۱۴ آسیب شایع در ورزش تنیس و بین تنیس بازان

ورزش تنیس با بیش از ۳۰۰ میلیون تمرین کننده منظم، پنجمین ورزش پر تمرین در جهان است و همه این افراد، همانطور که هنگام انجام هر ورزشی اتفاق می افتد، در معرض خطرات مرتبط با تمرین خود قرار دارند. درست است که تنیس یک ورزش تماسی مانند فوتبال یا بسکتبال نیست، بنابراین درست است که خطر آسیب کمتر است. اما بدون آسیب نیز نیست. برای آسیب رساندن به شما نیازی به دریافت ضربه از طرف حریف نیست. علاوه بر این،در اکثر موارد جدی ترین آسیب ها توسط خود ما ایجاد می شود.

تنیس بازان به خصوص اگر ورزش بدون تجهیزات لازم باشد، بدون تکنیک مناسب و بدون انجام تمرینات گرم کردن مربوطه انجام شود، در معرض آسیب هستند. به همین دلیل و با این هدف که اگر تنیس بازی می کنید، از خطراتی که متحمل می شوید و راه های جلوگیری از آسیب ها آگاه باشید، در مقاله امروز آسیب هایی را که در هنگام انجام این ورزش بیشتر متحمل می شوند را معرفی می کنیم.

آسیب چیست؟

ما از این موضوع صحبت کرده ایم که تنیس اگرچه ورزش پرخطری در این زمینه نیست، اما ممکن است آسیب ببینند. اما آسیب دقیقا چیست؟ آیا همه آنها یکسانند؟ به طور کلی، با آسیب، ما هر تغییر مورفولوژیکی در هر عضو یا بافت بدن خود را به دلیل آسیب داخلی یا یک حادثه تروماتیک درک می کنیم.

این تغییر در مورفولوژی باعث ایجاد مشکلاتی در انجام اعمال مکانیکی می شود که این ساختار آسیب دیده بدن ما، در تئوری، باید انجام دهد. این امر نه تنها باعث درد می شود، بلکه فرد آسیب دیده نمی تواند ورزش را به طور عادی ادامه دهد و حتی قادر به انجام وظایف روزمره خود نیست.

اگر به استراحت احترام بگذاریم و از دستورات پزشک یا متخصصی که ما را درمان کرده است پیروی کنیم، برخی از آسیب ها توسط بدن خودمان کم و بیش سریع ترمیم می شوند. برخی دیگر، جدی ترین، توسط بدن ما قابل اصلاح نیستند، بنابراین نیاز به مراجعه به اتاق عمل دارند، یعنی تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

و بسته به نوع ورزش و ماهیت آن، اندام های مستعد ابتلا به حوادث بیرونی یا داخلی یکی یا دیگری خواهد بود. پس بیایید ببینیم که کدام آسیب‌ها بیشتر در بین بازیکنان تنیس ظاهر می‌شوند.

آسیب های رایج در بین ورزش تنیس و بین تنیسورها

آسیب دیدگی در بین تنیسورها معمولاً به دلیل نداشتن قدرت زیاد، انجام حرکات بدون تکنیک مناسب، گرم نکردن بدن، فشار بیش از حد عضلات و سایر ساختارهای سیستم اسکلتی عضلانی، استفاده نکردن از تجهیزات مناسب و آسیب به مفاصل ظاهر می شود.

 آرنج تنیس بازان

بدیهی است که معمولی ترین آسیب همین است، به خصوص زمانی که بدون تکنیک مناسب ضربه زده و خارج می شود. این یک آسیب دردناک است که اصطلاح پزشکی آن اپی کندیلیت جانبی است که در آن تاندون‌های آرنج بیش از حد بارگذاری می‌شوند. تاندون‌ها رشته‌های بافت همبند هستند که وظیفه اتصال عضله به استخوان را دارند، اما فشار مکانیکی را اعمال نمی‌کنند.

