۱۳ حقیقت جالب و خواندنی درباره شتر

شتر حیوان بزرگی است با گردنی بلند و یک یا دو قوز پشتش و معمولاً می توانید آنها را در حال گردش در صحراهای عربستان بیابید. اگرچه ممکن است فکر کنید با این موجود شگفت انگیز آشنایی نسبی دارید، اما در واقع دانستنی ها درباره شترها خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید وجود دارد! در اینجا لیستی از ۱۶ حقیقت فوق العاده جالب درباره شتر وجود دارد که شاید قبلاً نمی دانستید.

حقیقت های جالب درباره شتر

شترها در واقع آب را در کوهان خود ذخیره نمی کنند.

علیرغم آنچه ما به آن اعتقاد داریم، شترها مانند یک چاه قابل حمل گالن آب را در کوهان خود ذخیره نمی کنند. قوز آنها در واقع برای ذخیره چربی استفاده می شود، که می توانند هفته ها و گاهی ماه ها زنده بمانند! هنگامی که غذا کمیاب باشد، شترها چربی های کوهان خود را تجزیه می کنند تا به عنوان منبع تغذیه از آن استفاده کنند. در واقع، اگر شتر مدتی است غذا نخورده باشد، با خالی شدن ذخایر چربی، قوز آن شروع به افتادگی می کند.

این روش ذخیره چربی به تنظیم دمای بدن نیز کمک می کند. در صحرای گرم، ذخیره چربی روی کوهان آنها عایق حرارتی آنها را کاهش می دهد و در نتیجه به خنک نگه داشتن آنها در روزهای گرم کمک می کند.

حقیقت های جالب درباره شتر

شتر آب را در خون خود ذخیره می کند.

گلبول‌های قرمز خونی که در شتر یافت می‌شوند، در واقع بیضی شکل هستند و مانند سایر حیوانات گرد نیستند. این بدان معنی است و آنها همچنین بسیار کوچکتر هستند، که اجازه می دهد تا گردش خون را حتی زمانی که شتر کم آب است، ادامه دهد. سلول‌های خونی شتر همچنین این توانایی را دارند که تا ۲۴۰ درصد اندازه معمول خود را با آب افزایش دهند، به همین دلیل است که شترها می‌توانند تا ۳۰ گالن در ده دقیقه بنوشند. اگر حیوان دیگری این کار را می کرد، گلبول های خونش می ترکید!

شترها بدون کوهان به دنیا می آیند.

یک شتر ماده پس از ۱۲ تا ۱۴ ماه آبستن، یک یا به ندرت دو نوزاد به دنیا می آورد. شترها در بدو تولد قوز ندارند، اما با منگوله ای از موهای مجعد در بالای آن، قله های کوچکی دیده می شود که نشان می دهد قوز در کجا ایجاد می شود. یک بچه شتر معمولاً می تواند تا نیم ساعت پس از تولد کاملاً راه برود. نه تنها این، بلکه برخی از بچه شترها کاملاً سفید به دنیا می آیند و تنها زمانی به رنگ قهوه ای قابل تشخیص خود می رسند که وارد بزرگسالی شود.

شیر شتر فوق العاده مغذی است.

فرهنگ های عشایری در محیط های مانند بیابان ها برای قرن ها به شیر شتر به عنوان منبع تغذیه متکی بوده اند. شیر حاوی بسیاری از مواد مغذی است که برای سلامت کلی مهم هستند. این شیر دارای آهن و ویتامین C بسیار بیشتری نسبت به شیر گاو است و گاهی اوقات در قزاقستان برای کمک به درمان بیماری هایی مانند سل استفاده می شود. در واقع، اگر به ابوظبی سفر کنید، می توانید یک میلک شیک با شیر واقعی شتر تهیه کنید.

۲ نوع شتر وجود دارد.

دو گونه شتر وجود دارد، Camelus bactrianus و Camelus dromedarius. تفاوت بین این دو گونه را می توان در کوهان آنها مشاهده کرد، شترهای دروماری دارای یک و شترهای باختری دو گونه هستند. Dromedaries، همچنین به عنوان شتر عربی شناخته می شود، را می توان در شمال آفریقا، خاورمیانه، بخشی از آسیا، و شبه قاره هند یافت، در حالی که شترهای باختری را می توان فقط در آسیای داخلی، مرکزی و شرقی یافت.

درومدری ها حدود ۹۰ درصد از جمعیت شترهای جهان را تشکیل می دهند و همه آنها اهلی هستند. در این میان، شترهای باختری را می توان هم اهلی و هم وحشی یافت. در ارتفاع شانه، شتر باختری ۵٫۲ تا ۵٫۹ فوت قد، ۱۰ تا ۱۱٫۵ فوت طول و ۹۹۰ تا ۱۱۰۰ پوند وزن دارد. در مورد شتر dromedary، طول آن از ۷٫۲ تا ۱۱٫۲ فوت، ارتفاع آن از ۵٫۹ تا ۶٫۶ فوت و وزن آن ۸۸۰ تا ۱۳۲۰ پوند است.

شترها می توانند تا ۵۰ سال عمر کنند.

