آبیاری صحیح گیاهان را یاد بگیرید

هنگامی که ترس از غرق شدن گیاه از بین رفت، ارزش آن را دارد که وقت بگذارید تا بدانیم چه اقداماتی را می توان اتخاذ کرد تا آبیاری تا حد امکان کافی باشد. ما آن را برای شما توضیح می دهیم.

آب با فرکانس مناسب

هم تداوم و هم مقدار آبی که استفاده می کنید تعیین کننده است. بهتر است این کار را با دفعات کمتر، اما با عمق بیشتر انجام دهید. رسیدن آب به ریشه ضروری است، بنابراین استفاده از آب کم اجازه نمی دهد آب به عمق گیاه برسد و فقط سطح را مرطوب می کند.

البته همه چیز به گونه بستگی دارد، مثلا در مورد گل ها، آبیاری دو بار در هفته خوب عمل می کند اما با نسبت آب خوب و یکنواخت. کاکتوس ها و ساکولنت ها به آب زیادی نیاز ندارند، اما آزالیا و ادریسیا تقاضای بیشتری دارند.

یکی دیگر از جنبه های کلیدی این است که نوع گلدان به طور مستقیم بر تعداد دفعات آبیاری تأثیر می گذارد. در مورد پلاستیک ها، آنها تمایل دارند آب را برای مدت زمان طولانی تری حفظ کنند.

از طرفی گیاهان در دوره های گلدهی مانند بهار در مقایسه با دوره های استراحت مانند زمستان به آبیاری بیشتری نیاز دارند. در مورد تابستان، به دلیل دماهای بالا، باید روزانه توجه به خاک گیاه شود، زیرا آب تمایل به تبخیر سریعتر دارد.

آبیاری را در زمان مطلوب انجام دهید

زمان آب دادن به گل و گیاه مهم است و فقط یک عادت معمولی نیست تا به آن بی توجه باشید، آب دادن به گیاه مانند زمانی که یک درمان پزشکی انجام می دهید. آب را صبح زود یا هنگام غروب آفتاب اضافه کنید تا گیاه با خاک خنک آب را جذب کند و با طلوع شدید آفتاب تبخیر کمتر شود.

چگونه بعد آبیاری زیاد گیاه را نجات دهیم؟برگ ها را خشک کنید

شاید همیشه فکر می کردید که برگ های مرطوب به خوبی هیدراته و پر از زندگی هستند، اما نه. واقعیت این است که باید برگ ها را خشک کرد تا بیمار نشوند. اگر آنها را خیس نگه دارید چه اتفاقی می افتد؟ کپک ممکن است در شب ظاهر شود. در حالی که در طول روز، خورشید می تواند آنها را بسوزاند.

بهتر از گیاهان خود مراقبت کنید!

شما می توانید بدانید که از چه نوع گیاهی مراقبت می کنید و به چه مقدار آب برای سالم بودن نیاز دارد، اما اگر گلدان های بدون سوراخ زهکشی داشته باشید، آب جایی برای رفتن نخواهد داشت و در نهایت در داخل یا ته آن راکد می شود. که باعث ایجاد رکود می شود که در نهایت او را غرق می کند.

یک ترفند بسیار موثر در باغبانی این است که یک لایه خاک رس در ته گلدان قرار دهید تا آب اضافی را جذب کند. این امر به اکسیژن رسانی و تخلیه کمک می کند.

از این نظر، برای اینکه بفهمید گیاه شما به آب نیاز دارد یا خیر، چندین گزینه دارید. اگر ظرف از سفال یا خاک رس باشد، به بیرون ضربه های کوچکی داده شود، اگر صدا توخالی است، باید گیاه را آب دهید، اما اگر سفت تر است، این کار را نکنید، زیرا رطوبت وجود دارد.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.