۱۵ اشتباه دارویی که می تواند شما را بیمار کند

طبق تحقیقات اخیر که در اروپا انجام شده است ، تعداد خطاهای داروی خانگی که منجر به تماس با اورژانس شده ، طی یک دوره مطالعه ۱۳ ساله دو برابر شد . خوشبختانه ، بیشتر این اشتباهات تهدید کننده زندگی نبودند ، اما می تواند باشد: یک سوم خطاهای دارویی منجر به بستری شدن در بیمارستان شد . اولین قدم برای جلوگیری از این اشتباهات آگاهی از جدی بودن آنها است.

رایج ترین اشتباه های دارویی

مصرف دوز بیش از حد

طبق مطالعات در ایالات متحده ، مصرف اشتباهی مقدار زیاد تیلنول می تواند باعث آسیب جدی کبدی شود. “اگر دوز بیش از حد مصرف کنید ، ممکن است احتمال عوارض جانبی شما افزایش یابد – به عنوان مثال ، خواب آلودگی ناشی از داروهای ضد درد یا خونریزی بیش از حد از داروهای ضد انعقاد خون ، مانند وارفارین [کومادین] – به دلیل داشتن مقدار زیاد دارو در بدن شما وجود دارد .

مصرف مداوم و بی وقفه دارو بدون اجازه پزشک

یک مطالعه در دانشگاه بوستون نشان داد که ۱۵ درصد از کسانی که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند Advil یا Aleve استفاده می کنند در یک هفته بیش از دوز توصیه شده هستند که می تواند منجر به عوارض جانبی جدی مانند خونریزی روده و حتی قلب شود. یانگ می گوید: مکانیسم حذف دارو از بدن شامل کبد یا کلیه یا هر دو است ، بنابراین اگر با هر یک از آنها مشکلی دارید ، ممکن است پزشک به شما بگوید که دوز کمتری مصرف کنید یا داروهای خود را کمتر مصرف کنید.

اشتباه دارویی بعدی ، مصرف دوز خیلی کم

اگر به اندازه کافی دارو مصرف نکنید ، سلامتی خود را نیز در معرض خطر قرار می دهید. به عنوان مثال ، یکی از کارهایی که می توانید برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی ، یک لخته خون کشنده در پا انجام دهید ، این است که دوز مناسب رقیق کننده خون را ادامه دهید ، درصورتی که برای شما تجویز شده باشد. یانگ می گوید:

“بدن یک دارو را با سرعت پیش بینی شده خاصی متابولیزه می کند ، بنابراین مصرف آن طبق برنامه تجویز شده برای حفظ این سطح سازگار مهم است.” “به سطلی با یک سوراخ کوچک در پایین فکر کنید – اگر می خواهید سطح معینی از آب را حفظ کنید ، باید در فواصل زمانی مشخص مقدار معینی یا دوز به آن اضافه کنید.” اگر خیلی کم اضافه کنید یا خیلی منتظر بمانید ، سطح آب خیلی کم می شود.

اشتباه دارویی

مصرف دارو با غذا یا بدون آن

 یانگ می گوید: “برای برخی از داروها ، غذا یا انواع خاصی از غذا بر نحوه جذب دارو از معده به بدن تأثیر می گذارد.” بعضي از آنها ممكن است به آرامي جذب شوند و يا به اندازه كافي با مواد غذايي جذب نشوند ، مانند پوكي استخوان در داروي Fosamax يا داروي تيروئيد Synthroid. بنابراین ، آنها را با معده خالی یا با مدت زمان مشخصی قبل از اینکه دوباره بخورید ، مصرف کنید.

یانگ می گوید: “از طرف دیگر ، برخی از داروها ممکن است معده را تحریک کنند ، مانند NSAIDs از جمله ایبوپروفن ، و بهتر است همراه با غذا مصرف شوند تا هرگونه تحریک را به حداقل برسانند.”پس قبل استفاده برچسب دارو را بخوانید یا از داروساز خود بپرسید آیا باید داروهای خود را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

اشتباه دارویی ، از غذاهای خاص اجتناب کنید

حتی اگر همراه با یک وعده غذایی داروی خود را مصرف کنید ، ممکن است متوجه نشوید که باید از برخی غذاها خودداری کنید. دیو واکر ، عضو هیئت مشاوره پزشکی ، بنیاد MedShadow ، می گوید:

“برخی از آنتی بیوتیک ها را نباید با غذای حاوی کلسیم یا داروهای OTC مصرف کرد ، که بر نحوه جذب آنها توسط بدن تأثیر می گذارد.” “کلسیم در واقع می تواند آنتی بیوتیک ها را از جمله تتراسایکلین و داکسی سایکلین غیرفعال کند.”

