۷ نوع استراحتی که هر فردی به آن نیاز دارد

استراحت شامل عاداتی است که فراتر از خوابیدن است. آیا می دانید به چه نوع استراحتی نیاز دارید؟ آنها را کشف کنید. اکثر مردم بر این باورند که وقتی شروع به تجربه خستگی فیزیکی و ذهنی می کنند، به خواب بیشتری نیاز دارند. از این گذشته، با شواهد نشان داده شده است که خوابیدن بین ۷ تا ۹ ساعت در روز می تواند خستگی را کاهش دهد. با این حال، این همیشه کافی نیست. آیا می دانستید که انواع دیگری از استراحت وجود دارد؟

اول از همه، باید از این ایده شروع کنید که خواب و استراحت یکی نیستند. روشن کردن این موضوع مهم است، زیرا بسیاری از مردم تمایل دارند آن را اشتباه بگیرند.

اگرچه خواب کلید استراحت است، اما به خودی خود برای بازیابی انرژی و نشاط کافی نیست. در ادامه بیشتر درباره انواع استراحت به شما می گوییم.

چرا استراحت مهم است؟

قبل از دانستن انواع مختلف استراحت، ارزش آن را دارد که اهمیت استراحت را به خاطر بسپارید. استراحت یکی از ارکان سلامت جسمی و روحی است. از این نظر، نه تنها به معنای تضمین خواب مطلوب است، بلکه قطع ارتباط از کار، فعالیت های تحصیلی و خانوادگی و بسیاری دیگر است.

هدف اصلی آن ارتقاء تعادل ذهن، بدن و روح برای افزایش احساس انرژی، خلاقیت، بهره‌وری، وضوح ذهنی و به طور کلی سلامتی است. همه اینها در وضعیت فیزیکی بهتر، مدیریت بهتر احساسات و تمایل کمتر به رنج بردن از بیماری ها منعکس می شود.

 

۷ نوع استراحتی که بدن به آن نیاز دارد

۷ نوع استراحتی که بدن به آن نیاز دارد

هنگامی که احساس خستگی وجود دارد و همچنین با استرس، تحریک پذیری، اهمال کاری، بی انگیزگی و غیره همراه است، اولویت دادن به استراحت بسیار مهم است. و این فقط در مورد تضمین یک دوره خواب بهینه نیست، بلکه در مورد سایر اشکال قطع ارتباط است.بیایید با جزئیات به انواع استراحت نگاه کنیم.

۱٫ استراحت بدنی

خستگی فیزیکی یکی از ساده ترین موارد تشخیص است. اندام‌ها احساس سنگینی می‌کنند، چشم‌ها تمایل به افتادگی دارند و تمرکز روی بیشتر کارهای روزانه دشوار است.اگر چنین است، باید بدانید که دو نوع استراحت فیزیکی وجود دارد: غیرفعال و فعال. البته، شناخته شده ترین، غیرفعال است که فعالیت هایی مانند خوابیدن و چرت زدن را پوشش می دهد.

همانطور که یک نشریه در Nature and Science of Sleep توضیح می دهد، خواب برای عملکردهای متابولیک و تعادل انرژی تعیین کننده است. علاوه بر این، در حافظه و تنظیم هیجانی نقش دارد. به نوبه خود، چرت های کوتاه بعد از ظهر نشان داده است که عملکرد شناختی و هوشیاری را تا دو ساعت پس از مصرف بهبود می بخشد.

و استراحت فیزیکی فعال به چه چیزی اشاره دارد؟ سایر فعالیت هایی که به آرامش بدن کمک می کنند عبارتند از:

یوگا.
ذهن آگاهی.
کشش .

مقاله‌ای از کلینیک مایو تاکید می‌کند که تمرین این نوع استراحت‌ها استرس فیزیکی و روانی را که بدن می‌تواند روزانه متحمل شود، کاهش می‌دهد. از جمله به تنظیم ضربان قلب و تنفس، تحریک گردش خون، کاهش درد مزمن، بهبود کیفیت خواب و رفع خستگی کمک می کند.

