آیا خرس ها واقعا خواب زمستانی می کنند؟

خواب زمستانی زمانی است که حیوانات (یا گیاهان) زمستان را در حالت خواب سپری می کنند. آنها چندین هفته یا ماه را در خواب سپری می کنند و این حالت عدم تحرک به آنها کمک می کند تا انرژی خود را حفظ کنند. خواب زمستانی با تنفس آهسته، ضربان قلب آهسته، دمای پایین بدن و سرعت متابولیسم پایین مشخص می شود. به طور معمول، حیوانات به خواب زمستانی می روند تا با ماه هایی که کمبود غذا دارند کنار بیایند. چربی های ذخیره شده بدن در ماه های اولیه تمام انرژی مورد نیاز بدن را برای دوام در دوره خواب زمستانی می دهد.

آیا خرس ها خواب زمستانی می کنند؟

هنگام بحث در مورد خواب زمستانی، اولین حیوانی که برای اکثر مردم به ذهن می رسد خرس است. با این حال، بحث هایی در مورد اینکه آیا خرس ها واقعاً به خواب زمستانی می روند یا خیر وجود دارد. ابتدا، خواب زمستانی به این صورت تعریف می شود که دمای بدن حیوان برای مطابقت با دمای بیرون کاهش می یابد. این در مورد خرس ها صدق نمی کند. تنفس و قلب خرس کند می شود، اما دمای بدن آنها در مقایسه با آن بسیار بالاست.

تفاوت اصلی دیگر بیدار شدن از خواب زمستانی است. بیشتر حیواناتی که در خواب زمستانی هستند، مانند سنجاب ها، به تدریج از خواب بیدار می شوند. با این حال، خرس ها می توانند فوراً از خواب عمیق خود بیدار شوند.

به دلیل این تفاوت ها، برخی افراد استدلال می کنند که خرس ها واقعاً به خواب زمستانی نمی روند. در عوض، آنها از اصطلاحات متمایز برای کارهایی که خرس‌ها انجام می‌دهند، استفاده می‌کنند، مانند خواب زمستانی، بی‌حالی گوشتخواران، خروپف و خواب. با این حال، فیزیولوژیست ها به طور گسترده ای پذیرفته اند که خرس ها را به عنوان خواب زمستانی نشان دهند.

گونه‌های مختلف خرس‌ها برای مدت‌های کمی متفاوت به خواب زمستانی می‌روند که بیشتر بر اساس آب و هوای آنهاست.

خرس سیاه می تواند تا هفت ماه و نیم بدون نوشیدن آب، غذا خوردن یا مدفوع به خواب زمستانی بپردازد.

خرس های گریزلی معمولا بین پنج تا هفت ماه به خواب زمستانی می روند.

خرس‌های سیاه مکزیکی معمولاً اصلاً به خواب زمستانی نمی‌روند یا فقط چند هفته در سال به خواب زمستانی می‌روند. به دلیل محیط گرم، خواب زمستانی برای این خرس ها ضروری نیست.

خرس های قهوه ای آلاسکا می توانند از پنج تا هشت ماه به خواب زمستانی بروند. از آنجایی که خرس‌های قهوه‌ای آلاسکا در آب و هوای سردتری یافت می‌شوند، معمولاً در مقایسه با سایر گونه‌های خرس، مدت طولانی را در خواب زمستانی می‌گذرانند.

آیا خرس ها خواب زمستانی می کنند؟

خواب زمستانی خرس ها کی تمام میشود؟

خرس ها به طور طبیعی با گرم شدن هوا از حالت خواب زمستانی خارج می شوند. تغییر الگوهای آب و هوا در سراسر جهان می تواند خرس ها را زودتر از خواب زمستانی خارج کند. اگر چرخه غذایی آنها با آب و هوا مطابقت نداشته باشد، احتمالاً می تواند تأثیرات مخربی بر جمعیت خرس های محلی داشته باشد. اگر گیاهان شروع به رشد نکرده باشند، اما خرس ها در حال بیدار شدن هستند، می توانند گرسنه غذا شوند و آنها را مستعد ابتلا به بیماری کند.

علاوه بر این، خرس‌هایی که زودتر از خواب بیدار می‌شوند، احتمال برخورد با انسان‌ها را افزایش می‌دهند. به طور معمول، پارک‌های ملی و شهرداری‌های محلی برنامه‌های منظم خرس‌ها را پیگیری می‌کنند و می‌توانند به مردم توصیه کنند که خرس‌ها معمولاً چه زمانی در منطقه خود فعال می‌شوند. اگر این الگوها به شدت در حال تغییر باشند، ممکن است جمعیت محلی از آن آگاه نباشند. این برای هر دو طرف ناامن است: انسان ها و خرس ها.