یانگ می گوید ، داروهایی که تحت تأثیر یک وعده غذایی پرچرب قرار می گیرند شامل ویاگرا و لونستا است. به علاوه ، “واكر می گوید:” متابولیسم چندین دارو ، از جمله استاتین ها ، تحت تأثیر آنزیم های موجود در آب گریپ فروت قرار می گیرد. در صورت وجود تداخل غذایی با داروی خود از داروساز خود بپرسید.

مخلوط کردن داروها به طور نامناسب

داروی شما همچنین می تواند شما را بیمار کند. این می تواند به این دلیل باشد که شما ناخواسته داروهای پزشکی را خنثی یا دو برابر می کنید – و این شامل داروهای OTC ، ویتامین ها و مکمل های گیاهی است. مایکل جی گونت ، فارم دی ، تحلیلگر ایمنی دارو  می گوید:

“این تداخل می تواند اثربخشی داروها را افزایش یا کاهش دهد ، باعث عوارض جانبی غیر منتظره شود یا خطر عوارض جانبی شناخته شده را افزایش دهد.”

یانگ می گوید ، به عنوان مثال ، برخی از داروها نباید همزمان با آنتی اسیدها مصرف شوند ، زیرا ممکن است با کاهش اسید معده ، جذب آن تغییر کند.

مصرف دارو بدون نسخه پزشک اشتباه دارویی بعدی است

اطمینان حاصل کنید که پزشک یا داروساز شما از همه چیزهایی که مصرف می کنید اطلاع دارد تا لیست معتبری برای زمان مصرف هر دارو ، مکمل و ویتامین تهیه کند. یانگ می گوید: “اگر تعدادی از داروها را مصرف می كنید ، با داروساز خود مشورت كنید تا بهترین برنامه را برای مصرف آنها پیدا كنید.” “اگر داروها را در زمان های مشابه گروه بندی کنید ، احتمال مصرف مداوم و به موقع داروهایتان را بهبود می بخشد.”

اگر متوجه اطلاعات بروشور دارو نشده اید بدون خجالت از داروساز بپرسید

اگر گیج شده اید خجالت نکشید – تحقیقات انجام شده توسط Northwester نشان داده است که به دلیل کلمات نامناسب ،گاهی اوقات فهم اطلاعات بروشورهای داروها  دشوار است. مایکل وولف ، دکترای علوم پزشکی ،در بیانیه مطبوعاتی گفت: “فقط توانایی خواندن برچسب به این معنی نیست که شما قادر به تفسیر آن هستید.” “”

شما اثر دارو بر بدن خود را نمی دانید

هنگام شروع مصرف باید از این امر مطلع باشید که هر دارویی برای چیست. یانگ می گوید: “داشتن درکی از شرایط یا بیماری که دارو برای درمان آن استفاده می شود به شما کمک می کند تا اهمیت مصرف آن را نیز درک کنید.” “اغلب داروها ممکن است برای درمان بیش از یک بیماری استفاده شوند ، بنابراین بدانید که چرا دارو را مصرف می کنید .

اشتباه دارویی بعدی ، نام دارو خود را نمی دانید

از سردرگمی خودداری کنید و با دانستن نام داروهایی که مصرف می کنید احتمال اشتباهات را کاهش دهید. واکر می گوید: “مطالعات نشان می دهد بیمارانی که نام داروهای خود را می دانند به رژیم دارویی خود پایبندتر هستند و احتمال کمتری دارد که داروهای خود را مخلوط کنند یا یک داروی اشتباه را مصرف کنند.” “دانستن هر دو نام تجاری و نام عمومی یک دارو به ویژه از آنجا که ممکن است پزشک برای تجویز از نام تجاری استفاده کند ، بسیار مفید است ، در حالی که داروخانه معمولاً نام عمومی را توزیع می کند.”

