۷ راه برای مدیریت عفونت ادرار در کودکان

وقتی صحبت از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) می شود، ما تمایل داریم فکر کنیم که زنان بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. با این حال کودکان هم دچار عفونت ادرار میشوند. در این مقاله میخواهیم درباره عفونت ادرار در کودکان با شما گفتگو کنیم.

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ توسط American Family Physician منتشر شد، عفونت های ادراری حاد در کودکان نسبتاً شایع است، به طوری که ۸ درصد از دختران و ۲ درصد از پسران حداقل یک دوره را تا سن ۷ سالگی تجربه می کنند.

باکتری‌هایی که روی پوست اطراف مقعد و مدفوع کودکان وجود دارد اغلب به مجرای ادرار راه پیدا می‌کنند. بدن با دفع این باکتری‌ها از طریق ادرار پاسخ می‌دهد. وقتی پاتوژن‌هایی که وارد مجرای ادرار می‌شوند دفع نمی‌شوند، شروع به رشد در دستگاه ادراری می‌کنند و باعث عفونت می‌شوند.

دو نوع UTI که معمولا کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

عفونت مثانه یا سیستیت: باکتری ها مجرای ادرار را آلوده می کنند – لوله ای که ادرار را از مثانه از بدن تخلیه می کند و عفونت به بدن سرایت می کند.
عفونت کلیه یا پیلونفریت: باکتری ها به کلیه ها می روند و حالب ها را آلوده می کنند – لوله هایی که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند.

درمان عفونت ادرار در کودکان

عفونت ادرار معمولاً خطرناک نیست و با تجویز مناسب آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک، چند روز طول می کشد تا از بین بروند. اما در حالی که لازم است داروهای تجویز شده را تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده است به فرزندتان بدهید، درمان‌های خانگی و نکاتی در سبک زندگی نیز وجود دارد که می‌تواند در مدیریت علائم و جلوگیری از عود عفونت از این پس مفید باشد.

ادرار چگونه تشکیل میشود؟

 ۷ نکته برای جلوگیری از عفونت ادرار در کودکان

 مصرف مایعات کودکتان را افزایش دهید

افزایش مصرف مایعات کودک می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را در کودکان کاهش دهد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما در هنگام مواجهه با UTI مایعات زیادی می‌نوشد. نوشیدن مایعات بیشتر به رقیق شدن غلظت باکتری‌ها کمک می‌کند و اجازه می‌دهد تا میکروب‌های مضر را به طور موثرتری از بین ببرند. افزایش مایعات همچنین می تواند خطر یبوست را کاهش دهد، در نتیجه از هرگونه انسداد در دستگاه ادراری جلوگیری می کند.

در فواصل منظم به کودکتان آب بدهید تا بنوشد. بدون مشورت با پزشک به کودکان کمتر از یک سال آب زیاد ندهید.
علاوه بر این، می توانید به کودک خود شیر، آب میوه یا سبزیجات تازه گرفته شده و سوپ خانگی بدهید.
به کودک خود نوشیدنی های کافئین دار یا گازدار ندهید که می تواند مثانه را تحریک کند.

 

 7 نکته برای جلوگیری از عفونت ادرار در کودکان

 فرزندتان را تشویق کنید که دستشوئی زیاد بروند

پر نگه داشتن مثانه برای مدت طولانی یا مقاومت در برابر میل به ادرار کردن می تواند به UTI کمک کند. خطر رشد باکتری را افزایش می دهد. همچنین فشار روی کلیه ها را افزایش می دهد که باز هم برای سلامت کودک شما خوب نیست. کودک خود را تشویق کنید که مکرر ادرار کند و مثانه او را هر بار تخلیه کنید. این به دفع باکتری ها از دستگاه ادراری کمک می کند.

در صورت نیاز، یک یادآوری تنظیم کنید و به کودک خود بگویید که بیشتر از توات استفاده کند. عادت استفاده از توات را قبل از رفتن به رختخواب به طور خاص در خود ایجاد کنید تا کودک بتواند خودش را تسکین دهد و هنگام خواب تخت را خیس نکند.

برای جلوگیری از عفونت ادرار، پوشک را مرتباً عوض کنید

تعویض مکرر پوشک نوزادان می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری را کاهش دهد. برای درمان و پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان کوچکتر، تعویض مکرر پوشک آنها بسیار مهم است. این امر از گسترش باکتری از پوشک های آلوده به مجرای ادرار جلوگیری می کند، که متعاقباً می تواند منجر به عفونت ادراری شود.