وقتی تنیس را بدون تکنیک صحیح تمرین می‌کنیم، ممکن است تاندون‌های آرنج را مجبور به اعمال نیرو کنیم، در نتیجه ملتهب شده و باعث این وضعیت می‌شوند. خوشبختانه این آسیب پس از چند روز استراحت و مصرف داروهای ضدالتهاب خود به خود از بین می رود، هرچند مهم است که از شخصی در مورد نحوه ضربه زدن به توپ راهنمایی بخواهید.

آسیب های رایج در بین ورزش تنیس و بین تنیسورها

 دررفتگی شانه

شانه ها یکی دیگر از آسیب های بزرگی هستند که در هنگام بازی تنیس به آن مبتلا می شوند. و این است که مخصوصاً در لحظه سرویس با زور، اگر عضلات رشد کافی نداشته باشیم، ممکن است این دررفتگی شانه دچار شود.

این همان چیزی است که ما به طور سنتی به عنوان “شانه دررفته” می دانیم، آسیبی که در آن استخوان بازو (استخوان بالای بازو) از حفره تیغه شانه که در آن مفصل شانه تشکیل می شود جدا می شود. در این مورد، مراقبت های پزشکی فوری برای اتصال مجدد آن مورد نیاز است. در هر صورت، درد به سرعت از بین می رود و در عرض چند هفته عملکرد کامل شانه بهبود می یابد.

 ضایعه SLAP

آسیب SLAP در بین ورزش تنیس بسیار رایج است. این وضعیتی است که در آن لابروم، فیبر غضروفی موجود در سر استخوان بازو (هومروس که در تماس با شانه است) پاره می‌شود. این باعث درد در شانه و همچنین بی ثباتی، ضعف، سفتی و گاهی اوقات صدای کلیک هنگام حرکت مفصل می شود.

بی ثباتی شانه

بی ثباتی شانه یک وضعیت شایع در بین تنیس بازان است و پیامد آسیب های مختلف است. این شامل هرگونه تغییر مورفولوژیکی در مفصل شانه است که از حرکت طبیعی سر استخوان بازو در آن جلوگیری می کند و در نتیجه درد (با شدت کمتر نسبت به موارد قبلی)، سفتی، ضعف و ناراحتی هنگام تلاش برای انجام ورزش ایجاد می شود. در این صورت، مراجعه به پزشک برای یافتن علت بیماری ضروری است.

پیشنهاد می کنیم مقاله “۱۰ تا از تحصیلکرده ترین فوتبالیست های جهان” را نیز مطالعه بفرمایید.

 تاندونیت مچ دست

مچ دست یکی دیگر از مفاصلی است که هنگام بازی تنیس آسیب زیادی می بیند، به خصوص اگر راکت بدون تکنیک مناسب ضربه بخورد. تاندونیت مچ دست آسیبی است که در آن تاندون های موجود در مچ دست بیش از حد بارگذاری می شوند و ملتهب می شوند، مشابه آنچه در آرنج تنیس بازان رخ می دهد، اما در دست. مجدداً، درمان شامل استراحت، مصرف مسکن و مشاوره در مورد نحوه صحیح ضربه زدن به توپ است.

 کمردرد

مشکلات کمر نیز در تنیس رایج است، به خصوص در هنگام سرویس، حرکت، پریدن، چرخش یا ضربه زدن به توپ بدون تکنیک مناسب. به دلیل وضعیت نامناسب یا فشار بیش از حد عضلات کمر (آنهایی که در قسمت پایین کمر قرار دارند)، ممکن است آسیب ببینند و باعث درد شوند.

 پارگی مینیسک در ورزش تنیس

پارگی مینیسک آسیب نسبتاً شایعی در بین بازیکنان تنیس است. و این است که بر خلاف آنچه تصور می شود، برای وقوع آن ضربه لازم نیست. منیسک غضروفی است که در داخل زانو قرار دارد و وظیفه مهار ضربات و جلوگیری از اصطکاک بین استخوان های موجود در مفصل را دارد.