مصرف دارو با غذا

داروهای خود را به درستی مصرف نکرده اید

این ممکن است در نگاه اول واضح به نظر برسد ، اما شما تعجب می کنید که چقدر آسان این موضوع پیچیده میشود. طبق تحقیقات کلینیک مایو ، اشتباهات رایج شامل اختلاط قطره های چشم و گوش ، جویدن مواد غیر جویدنی ، استفاده از قاشق اندازه گیری اشتباه  و قطع خودسرانه قرص ها است. یانگ می گوید ، درک روش صحیح مصرف داروهای پزشکی “به شما اطمینان می دهد که دوز مناسب یا مقدار مناسب دارو را برای هر دوز دریافت کنید ، این امر خصوصاً برای داروهایی که دامنه محدودی برای دوز دارند بسیار مهم است.”

“دانستن اینکه چه فرآورده هایی ممکن است جویده یا خرد شوند نیز مهم است زیرا برخی از داروها در صورت له شدن یا جویدن خیلی سریع یا با دوز زیاد جذب می شوند.” یک قانون خوب برای پیروی از آن: وقتی داروی خود را انتخاب می کنید ، نحوه مصرف آن را با داروساز خود چک کنید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “۲۳ داروی خانگی برای درمان طبیعی سرفه” را نیز مطالعه بفرمایید.      

قطع خیلی زود دارو

واکر می گوید: “قطع دارو به طور ناگهانی می تواند منجر به عواقب شدید شود.” در صورت قطع داروها برای کنترل فشار خون یا سطح قند خون ، ممکن است افزایش یابد. وی می گوید: “بعضی از داروها ممكن است با قطع ناگهانی آنها اثرات سوئی داشته باشند ، از جمله SSRI ها مانند Prozac كه برای موثر واقع شدن در سیستم زمان می برد.”

طبق تحقیقات کلینیک مایو ، استروئیدها ، مانند پردنیزون ، هرگز نباید بوقلمون سرد را متوقف کرد بلکه باید مخروطی شود ، تا به غدد فوق کلیوی زمان دهید تا عملکرد طبیعی خود را از سر بگیرند. با استفاده از آنتی بیوتیک ، “اگرچه ممکن است بعد از چند روز احساس بهتری داشته باشید ، اما تمام عفونت های باکتریایی که باعث ایجاد علائم می شوند ، هنوز تا زمان کامل شدن دوره درمان ریشه کن نشده اند.” برای جلوگیری از بیماری دوباره ، دوره کامل را کامل کنید.

اشتباه دارویی بعدی ، استفاده از داروهای دیگران

دوست شما به داروی تجویز شده خود سوگند یاد می کند ، اما این بدان معنا نیست که اگر وی پیشنهاد کرد باید آن را مصرف کنید. گونت می گوید: “افراد بی ملاحظه ممکن است فکر کنند داروهای تجویز شده خود را با دیگران در میان بگذارند تا به درمان علائم آنها کمک کنند.” “با این حال ، تأثیر یک دارو به شرایط پزشکی فرد و تحمل آنها نسبت به دارو بستگی دارد. به اشتراک گذاشتن داروها ، مانند مواد افیونی قوی (داروهای ضد درد) ، منجر به آسیب به بیمار ، از جمله مرگ شده است. “

اشتباه های دارویی

مصرف بیش از حد دارو

۲۹ درصد بزرگسالان آمریکایی روزانه پنج یا بیشتر دارو مصرف می کنند. واکر می گوید: “هر بار که داروی دیگری اضافه می کنید تقریباً می توانید بر افزایش احتمال عوارض جانبی ، واکنش های جانبی دارو و تداخلات دارویی متکی باشید.” گاهی اوقات ، داروهای بیشتری برای کنترل عوارض جانبی سایر داروها تجویز می کنید. به عنوان مثال ، “داروهای ADHD می توانند الگوی خواب را که باید با سایر داروها متعادل شود تغییر دهند.

یا مواد افیونی باعث آرام بخشی می شوند که گاهی منجر به تجویز مواد محرک می شود. ”واکر می گوید: این مهم است که شما با پزشک و داروساز خود صحبت کنید تا خطرات احتمالی مرتبط با مصرف چندین دارو را درک کنید.”

روش نگهداری اشتباه داروها

داروها ، از جمله داروهای OTC ، برای حفظ اثربخشی آنها باید در شرایط مناسب نگهداری شوند. یانگ می گوید: “داروها ممکن است به یک محدوده دمایی خاص ، محافظت در برابر نور ، یا محافظت در برابر رطوبت برای حفظ یکپارچگی محصول نیاز داشته باشند تا دارو از نظر فیزیکی تغییر نکند یا قدرت آن را از دست ندهد.” علاوه بر این باید داروهای بدون استفاده را دور بیندازید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.