۵ راه عالی برای غلبه بر ترس از قضاوت شدن

به گفته بسیاری از محققان، تنها ترس های طبیعی که هنگام تولد داریم، الف) ترس از افتادن و ب) ترس از صداهای بلند است. فراتر از آن، هر چیز دیگری یک ترس آموخته شده است. اگر این درست باشد، و ما برای یادگیری این ترس‌ها وقت گذاشتیم، پس ما می‌توانیم راه حل کنار گذاشتن آن ترس ها را هم بیاموزیم یکی از ترس های شایع در طول زندگی ما انسانها در همه ادوار تاریخ تا کنون ،ترس از قضاوت شدن بوده است. این پنج راه می تواند به شما کمک کند ترس از قضاوت شدن را فراموش کنید.

چگونه بر ترس از قضاوت شدن غلبه کنیم؟

ترس از قضاوت شدن

۱- کار درست را انجام دهید.

وقتی من جوان بودم، مرتباً کارهای اشتباه انجام می دادم. اگر رانندگی می کردم، احتمالاً سرعتم زیاد بود و یا کمربند ایمنی نمی بستم.با افراد ناسالم از نظر فرهنگی و اجتماعی دوست می شدم و خلاصه زندگی من حول محور یافتن راه هایی بود که اشتباه کنم اما گرفتار نشوم.

در حالی که در این رفتارها هیجان و نشاط خاصی وجود داشت، ترس عمیقی از گرفتار شدن نیز ایجاد می کرد. در آن مواقعی که سرعت نداشتم و افسر پلیس را می دیدم، ضربان قلبم را احساس می کردم که تند می شود. به آرامی روی ترمز فشار می آوردم.

همانطور که به بلوغ رسیدم، متوجه شدم که اگر به سادگی کارهای درست را انجام دهم، این ترس از گرفتار شدن نیز ناپدید می شود. همین امر در مورد ترس از قضاوت شدن هم صادق است.

شما باید به خاطر انجام کار اشتباه مورد قضاوت قرار بگیرید.مثلا  اگر سر کار به جای انجام وظیفه تان با گوشی موبایلتان بازی میکنید باید منتظر قضاوت و عواقب کارتان باشید.اگر به همسرتان دروغ می گویید، او باید از دست شما عصبانی باشد.

به سادگی کارهای درست را انجام دهید و سپس به ندرت دلیلی وجود خواهد داشت که دیگران شما را قضاوت کنند. حتی اگر آنها چنین اتهامی را مطرح کنند، شما می توانید صادقانه و شجاعانه بی گناهی خود را اعلام کنید. قدرت زیادی در این مفهوم وجود دارد.

هنگامی که به دلیل انجام مداوم کارهای درست شهرت پیدا کردید، دیگران معمولاً تصور می‌کنند که کار درست را انجام می‌دهید، حتی اگر اتهاماتی به شما وارد شود. کار شما درست بوده و به سرعت بر ترس از قضاوت شدن غلبه خواهید کرد.

۲- برای ترس از قضاوت شدن ، انگیزه های خود را به طور مداوم ارزیابی کنید.

من بسیاری را ملاقات کرده ام که در بیشتر مواقع کارهای درست را انجام می دهند. اما انگیزه شما چیست؟ چرا کاری را که الان انجام دادی ؟ چند بار شنیده اید که یک شخصیت عمومی به برخی بی احتیاطی اعتراف کند و به دنیا بگوید که متاسف است؟

بیشتر اوقات، وقتی این اعترافات را می شنوم، به عنوان یک عذرخواهی برای گرفتار شدن – و نه کاملاً صادقانه – به نظر می رسد. انگیزه درست کردن اوضاع نیست، بلکه این است که بتوانیم شرم را پشت سر بگذاریم و بگذاریم اوضاع به حالت عادی بازگردد.

 اخبار پر از سیاستمدارانی است که در پناهگاه های بی خانمان ها غذا سرو می کنند و این عالی است. با این حال، آیا انگیزه آنها این است که به عنوان مراقبت از فقرا و کسب چند رأی دیده و مورد تشویق قرار گیرند؟ برخی از اینها صادقانه هستند، اما برخی دیگر به دنبال جلب نظر عموم جامعه هستند. من برای متهم کردن آنها نمی نویسم، بلکه فقط برای نشان دادن نمونه هایی از کارهای خوبی که ممکن است به دلایل نادرست انجام شوند، می نویسم.

