اینها اولین علائم دیابت هستند پس مراقب باشید

 احتمال اینکه شما یا کسی که می‌شناسید به دیابت مبتلا باشد، زیاد است. سوال این است که آیا می توانید بدون اینکه بدانید دیابت داشته باشید؟ برخلاف برخی از شرایط پزشکی دیگر، علائم اولیه دیابت می تواند به اندازه نیاز به نوشیدن آب بیشتر از حد معمول باشد.

علائم دیابت چیست؟

دیابت وضعیتی است که در آن بدن قند را به درستی از غذایی که می خورید به انرژی تبدیل نمی کند. کربوهیدرات ها و قندهای موجود در غذای شما در طول هضم به گلوکز تبدیل می شوند. سپس رگ‌های خونی شما این قند را در سراسر بدن حمل می‌کنند تا آن را در دسترس سلول‌های شما قرار دهند تا به انرژی تبدیل شوند.

بدن شما از هورمون انسولین برای پردازش گلوکز استفاده می کند. ممکن است بدن شما انسولین کافی تولید نکند یا سلول های شما در برابر آن مقاوم شوند. هنگامی که هر یک از این شرایط اتفاق می افتد، می توانید در حالتی قرار بگیرید که بدن شما نتواند گلوکز را از جریان خون شما استخراج کند و در نتیجه سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد.

اکثر موارد دیابت به دو نوع ۱ یا نوع ۲ طبقه بندی می شوند. دیابت نوع ۱ اغلب در اوایل زندگی تشخیص داده می شود و علل آن هنوز در دست بررسی است. تصور می شود که ممکن است ترکیبی از استعداد ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند عفونت های ویروسی که باعث شروع دیابت نوع ۱ می شود، وجود داشته باشد. از طرف دیگر دیابت نوع ۲ معمولاً نتیجه رژیم غذایی نامناسب و انتخاب سبک زندگی است که شما را مستعد سطوح بالای قند خون می کند.

علائم اولیه دیابت چیست؟

علائم اولیه دیابت نسبتاً ظریف هستند و بیشتر افراد ممکن است آنها را تشخیص ندهند. خوشبختانه، اگر می‌دانید به دنبال چه چیزی باشید، علائم هشداردهنده دیابت می‌تواند به شما فرصت دهد تا از علائم مخرب‌تر این بیماری مانند نوروپاتی دیابتی جلوگیری کنید.

شایع ترین علائم دیابت نوع ۲ معمولاً به آرامی ظاهر می شوند و عبارتند از:

تکرر ادرار
تاری دید
عفونت های قارچی (مانند عفونت های مجاری ادراری)
دهان خشک
خارش پوست
پوست خشک
عفونت های پوستی
تشنگی بیش از حد

علائم دیابت نوع ۱ می تواند بسیار سریعتر ظاهر شود و شامل علائم مختلفی مانند:

کاهش وزن غیر قابل توضیح
استفراغ و حالت تهوع

هنگامی که دیابت نوع ۱ دارید، گلوکز کمتر در دسترس می شود و بدن شما از منابع دیگر انرژی برای سوخت مانند چربی استفاده می کند که می تواند منجر به افزایش سطح کتون ها در خون شما شود.

علائم اولیه دیابت

علامت شایع دیابت تشخیص داده نشده چیست؟

سه مورد از اولین علائم دیابت که ممکن است متوجه آن شوید عبارتند از تکرر ادرار، تشنگی بیشتر و گرسنگی غیر قابل توضیح. همانطور که بدن شما سعی می کند با افزایش سطح گلوکز خون مقابله کند، کلیه های شما باید سخت تر کار کنند تا گلوکز را فیلتر کنند، به این معنی که شما باید بیشتر ادرار کنید. این به نوبه خود منجر به کم آبی بدن می شود که توضیح می دهد که چرا شما احساس تشنگی می کنید.

از آنجایی که بدن شما غذایی که می خورید را به انرژی تبدیل نمی کند، همچنان احساس گرسنگی خواهید کرد. این می تواند یک چرخه معیوب را با خوردن غذای بیشتر شروع کند که منجر به اضافه شدن قند اضافی به جریان خون شما می شود.

