۸ گونه جانوری که از انقراض نجات پیدا کردند

در حالی که برخی از گونه ها مانند کرگدن سفید شمالی تقریباً منقرض شده مورد توجه قرار می گیرند، برخی دیگر بدون اینکه کسی متوجه شود ناپدید می شوند. با این حال، هر چند وقت یکبار، برخی از جمعیت های حیوانات موفق به بهبودی می شوند. این داستان‌های موفقیت‌آمیز حفاظت‌گرایی به مردم در همه جا امید می‌دهد که می‌توان گونه‌های بیشتری را نیز نجات داد. در اینجا ۸ حیوانی که از انقراض برگشتند را معرفی می کنیم.

چگونه یک گونه در حال مرگ را نجات دهید؟ این سوال مهمی است که حافظان محیط زیست در سراسر جهان را آزار می دهد. در حال حاضر آنها با ۱۶۳۰۶ جانور در خطر انقراض در معرض خطر انقراض قرار داده است. تغییرات آب و هوایی، از دست دادن زیستگاه، شکار غیرقانونی و شکار طبیعی بسیاری از این گونه ها را تهدید می کند.

حیواناتی که از انقراض نجات پیدا کردند

عقاب سر طاس

حیواناتی که از انقراض نجات پیدا کردند

عقاب سر طاس (Haliaeetus leucoephalus) پرنده ملی ایالات متحده و یکی از شناخته شده ترین گونه های عقاب در جهان است. با این حال، این پرندگان شکاری قدرتمند هنوز یکی از بسیاری از حیواناتی هستند که در قرن بیستم از انقراض بازگشتند. تخمین جمعیت آنها در اوایل هجدهم متفاوت است اما بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ نفر است. متأسفانه، استفاده از آفت کش DDT، از بین رفتن زیستگاه، تیراندازی غیرقانونی و آلودگی به طور قابل توجهی تعداد آنها را کاهش داد. در دهه ۱۹۵۰، تنها ۴۱۲ جفت تودرتو در کل ۴۸ ایالت به هم پیوسته باقی مانده بود.

عقاب های طاس پس از اینکه در سال ۱۹۶۷ به عنوان یک گونه در معرض خطر انقراض اعلام شدند، حمایت بیشتری دریافت کردند. امروزه دانشمندان تخمین می زنند که بیش از ۳۱۶۷۰۰۰ پرنده منفرد در ۴۸ ایالت متحده زندگی می کنند.

 نهنگ آبی

نهنگ آبی (Balaenoptera musculus) بزرگترین گونه نهنگ و همچنین بزرگترین حیوان روی زمین است. طول این موجودات باشکوه به ۹۸ فوت و وزن ۱۹۹ تن می رسد. در حالی که زمانی آنها تقریباً در تمام اقیانوس ها پرسه می زدند، در اواخر قرن بیستم با انقراض روبرو شدند. افزایش تقاضا برای گوشت و روغن نهنگ، و همچنین پیشرفت در فناوری قایق‌رانی و ماهیگیری، منجر به شکار گسترده شد که تعداد آنها را از بین برد. از سال ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۰، نهنگ‌ها نزدیک به ۳۸۰۰۰۰ نهنگ آبی را کشتند که تنها ۰٫۲ درصد از جمعیت اولیه آنها باقی مانده است.

حمایت از نهنگ‌های آبی در سال ۱۹۳۹ آغاز شد اما تا سال ۱۹۶۶ بود که تحت کنوانسیون بین‌المللی مقررات صید نهنگ از حمایت کامل برخوردار شدند. به لطف این تلاش ها، جمعیت آنها به آرامی در حال افزایش است، با برآورد جهانی در سال ۲۰۱۸ بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نفر.

