آیا مارمولک ها سمی هستند؟

حیوانات سمی با خاطر خطراتی که دارند ، همیشه مورد ترس ما انسان ها بوه اند . از مارهای ترسناک و قورباغه‌های سمی گرفته تا حیوانات غیرعادی‌تر مانند عقرب‌ها و حلزون‌های مخروطی با نیش‌های قوی، انواع حیواناتی که می‌توانند از نوعی سم یا زهر استفاده کنند، متعدد و به‌طور شگفت‌آوری متنوع هستند. اما آیا ما درباره مارمولک‌ ها و پتانسیل سمی بودن آن‌ها مطالعه می‌کنیم یا به آنها فکر می‌کنیم – و آیا به هر حال مارمولک‌ ها سمی هستند یا خیر؟

هم زهر و هم سم مواد سمی هستند که برخی از حیوانات می توانند به عنوان مکانیزم دفاعی یا ناتوان کردن طعمه ترشح کنند. با این حال، روش‌هایی که حیوانات سم را در مقابل سم می‌رسانند، بسیار متفاوت است.

حیوانات سمی زهر خود را از طریق گاز گرفتن یا نیش زدن می رسانند. برخی از حیوانات، مانند مارها، از دندان‌های نیش یا دندان‌های خود استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر دارای خار یا نیش سمی در جایی روی بدن خود هستند تا به طعمه خود (یا حتی یک شکارچی مهیب) سم تزریق کنند.

چند نوع زهر برای حیوانات وجود دارد؟

چهار نوع زهر وجود دارد: نوروتوکسیک، هموتوکسیک، میوتوکسیک و سیتوتوکسیک

سم نوروتوکسیک، همانطور که از نام آن پیداست، می تواند بخش هایی از سیستم عصبی حیوان آسیب دیده را غیرفعال یا خاموش کند. سم هموتوکسیک با لخته شدن خون تداخل دارد. سم میوتوکسیک می تواند به بافت عضلانی آسیب برساند. در نهایت، سم سیتوتوکسیک، همچنین به عنوان سم نکروتوکسیک شناخته می شود، باعث مرگ سلولی در بدن حیوان مبتلا می شود.

از سوی دیگر، حیوانات سمی در نحوه انتقال سموم خود منفعل تر و غیرمستقیم تر عمل می کنند. سم بیشتر به عنوان مکانیزم دفاعی استفاده می شود تا وسیله ای برای از بین بردن طعمه. حیوانات سمی معمولاً سموم خود را از پوست خود ترشح می کنند. بسیاری از گونه های سمی، مانند قورباغه معروف دارت سمی، رنگ های روشن دارند تا به شکارچیان در مورد سمیت آنها هشدار دهند.

آیا مارمولک سمی وجود دارد؟

اما برگردیم به موضوع اصلی: آیا مارمولک سمی است ؟ به نظر می رسد، هیچ گونه شناخته شده ای سمی برای مارمولک وجود ندارد. با این حال، تعداد کمی وجود دارند که می توانند زهر قوی و تخصصی را از طریق نیش خود برسانند. اینها شامل هیولای گیلا، مارمولک مهره دار مکزیکی و اژدهای کومودو می شود.

تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که بیشتر مارمولک ها در واقع غدد سمی ضعیف و بدوی دارند، اما آنها فقط برای حیوانات کوچک مضر هستند.

در حالی که هیولای گیلا و مارمولک مهره‌دار مکزیکی هر دو ظاهری خیره‌کننده و شهرت وحشتناکی دارند، تلفات انسانی ناشی از زهر آنها تقریباً وجود ندارد. سم هر دو مارمولک در یک جنس هستند و در محدوده جغرافیایی مشابهی زندگی می کنند. علاوه بر این، هر دو گونه کوچک، نسبتاً منزوی و آهسته حرکت می کنند، بنابراین خطر کلی آنها برای انسان بسیار کم است. با این حال، گزش آنها مطمئناً می تواند بسیار دردناک باشد و معمولاً نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

جالب است که تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که تعداد مارمولک‌های سمی بسیار بیشتر از آنچه در ابتدا فکر می‌کردیم، هستند! حتی اعتقاد بر این است که حتی اژدهای ریشدار محبوب،اما خوشبختانه غدد سمی بسیار کوچک و ضعیفی دارد که از آنها برای از بین بردن طعمه های کوچک استفاده می کنند. خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق زهر این گونه ها به اندازه کافی قوی نیست که به طور جدی به ما آسیب برساند.

در همین حال، اژدهای کومودو در صورت تحریک مطمئناً می توانند تهاجمی باشند و سم آنها برای انسان خطرناک است. با این حال، آنها در چنین منطقه ای منزوی زندگی می کنند که اغلب با انسان ها در تماس نیستند. گفته شده است که آنها گهگاه به روستاییان ساکن در بین آنها در جزایر کومودو، رینکا، فلورس و گیلی موتانگ در اندونزی حمله می کنند، اما تلفات بسیار اندک است.