۲٫ استراحت مغز

اکثر مردم این احساس را تجربه کرده اند که سر “قرار است منفجر شود”. افکار کدر می شوند، تمرکز کردن دشوار است و احساسات طاقت فرسایی مانند اضطراب، اضطراب، استرس و غم و اندوه را فرا می گیرد.در نتیجه، انجام فعالیت های علمی یا کاری دشوار است. حالت تحریک پذیری قابل توجهی وجود دارد و حتی به سختی می توان در شب به خواب رفت. بدترین؟ خوابیدن برای آرام کردن این علائم کافی نیست.از این رو استراحت ذهنی اهمیت دارد.

اساساً در مورد قطع ارتباط ذهن از هر چیزی است که به تعهدات روزانه مربوط می شود. در خارج از منزل پیاده روی کنید، فضایی آرام پیدا کنید، از یک جلسه رایحه درمانی لذت ببرید. هر فعالیتی که به شما اجازه می دهد برای «دست از فکر کردن» استراحت کنید.

در این مرحله باید بر سم زدایی دیجیتال تاکید ویژه ای شود. همانطور که در مقاله ای به اشتراک گذاشته شده در Business & Information Systems Engineering گزارش شده است، این شامل قطع کامل اتصال از دستگاه های الکترونیکی برای جلوگیری و کاهش اثرات استرس تکنو است.

و این است که قرار گرفتن دائمی در معرض فناوری ارتباط نزدیکی با موارد زیر دارد:

فشار.
احساس خستگی.
افزایش خطر مشکلات سلامتی.

در صورت کار با کامپیوتر یا هر وسیله الکترونیکی توصیه می شود هر یک ساعت و نیم استراحت کنید. برای مثال می توانید تمرینات کششی و تنفسی انجام دهید.

        پیشنهاد می کنیم مقاله “با این روش ها آرامش را در خانه تان بیشتر کنید” را نیز مطالعه بفرمایید.      

۳٫ استراحت حسی

سبک زندگی امروزی به دلیل قرار گرفتن در معرض نمایشگرها، نورهای روشن، سر و صدا، ترافیک، بوهای شدید و به طور کلی محیط های پرحرکت باعث تحریک بیش از حد مغز می شود.با گذشت زمان و بدون استراحت کافی، این باعث تحریک پذیری و اجتناب از آن می شود. یک راه بسیار ساده برای اجرای آن در طول روز این است که چشمان خود را برای چند دقیقه در زمان استراحت فعال ببندید. همچنین تمرین تنفس عمیق و تکنیک های مدیتیشن توصیه می شود. اگر می توانید، فضایی آرام و دور از نورهای روشن پیدا کنید.

البته، قطع اتصال از تمام وسایل الکترونیکی برای چند دقیقه در طول روز نیز در اینجا کلیدی است. همچنین، در شب باید یک یا دو ساعت قبل از خواب از مصرف آن خودداری کنید.

تحقیقاتی که در جزئیات Healthcare به اشتراک گذاشته شده است نشان می دهد که استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از رفتن به رختخواب به طور قابل توجهی بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد. این که به استرس و تحریک بیش از حد آنها در مغز اضافه می شود، توضیح می دهد که چرا آنها محرکی برای خستگی طولانی مدت هستند.

۴٫ استراحت خلاق

یک ذهن خلاق دائماً روی حل مشکلات و تولید ایده های جدید کار می کند. با این حال، زمانی فرا می رسد که ناامیدی، انجام چند کار و استرس بر این توانایی های خلاق تأثیر می گذارد. این زمانی است که تقریباً اجباری است که یک استراحت خلاقانه را در نظر بگیرید.این شامل این است که ذهن خود را برای لحظه ای از هنر خاص دور کنید و روی چیزهای دیگر متمرکز شوید. گوش دادن به موسیقی، گذراندن یک روز به تماشای سریال، به اشتراک گذاشتن وقت با دوستان یا به طور کلی، تمرین هر سرگرمی دیگری.