 گاومیش کوهان دار آمریکایی

گاومیش کوهان دار آمریکایی که با نام گاومیش آمریکایی نیز شناخته می شود، یکی از شناخته شده ترین حیواناتی است که از انقراض در آمریکای شمالی بازگشته است.  آنها به نماد غرب قدیم تبدیل شدند . با این حال، در طول قرن ۱۹، گاومیش کوهان دار امریکایی به دلیل شکار تجاری و کشتار گسترده تقریباً منقرض شد. جمعیت آنها از بیش از ۶۰ میلیون در اواخر قرن ۱۸ به ۵۴۱ حیوان تا سال ۱۸۸۹ کاهش یافت.

از آن زمان، کمپین های متعددی برای معرفی مجدد تلاش کرده اند تا جمعیت خود را بازگردانند، که بسیاری از آنها توسط قبایل بومی رهبری می شوند. از میان این تلاش ها، شورای بین قبیله ای گاومیش کوهان دار یکی از مهم ترین آنها است. امروزه بیش از ۳۰۰۰۰۰ گاومیش کوهان دار آمریکایی در سرتاسر آمریکای شمالی زندگی می کنند، عمدتاً در زمین های خصوصی. علاوه بر این، تقریباً ۱۵۰۰۰ گاومیش کوهان دار در طبیعت در زمین های عمومی بدون حصار و در مناطق حفاظت شده طبیعت زندگی می کنند.

قوش تیز پر

قوش تیز پر (Falco peregrinus) که در آمریکای شمالی به عنوان شاهین کوچک شناخته می‌شود، به عنوان سریع‌ترین حیوان جهان شناخته می‌شود. آنها در طول شکار خود با سرعتی باورنکردنی شیرجه می‌زنند که می‌تواند به ۲۴۲ مایل در ساعت برسد. به عنوان یک گونه جهان وطنی، آنها در سراسر جهان هستند و در آب و هواها و زیستگاه های مختلف زندگی می کنند. با این حال، به دلیل استفاده گسترده از آفت کش ها، به ویژه DDT، در اواسط قرن بیستم به گونه ای در معرض خطر انقراض تبدیل شدند. جمعیت آنها از بیش از ۷۰۰۰ نفر به چند صد نفر در آمریکای شمالی و از ۸۰۰۰ نفر به کمتر از ۱۰۰۰ نفر در اروپا کاهش یافت. در واقع، تا سال ۱۹۶۳، حتی یک لانه حشره در شرق ایالات متحده وجود نداشت.

محققان به زودی متوجه شدند که DDT باعث رقیق شدن کلسیم در تخم‌های حیوانات می‌شود و در نتیجه تعداد تخم‌هایی که از تخم بیرون می‌آیند کاهش می‌یابد. هنگامی که آنها به این کشف رسیدند، اکثر کشورها به سرعت DDT و سایر آفت کش های ارگانوکلرین را ممنوع کردند. علاوه بر این، برای کمک به بهبودی شاهین‌ها، تیم‌ها شروع به پرورش شاهین‌ها در اسارت کردند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۶عکس از حیوانات که جایزه جهانی بردند” را نیز مطالعه بفرمایید.

تمساح آمریکایی

تمساح آمریکایی (Alligator mississipiensis) که در زبان عامیانه به آن گیتور معمولی گفته می شود، بزرگترین خزنده در آمریکای شمالی است. علاوه بر این، آنها یکی از دو گونه موجود تمساح را نشان می دهند که دیگری پسر عموی کوچکتر آنها، تمساح چینی است. اگرچه آنها در حیات وحش شکارچیان راس باقی می مانند، اما تعداد کمی از مردم می دانند که آنها جزو حیواناتی هستند که از انقراض برگشته اند. به دلیل شکار بی رویه و کشتار عمده، تمساح ها تقریباً به طور کامل از بسیاری از زیستگاه های طبیعی خود ناپدید شدند. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۶۰، تعداد آنها در لوئیزیانا، فلوریدا، و سایر مناطق جنوب شرقی ایالات متحده به شدت کاهش یافت.

