۷ کار مبتکرانه که اگر کودک لجباز دارید باید انجام دهید

“برای فراموش کردن خیلی سرسخت است، برای عذرخواهی بسیار مغرور است” این نقل قول درست برای بچه های لجباز مناسب است، که می تواند برای بزرگسالان دردسرساز باشد. همراهی به یک کودک لجباز به صبر و درک نیاز دارد و اگر کسی این دانش را نداشته باشد، واقعاً می تواند کودک را بیشتر لوس کند.برخورد با کودک لجباز برای والدین یک چالش روزانه به نظر می رسد، و هر چیز کوچکی هر روز به یک مبارزه جدید اضافه می شود، اگر استراتژی مناسب برای مقابله با آنها را ندانید. بزرگسالان با ناامیدی روش های مختلفی را برای مقابله با لجبازی کودک امتحان می کنند – گاهی کار می کنند و گاهی اوقات نه.

برای شروع، هیچ کودکی لجباز به دنیا نمی آید، درست است؟ ما «بزرگسالان» مسئول هستیم اگر بچه ها در زمان بزرگ شدن لجباز شوند! اما قبل از انجام هر اقدامی، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا رفتار آنها را می توان “لجاجت” نامید یا نه، حیاتی است. برای این کار، شما واقعا باید روی الگوی رفتاری فرزندتان تمرکز کنید و آن را درک کنید.

اکنون، حتماً فکر می‌کنید که دارید انجام می‌دهید و هر کاری را که می‌توانستید انجام می‌دهید، نه برای اینکه آنها را بسازید، بلکه حدس بزنید چه می‌کنید؟ دقیقاً اینگونه عمل می کنند.

همانطور که قبلاً گفته شد، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بدون اینکه با ناراحتی موهای خود را بکشید، تصمیم بگیرید چگونه با سرسختی آنها مقابله کنید. 😱

رفتار با کودک لجباز

نحوه رفتار با کودک لجباز چگونه است؟

به آنها گزینه های مختلف بدهید

بهترین راه حل برای مدیریت رفتار لجبازانه فرزندتان، منحرف کردن توجه اوست – گزینه ها و نه دستورالعمل ها. در شرایطی که تنها چیزی که می شنوید یک “نه” بلند در پاسخ به سوالات شما است. “به آنها دستور دهید، نه دستور.” در حالی که فرزندتان لجباز است، سعی نکنید او را هدایت کنید. به احتمال زیاد نتیجه معکوس خواهد داشت.

بچه های لجباز در مورد گوش دادن ذهنیت خاص خود را دارند. شما نمی توانید یک کودک پنج ساله را مجبور کنید که گریه نکند یا دست از ریخت و پاش بکشد. به طور مشابه، یک کودک ۱۰ ساله نمی تواند بفهمد که چرا واجد شرایط کمک به شما در انجام مسئولیت های خانه است. برای مثال، می‌توانید نکاتی را دریافت کنید تا به فرزندانتان انگیزه دهید تا مسئولیت‌های خود را در خانه انجام دهند.

آنها را با مهارت های سرگرم کننده در اوقات فراغت درگیر کنید

یکی دیگر از ترفندهای عالی که شگفت انگیز عمل می کند این است که اجازه ندهید بچه هایتان بیکار بنشینند. بله، درست شنیدی! یک بچه بیکار هوس دردسر می کند، که یک مبارزه جدید به روز پرمشغله شما اضافه می شود، چیزی که ما نمی خواهیم، ​​درست است؟

نکته کلیدی این است که اوقات فراغت فرزندتان را مدیریت کنید – اجازه ندهید گربه کنجکاو در بچه شما آزاد باشد. بازی ها و اسباب بازی های چالش برانگیز معمولا بچه های لجباز را جذب می کنند. به بازی هایی فکر کنید که تاثیر چالش برانگیزی دارند و اسباب بازی هایی را به همراه دارند که به طبیعت کنجکاو کودک شما علاقه مند هستند. برای مثال، ببینید کودک چهار ساله سرسخت شما، مثلاً در پنج دقیقه، چند بلوک می تواند جمع کند و دوباره در کیسه بگذارد.

از لجبازی فرزندتان به طور مثبت استفاده کنید

شما می توانید یک ابزار آموزشی منحصر به فرد و در عین حال موثر به او هدیه دهید. ممکن است این عبارت را شنیده باشید، “اگر از کسانی که لایق آن هستند قدردانی نکنید، آنها یاد خواهند گرفت که کارهایی را که قدردانشان هستید دست بکشند.” کودک با اراده یا بزرگسال بالغ عبارات تشویقی کوچکی مانند «تو عالی کار کردی» یا «تو راهی پیدا کردی که این کار را انجام بدهی»، می‌تواند روحیه افراد را تا حد زیادی روشن کند. کلمات ناچیز قدردانی می توانند فرزند تسلیم ناپذیر شما را به گونه ای تغییر دهند که حتی تصورش را هم نمی کنید.