اگر خرس ها مزاحم شوند، می توانند از خواب زمستانی خارج شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، خرس ها بر خلاف سایر حیوانات به آرامی از خواب زمستانی بیدار نمی شوند. بنابراین، اگر با صداهای بلند یا نزدیک شدن به خطر مزاحم شوند، می توانند بلافاصله برای دفاع از خود یا توله هایشان از خواب بیدار شوند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

دلفین ها چقدر میخوابند؟

دلفین‌ها و نهنگ‌ها چیزی را نشان می‌دهند که به عنوان خواب تک‌کره شناخته می‌شود، که در آن نیمی از مغز بیدار می‌ماند. در طول خواب تک‌کره، پستانداران دریایی ممکن است واکنش کمتری نشان دهند، اما به شنا کردن ادامه می‌دهند و هنوز هم می‌توانند تا حدودی محیط خود را زیر نظر بگیرند. تصور می‌شود که خواب تک‌کره‌ای به پستانداران دریایی اجازه می‌دهد تا برای هوا سطح زمین را حفظ کنند و دمای خود را راحت‌تر تنظیم کنند. به نظر می‌رسد نهنگ‌ها و دلفین‌های تازه متولد شده حدود یک ماه پس از تولد نمی‌خوابند، اما به احتمال زیاد اینها فقط مواردی از خواب تک‌کره‌ای هستند .

خواب برای پستاندارانی که هم در خشکی و هم در آب زندگی می کنند کمی متفاوت است. والروس ها می توانند ۸۴ ساعت متوالی شنا کنند، اما ترجیح می دهند روی خشکی بخوابند. در مقابل، فوک‌های خز  ترجیح می‌دهند در آب بخوابند، جایی که در خواب تک‌کره‌ای شرکت می‌کنند. در حین خوابیدن در آب، توله‌های فوک فیل  می‌توانند تا ۱۲ دقیقه بدون نفس کشیدن ادامه دهند.

محققان نتوانسته اند نمونه هایی از خواب REM را در بسیاری از پستانداران دریایی بیابند. خواب REM معمولاً با عدم تحرک عضلانی همراه است که در آب می تواند خطرناک باشد. گفته می‌شود، فوک‌های خزدار و ماهی‌های دریایی زمانی که روی خشکی بخوابند، دوره‌های خواب REM را نشان می‌دهند.

خواب خزندگان و دوزیستان

تحقیقات کمی در مورد خوابیدن یا عدم خواب خزندگان و دوزیستان وجود دارد. بر اساس تحقیقات دهه ۱۹۶۰، قورباغه گاو نر به عنوان حیوانی که هرگز نمی خوابد، شهرت پیدا کرد. با این حال، از آن زمان، دانشمندان تعریف خود را از اینکه خواب در حیوانات می تواند شبیه به چه شکلی باشد، گسترش دادند. تحقیقات جدیدتر در مورد ایگوانا و اژدهای ریشدار نشان می دهد که خزندگان واقعاً حالتی شبیه به خواب را تجربه می کنند. برخی از خزندگان مانند کروکودیل ها نیز می دانند که چگونه فقط با نیمی از مغز خود بخوابند.

خواب پرندگان چگونه است؟

خواب پرندگان

دانشمندان ابتدا بر این باور بودند که پرندگان می توانند روزهای زیادی را بدون خواب بگذرانند. در سال ۲۰۱۳، محققان گروهی از پرندگان تندرو آلپ را به مدت ۲۰۰ روز ردیابی کردند که طی آن پرندگان حتی یک بار هم پرواز را متوقف نکردند. با این حال، اکنون دانشمندان بر این باورند که پرندگان ممکن است در هنگام پرواز واقعاً خواب باشند .

مانند بسیاری از حیوانات، اردک ها برای محافظت بهتر تمایل دارند به صورت گروهی بخوابند. در میان اردک هایی که پشت سر هم می خوابند، اردک هایی که در دو طرف آن قرار دارند با یک چشم باز برای تماشای شکارچیان می خوابند، در حالی که اردک هایی که در موقعیت های امن تر قرار دارند با هر دو چشم بسته می خوابند.

پرندگان خواب REM و غیر REM را تجربه می کنند. یک مطالعه نشان داد که پرندگان زمانی که به آنها اجازه داده شد در ارتفاعی بلندتر و دورتر از شکارچیان بخوابند، خواب REM بیشتری و خواب عمیق‌تر با امواج آهسته نشان دادند .

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

1 دیدگاه در “آیا خرس ها واقعا خواب زمستانی می کنند؟

مقاله بسیار جذاب و جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.