اولین علائم دیابتی بودن چیست؟

اولین علائم دیابت معمولاً برای افرادی که سطح قند خون بالایی دارند بسیار کند ظاهر می شود. تاری دید، افزایش دفع ادرار، احساس گرسنگی، تشنگی شدید، و احساس خارش و خشکی پوست، همگی علائم هشداردهنده ای هستند که نشان می دهد ممکن است در مراحل اولیه دیابت نوع ۲ باشید.

شناسایی برخی از نشانه های دیگر ممکن است سخت تر باشد. برای زنان، افزایش دفعات عفونت های دستگاه ادراری می تواند نشانه ای از قند خون بالا باشد، اما این تنها یکی از دلایل احتمالی عفونت ادراری است. در مورد دیابت نوع ۱، کاهش وزن و استفراغ غیرقابل توضیح نیز می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و بیماری های گوارشی از جمله شرایط جدی مانند سرطان باشد. به طور مشابه، پوست خشک و خارش دار می تواند نشانه ای از پیشرفت شما در مراحل پیش دیابت باشد، اما مجموعه ای از بیماری های پوستی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است در بازی وجود داشته باشد.

یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که علائم شما چقدر آهسته ظاهر می شوند یا بدتر می شوند. به طور معمول، سطح قند خون شما به آرامی در طی ماه ها یا سال ها افزایش می یابد، که می تواند تشخیص علائم فردی را سخت تر کند. یکی از استثناهای سرعت بروز علائم دیابت بارداری است که زنان را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار می دهد. تغییرات سریع در هورمون‌های مرتبط با بارداری می‌تواند به این معنا باشد که شما انسولین تولید می‌کنید یا آن را به طور متفاوتی جذب می‌کنید، حتی اگر برخی از عوامل خطر را که معمولاً در شروع علائم در افرادی که باردار نیستند، نداشته باشید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “درمان عفونت ادرار با داروهای گیاهی” را نیز مطالعه بفرمایید.      

تغییر سبک زندگی برای جلوگیری از دیابت

علائم اولیه به ویژه در مورد دیابت نوع ۲ حکم اعدام نیست. توجه به علائم اولیه دیابت می تواند به شما این امکان را بدهد که قبل از شروع ابتلا به برخی از عوارض جدی تر دیابت، سبک زندگی خود را تغییر دهید.

اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا، قند خون بالا، بیماری قلبی و سایر مشکلات سلامتی دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت باشید. توجه به علائم اولیه و صحبت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا برای حمایت از سلامت خود و جلوگیری از برخی از عواقب ترسناک دیابت مانند نوروپاتی دیابتی، بیماری قلبی و از دست دادن بینایی (رتینوپاتی دیابتی) اقدام کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

علائم اولیه دیابت

همانطور که در مورد بسیاری از شرایط پزشکی وجود دارد، تشخیص زودهنگام برای سالم ماندن تا آنجا که می توانید بسیار مهم است. در دیابت، این امر به ویژه مهم است زیرا پیامدهای طولانی مدت زندگی با دیابت شامل آسیب دائمی عصبی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی و سایر عوارض بالقوه کشنده است. در مورد دیابت نوع ۲، علل اصلی شروع بیماری با عوامل سبک زندگی مرتبط است، بنابراین تشخیص زودهنگام می تواند به شما فرصت دهد تا در رژیم غذایی و سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که می تواند پیشرفت علائم شما را به تاخیر بیاندازد، متوقف کند یا حتی معکوس کند. .

با وجود نرخ پیش دیابت که تقریباً سه برابر تعداد موارد تأیید شده دیابت نوع ۲ است، احتمال اینکه شما در معرض خطر دیابت یا در مراحل اولیه بیماری قرار داشته باشید بسیار زیاد است. علائم اولیه مانند تکرر ادرار ممکن است نگران کننده به نظر نرسند، اما اگر در کنار عوامل خطر مانند چاقی ظاهر شوند، باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم اولیه دیابت نوع ۲ ممکن است آنقدر خفیف باشد که به سختی متوجه آنها شوید، اما اثرات طولانی مدت قند خون بالا می تواند شدید و حتی تهدید کننده زندگی باشد. تغییر سبک زندگی، عادات و رژیم غذایی می تواند شما را از عواقب جدی و ناتوان کننده ای مانند از دست دادن بینایی یا مشکلات عصبی و گردش خون نجات دهد. اگر علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کنید و دیابت برای شما تشخیص داده نشده است، ممکن است امروز زمان آن رسیده باشد که از یکی از مکان های متعدد ما دیدن کنید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.