به کودک لجباز خود پاداش های اندک بدهید، بچه ها به خوبی به پاداش ها پاسخ می دهند و این باعث می شود که به رفتار خوب خود ادامه دهند. نیازی نیست که جوایز گران و عجیب باشد .نکته کلیدی این است که لبخند بزنید و قدردانی کنید.

لجبازی کودک

برای مهار لجبازی کودک ، ارتباط کلید است

کودکان با اراده یا لجباز اغلب نسبت به نحوه برخورد شما با آنها بسیار حساس هستند و عدم ارتباط تنها رفتار آنها را بدتر می کند. بنابراین اغلب، والدین تصمیم می‌گیرند که به فرزندان خود همه چیز را دیکته کنند، بدون اینکه واقعاً به آنچه می‌گویند گوش دهند. گاهی لازم است با فرزندان خود ارتباط برقرار کنید تا به رشد آنها کمک کنید.ارتباط یک فرآیند دو طرفه است. شما باید قدم اولیه را بردارید تا آنها به آنچه شما می گویید گوش دهند. می توانید با این سوال شروع کنید: “آیا به چیزی نیاز داری؟” “چی اذیتت میکنه؟” تا آنها را وادار به صحبت در مورد آن کنید. ارتباط لزوماً به این معنا نیست که شما همیشه باید به آنها گوش دهید، اما اجازه ندهید آنها احساس دیکته شدن کنند.

دیدگاه آنها را درک کنید

کنجکاوی در مورد برخی چیزها طبیعت انسان است و به طور دقیق، کودکان خردسال به ویژه در مورد همه چیز کنجکاو هستند. کودکان لجباز اغلب می خواهند همه چیز را به یکباره یاد بگیرند، و ممکن است نظرات محکمی داشته باشند، و این امر باعث می شود که آنها بر اساس یک روال مشخص عمل کنند. به عنوان مثال، اگر کودک چهارده ساله شما زود به خواب نمی رود، او را مجبور به خوابیدن نکنید. درعوض، از او بپرسید که چرا نمی‌خواهد زود بخوابد و گوش دهد – خیلی خوب است که هر چند وقت یکبار ۱۰ دقیقه استراحت کنید. یا می توانید گزینه هایی را که در بالا ذکر کردیم به آنها بدهید. می‌توانید با پرسیدن «کدام داستان را می‌خواهید گوش دهید؟» به آنها پاداش بدهید که بخوابند؟ یا “دوست داری برای صبحانه چی بخوری؟”

        پیشنهاد می کنیم مقاله “افسردگی در نوجوانان از علائم تا درمان” را نیز مطالعه بفرمایید.      

به لجبازی آنها توجه نشان ندهید

لجبازی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات اگر در سنین پایین به درستی مدیریت نشود، بخشی از شخصیت می شود. کلید تنبیه مؤثر کودک لجباز، ایجاد انگیزه در آنها برای ابراز وجود است. به آنها اجازه دهید تا با استرس خود به طور سالم کنار بیایند. انضباط باید روشی برای آموزش باشد نه تنبیه.

پیامدها باید با ماهیت رفتار بد مرتبط باشد. یکی از راه‌های مؤثر برای تنبیه یک کودک لجباز، نادیده گرفتن برنامه‌ریزی شده است. عدم توجه به کودک بداخلاق و توجه بیشتر در زمانی که او بهترین رفتار خود را دارد، کلید پاداش دادن به کودک است. کودکان دوست دارند توجه والدین خود را یا با بدرفتاری و یا با اطاعت به خود جلب کنند. بنابراین، بهتر است به طور کامل این رفتار نادرست را نادیده بگیرید تا کودک لجباز شما نتواند توجه شما را به نفع خود اشتباه بگیرد. به آنها نشان دهید که نافرمانی آنها کارساز نیست.

هنگام برخورد با کودک لجبازی ، لطفا صبور باشید

کودک لجباز

“برای والدین صبر سخت است، به ویژه تلاش برای صبور بودن با فرزندان کوچک شما که بی حوصله و لجباز هستند.”

تربیت یک کودک لجباز نیاز به صبر و تمرکز زیادی دارد. به احتمال زیاد فرزند شما برای دریافت عکس العمل شما اینگونه رفتار می کند. به عنوان مثال، اگر او در حال ضربه زدن به یک اسباب‌بازی روی زمین است، شما تصمیم می‌گیرید نادیده بگیرید، اما سپس کودک شروع به زدن سرش به جای اسباب‌بازی می‌کند و شما با سرزنش مؤدبانه به او واکنش نشان می‌دهید.

حتی یک آه تحریک شده می تواند کودک را گیج کند. بهترین روش برای جلوگیری از این درک گیج کننده این است که نفس های عمیق بکشید و تمرکز خود را به چیزهای دیگر منحرف کنید. این به کودک لجباز شما پاسخ صفر می دهد و احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره همان کار را انجام ندهد. سرزنش یا شرمساری یک بچه می تواند یک تصور منفی ایجاد کند. هرگز نباید فرزندتان را به خاطر رفتار لجبازانه اش در مقابل دیگران سرزنش کنید – ممکن است آنها این واکنش را بدیهی تلقی کنند و به تکرار همان رفتار بد ادامه دهند.

 

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.