ایجاد الگویی برای ارزیابی خود در مورد کارها و رفتارهایتان ابزار قدرتمندی برای غلبه بر ترس از قضاوت شدن است. کارهای خوب را بیشتر انجام دهید تا قلب، ذهن و روح خود را تربیت کنید. این نیز می تواند شما را از ترس قضاوت شدن رها کند.

۳-اطراف خود را با طرفداران هار احاطه کنید.

قراره قضاوت بشی هر فردی در زندگی اش اگر بخواهد دست به کارهای بزرگ بزند حداقل در کوتاه مدت مورد قضاوت قرار گرفته است.

وقتی در افکار خود غرق می شویم، وسوسه سازش و انجام کارها صرفاً برای جلب تشویق می تواند طاقت فرسا شود. یافتن افرادی که واقعاً به شما ایمان دارند و حتی زمانی که مورد قضاوت قرار می گیرید از شما حمایت خواهند کرد، می تواند انرژی بخش بزرگی باشد.

زمانی که اولین ماراتن خود را می دویدم، در حدود دو مایل آخر بودم. در مایل ۱۸، عضله ساق پا را کشیده بودم، بنابراین در حال تقلا بودم. زمان من برای دویدن به چیزی که می خواستم نزدیک نبود و عمیقاً احساس دلسردی می کردم.

اما در آن لحظه، خانواده ای که با آنها دوست بودم اتفاقاً با ماشین آمدند و مرا تشویق کردند. فقط حدود ۱۰ ثانیه یا بیشتر طول کشید. اما همین تقویت اندک مرا وادار کرد تا بقیه ماراتن را کامل بدوم. من خودم را به خاطر اشتباهاتی که در فرار مرتکب شده بودم قضاوت می کردم و این هواداران خشمگین مرا از این قضاوت کنار زدند.

پیشنهاد می کنیم مقاله۵ راه برای مقابله با استرس روز عروسی” را نیز مطالعه بفرمایید.

۴- خودتان را با جواب های محکم ، آماده کنید.

هر چه بیشتر با ایجاد عادات مناسب برای رسیدن به اهدافتان برای زندگی خود آماده شوید، احتمال قضاوت کمتری خواهید داشت. به عنوان بخشی از آمادگی خود، می توانید پاسخ محتمل ترین قضاوت هایی را که قرار است با آنها روبرو شوید نیز در نظر بگیرید.

زمانی که در وضعیت ذهنی خوبی هستید این موارد را در نظر بگیرید. تمرین کنید که پاسخ خود را با آرامش و با اعتماد به نفس ارائه دهید. وقتی دیگران می آیند تا انگشت قضاوت خود را به سمت شما نشانه بگیرند، مدت زیادی طول نمی کشد تا آتش را با پاسخی محکم و آماده خاموش کنید. این پاسخ ها همچنین به شما قدرت می دهد تا بر ترس از قضاوت شدن غلبه کنید.

۵- بهترین خودتان باشید.

ترس از قضاوت شدن

وقتی شما به سادگی در کاری که انجام می دهید بهترین هستید، آیا صادقانه به این فکر می کنید که دیگران چگونه فکر می کنند؟

آنها ممکن است سعی کنند سبک شما را قضاوت کنند، اما اگر در مبارزه پیروز شوید، چه کسی اهمیت می دهد. البته در برخی مواقع پیروزی ها و موفقیت هم با اما و اگر ها و یا همان قضاوت ها همراه خواهد شد.اما شما سعی کنید در کار خود عالی باشید اما نه اینکه خودتان را بی عیب و نقص ببینید.

وقتی برنده شدید هیچ ترسی وجود ندارد. هر چه بیشتر برنده شوید، بیشتر می توانید بر ترس از قضاوت شدن غلبه کنید.

ترس از قضاوت شدن، اگرچه طبیعی نیست، اما بسیار رایج است. شکست در غلبه بر این ترس می تواند شما را از موفقیت در زندگی باز دارد.

هر دستاورد بزرگی با شهامتی انجام شد که بر صدای کسانی غلبه کرد که معتقد بودند انجام شدنی نیست. بسیاری از این صداها در واقع از افراد حسود و ضعیفی می آید که هرگز ریسک نمی کنند.

2/5 - (1 امتیاز)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.