دلیل عمر طولانی آنها عوامل متعددی است. اولاً آنها هیچ شکارچی طبیعی ندارند. دلیل دوم این است که آنها می توانند آب و چربی را برای مدت طولانی در بدن خود ذخیره کنند، به این معنی که می توانند روزها بدون غذا یا آب بمانند و هنوز کاملاً خوب باشند. این کاری است که اکثر حیوانات نمی توانند انجام دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله “تفاوت شیر ​​گاو و بز در چیست؟” را نیز مطالعه بفرمایید.

شتر سریع است.

حتی اگر به نظر نمی رسد، شترها می توانند دونده های بسیار سریعی باشند. آنها می توانند با سرعت ۴۰ مایل در ساعت بدوند! با وجود این، دویدن با این سرعت برای شتر بسیار خسته کننده است و معمولاً سرعت آنها نسبتاً سریع کاهش می یابد. شتر متوسط ۲ تا ۳ مایل در ساعت راه می رود، یورتمه با سرعت ۹ تا ۱۰ مایل در ساعت و دویدن با سرعت ۱۶ مایل در ساعت می رود.

گران ترین شتر به قیمت ۵۳ میلیون دلار فروخته شد.

بنا بر گزارش ها، یک شتر درومدری به نام ارنون در سال ۲۰۱۹ در حراجی در کویت به قیمت ۲۰۰ میلیون ریال سعودی یعنی حدود ۵۳ میلیون دلار فروخته شد. بر اساس گزارش ها، ارنون در سومین جشنواره شتر ملک عبدالعزیز در عربستان سعودی در رده اسب نر به مقام اول دست یافت.

جشنواره شتر در امارات متحده عربی برگزار می شود.

امارات هر ساله میزبان جشنواره شتر الظفره است. محبوب ترین رویداد در این فستیوال مسابقه زیبایی است که در آن هزاران شتر برای تاج به رقابت می پردازند.

شتر و لاما پسر عمو هستند.

شتر از خانواده Camelidae است. همچنین از این خانواده آلپاکا، گواناکو و ویکونا هستند. با وجود اینکه در یک خانواده هستند، آنها به طور باورنکردنی دور از هم زندگی می کنند. شترها بیشتر در صحرای آسیا و شمال آفریقا یافت می شوند، در حالی که لاماها، آلپاکاها، گواناکوها و ویکوناها بومی کوه های آند و مراتع آمریکای جنوبی هستند. سوابق فسیلی نشان می دهد که خانواده Camelidae در واقع در آمریکای شمالی شروع شده اند، اگرچه امروزه هیچ گونه زنده ای از خانواده Camelidae در آنجا وجود ندارد.

شترها حیواناتی بسیار اجتماعی هستند.

شما اغلب شترهایی را نمی بینید که به تنهایی در طبیعت سفر می کنند. آنها حیوانات اجتماعی هستند که در گروه هایی به نام گله زندگی می کنند. گله معمولاً از یک نر بالغ مسلط، ماده و جوان آنها تشکیل می شود. نرهایی که ممکن است از گروه بیرون رانده شده باشند، گله های مجردی را تشکیل می دهند. شترها نیز در واقع با یکدیگر صحبت خواهند کرد. نه به همان روشی که من و شما انجام می دهیم، آنها از طریق صداهای زیادی مانند دم بلند و ناله با هم ارتباط برقرار می کنند. آنها همچنین به عنوان یک سلام دوستانه به صورت یکدیگر می کوبند.

دانستنی های جالب درباره شتر

شتر به عنوان یک مکانیسم دفاعی تف می کند.

اگر تا به حال یک شتر را در زندگی واقعی دیده باشید، ممکن است به اندازه کافی بدشانس بوده باشید که یکی از آنها به شما تف کرده باشد! شترها حیوانات مطیع هستند و به ندرت به سمت خشونت روی می آورند، اما اگر احساس خطر کنند، می توانند صفرا، بزاق و آب را از معده خود بیرون بیاورند تا مهاجم خود را اسپری کنند. پس واقعاً بیشتر شبیه استفراغ است تا تف! آنها از این به عنوان یک مکانیسم دفاعی برای منحرف کردن هر چیزی که فکر می کنند یک تهدید است استفاده می کنند.

بدن شتر برای بیابان ساخته شده است.

همه ما می دانیم که شتر مقدار زیادی آب و چربی در بدن خود ذخیره می کند، زیرا این منبع کمیاب در بیابان است. اما آیا می دانستید که راه های زیادی وجود دارد که شترها را برای آب و هوای گرم و شنی طراحی می کنند؟ شترها دارای پاهای بزرگ و صافی هستند که به آنها کمک می کند تا روی ماسه راه بروند. کف پاهای آنها سطح وسیعی دارد تا از فرو رفتن آنها در شن جلوگیری کند. دارای سوراخ‌های شکاف‌دار برای جلوگیری از بالا آمدن شن و همچنین دو ردیف مژه هستند. نه تنها این، بلکه آنها توانایی تحمل دمای بدن تا ۱۰۷ درجه فارنهایت را دارند.

Rate this post
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.