در کنار تعویض پوشک، تمیز کردن مناسب ناحیه تناسلی کودک بسیار مهم است. از پاک کننده های ملایمی استفاده کنید که پوست را تحریک نکنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ که در مجله اندونزیایی اطفال و پزشکی پری ناتال منتشر شد، نشان داد که دفعات کمتر تعویض پوشک یکبار مصرف روزانه با افزایش چشمگیر عفونت ادراری در کودکان مرتبط است.

همچنین، نوع پوشکی که برای کودک خود استفاده می کنید می تواند خطر عفونت ادراری را افزایش دهد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله ایرانیان اطفال منتشر شد نشان داد که استفاده از پوشک‌های سوپرجاذب می‌تواند یک عامل خطر برای عفونت ادراری در نوزادان دختر باشد.

 آموزش توالت رفتن به کودکان

هم آکادمی اطفال آمریکا و هم انجمن اطفال کانادا توصیه می کنند که فرآیند آموزش توالت را به محض اینکه کودک تمایلی به یادگیری آن نشان داد و حداکثر تا ۱۸ ماهگی شروع شود. علاوه بر این، این آموزش باید شامل درس هایی در مورد اهمیت بهداشت خوب نیز باشد. وقتی صحبت از پرورش عادات بهداشتی مناسب در کودکان به میان می آید، باید زود شروع کنید، به خصوص به این دلیل که آنها در این سن حساس بسیار تاثیرگذار هستند.

به کودک خود بیاموزید که از جلو به عقب پاک کند نه از عقب به جلو. این به جلوگیری از گسترش میکروب ها از راست روده به مجرای ادرار کمک می کند.

همچنین به کودک خود بیاموزید که با دستمال توالت تازه پاک کند تا زمانی که تمیز بیرون بیاید. همچنین باید به آنها آموزش داده شود که چگونه توالت را بشویید.

برای جلوگیری از عفونت ادرار به کودک ماست پروبیوتیک بدهید

تغذیه هر روز با ماست پروبیوتیک به کودک گام موثر دیگری در پیشگیری از عفونت ادراری است. ماست پروبیوتیک حاوی میلیاردها باکتری دوستی است که به مبارزه با باکتری های عامل عفونت کمک می کند. مصرف منظم فلور باکتریایی خوش خیم نیز به حفظ سطح pH سالم و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ که در مجله ایرانی اطفال منتشر شد نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها و آنتی بیوتیک ها در کودکان مبتلا به عفونت ادراری مکرر در مقایسه با آنتی بیوتیک های پیشگیرانه به تنهایی در کاهش بروز عفونت های ادراری تب دار ایمن و موثرتر است.

 آب زغال اخته  به کاهش خطر عفونت ادراری کمک میکند

آب زغال اخته شیرین نشده یکی دیگر از درمان های طبیعی بسیار خوب برای UTI در کودکان است. زغال اخته با جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به دستگاه ادراری عمل می کند و در نتیجه از عفونت جلوگیری می کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ توسط پزشک خانواده کانادایی گزارش می دهد که در حالی که آب زغال اخته برای اکثر کودکان بسیار ایمن است، اسیدیته آن باعث می شود که آب آن برای بسیاری از کودکان ناخوشایند باشد. با این حال، دوز مناسب آب زغال اخته برای پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان هنوز مشخص نشده است.

یک مطالعه برزیلی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که کرن بری احتمالاً جایگزین معتبری برای پیشگیری از آنتی بیوتیک سنتی است.

یبوست در کودکان نیز می تواند منجر به عفونت ادراری شود

 

 7 نکته برای جلوگیری از عفونت ادرار در کودکان

 

 

مدفوع سفت می تواند به دستگاه ادراری فشار وارد کند و جریان ادرار را مسدود کند و به باکتری ها اجازه رشد دهد. از این رو، مهم است که به کودک خود کمک کنید تا مدفوع منظم داشته باشد و از یبوست جلوگیری کند.

برای جلوگیری از یبوست در کودکان، غذاهای پر فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید. فیبر با کشیدن آب به مدفوع به نرم شدن مدفوع کمک می کند و باعث حجیم تر شدن مدفوع می شود و راحت تر دفع می شود.

به کودک خود غذاهای پرفیبر مانند کلم بروکلی، گلابی، هلو، نخود و سیب بدون پوست بدهید. می توانید این ها را به صورت پوره یا آب پز تغذیه کنید.
همچنین می توانید به کودکان غلات پخته شده مانند جو، جو و کینوا بدهید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.