خستگی می تواند ساعت ها، روزها یا حتی هفته ها باشد. نکته مهم این است که اجازه دهید ذهن با فعالیت های دیگر شارژ شود تا انرژی و الهام دوباره به دست بیاید.یک گزینه خوب استفاده از زمان برای ارتباط با طبیعت است.

مطالعه ای که از طریق Frontiers in Psychiatry گزارش شد، گزارش داد که بودن در محیط های طبیعی کنجکاوی را تحریک می کند، انعطاف پذیری و تخیل را تقویت می کند، ذهن را از کار دور می کند و ایده های خلاقانه را تشویق می کند.

۵٫ استراحت عاطفی

جستجوی مداوم برای تأیید بیرونی، دلبستگی به افراد نزدیک، نیاز به کمک به حل مشکلات دیگران و به طور کلی، همدلی بیش از حد دلایلی است که باعث می شود بسیاری از افراد دچار خستگی مداوم شوند. جدی ترین؟ تعداد کمی آن را درک می کنند.

حقیقت همه این است که برای کار درونی و توسعه خودآگاهی باید استراحت کرد. استراحت عاطفی به معنای شناخت بهتر خود، توانایی بیان احساسات، کاوش و پردازش موقعیت‌های فعلی و گذشته زندگی و ساختن نسخه بهتری از خود است.

یعنی گذراندن وقت به تنهایی و اولویت دادن به نیازهای خود بر نیازهای دیگران. یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به این هدف، یادگیری نه گفتن و کنار گذاشتن این نیاز برای جلب رضایت دیگران است. نباید به عنوان یک عمل خودخواهانه، بلکه به عنوان یک گام اساسی برای تقویت عزت نفس تلقی شود.

در این راستا، مطالعه ای که از طریق شناخت درمانی و تحقیقات به اشتراک گذاشته شده است، جزئیات زیر را در مورد زمان تنهایی شرح می دهد:

به مدیریت استرس کمک می کند.
رضایت از زندگی را افزایش می دهد.
سازگاری روانی مثبت را ترویج می کند.

۶٫ استراحت اجتماعی

استراحت اجتماعی با استراحت عاطفی مرتبط است. به این معنی است که به خود فضایی می دهید تا در مورد روابط خود و آنچه که آنها در زندگی شما نقش دارند فکر کنید. به عبارت دیگر، شناسایی دوستی هایی است که به نوعی شما را خسته می کند یا شما را راکد می کند، و همچنین دوستی هایی که شما را پرورش می دهند و به رشد شما کمک می کنند.

از سوی دیگر، اولویت دادن به آنچه واقعاً می‌خواهید انجام دهید و کنار گذاشتن تعهدات اجتماعی است که احساس خوبی نسبت به آنها ندارید یا تمایل واقعی شما را ایجاد نمی‌کنند. علاوه بر این، او پیشنهاد می‌کند کمی از شبکه‌های اجتماعی دور شوید، زیرا این شبکه‌ها نیز وابستگی را ایجاد می‌کنند.

حفظ پیوندهای مثبت و معتبر که بتوان با آن اهداف و خواسته ها را به اشتراک گذاشت، راه خوبی برای شارژ مجدد اجتماعی است. برعکس، دوری از افرادی که فقط درام، شایعات و منفی بافی می‌افزایند راحت است.

۷٫ استراحت معنوی

7 نوع استراحتی که هر فردی به آن نیاز دارد

یکی از انواع استراحت که بسیاری آن را نادیده می گیرند استراحت معنوی است. دقیقا منظور شما چیست؟ برقراری ارتباط با نوعی از انرژی که فراتر از انرژی فیزیکی و ذهنی است، زمان می برد. فضایی برای بخشش، شفا، افزایش پذیرش خود و تقویت عزت نفس است. این واژه برای ما مسلمانان آشنا است چون ما با خواندن نمازهای یومیه این ارتباط و سبک شدن حالمان را احساس میکنیم و همچنین هنگام قرائت قرآن و صحبت نمودن با خداوند و ائمه اطهار.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.