مارمولک های سمی

مارمولک های سمی

هیولای گیلا

هیولای گیلا شاید معروف ترین مارمولک سمی دنیا باشد! این مارمولک‌های آهسته و چاق کوچک نارنجی و سیاه با فلس‌های مهره مانند بومی شمال غربی مکزیک و همچنین چندین ایالت در سراسر جنوب غربی ایالات متحده هستند. آنها فقط حدود ۲۰ تا ۲۴ اینچ طول دارند و به ندرت بیش از چند پوند وزن دارند.

هیولاهای گیلا علیرغم اندازه کوچکشان در رساندن سم به طعمه و حتی استفاده از آن به عنوان مکانیزم دفاعی کاملاً ماهر هستند. آنها از غدد بزاقی اصلاح شده در فک پایین خود برای تولید زهر خود استفاده می کنند. دندان‌های آن‌ها کوتاه، تیز و ماهیت پلورودنتی است، بنابراین مستقیماً روی سطح فک‌های مارمولک محکم می‌شوند. این دندان های کوچک دارای شیارهای کوچکی در خود هستند که به هیولاهای گیلا کمک می کند تا بهتر به طعمه خود بچسبند.

هنگامی که آنها می خواهند از زهر خود استفاده کنند، حیوانی را محکم گاز می گیرند و به نوعی آنها را “جویده” می کنند تا دندان های خود را عمیق تر در گوشت حیوان فرو کنند. آنها سپس سم عصبی خود را از طریق غدد زهر اصلاح شده خود آزاد می کنند که با کمک دندان های تیز و دندانه دار هیولای گیلا به زخم حیوان می ریزد.

در حالی که این نیش می تواند برای برخی از حیوانات شکار کوچک بسیار دردناک و کشنده باشد، به ندرت پیش می آید که هیولای گیلا انسان را گاز بگیرد. آنها به احتمال زیاد از ما فرار می کنند تا حمله، زیرا آنها حیوانات بسیار خجالتی هستند. علاوه بر این، سم آنها به اندازه کافی قوی نیست که برای انسان کشنده باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

مارمولک مهره دار

مارمولک مهره دار مکزیکی از بستگان نزدیک هیولای گیلا است! آنها در واقع در یک جنس، Heloderma طبقه بندی می شوند. این جنس شامل چهار زیرگونه از مارمولک های مهره دار مکزیکی است که همگی از نظر اندازه و ظاهر بسیار شبیه به هم هستند. با این حال، آنها بسیار بزرگتر از هیولاهای گیلا هستند و طول آنها به سه فوت می رسد. علاوه بر این، زهر آنها به جای سمیت عصبی، ماهیت هموتوکسیک دارد.

مارمولک‌های مهره‌دار علیرغم اندازه ترسناکی که دارند، تقریباً به اندازه هیولای گیلا برای انسان خطرناک هستند – به عبارت دیگر، آنها اصلاً خطرناک نیستند، اگرچه اگر در این منطقه با آنها روبرو شدید قطعاً نباید مستقیماً با آنها برخورد کنید. وحشی. آنها ابزار بسیار مشابهی برای انتقال سم به هیولای گیلا دارند. در حالی که این سم برای حیوانات شکار کوچک کشنده است، اما در برابر انسان شانسی ندارد.

به طور غیرمعمول، اگرچه مارمولک های مهره دار گوشتخوارانی با غدد سمی بسیار کارآمد هستند، اما بیشتر از تخم های حیوانات دیگر تغذیه می کنند. به نظر می رسد که تخم پرندگان و خزندگان غذای مورد علاقه آنهاست، و با گذشت زمان، آنها به کوهنوردان ماهری تبدیل شده اند که به دنبال لانه هایی برای غذا خوردن هستند.

اگرچه نیش مارمولک مهره‌دار تقریباً هرگز کشنده نیست، اما مراقبت فوری پزشکی هنوز برای درمان آن ضروری است. سم هموتوکسیک آنها می تواند با لخته شدن خون تداخل کند و باعث مشکلات تنفسی شود.

 اژدهای کومودو

در نهایت، به آخرین گونه سمی قابل توجه می رسیم: اژدهای کاملاً عظیم کومودو! اژدهای کومودو به عنوان بزرگترین مارمولک جهان، شبیه چیزی است که مستقیماً از پارک ژوراسیک بیرون آمده است. این مارمولک های مانیتور معمولاً بیش از ۱۲۰ پوند وزن دارند و طول آن از بینی تا نوک دم به ۱۰ فوت می رسد!

این گونه خاص به چند دلیل یکی از اعضای منحصر به فرد این لیست است. برای سال‌های متمادی، محققان به سادگی بر این باور بودند که اژدهای کومودو اصلاً سمی نیست، بلکه دارای بزاق کثیف و مملو از باکتری است که عمدتاً طعمه خود را از طریق سپسیس می‌کشد. با این حال، در سال‌های اخیر، متوجه شده‌ایم که به احتمال زیاد اینطور نیست.

به نظر می رسد، اژدهای کومودو دارای غدد سمی هستند که پروتئین های سمی ترشح می کنند. و این پروتئین های سمی بسیار شبیه به پروتئین های موجود در سم هموتوکسیک عمل می کنند! به طور خاص، سموم از لخته شدن خون جلوگیری می کنند و باعث فلج عضلانی در حیوانات مبتلا می شوند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.