و اگرچه ممکن است در اثر ضربه (مثلاً در بازیکنان فوتبال) این اتفاق بیفتد، اما حقیقت این است که مینیسک نیز ممکن است به دلیل پیچش شدید زانو یا حرکتی که خیلی ناگهانی است پاره شود. همانطور که ممکن است هنگام تغییر جهت سریع برای رسیدن به توپ اتفاق بیفتد. درمان همیشه مستلزم رفتن به اتاق عمل است، اگرچه در عرض چند ماه وضعیت طبیعی بهبود می یابد.

پیچ خوردگی مچ پا

مانند تقریباً همه ورزش‌ها، پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایع‌ترین آسیب‌ها در بین تنیس‌بازان است. این شامل پارگی کامل یا جزئی رباط هایی است که در مچ پا داریم که از الیافی تشکیل شده است که به پا ثبات می دهد و از چرخش بیش از حد آن جلوگیری می کند.

به دلیل پیچ خوردن بیش از حد، پا گذاشتن روی توپ (بیشتر از آنچه فکر می کنیم)، زمین خوردن یا تغییر جهت ناگهانی، ممکن است یک حرکت چرخشی غیرطبیعی در پا ایجاد شود که باعث شکستگی شود. آنها نیازی به مداخله جراحی ندارند، اما جدی ترین مواردی که در آن استراحت کامل است (درجه ۳)، بهبودی می تواند تا ۵ ماه طول بکشد. در هر صورت، خفیف ترین آنها در حدود دو هفته کاملاً بهبود می یابند.

 التهاب تاندون آشیل

تاندونیت آشیل یک آسیب بسیار شایع در ورزش تنیس است. تاندون آشیل فیبر بافت همبند است که ماهیچه های ساق پا را به استخوان های پاشنه پا متصل می کند. به دلیل وضعیت نامناسب، این تاندون ممکن است بیش از حد بارگذاری شود (درست مانند تاندونیت مچ دست یا آرنج تنیس بازان)، که باعث التهاب و ظاهر این آسیب می شود.

 شکستگی استخوان

شکستگی استخوان در تنیس نادر است زیرا نه تماس فیزیکی وجود دارد و نه افتادن روی زمین، اما این بدان معنا نیست که نمی تواند اتفاق بیفتد. در اثر ضربه، ضربه یا سایر شرایط بازی، ممکن است شکستگی های کوچکی در استخوان ها، به ویژه در مچ، دست ها، بازوها یا پاها ایجاد شود. در هر صورت، قسمت آسیب دیده باید بی حرکت شود و داروی مسکن مصرف شود و منتظر بازسازی استخوان باشد.

آسیب های رایج در بین ورزش تنیس

تاندینوپاتی کشکک

تاندون کشکک تاندونی است که در زانو یافت می شود و کشکک را به استخوان درشت نی متصل می کند. مانند سایر تاندونیت ها، این آسیب زمانی رخ می دهد که به دلیل حرکات نامناسب در این مفصل، تاندون ملتهب شود. این با درد در زانو درک می شود، اگرچه، دوباره، استراحت، مصرف داروهای ضد التهاب و اصلاح تکنیک کافی است.

 فاسیای کف پا

فاشئیت کف پا یک آسیب نسبتاً شایع در ورزش تنیس است که عموماً از پا نادرست روی زمین سخت ظاهر می شود. کف پاها طوری طراحی شده اند که انرژی تولید شده در هنگام قدم زدن را جذب کنند، اما نه برای تلاش های مکانیکی. زمانی که بدون تکنیک مناسب قدم برداریم یا کفشی می پوشیم که برای تنیس مناسب نیست، ممکن است ماهیچه ها و تاندون های کف پا دچار اضافه بار و التهاب شوند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ما در مورد آسیب شناخته شده به عنوان فاشیای کف پا صحبت می کنیم. در هر صورت، درد معمولاً شما را از انجام ورزش باز نمی دارد، اما آزاردهنده است، بنابراین باید تکنیک خود را اصلاح کنید و/یا کفش مناسب بخرید.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.