برای مبارزه با این کاهش، دولت ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ تمساح آمریکایی را در فهرست گونه های در معرض خطر انقراض قرار داد. علاوه بر توقف شکار تمساح برای گوشت و پوست آنها، مزارع تجاری شروع به پرورش آنها در اسارت کردند. امروزه بیش از ۵ میلیون تمساح در سراسر جنوب شرقی ایالات متحده زندگی می کنند که بیش از ۱٫۳ میلیون آن تنها در فلوریدا است.

 شیر دریایی استرالیایی

 شیر دریایی استرالیایی

شیر دریایی استرالیایی (Eumetopias jubatus) بزرگترین عضو خانواده شیرهای دریایی است. آنها قبلاً در سراسر شمال اقیانوس آرام از ژاپن تا کالیفرنیا به وفور زندگی می کردند. با این حال، به دلایلی که هنوز نامشخص است، جمعیت غربی آنها در نزدیکی آلاسکا و جزایر آلوتی پس از دهه ۱۹۷۰ کاهش یافت. در دهه ۱۹۹۰، جمعیت این منطقه بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافت و به حداقل ۱۸۰۰۰ نفر رسید. توضیحات احتمالی شامل صید بی رویه کاهش منابع غذایی، شکار شدن توسط کوسه ها و ارکاها و تغییرات آب و هوایی است.

 در حال حاضر، محققان تخمین می زنند که جمعیت غربی حدود ۴۶۰۰۰ عضو دارد. علاوه بر این، اگرچه جمعیت غربی هنوز بهبودی کامل پیدا نکرده است، جمعیت شرقی در حال حاضر در حال رشد است.

کرگدن سفید جنوبی

کرگدن سفید جنوبی (Ceratotherium simum simum) یکی از دو زیرگونه کرگدن سفید است. اگرچه کرگدن‌های سفید جنوبی از همزاد نادرتر خود، کرگدن سفید شمالی رایج‌تر بودند، اما تقریباً در آغاز قرن بیستم منقرض شدند. شکار غیرقانونی و از بین رفتن زیستگاه جمعیت آنها را نابود کرد و در آن زمان دانشمندان تصور می کردند که آنها منقرض شده اند. سپس، در سال ۱۸۹۵، محققان جمعیت کوچکی از ۲۰ نفر را کشف کردند که در یک ذخیره‌گاه طبیعی آفریقای جنوبی زندگی می‌کردند.

 امروزه، نزدیک به ۱۹۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ کرگدن سفید جنوبی در سراسر جهان، به ویژه در آفریقای جنوبی زندگی می کنند. آنها یکی از بهترین نمونه های حیواناتی هستند که از انقراض برگشته اند.

 پاندا

پاندا

پاندا غول پیکر (Ailuropoda melanoleuca)، همچنین به عنوان خرس پاندا یا به سادگی پاندا شناخته می شود، یکی از شناخته شده ترین حیوانات در جهان است. با این حال، این خرس‌های نمادین در قرن بیستم زیستگاه خود را از دست دادند. همراه با اثرات شکار غیرقانونی، جمعیت پاندا در دهه ۱۹۷۰ به شدت کاهش یافت تا اینکه تنها ۱۰۰۰ نفر در طبیعت باقی ماندند. رژیم غذایی محدود آنها – که ۹۹٪ از شاخه ها و برگ های بامبو را تشکیل می دهد – آنها را به ویژه در معرض گرسنگی قرار می دهد. علاوه بر این، آنها به ندرت تولید مثل می کنند، به این معنی که اگر جمعیت آنها خیلی کم شود، بهبود طبیعی برای آنها بسیار دشوار است.

در طول ۵۰ سال گذشته، پاندا موضوع یکی از شدیدترین و دقیق‌ترین پروژه‌های حفاظتی شد که تاکنون انجام شده است. دولت چین قوانین سختگیرانه ای را برای جلوگیری از شکار یا تجارت پانداها وضع کرد و برای کمک به این حیواناتی که از انقراض برگشته بودند، ذخایر متعددی ایجاد کرد. به لطف این تلاش‌ها، تخمین‌ها در حال حاضر تعداد پانداها در طبیعت را حدود ۳۰۰۰ عدد تخمین می‌زند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.